Konkurs dla liderów zmian w ochronie zdrowia trwa! Zapraszamy do udziału

Opieka zdrowotna

Placówki medyczne, zarówno szpitale jak i przychodnie, mogą wziąć udział w konkursie "Liderzy Zmian w Ochronie Zdrowia". Kapituła wybierze tych, którzy najlepiej zarządzają bezpieczeństwem pacjenta, skutecznością, jakością, procesami, personelem, ale nie tylko. W tym roku także nagrodzona zostanie najlepsza przychodnia zorientowana na jakość.

12.07.2021

Na budżecie NFZ w 2022 roku zyskają uzdrowiska. Kolejki do specjalistów będą nadal

Opieka zdrowotna Finansowanie zdrowia Zarządzanie

W 2022 roku wzrosną nakłady Narodowego Funduszu Zdrowia na leczenie uzdrowiskowe, szpitalne, opiekę długoterminową, bezpłatne leki dla osób 75 plus. Natomiast praktycznie nie zwiększą się wydatki na porady specjalistów. W efekcie uwolnienie limitów na ich usługi nie skróci kolejek.

12.07.2021

MS rozważa zmiany w zasadach e-doręczeń

Wymiar sprawiedliwości e-Doręczenia

Planowane jest, by pisma doręczane za pośrednictwem portalu informacyjnego były przed ich zamieszczeniem scalane do jednego pliku. W praktyce pisma sądowe - wraz z pismem przewodnim - mają być właśnie w ten sposób udostępniane w portalu informacyjnym sądu. Zapoznanie się z takim plikiem będzie wywoływało skutki procesowe - wynika z informacji przekazanej Prawo.pl.

12.07.2021

Organizację pracy i warunki wynagradzania określają regulaminy

Prawo pracy HR

Regulaminy to akty wewnątrzzakładowe, które określają prawa i obowiązki stron stosunku pracy. Regulamin pracy wprowadza się w celu ustalenia organizacji i porządku w procesie pracy oraz związanych z tym praw i obowiązków pracodawcy i pracownika. Natomiast w regulaminie wynagradzania ustala się warunki wynagradzania za pracę oraz inne świadczenia związane z pracą i warunki ich nabywania.

12.07.2021

Gminy wywiozą śmieci z nieruchomości niezamieszkanych, firmy stracą

Samorząd terytorialny Rynek i konsument Małe i średnie firmy

Prywatne firmy odbierające odpady z nieruchomości niezamieszkałych biją na alarm. W czwartek Sejm uchwalił niekorzystny dla nich przepis. Dzięki niemu biurowce, zakłady usługowe czy sklepy zostaną objęte komunalnym systemem odbioru odpadów. Wystarczy, że w dnu wejścia ustawy w życie miały podjętą uchwałę w tej sprawie. Prywatne firmy boją się, że zostaną na lodzie.

12.07.2021

Sądy potykają się o e-KRS - działa, ale z problemami

Prawnicy Wymiar sprawiedliwości Spółki Prawo gospodarcze

Wprowadzenie e-KRS minister sprawiedliwości ogłosił jako sukces i przejście z ery papierowej do cyfrowej. Trochę inaczej sytuację komentują pełnomocnicy, referendarze i pracownicy sądów. Ci ostatni boją się dużych zaległości, bo przykładowo nie mogą w tej chwili wykreślać z rejestru spółek. Samych wniosków elektronicznych nie jest jeszcze dużo, ale i tak ręcznie wpisywane są do projektów postanowień.

12.07.2021

Sądy mogą kontrolować wszczynanie postępowań karnych skarbowych

Prawo karne Ordynacja Doradca podatkowy

Znamy już uzasadnienie do uchwały NSA dotyczącej wszczynania postępowań tuż przed upływem terminu przedawnienia. Stanowisko NSA ma szanse przyczynić się do zakończenia trwającego od wielu lat sporu o zakres kognicji sądów administracyjnych w sprawach, w których wydłużenie terminu przedawnienia zobowiązania podatkowego nastąpiło na skutek wszczęcia postępowania karnego skarbowego.

12.07.2021

Nie tak łatwo jest odwołać wójta czy radę gminy

Samorząd terytorialny Ordynacja

Od początku bieżącej kadencji organów gmin do 4 lipca 2021 r. odbyły się 44 referenda w sprawie odwołania wójta burmistrza, prezydenta miasta oraz rady gminy (miasta) bądź obydwu organów gmin. Tylko 6 z nich było ważnych i zakończyło się odwołaniem organu. To niecałe 14 procent. Reszta inicjatyw było nieważnych z powodu zbyt małej w stosunku do wymaganej frekwencji.

12.07.2021

POT uruchomił infolinię, aby usprawnić obsługę bonu turystycznego

Domowe finanse Administracja publiczna

Polska Organizacja Turystyczna uruchomiła infolinię do usprawnienia komunikacji i obsługi beneficjentów bonu turystycznego. Infolinia 800 702 270 nie służy do aktywacji bonu, ale za jej pośrednictwem rodzice, którzy złożyli lub będą składać wnioski o ustalenie prawa do bonu mogą uzyskać informacje z tym związane.

