Nie ma centralnej ewidencji łóżek szpitalnych. Karetki kursują po całej Polsce

Opieka zdrowotna Zarządzanie Koronawirus

W województwie lubelskim każdy może sprawdzić, gdzie są wolne miejsca w szpitalach. Podobne, ale mniej doskonałe, systemy działają w łódzkim, mazowieckim i śląskim. Pozostałe województwa mogą korzystać z Centralnej Ewidencji Łóżek. Ta jednak dotyczy tylko łóżek covidowych i jest niepełna. Gdyby rozszerzyć ją o wszystkie oddziały, skończyłyby się telefony z pytaniami o wolne łóżko dla pacjenta w karetce.

23.03.2021

Albo zwolnienie z PIT emerytur, albo opłata przekształceniowa w OFE

Emerytury i renty

15-proc. opłata przekształceniowa, którą rząd chce pobierać od środków przekazywanych z likwidowanych OFE do IKE jest niesprawiedliwa nie tylko ze względu na planowane zwolnienie z opodatkowania emerytur, ale przede wszystkim pobierane od ubezpieczonych latami prowizje. Proponowane rozwiązania nie realizują interesu społecznego i mogą okazać się niekonstytucyjne – twierdzą prawnicy.

23.03.2021

Nikt nie wie, jak rozliczać dodatki covidowe dla lekarzy

PIT Rachunkowość Finansowanie zdrowia

Przepisy mówią o oświadczeniach, placówki żądają od pracowników medycznych faktur za pracę z chorymi na Covid. Problem dotyczy też momentu rozliczenia przychodu – nie wiadomo, czy chodzi o moment wystawienia faktury czy termin wykonanej pracy. Informacja skarbowa mówi zaś o fizycznej dacie otrzymania zapłaty za wykonaną pracę. Takie podejście nie ma jednak potwierdzenia w przepisach.

23.03.2021

Lokale otwarte mimo obostrzeń - są wnioski o odebranie koncesji na alkohol, ale podstaw brak

Samorząd terytorialny Koronawirus

Do władz miejskich wpływają zapowiadane wnioski o cofnięcie restauratorom zezwoleń na sprzedaż alkoholu. Składa je policja, gdy stwierdzi sprzedaż i podawanie alkoholu mimo zakazu związanego z epidemią. Postępowania wyjaśniające trwają, ale działanie wbrew przepisom epidemicznym nie jest podstawą odebrania koncesji. Pomoc restauratorom deklaruje Rzecznik Małych i Średnich przedsiębiorców.

23.03.2021

Sąd z Katowic pyta o status sędziego powołanego z udziałem nowej KRS

Prawnicy Wymiar sprawiedliwości

Sąd Okręgowy w Katowicach postanowił skierować pytania prejudycjalne do Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej dotyczące legalności powołania wszystkich sędziów, którzy otrzymali rekomendację nowej Krajowej Rady Sądownictwa. Postanowienie w tej sprawie wydał skład orzekający pod przewodnictwem sędziego Krystiana Markiewicza, prezesa Stowarzyszenia Sędziów Polskich "Iustitia".

22.03.2021

Wkrótce duże zmiany w tarczy finansowej PFR

Finanse Koronawirus Tarcza finansowa

Rząd chce ograniczyć liczbę podmiotów, które mogą starać się o pożyczkę płynnościową dla przedsiębiorców. Wnioski o pomoc będzie można składać do 30 września 2021 roku. Do końca roku będzie natomiast czas na zawieranie umów pożyczek. Założenia do projektu zmian trafiły w poniedziałek do wykazu prac legislacyjnych rządu.

22.03.2021

Rząd szykuje zmiany w pomocy dla przedsiębiorców

Finanse Koronawirus

W poniedziałek do wykazu prac legislacyjnych rządu trafił projekt zmian w przepisach antykryzysowych. Zmiany mają m.in. dotyczyć voucherów turystycznych. Chodzi też o wprowadzenie umorzeń w całości lub w części należności z tytułu otrzymanych przez przedsiębiorców instrumentów wsparcia. Dodatkową pomoc mają też dostać sklepiki szkolne.

22.03.2021

Zarzuty UOKiK za promowanie piramid finansowych

Rynek i konsument Finanse

Systemy promocyjne typu piramida, a ich tworzenie, prowadzenie i propagowanie jest zakazane i uznawane za nieuczciwą praktykę rynkową - przypomniał prezes Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów. I postawił zarzuty trzem przedsiębiorcom, namawiali w internecie i podczas różnych wydarzeń do inwestowania w FutureNet, FutureAdPro lub przystępowania do sieci NetLeaders.

22.03.2021

Rozpoczął się tygodniowy protest lekarzy rezydentów

Prawo pracy Zawody medyczne

Decyzja o odwołaniu egzaminów specjalizacyjnych, ale także postulaty płacowe oraz o pretensje o nieprzygotowanie systemu do kolejnej fali epidemii - to podłoże rozpoczętego właśnie protestu lekarzy rezydentów. Decyzja w sprawie przełożenia egzaminów specjalizacyjnych dla lekarzy na jesień przelała czarę goryczy - powiedział przewodniczący Porozumienia Rezydentów Piotr Pisula.

22.03.2021

Raport: Pandemia pogorszyła sytuację organizacji pozarządowych

Samorząd terytorialny Koronawirus

Większość organizacji pozarządowych odczuwa negatywny wpływ pandemii i wprowadzonych ograniczeń – musiały zawiesić część działań, straciły źródła finansowania, nie miały kontaktu z odbiorcami. Skutki COVID najmocniej odcisnęły się na organizacjach z małych i średnich miast.

