Ryczałt od przychodów dla nauczycieli nie zawsze korzystny

Szkoła i uczeń PIT Szkolnictwo wyższe Polski Ład

Polski Ład dał nauczycielom prawo do rozliczania się w formie ryczałtu od przychodów według 8,5 proc. stawki. Wcześniej podatek wynosił 17 proc. Z preferencji nie skorzystają jednak wszyscy, którzy świadczą usługi w zakresie edukacji. Ryczałt będzie wyjątkowo niekorzystny zwłaszcza dla tych, którzy zatrudniają pracowników lub generują wysokie koszty uzyskania przychodów – a o te, po ostatnich podwyżkach prądu, nie jest trudno.

07.02.2022

Przychodnie i szpitale nie są dostępne dla wszystkich niepełnosprawnych

Opieka zdrowotna

Przychodnie są najbardziej dostępne dla osób ze szczególnymi potrzebami spośród badanych instytucji publicznych. Dostępność ogranicza się jednak tylko do podjazdu, windy i dostosowanej toalety. Placówki ochrony zdrowia nie prowadzą stron internetowych, nie umożliwiają zdalnej rejestracji i są zamknięte dla psów przewodników. Tak wynika z najnowszego raportu o stanie zapewniania dostępności osobom ze szczególnymi potrzebami przez podmioty publiczne w Polsce.

07.02.2022

MEiN: Subwencja coraz wyższa, samorządy poradzą sobie z rosnącymi kosztami

Zarządzanie oświatą

Inflacja i rosnące w zastraszającym tempie ceny energii, to wyższy koszt prowadzenia szkół. Jak tłumaczy rząd, subwencja nie musi tego uwzględniać, bo prawo nie wymaga, by pokrywała ona wszystkie koszty. Resort edukacji przypomina też, że w budżecie przewidziano rezerwę na koszty podwyżek dla nauczycieli - tych, które zależą od podwyższenia pensum.

07.02.2022

Prezesi spółek komunalnych po raz drugi skrzywdzeni przez zmianę prawa

PIT Prawo pracy Polski Ład

Najpierw rząd w 2016 roku, z mocy prawa, zmienił formę zatrudnienia prezesów spółek komunalnych, spółek z udziałem Skarbu Państwa i członków zarządów z umów o pracę na umowy o świadczenie usług zarządzania. A teraz ukarał ich po raz drugi, wyłączając z możliwości skorzystania z tzw. ulgi dla klasy średniej w podatkowym Polskim Ładzie. Problem dostrzegło Ministerstwo Finansów, które zapowiada zmiany w tym zakresie.

07.02.2022

Niepełnosprawni zyskają w rozliczeniu za 2021 rok, ale stracą na Polskim Ładzie

Opieka zdrowotna

Osoby z orzeczeniem o niepełnosprawności oraz opiekunowie takich osób w rozliczeniu podatkowym za 2021 rok mogą odliczyć znacznie więcej wydatków w ramach ulgi rehabilitacyjnej, np. koszty transportu medycznego oraz zabiegów leczniczo-rehabilitacyjnych. Warto skorzystać, bo w rozliczeniu za 2022 r. wiele osób nie będzie mogło skorzystać z rozszerzonego katalogu. Wszystko przez wyższą kwotę wolną od podatku.

05.02.2022

Władza już wie, czym po pracy zajmują się sędziowie

Prawnicy

Minister sprawiedliwości musi wiedzieć, nie tylko jak sędziowie orzekają, ale co robią w wolnym czasie. A z deklaracji przynależności do zrzeszeń wynika, że ci aktywnie spędzają czas poza sądem: łowią ryby, chronią ginące gatunki zwierząt, grają w tenisa czy tańczą w latynoskich rytmach. Są też członkami wspólnot i spółdzielni mieszkaniowych, należą do Kościoła, a niektórzy do Ordo Iuris. Tylko na co ta wiedza dostępna publicznie?

