Problem emerytur czerwcowych ma być rozwiązany i to w 2021 r.

Rząd kończy prace nad projektem, który ma na stałe rozwiązać problem niekorzystnego wyliczania świadczeń osobom przechodzącym na emeryturę w czerwcu. Wiceszef Ministerstwa Rodziny i Polityki Społecznej Stanisław Szwed zapewnia, że bez względu na przebieg prac legislacyjnych, nowe rozwiązanie będzie obowiązywało z datą od 1 czerwca tego roku.

18.04.2021

"Nowi" sędziowie muszą odejść - Iustitia przedstawia sposób na uzdrowienie sądownictwa

Wymiar sprawiedliwości

Wszystkie uchwały nowej KRS i wydane w ich wyniku postanowienia prezydenta dotyczące powołania sędziów na stanowiska w sądach powszechnych, wojskowych, wojewódzkim administracyjnym, SN i NSA powinny zostać uznane za nieważne, podobnie jak nawiązane na ich podstawie stosunki służbowe - uważa Stowarzyszenie Sędziów Polskich "Iustitia". W jego ocenie to podstawa do uzdrowienia sądownictwa.

18.04.2021

Porozumienie Gowina chce odbudowy opieki zdrowotnej w Polsce

Opieka zdrowotna Finansowanie zdrowia

W sobotę 17 marca odbyła się konwencja Porozumienia Jarosława Gowina. Andrzej Sośnierz i Wojciech Maksymowicz przedstawili na niej główne postulaty zmian dotyczące m.in. ochrony zdrowia. Najważniejszy to zwiększenie finansowania opieki zdrowia, ale także skierowanie uwagi na pacjenta i jego potrzeby. Tyle, że dwa tygodnie potem Adam Bielan wykreślił z Porozumienia Maksymowicza, a Sośnierz odszedł z klubu PiS.

17.04.2021

Premier zapowiada 27 milionów szczepionek do końca II kwartału

Koronawirus

Zgodnie ze stanem wiedzy i deklaracjami producentów na dzień dzisiejszy, łącznie do końca II kwartału powinniśmy otrzymać ponad 27 milionów dawek szczepionek - poinformował w sobotę na facebooku premier Mateusz Morawiecki. Dodał, że do końca kwietnia Polska otrzyma jeszcze 3,6 miliona dawek szczepionki od 4 producentów - Pfizer, Moderna, Astra Zeneca i J&J.

17.04.2021

Naczelnik Wydziału Spraw Wewnętrznych Prokuratury Krajowej sam prześle akt oskarżenia

Wymiar sprawiedliwości

Naczelnik Wydziału Spraw Wewnętrznych Prokuratury Krajowej, zajmującego się sprawami dotyczącymi prokuratorów i sędziów, będzie mógł sam przesyłać akty oskarżenia do sądu, a nie poprzez Prokuratora Krajowego. Taką zmianę w regulaminie wewnętrznego urzędowania powszechnych jednostek organizacyjnych prokuratury szykuje Ministerstwo Sprawiedliwości.

17.04.2021

RPO: Młodzi obywatele też mają prawo do protestu

Prawo rodzinne

Osoby niepełnoletnie mają prawo do demonstrowania swoich poglądów, korzystając z gwarantowanej konstytucyjnie wolności słowa a także udziału w pokojowych zgromadzeniach publicznych. Ograniczenia stosowane przez władze – i egzekwowane przez policję – są niekonstytucyjne, bo nie mają odpowiedniego umocowania w ustawach, a łamią wolności zapisane w konstytucji - wskazuje Rzecznik Praw Obywatelskich.

17.04.2021

Szczepienia sędziów i pracowników sądów - MS zapewnia, że o nie postulowało

Wymiar sprawiedliwości Koronawirus

Trzy pisma - dwa pod koniec marca i jedno na początku kwietnia miało wystosować do ministra Michała Dworczyka, pełnomocnika rządy ds. szczepień przeciwko COVID-19 Ministerstwo Sprawiedliwości. Zapewnia, że zwróciło się też do prezesów sądów apelacyjnych, by przygotowali warunki do szybkich szczepień pracowników wymiaru sprawiedliwości. A to, że nie wyszło, uzasadnia decyzją rządu.

17.04.2021

W przypadku kuratora sądowego też obowiązuje Kodeks Pracy

Wymiar sprawiedliwości Prawo pracy

Praca wykonywana ponad obowiązujące pracownika normy czasu pracy, a także ponad przedłużony dobowy wymiar czasu pracy, wynikający z obowiązującego systemu i rozkładu czasu pracy, stanowi pracę w godzinach nadliczbowych i to nawet bez spełnienia wymogów formalnych. A za to przysługuje dodatkowe wynagrodzenie

17.04.2021

Końca prac nad przepisami o pracy zdalnej wciąż nie widać

Prawo pracy Koronawirus

Na czas po pandemii, gdy praca zdalna będzie wykonywana w warunkach typowych, konieczne jest wypracowanie rozwiązań prawnych, które będą akceptowane przez związki zawodowe i organizacje pracodawców, i w konsekwencji - odpowiednio zabezpieczą interesy obu stron stosunku pracy – twierdzi wiceminister Iwona Michałek. I nie umie określić, kiedy prace nad tym projektem dobiegną końca.

17.04.2021

Rocznik skrzywdzony przez system – oświatowcy apelują o przełożenie matury

Zarządzanie oświatą

Nowa formuła matury budzi lęk uczniów, rodziców i nauczycieli. Zmiana, mimo że była zapisana w aktach prawnych już dawno, wchodzi w życie w środku pandemii, gdy szkolnictwo zmaga się z problemami wynikającymi z nauki zdalnej. Dlatego oświatowcy apelują do resortu edukacji: odłóżmy tę nową formułę na dwa lata.

