Powodów niezłożenia zeznania do właściwego urzędu skarbowego może być wiele. Podatnik może być np. przekonany, że podatek powinien rozliczyć w urzędzie właściwym dla jego miejsca zameldowania, a nie zamieszkania, mógł w trakcie roku zmienić miejsce zamieszkania, czy też powód może być o wiele bardziej błahy – może przez pomyłkę wysłać zeznanie podatkowe do niewłaściwego urzędu skarbowego. Co należy zrobić w takim przypadku?
Wysyłka PIT to niewłaściwego urzędu
Po pierwsze, trzeba pamiętać, że taka omyłka nie powoduje negatywnych następstw. Zgodnie z ordynacją podatkową, termin uważa się za zachowany, jeżeli przed jego upływem pismo zostało:
- wysłane w formie dokumentu elektronicznego do organu podatkowego, a nadawca otrzymał urzędowe poświadczenie odbioru;
- nadane w polskiej placówce pocztowej operatora wyznaczonego w rozumieniu ustawy z dnia 23 listopada 2012 r. - Prawo pocztowe (Dz. U. z 2020 r. poz. 1041) lub w placówce pocztowej operatora świadczącego pocztowe usługi powszechne w innym państwie członkowskim Unii Europejskiej lub otrzymane przez polską placówkę pocztową operatora wyznaczonego po nadaniu w państwie spoza Unii Europejskiej albo złożone w polskim urzędzie konsularnym;
- złożone przez żołnierza lub członka załogi statku morskiego w dowództwie jednostki wojskowej lub kapitanowi statku;
- złożone przez osobę pozbawioną wolności w administracji zakładu karnego;
- złożone przez osobę aresztowaną w administracji aresztu śledczego.
Właściwość rzeczowa i miejscowa organów podatkowych
Organy podatkowe przestrzegają z urzędu swojej właściwości rzeczowej i miejscowej, więc zgodnie z kolejną zasadą wynikającą z ordynacji, jeżeli organ podatkowy, do którego podanie wniesiono, jest niewłaściwy w sprawie, powinien niezwłocznie przekazać je organowi właściwemu, zawiadamiając o tym wnoszącego podanie. Podanie wniesione do organu niewłaściwego przed upływem terminu określonego przepisami prawa uważa się za wniesione z zachowaniem terminu (art. 170 par. 2 ordynacji).
Wprawdzie powyższa zasada odnosi się bezpośrednio do pism w postępowaniu podatkowym (chodzi o podania, wnioski itp.), to jednak w praktyce organy podatkowe stosują tę zasadę również do zeznań podatkowych. Podatnik nie poniesie więc np. odpowiedzialności karnej skarbowej.
Zobacz również:
Ulgi i odliczenia w rocznym PIT pomogą obniżyć podatek >>
Ulga rodzinna - kontakty z dzieckiem i płacenie alimentów nie wystarczy >>
-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Linki w tekście artykułu mogą odsyłać bezpośrednio do odpowiednich dokumentów w programie LEX. Aby móc przeglądać te dokumenty, konieczne jest zalogowanie się do programu. Dostęp do treści dokumentów w programie LEX jest zależny od posiadanych licencji.