Krajowy Plan Odbudowy nie naprawi służby zdrowia po pandemii

Finansowanie zdrowia

Zarówno lekarze, jak i pracodawcy, krytykują Krajowy Plan Odbudowy dla ochrony zdrowia. Zwracają uwagę, że Polska za dużo pieniędzy chce wydać na szczepionki przeciwko Covid-19 i inwestycje, a za mało na cyfryzację i koordynowaną opiekę. Przede wszystkim środki zaplanowane dla podmiotów świadczących usługi medyczne są zbyt małe. Ze 107 miliardów złotych trafi do nich jedynie 19 miliardów.

29.03.2021

Banki bez wynagrodzenia od frankowiczów za korzystanie z kapitału - uważa polski rząd

Kredyty frankowe

Roszczenia banków o bezumowne korzystanie z kapitału po unieważnieniu umowy jest bezprawne. Gdyby było inaczej, konsument poniósłby dodatkową szkodę, a bank nie odczuł negatywnych skutków stosowania nieuczciwych klauzul. Banki składają takie pozwy przeciwko frankowiczom wyłącznie po to, by uzyskać efekt odstraszający. Takie stanowisko przedstawiła Polska w Trybunale Sprawiedliwości Unii Europejskiej - dowiedział się serwis Prawo.pl.

29.03.2021

Wniosek do TK groźnym „wytrychem” do odmowy informacji publicznej

Samorząd terytorialny Administracja publiczna

Odmowa udzielenia informacji publicznej usprawiedliwiona wnioskiem o zbadanie konstytucyjności przepisów jest już faktem. Obawy, że zarzuty prezes SN uruchomią lawinę uchylania się podmiotów publicznych od obowiązku, są zasadne, co gorsza, mogą zasłaniać się wnioskiem aż do czasu rozstrzygnięcia przez Trybunał. Tymczasem przepis obowiązuje, a odprawionemu z kwitkiem służy skarga

29.03.2021

Na jaką pomoc materialną może liczyć student?

Stypendium socjalne, zapomoga, stypendium rektora to tylko niektóre ze świadczeń, o które może ubiegać się osoba, która podjęła studia. Z przepisów wynika to, w jakich przypadkach student może uzyskać określone wsparcie oraz to, na jaki okres świadczenia te są przyznawane.

29.03.2021

Zwolnienie radnego bez zgody rady - RPO skarży do Sądu Najwyższego

Samorząd terytorialny

Rozwiązanie z radnym stosunku pracy wymaga zgody rady, a brak decyzji w ciągu 30 dni nie oznacza jej wyrażenia. Tymczasem sądy dwóch instancji uznały, że skoro rada zwlekała zbyt długo, to zwolnienie samorządowca przez pracodawcę jest zasadne. Zdaniem RPO oznaczałoby to brak ochrony radnego, a przepisy chroniące są po to, żeby umożliwić bezpieczne sprawowanie funkcji.

28.03.2021

Rządowy sztab z udziałem wojewodów sprawdził sytuację w szpitalach, najtrudniej na Śląsku

Opieka zdrowotna Koronawirus

Rządowy Zespół Zarządzania Kryzysowego z udziałem wojewodów, ministra spraw wewnętrznych i administracji oraz premiera Mateusza Morawieckiego dokonał przeglądu infrastruktury szpitalnej w regionach. Zajętość łóżek w systemie największa jest na Śląsku. Szykowany jest plan transportowania pacjentów samolotami. Rząd nie rozważa jednak wprowadzenia godziny policyjnej - mówił minister zdrowia.

27.03.2021

Od niedzieli czas letni, zimowy wróci w październiku

Prawo europejskie

W nocy z 27 na 28 marca zmieniamy czas z zimowego na letni. W niedzielę nad ranem wskazówki zegarów przesuniemy z godz. 2.00 na 3.00. Zgodnie z obowiązującymi przepisami, w całej Unii Europejskiej do czasu zimowego wraca się w ostatnią niedzielę października, a na czas letni przechodzi się w ostatnią niedzielę marca. W niedzielę można będzie spać o godzinę krócej.

27.03.2021

Masz garaż, nie zbierasz tam śmieci – nie musisz mieć umowy o odbiór odpadów

Finanse samorządów Administracja publiczna

Właściciele garaży wolnostojących, gdy parkują tam samochód i nie wytwarzają śmieci, wbrew sugestiom władz niektórych gmin, nie są zobowiązani do zawarcia umowy dotyczącej odbioru odpadów komunalnych. Jeśli gmina przyjdzie z kontrolą, właściciel musi jednak wykazać, że na nieruchomości nie powstają odpady.

27.03.2021

Tworzenie PPK blisko finiszu - czas na decyzje ostatnich uprawnionych

Emerytury i renty PPK

W maju 2021 roku zakończy się proces wdrażania PPK, bo do 10 maja 2021 roku musi je utworzyć ostatnia grupa pracodawców, czyli najmniejsze podmioty. W czerwcu powinniśmy więc poznać ostateczny poziom partycypacji w tym systemie. Myślę, że będzie się on kształtował na poziomie około 25 proc. To oznacza, że tylko co czwarta osoba zdecyduje się uczestniczyć w PPK.