17.04.2021

Policyjne drony w akcji - mandat może spaść z nieba

Prawo karne Policja RODO

Były już fotoradary ukryte w kontenerach na śmieci. Są nagrania z nieoznakowanych radiowozów i odcinkowe pomiary prędkości. Teraz policjanci dostali nową broń - drony. Wykorzystują je tam, gdzie kontrole były utrudnione. Jednak eksperci zwracają uwagę, że drony, rejestrując zdarzenia drogowe, mogą też naruszać prawa do wizerunku osób postronnych, na przykład opalającej się topless w ogródku.

17.04.2021

Termin jak autobus. Może uciec, a nie każdy wniosek o przywrócenie okaże się zasadny

Prawo cywilne Wymiar sprawiedliwości

Prawnicy są zgodni, że strony procesu powinny przywiązywać bardzo dużą wagę do dotrzymywania terminów. Złożenie apelacji lub zażalenia nawet dzień po terminie jest bezskuteczne. Gdy strona nie zdąży nadać istotnego dla niej pisma o czasie, może rozważyć złożenie go wraz z wnioskiem o przywrócenie terminu. Ale taki wniosek nie zawsze będzie uznany.

17.04.2021

Polskiego podatku od dochodów zagranicznych da się uniknąć

Domowe finanse PIT

Dochody osiągnięte w 2020 roku rozliczane są z wykorzystaniem ulgi abolicyjnej w pełnej wysokości. Wprowadzony w styczniu 2021 roku limit dotyczy dopiero tegorocznych zarobków. Możliwe jest też całkowite uniknięcie polskiego podatku. Trzeba jednak udowodnić, że nie jest się w Polsce rezydentem podatkowym. Nie jest to wprawdzie proste, ale możliwe.

17.04.2021

W Polsce niepełnosprawność nie przyspiesza szczepień

Koronawirus szczepienia

W Izraelu, Wielkiej Brytanii i Niemczech osoby narażone na ciężki przebieg Covid-19 z niepełnosprawnością, zespołem Downa, porażeniem mózgowym czy autystyczne - zostały potraktowane priorytetowo. W Polsce muszą czekać na szczepienie swojego rocznika. Choć Polskie Forum Osób z Niepełnosprawnościami apelowało o włączenie ich do pierwszej grupy, rząd nie planuje dla nich żadnych ułatwień.

17.04.2021

Gowin: Rozwiązania Krajowego Planu Odbudowy kluczowe dla rozwoju samorządów

Samorząd terytorialny Finanse publiczne Finanse samorządów

Podczas spotkania przedstawicieli resortu rozwoju z samorządowcami w sprawie KPO, samorządowcy zgłosili swoje postulaty dotyczące fazy negocjacji, a także wdrażania programu. - Już dzisiaj zastanawiamy się, w jaki sposób powinniśmy je wdrażać w obszarach, za które odpowiada nasz resort – powiedział wicepremier Jarosław Gowin.

16.04.2021

Kolegium SN chce przywrócenia zarządzenia o odebraniu spraw Izbie Dyscyplinarnej

Wymiar sprawiedliwości

O przywrócenie skutków wymienionych w zarządzeniu poprzedniej I prezes SN Małgorzaty Gersdorf dotyczącym przekazania spraw Izby Dyscyplinarnej do innych izb SN, zwróciło się do obecnej I prezes Małgorzaty Manowskiej Kolegium Sądu Najwyższego w uchwale zamieszczonej w piątek na stronie tego sądu.

16.04.2021

Samorządowe punkty szczepień gotowe, ale rząd hamuje ich uruchamianie

Samorząd terytorialny Opieka zdrowotna Koronawirus

Samorządowcy, którzy w błyskawicznym tempie przygotowali dodatkowe punkty szczepień, narzekają że nie mogą ich uruchamiać. Pełnomocnik rządu do spraw szczepień przekonuje, że cały czas problemem jest zbyt mała dostępność szczepionek. Twierdzi, że jak tylko producenci zwiększą dostawy, to zostaną uruchomione dodatkowe punkty.

16.04.2021

Wywiad środowiskowy ze zmianami, jest nowe rozporządzenie

Pomoc społeczna

Usunięcie wątpliwości interpretacyjnych i barier w przeprowadzaniu rodzinnego wywiadu środowiskowego - to cele zmian w nowym rozporządzeniu ministra rodziny i polityki społecznej. Uproszczono kwestionariusz i wprowadzono ułatwienia w prowadzeniu wywiadu, ważne w czasie pandemii.

16.04.2021

RPO: Nagłe zmiany w szczepieniach mogą skutkować dyskryminacją

Koronawirus szczepienia

Nagłe zmiany w harmonogramie szczepień i chaos organizacyjny mogą prowadzić do nieuzasadnionej dyskryminacji i nierówności - uważa Rzecznik Praw Obywatelskich, który zwrócił się w tej sprawie do pełnomocnika rządu ds. programu szczepień przeciwko COVID-19, przypominając o zamieszaniu wywołanym 1 kwietnia.

16.04.2021

Będzie obowiązkowa 5-dniowa kwarantanna w Holandii

Koronawirus

Rząd w Hadze zamierza wprowadzić obligatoryjną, 5-dniową kwarantannę dla osób przybywających do Holandii z krajów wysokiego ryzyka zakażeniem koronawirusem. Projekt ustawy ustanawiający obowiązek kwarantanny został już przekazany do izby niższej parlamentu. Naruszenie tego obowiązku będzie zagrożone grzywną wysokości 435 euro.

16.04.2021