lub zaloguj się Zaloguj się!
By w kwietniu zapłacić niższy PIT lub dostać zwrot, trzeba zbierać dokumenty cały rok
lub zaloguj się Zaloguj się!
Otrzymując darowiznę nie możemy tracić z pola widzenia faktu, że świadczenie to może być opodatkowane. Chodzi tutaj o opodatkowanie podatkiem od spadków i darowizn. Oczywiście, jak każda ustawa podatkowa, tak i ta przewiduje zwolnienie z opodatkowania, jak i preferencje podatkowe. Od lipca 2023 r. limity uprawniające do zwolnienia z podatku zostaną zmienione.
Organy podatkowe mają prawo wystąpić z żądaniem uzyskania informacji pozwalających na zidentyfikowanie użytkowników portalu internetowego. Organ nie musi prowadzić żadnego postępowania, aby żądać takich informacji. Może to zrobić przed wszczęciem postępowania podatkowego – wynika z czwartkowego wyroku Naczelnego Sądu Administracyjnego. Eksperci twierdzą, że to ingerencja w sferę prywatności podatników.
Rząd chce wprowadzić podatek od nadmiarowych zysków, który obciążałby firmy energetyczne. Nie nazywa go podatkiem ani daniną, tyko "kwotą wpłaty". Ma ona jednak wszystkie cechy podatku. Nie zasili państwowego budżetu, a fundusz łagodzenia skutków gospodarczych zamrożenia cen prądu. Eksperci apelują: trzeba uregulować procedury sporów i interpretowania tej daniny.
Przepisy podatkowe dotyczące Ukraińców pracujących w Polsce nie zmienią się - deklaruje Ministerstwo Finansów. Zastrzega też, że nie można manipulować liczeniem 183 dni pobytu w Polsce, obligującym do rozliczeń z polskim fiskusem. Daje też wyraźnie do zrozumienia, że wspomagamy uchodźców niebagatelną kwotą 16 mld złotych. Eksperci wskazują, że Ukraińcy powinni liczyć się z kontrolami ich rozliczeń.
Spółka z o.o., która odkupuje od udziałowca udziały w celu ich dalszego umorzenia, nie jest zobowiązana jako płatnik do poboru podatku w związku z tą czynnością. Dobrowolne umorzenie udziałów w zamian za wypłacone udziałowcowi wynagrodzenie stanowi na gruncie podatku dochodowego odpłatne zbycie udziałów – potwierdził Naczelny Sąd Administracyjny.
Trwa 30. już finał Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. Finansowanie społecznościowe staje się coraz popularniejsze, a wpłaty "na orkiestrę" to jedna z najpopularniejszych akcji. Wpłacający i otrzymujący w ich ramach wpłaty muszą jednak wziąć pod uwagę skutki podatkowe. A tych jest całkiem sporo.
Nowelizacja ma usprawnić wydawanie decyzji dotyczących naliczania należności celnych i podatkowych oraz opłaty paliwowej i emisyjnej w związku z importem towarów. Są w niej także zmiany dotyczące identyfikacji cudzoziemców do celów podatkowych i gier hazardowych. Prezydent w czwartek podpisał nowelizację ustawy.
Beneficjentami ulgi rehabilitacyjnej mogą być podatnicy, którzy mają orzeczony stopień niepełnosprawności lub mają na utrzymaniu osoby niepełnosprawne, pod warunkiem, że w roku podatkowym dochody osób niepełnosprawnych nie przekraczają 14 400 złotych. Jest to dwunastokrotność renty socjalnej obowiązującej w grudniu 2020 roku.
Niepełnosprawni i ich opiekunowie zasypują w ostatnim czasie administrację skarbową pytaniami o odliczenia od PIT w ramach ulgi rehabilitacyjnej. Niejasności dotyczą przede wszystkim korzystania ze sprzętu. W rezultacie podatnicy nie wiedzą, które wydatki można odliczyć, a które nie. Problemy dodatkowo mnoży skarbówka, która w odstępie kilku dni wydaje… całkowicie sprzeczne interpretacje.
Projekt nowelizacji ustawy Prawo przedsiębiorców został wniesiony przez grupę senatorów. Przewiduje przyznanie samozatrudnionym ulgi w postaci obniżenia o 50 proc. składek na obowiązkowe ubezpieczenia społeczne z tytułu realizacji prawa do wypoczynku w jednym wybranym miesiącu w danym roku kalendarzowym (ulga na wypoczynek dla samozatrudnionych).