RPD: Większość nastolatków jest szczęśliwa. Dziewczynki nieco mniej

Zarządzanie oświatą

Ponad 90 procent nastolatków jest w domu szczęśliwa i czuje, że rodzice ich rozumieją. Nie ma większych różnic między wsią a miastem - wynika z badań rzecznika praw dziecka. Rzecznik praw dziecka ocenił, że wyniki badania pokazują, "że wbrew mitom, z polską rodziną nie dzieje się nic bardzo złego".

25.10.2021

UOKiK sprawdzi odmowy skupu wieprzowiny ze stref zagrożonych ASF

Rynek i konsument

UOKiK planuje kontrolę firm działających na rynku wieprzowiny. Chce sprawdzić czy sieci handlowe i duże zakłady mięsne odmawiają przyjmowania w pełni przebadanego mięsa ze zdrowych zwierząt hodowanych w strefach, gdzie występują przypadki ASF. Jest to mięso bezpieczne dla ludzi, a odmowa jego zakupu może stanowić praktykę nieuczciwego wykorzystywania przewagi kontraktowej.

25.10.2021

Choroba sędziego oraz protest - odwołane wokandy w Izbie Dyscyplinarnej

Prawnicy Wymiar sprawiedliwości

W poniedziałek 25 listopada br. dwie zapowiadane sprawy dyscyplinarne radcy prawnego i prokuratora zostały zdjęte z wokandy. Rzecznik Dyscyplinarny Izby Piotr Falkowski oświadczył, że w pierwszej sprawie miał orzekać sędzia Jan Majchrowski, ale kontynuuje swój protest. W kolejnej sprawie - jeden z sędziów nie mógł orzekać z powodu przedstawienia zwolnienia lekarskiego.

25.10.2021

Rząd rozdzielił wśród samorządów 23 mld złotych

Samorząd terytorialny Finanse samorządów

Ponad 97 proc. jednostek samorządu terytorialnego otrzymało dofinansowanie z pierwszego naboru Programu Inwestycji Strategicznych - Rządowego Funduszu Polski Ład. Dotacje w łącznej wysokości ponad 23 mld zł otrzyma 2785 gmin, miast i powiatów. Takie informacje przekazał w poniedziałek premier Mateusz Mazowiecki. I podkreślał, że kierowano się zasadą proporcjonalności.

25.10.2021

Ministerstwo w ustalaniu zasad dotacji na odprawy w górnictwie szybsze od ustawodawcy

Finanse publiczne Prawo pracy Prawo gospodarcze

Na najbliższym posiedzeniu Senat ma zająć się uchwaloną 1 października przez Sejm nowelizacją ustawy o funkcjonowaniu górnictwa węgla kamiennego oraz niektórych innych ustaw. Tymczasem Ministerstwo Aktywów Państwowych już skierowało do uzgodnień międzyresortowych projekt rozporządzenia w sprawie dotacji budżetowej przeznaczonej na finansowanie jednorazowych odpraw pieniężnych.

25.10.2021

Wraca temat pracy zmianowej w prokuraturze, Prokurator Krajowy robi rozeznanie

Prokuratura

Prokurator Krajowy zwrócił się o opinię do prokuratorów regionalnych i okręgowych w sprawie wprowadzenia pracy zmianowej na podległych im obszarach terytorialnych. Jednocześnie zwrócił uwagę, że przywrócenie pracy zmianowej powinno być uzależnione od dwóch czynników - sytuacji epidemiologicznej na danym obszarze, oraz poziomu zaszczepienia w poszczególnych jednostkach.

25.10.2021

Niepewne pożyczki w euro - SARON skomplikuje sytuację niektórych kredytobiorców

Kredyty frankowe Nieruchomości

Zmiana LIBOR na SARON nie będzie miała zastosowania do wskaźników LIBOR EUR (EURIBOR), LIBOR JPY czy LIBOR GBP, które z końcem roku 2021 przestaną być publikowane. Obecnie nie istnieje podstawa prawna do ich automatycznego zastąpienia. Banki zapewne będą informowały kredytobiorców o zmianie stopy referencyjnej z LIBOR na SARON i nie będą oferowały żadnych aneksów.

25.10.2021

Korekty faktur przychodowych za poprzednie miesiące nie można uniknąć

CIT PIT Rachunkowość

Faktury korygujące wystawione do faktur pierwotnych, zwiększające wynagrodzenie z tytułu świadczenia usług w związku z podpisaniem aneksów do umów, nie mogą skutkować korektą przychodów z mocą wsteczną. Chodzi tu o miesiące, w których zostały ujęte faktury pierwotne. Potwierdza to Krajowa Informacja Skarbowa.

25.10.2021

Prezydent podpisał nowelizację ustawy o uprawnieniach kierowców zawodowych

Prawo pracy Prawo europejskie

W piątek, 22 października 2021 roku, prezydent Andrzej Duda podpisał nowelizację ustawy o uprawnieniach kierowców zawodowych. Zmiany dotyczą w szczególności szkolenia osób zamierzających wykonywać lub wykonujących przewóz drogowy na stanowisku kierowcy, nadzoru nad ośrodkami szkolenia oraz dostosowania obiegu dokumentów i danych o prowadzonych szkoleniach do wymagań określonych w dyrektywie 2006/126/WE.

25.10.2021

Trwa kolejna edycja konkursu na prace magisterskie o podatkach

Ordynacja Rachunkowość Doradca podatkowy Dla studenta

Do 7 listopada można zgłaszać obronione na piątkę w roku akademickim 2020/2021 prace magisterskie z zakresu prawa podatkowego. Trwa czwarta edycja konkursu Tax Everest Akademickich Mistrzostw Polski w pisaniu prac. Organizatorem konkursu jest MDDP. Patronem medialnym jest m.in. Przegląd Podatkowy i serwis Prawo.pl.