11.07.2021

Nowe rozporządzenie poszerza grupę zwolnionych z kwarantanny

Opieka zdrowotna Koronawirus szczepienia

Opublikowana w piątek 9 lipca nowelizacja rozporządzenia Rady Ministrów przewiduje roszerzenie grupy osób uprawnionych do zwolnienia z kwarantanny granicznej oraz elektronizację procesu składania kart lokalizacji podróżnego przez osoby przekraczające granicę Polski samolotem. Bez obowiązkowej kwarantanny będzie można przylecieć z Turcji.

10.07.2021

Rząd chce doprecyzować przepisy w Prawie wodnym

Samorząd terytorialny Środowisko

Ministerstwo infrastruktury chce wyeliminować pojawiające się wątpliwości dotyczące opłat za usługi wodne. Do wykazu prac legislacyjnych rządu trafiły założenia zamiany ustawy Prawo wodne. Projekt zakłada równiez rozbudowę systemu kontroli nad gospodarką ściekową.

10.07.2021

Nie musi być szkody, żeby było odszkodowanie

Rynek i konsument Koronawirus Ubezpieczenia

Ubezpieczenia parametryczne polegają na tym, że wypłata z góry ustalonej kwoty następuje przy wystąpieniu danego parametru i może być to właściwie cokolwiek, co jest mierzalne w obiektywny sposób i niezależne od ubezpieczonego. Tego rodzaju ubezpieczenie na wypadek niepogody wprowadziło testowo Generali, ale pandemia i zmiany klimatu mają szansę upowszechnić te rozwiązania.

10.07.2021

Wyjazd z biurem podróży bezpieczniejszy niż indywidualny

Rynek i konsument Prawo europejskie Koronawirus

Polacy nastawili się na zagraniczne letnie wojaże, tymczasem pojawił się wariant Delta koronawirusa i niektóre państwa zaczynają wprowadzać ograniczenia. Turystów, którzy wykupili wyjazdy zagraniczne, mogą czekać niemiłe niespodzianki. A w wielu przypadkach na zwrot wpłaconych pieniędzy nie można liczyć. Ryzyko dotyczy wszystkich, ale trochę bardziej bezpiecznie mogą się czuć klienci biur podóży.

10.07.2021

Porzucone auta stoją na parkingach. Nowych przepisów nie będzie

Prawo karne Samorząd terytorialny Środowisko

Stoi na parkingu wrak. Właściciela brak. Lusterka, radyjka i kołpaki powyjmowali. Została karoseria ze stali… Samorządowcy chcą zmiany przepisów, aby sprawniej usuwać zalegające na chodnikach, parkingach i prywatnych gruntach porzucone pojazdy. MSWiA nie widzi takiej potrzeby. Przekonuje, że gmina i osoby prywatne mają odpowiednie do tego narzędzia.

10.07.2021

Do wymiaru urlopu liczy się korzystniejszy okres zatrudnienia lub edukacji

Prawo pracy Dla studenta

Do okresu pracy, od którego zależy wymiar urlopu wypoczynkowego, wlicza się pracownikowi okres nauki. Za finisz studiów przepisy uznają datę złożenia egzaminu dyplomowego. Pracodawca musi mieć dokument, czyli świadectwo zakończenia edukacji, aby prawidłowo obliczyć przysługujący pracownikowi wymiar urlopu wypoczynkowego w kolejnych latach.

10.07.2021

Najem mieszkania - amortyzacja może być korzystniejsza od ryczałtu

Domowe finanse PIT

Uważa się powszechnie, że ryczałt to najkorzystniejszy sposób opodatkowania najmu. Nie zawsze jednak jest to najbardziej opłacalna metoda - zwłaszcza jeśli mieszkanie ma więcej niż pięć lat. Wtedy lepiej rozliczać się w oparciu o zasady ogólne PIT. Można skorzystać z amortyzacji, podwyższyć koszty i nie płacić podatku. Duże znaczenie ma jednak forma posiadania - pełna własność hipoteczna czy własność spółdzielcza.

10.07.2021

Profilaktyka 40 plus – zmarnowany potencjał ankiety online

Pacjent Opieka zdrowotna

Eksperci krytykują ankietę, którą muszą wypełnić osoby 40 plus, by dostać skierowanie na uruchomiony przez rząd pakiet podstawowych badań. Wskazują, że jest ona zaprzeczeniem działań profilaktycznych, może wprowadzić w błąd, a nawet wystraszyć pacjentów. Co więcej została przygotowana niezgodnie z prawem.

10.07.2021

RPO: Zgodność prawa unijnego z polskim powinnien badać pełen skład TK

Wymiar sprawiedliwości Prawo europejskie

W przyszłym tygodniu w Trybunale Konstytucyjnym są zaplanowane dwa posiedzenia w sprawach dotyczących przepisów Traktatu o UE oraz stosowania środków tymczasowych TSUE. Rzecznik Praw Obywatelskich zawnioskował w piątek, by zostały one rozpoznane przez pełny skład TK. Adam Bodnar będzie w nich uczestniczył.

09.07.2021

Departament Stanu USA i KE sygnalizują obronę statusu TVN

Rynek i konsument Spółki

W silnych demokracjach wolna i niezależna prasa jest mile widziana. Różnorodne głosy i niezależne punkty widzenia informują społeczeństwo i pociągają do odpowiedzialności - są niezbędne dla demokracji, w tym Polski i Stanów Zjednoczonych - napisał na Twitterze rzecznik Departamentu Stanu, Ned Price. Nawiązał tym do projektu ustawy, której skutkiem może być odebranie koncesji TVN.

09.07.2021