27.03.2021

Sądy zamykają się przed koronawirusem, w części już tylko pilne sprawy

Wymiar sprawiedliwości Koronawirus

Choć większość sądów nadal pracuje, w wielu z nich trzecia fala koronawirusa staje się mocno odczuwalna. W co najmniej kilku wprowadzono ograniczenia i szczególne zasady pracy, są też takie, które do 9 kwietnia odwołały wszystkie posiedzenia jawne - rozpatrywane są tylko sprawy pilne. Odwoływane są badania w Opiniodawczych Zespołach Specjalistów Sądowych.

27.03.2021

Lato 2021: Turystyka raczej last minute i w bezpiecznych kierunkach

Rynek i konsument Koronawirus szczepienia

Najlepszą strategią na nadchodzące lato będzie wyczekać jak najdłużej z decyzją o wakacjach. Nie ma złotej reguły, jak się zachować, a każde obostrzenie i zamknięcie to istotne ograniczenie dla ludzi pragnących podróży i wypoczynku. Wróci zapewne do łask formuła wyjazdów last minute, a najbliższe miesiące to będzie turystyka bliższego kontaktu, w mniej ryzykownych kierunkach

27.03.2021

Umiesz liczyć, zmierz odległość – kara również dla uczestnika zgromadzenia

Policja Koronawirus

Rząd w najnowszym rozporządzeniu covidowym wprowadza obostrzenie - niespodziankę, czyli kary za samo uczestnictwo w zgromadzeniu. Obok ewidentnej niekonstytucyjności takiej sankcji, jest to też potencjalne źródło prawnych absurdów. Przekonać się o tym mogą choćby uczestnicy wielkanocnych nabożeństw, którzy mogą odpowiadać za nadmierny tłok w kościele.

27.03.2021

Praca i nauka z domu, ale korzyści podatkowe ograniczone

Domowe finanse PIT

Epidemia koronawirusa zamknęła biura i szkoły. Zdalna praca i nauka powodują jednak wzrost opłat w domowych budżetach. Tymczasem odliczanie wydatków na internet w PIT jest mocno ograniczone. Nie ma też w zasadzie żadnych możliwości odliczenia innych kosztów. Ministerstwo Finansów powinno pilnie zmienić przepisy.

27.03.2021

Możliwe porozumienie w sprawie zrzeczenia się zachowku

Prawo cywilne Domowe finanse Podatek od spadków i darowizn

Podstawową zasadą prawa spadkowego w przypadku, gdy został sporządzony testament, jest uszanowanie ostatniej woli spadkodawcy. Oznacza to, że zarówno spadkobiercy, wykonawca testamentu, jak i sąd, powinni dążyć w swoich działaniach do takiego odczytywania testamentu, aby wola zmarłego została urzeczywistniona – pisze Aldona Leszczyńska-Mikulska.

27.03.2021

Parlament Portugalii zalegalizował zapłodnienie nasieniem nieżyjących mężczyzn

Prawo rodzinne

W piątkowym głosowaniu Parlament Portugalii zatwierdził prawo do tzw. zapłodnienia post mortem, uprawniające do korzystania z nasienia nieżyjących już mężczyzn, którzy przed śmiercią zamrozili swoje plemniki i nosili się z zamiarem posiadania potomstwa. Projekt trafił do parlamentu z inicjatywy obywateli, którzy zebrali ponad 95 tys. podpisów.

26.03.2021

Niemiecki TK wstrzymuje ratyfikację Funduszu Odbudowy

Finanse Prawo europejskie Koronawirus

Prezydent nie może na razie podpisać ustawy ratyfikującej unijny fundusz odbudowy, przeznaczony na walkę ze skutkami pandemii koronawirusa – orzekł w piątek niemiecki Trybunał Konstytucyjny w Karlsruhe. Trybunał jeszcze nie opublikował uzasadnienia swojej decyzji, ale wynika z niej, że chodzi o to, to KE czy państwa członkowskie mają się zadłużyć na ten fundusz.

26.03.2021

Premier uderza w prywatną służbę zdrowia, minister próbuje łagodzić

Opieka zdrowotna Koronawirus

W czwartek premier Mateusz Morawiecki skrytykował prywatną służbę zdrowia i pomysł PO skomercjalizowania ochrony zdrowia. Zaznaczył jednak, że nie jest to zapowiedź nacjonalizacji. Przedstawiciele niepublicznych placówek zapewniają, że wbrew słowom szefa rządu także walczą z pandemią. Niefortunną wypowiedź szefa rządu próbował łagodzić minister Adam Niedzielski, który spotkał się w piątek z prezes spółki Lux Med.

26.03.2021

Barometr Rynku Pracy: Kolejny lockdown może być groźny

Prawo pracy Koronawirus

Optymizm firm i pracowników kończy się, a rosnące koszty kolejnych lockdownów mogą oznaczać pesymistyczny scenariusz dla rynku pracy – uważa Konfederacja Lewiatan. Ostatni, 15. pomiar Barometru Rynku Pracy przygotowanego przez Work Service pokazuje, że strategie firm i plany pracowników stają się coraz bardziej zachowawcze.

26.03.2021

Będzie więcej czasu na sprawozdania finansowe

Rachunkowość Spółki

Po naszej publikacji i apelu księgowych minister finansów podpisał w piątek rozporządzenie, które wydłuży termin sporządzenia sprawozdań finansowych za rok obrotowy 2020. Więcej czasu dostały jednostki sektora prywatnego, publicznego, a także organizacje non-profit.

26.03.2021