22.03.2021

Najwyższa emerytura w Polsce przekracza 35 tys. zł miesięcznie

Emerytury i renty

Najniższa emerytura w województwie śląskim to 5 groszy, wypłaca ją sosnowiecki ZUS, a najwyższa przekracza 17 tys. złotych i trafia do mieszkańca Podbeskidzia. Nie jest to krajowy rekord, bo wśród świadczeniobiorców są też osoby, które co miesiąc otrzymują z ZUS nawet powyżej 20 tys. zł emerytury. Rekordzista - ponad 35 tys. złotych.

22.03.2021

Rozliczenie PIT z dzieckiem korzystne dla samotnych rodziców

Domowe finanse PIT

Ustawa o PIT przewiduje dla podatników różne formy rozliczeń na preferencyjnych zasadach. Jednym z nich jest rozliczenie dla samotnych rodziców, którzy wychowują dziecko, przysługujące po spełnieniu określonych w ustawie warunków – pisze Anna Lewandowska z KPMG w Polsce.

22.03.2021

Czarnek: Szkoły bezpieczne, ale trzeba je było zamknąć

Zarządzanie oświatą

W szkołach nie ma szczególnie wielu ognisk zakaźnych i wysokiej transmisji wirusa - ocenia minister nauki i edukacji Przemysław Czarnek. Dodał jednak, że trzeba je było zamknąć, żeby ograniczyć mobilność społeczną - bo "ponad 1,2 mln dzieci wraz z opiekunami to kilka milionów osób w ruchu każdego dnia".

22.03.2021

Ocena kontynuowania działalności w sprawozdaniach finansowych do wyjaśnienia

Rachunkowość Spółki

Komitet Standardów Rachunkowych przedstawił projekt standardu dotyczącego kontynuowania działalności lub jej braku. Uwagi można zgłaszać do 4 maja. uwzględnia w szczególności zagadnienia dotyczące sporządzania sprawozdań finansowych w sytuacjach, gdy przyjęcie przez jednostkę założenia kontynuacji działalności nie jest zasadne.

22.03.2021

Test predyspozycji pomoże wybrać kierunek studiów

Dla studenta

Testy predyspozycji pomogą uczniom ocenić umiejętności - analityczne i takie, które są związane z praktycznym doświadczeniem. To dobry krok dla każdego, kto ma problem z wyborem kierunku studiów i określeniem ścieżki kariery. Ponad połowa uczniów, wybierając studia, kieruje się zainteresowaniami.

22.03.2021

NIK: Susza zagraża rolnictwu, a kompleksowego planu brak

Administracja publiczna

Niemal 40 proc. obszarów rolnych i leśnych w Polsce jest silnie zagrożonych wystąpieniem suszy rolniczej, a w dorzeczu Odry ponad 50 proc. Tymczasem z kontroli przeprowadzonej przez NIK wynika, że działania dotyczące gospodarki wodnej nie są ani konsekwentne, ani spójne. Mimo że problem jest znany od dłuższego czasu, to wciąż brakuje spójnej koncepcji, która zapewniłaby strategiczne i systemowe ujęcie gospodarowania wodą w rolnictwie.

22.03.2021

Powstanie polska polityka zdrowotna na najbliższe siedem lat

Finansowanie zdrowia

Jeszcze w pierwszym kwartale bieżącego roku Rada Ministrów ma przyjąć dokument pt. „Zdrowa Przyszłość. Ramy strategiczne dla systemu ochrony zdrowia na lata 2021-2027”. Jego celem ma być identyfikowanie głównych wyzwań w systemie ochrony zdrowia oraz wskazywanie kierunków jego zmian, na które będzie można pozyskać pieniądze ze programów unijnych

22.03.2021

Parlament Europejski przyjął wart 9,4 mld złotych program UE dla zdrowia

Finansowanie zdrowia

Unia Europejska przeznaczy 9,4 miliarda euro na poprawę funkcjonowania ochrony zdrowia w latach 2021 - 2027. Te środki mają pomóc zwiększyć wydolność krajowych systemów opieki zdrowotnej, zwłaszcza w obliczu epidemii, ale nie tylko. Będą też przeznaczone na walkę z rakiem, choroby rzadkie i program szczepień.

22.03.2021

Ministerstwo szykuje się do dygitalizacji akt - będzie portal informacyjny sądów

Wymiar sprawiedliwości

Portal Sądownictwa Powszechnego ma zastąpić Portal Informacyjny Sądów Powszechnych i posłużyć m.in. do udostępniania zdygitalizowanych dokumentów stronom postępowania i biegłym - dowiedziało się Prawo.pl. Trwają też rozmowy z dostawcami systemów repertoryjno-biurowych dla sądów i prace na kolejnymi zmianami w przepisach. Tymczasem w Sejm szykuje się batalia o e-doręczenia w sprawach cywilnych.

22.03.2021

Nowe zamówienia publiczne powodują chaos, część samorządów wstrzymuje przetargi

Samorząd terytorialny Zamówienia publiczne Prawo AI

Samorządy nie radzą sobie z nowym prawem zamówień publicznych. Ich zdaniem nowe przepisy nie ułatwiają, a skomplikują proces przetargowy. Są problemy techniczne i wiele nowości. Przez niewystarczające wyjaśnienia i nieprzygotowanie urzędników, dla których brakuje miejsc na szkoleniach, mogą pojawić się błędy, których skutki samorządy poniosą w przyszłości. Część z nich wstrzymuje się z ogłaszaniem nowych przetargów.

22.03.2021