25.10.2021

Wiceminister zdrowia: 1 listopada cmentarze będą otwarte

Koronawirus

Na dzień dzisiejszy nie przewidujemy żadnych ograniczeń na święta 1-2 listopada - powiedział w poniedziałek wiceminister zdrowia Waldemar Kraska. Podobnie zapewniał już wcześniej minister zdrowia Adam Niedzielski, pytany o ewentualne obostrzenia epidemiczne na uroczystość Wszystkich Świętych oraz Dzień Zaduszny.

25.10.2021

Od 2023 r. globalne firmy zapłacą podatek minimalny w wysokości 15 proc.

Podatki międzynarodowe

Jeżeli zagraniczna korporacja w jakimś kraju płaci efektywny podatek dochodowy poniżej progu 15 proc., to spółka matka tej korporacji dopłaci różnicę w kraju swojej siedziby - zakłada jedna ze zmian planowanej od 2023 roku reformy międzynarodowego systemu podatkowego. To część opracowywanego w ramach OECD projektu walki z agresywną międzynarodową optymalizacją podatkową BEPS 2.0.

25.10.2021

Od 2 listopada trzecia dawka szczepionki dla wszystkich pełnoletnich osób

Koronawirus Koronawirus szczepienia

Wiceminister zdrowia Waldemar Kraska zapowiedział w poniedziałek, że od 2 listopada planowane jest rozpoczęcie szczepienia dawką przypominającą wszystkich chętnych pełnoletnich osób. Obecnie prawo do takich szczepień mają osoby powyżej 50 roku życia i personel medyczny.

25.10.2021

Nowy skład Krajowej Rady Akredytacyjnej Szkół Pielęgniarek i Położonych

Szkolnictwo wyższe Zawody medyczne

Minister zdrowia Adam Niedzielski powołał nowy skład Krajowej Rady Akredytacyjnej Szkół Pielęgniarek i Położnych na lata 2021-2025. Członkowie Rady oceniają, czy starająca się o przyznanie akredytacji uczelnia dla kierunków pielęgniarstwo bądź położnictwo, spełnia określone w przepisach standardy kształcenia.

25.10.2021

Pisemne zeznania świadków miały przyspieszać proces, ale sprawiają problemy

Wymiar sprawiedliwości

Możliwość składania przez świadków zeznań na piśmie obowiązuje w procedurze cywilnej już od prawie dwóch lat. W dobie lockdownu i społecznej izolacji ta metoda zyskała wielu zwolenników i wydawała się być skuteczna. Problem jednak w tym, jak ocenić wiarygodność takich zeznań i jak stworzyć optymalną listę pytań. Może to też wydłużać proces, bo forma pisemna sprzyja lakonicznym odpowiedziom.

25.10.2021

Nauczyciel Roku: Chocholi taniec polskiej szkoły

Zarządzanie oświatą

Jeśli ministerstwo i rząd nie dokonają autorefleksji, czeka nas rozkład polskiej szkoły. Chocholi taniec publicznej edukacji. Coraz częściej rodzice przenoszą dzieci do szkół niepublicznych i prywatnych i nie dotyczy to jedynie szkół w dużych miastach - mówi Dariusz Martynowicz, Nauczyciel Roku 2021.

25.10.2021

Noszenie maseczek wciąż obowiązkowe

Prawo karne Policja Koronawirus

Zasady dotyczące noszenia maseczek określa par. 25 rozporządzenia epidemicznego - i choć większość społeczeństwa zdążyła już o tym zapomnieć, to nakaz ten wciąż obowiązuje. W październiku dodano też przepis, który doprecyzował obowiązek zasłaniania ust i nosa na uczelniach.

25.10.2021

Opłata za parkowanie nielegalna, gdy miejsca źle oznaczone

Samorząd terytorialny Podatki i opłaty lokalne Transport

W interesie gminy jest zgodne z prawem oznaczenie strefy płatnego parkowania i miejsc postojowych. Sądy coraz częściej stają bowiem po stronie kierowców, którzy w sporze z miastem podnoszą taki zarzut. A stawka idzie o duże pieniądze, w przypadku niektórych gmin mogą to być miliony złotych, które trzeba będzie zwrócić parkującym na takich nieprawidłowo oznakowanych miejscach.

25.10.2021

Ugody frankowiczów z bankiem możliwe, ale nie zawsze korzystne

Finanse Kredyty frankowe Nieruchomości

Chętnych do zawarcia ugody w sprawie frankowej z PKO BP jest sporo, ale pełnomocnicy kredytobiorców uczulają, że to rozwiązanie może nie być tak korzystne, jak pozornie się wydaje. Wielu kredytobiorców rezygnuje z procesu przeciwko bankowi pod wpływem zgłaszanych przez banki zapowiedzi poniesienia przez kredytobiorców konsekwencji ustalenia nieważności umowy kredytu.

25.10.2021

Wypalenie zawodowe zbiera żniwo, ale w wykazie chorób go nie ma

Prawo pracy BHP

Rośnie liczba zaświadczeń lekarskich wystawionych z powodu zaburzeń psychicznych i zaburzeń zachowania, coraz poważniej mówi się też o problemie wypalenia zawodowego pracowników. Światowa Organizacja Zdrowia wpisała je już na listę chorób zawodowych, ale resort zdrowia nie planuje żadnych prac legislacyjnych w tym zakresie. Polski lekarz zwolnienia na to nie wypisze, ale pracodawcy dostrzegają zjawisko.

25.10.2021