05.02.2022

Będą odszkodowania do 20 tys. zł za wyrok wydany przez stronniczy sąd

Prawnicy

Nowy projekt ustawy o Sądzie Najwyższym przewiduje odszkodowania dla osób poszkodowanych przez sąd, który nie był niezawisły. Do Izby Odpowiedzialności Zawodowej trafią również sprawy dyscyplinarne m.in. lekarzy, aptekarzy i pielęgniarek. Podobnie - sprawy z zakresu prawa pracy i ubezpieczeń społecznych sędziów SN - przewiduje prezydencki projekt.

05.02.2022

Osoby niepełnosprawne mogą mieć utrudniony wjazd do stref czystego transportu

Samorząd terytorialny Pomoc społeczna

Z zakazu wjazdu do tzw. stref czystego transportu zwolnione są m.in. pojazdy „posiadające odpowiednie oznaczenie, którymi poruszają się osoby niepełnosprawne”. Ten nieprecyzyjny zapis, stwarzający wiele możliwości interpretacji, miał być doprecyzowany w pracach nad ustawą o elektromobilności. Tak się jednak nie stało. Czym zatem służby mają się kierować przy ocenie uprawnień i czy na pewno nie odbije się to na kierowcach z niepełnosprawnościami?

05.02.2022

Pandemia wpływa na ubezpieczenie kosztów rezygnacji z wyjazdów

Rynek i konsument Finanse Koronawirus

Klient, który z wyprzedzeniem wykupi przelot czy imprezę turystyczną, a w dniu wyjazdu będzie objęty kwarantanną, przeważnie utraci wpłacone pieniądze. Chyba że się ubezpieczy. Nie każde towarzystwo jednak ma taką ofertę, i czasem w umowach czają się pułapki. Przy kupnie polisy warto dokładnie sprawdzić, jaki jest poziom zwrotu poniesionych kosztów.

05.02.2022

Rzymkowski: Zarzuty NIK pod naszym adresem są nieuzasadnione

Zarządzanie oświatą

Kontrola NIK pokazała, że tradycyjny model nauczania nie przystawał do realiów edukacji online. Epidemia jeszcze mocniej uwidoczniła niedoskonałości systemu oświaty: problemy z komunikacją społeczną, niedostosowanie podstaw programowych i metod nauczania do wyzwań współczesności, zbyt mały nacisk na kompetencje kluczowe. MEiN odpowiada: To niezrozumienie nauczania.

05.02.2022

Mieszkanie małżonków podaruje rodzicom bez podatku tylko syn lub córka

Domowe finanse Doradca podatkowy Podatek od spadków i darowizn

Mieszkanie należące do majątku wspólnego małżonków, może podarować rodzicom bez podatku od spadku i darowizn tylko jedno z nich. Może to zrobić tylko za zgodą drugiego małżonka. Co istotne, wyrażając taką zgodę, drugi z małżonków nie staje się stroną umowy darowizny. Potwierdza to skarbówka w niedawnej interpretacji.

05.02.2022

Kancelaria Rö z nową nazwą i nowymi partnerami

Prawnicy

Do grona partnerów kancelarii Rö dołączyli nowi prawnicy. To: Sylwia Zielezińska, Dominika Leszczyńska, Jakub Adamski i Mateusz Kotowicz. Nazwa kancelarii została zmieniona na Radwan-Röhrenschef Petruczenko. Partnerami zarządzającymi są bowiem: Katarzyna Petruczenko oraz Marcin Radwan-Röhrenschef.

04.02.2022

MKiDN: Z powodu pandemii opóźnienie w rozstrzygnięciu naborów do programów

Samorząd terytorialny Administracja publiczna

Ze względu na sytuację epidemiczną i wynikające z niej opóźnienia w procesie oceny złożonych wniosków, termin rozstrzygnięcia Programów Ministra zostaje wydłużony - poinformowało Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Proces oceny wniosków powinien zostać zakończony do końca lutego.

04.02.2022

RPO: Chorujący na covid skarżą się na banki

Finanse Koronawirus

Do biura Rzecznika Praw Obywatelskich wpływają skargi obywateli na praktyki instytucji finansowych wobec klientów, którzy wskutek zachorowania na COVID-19 zmagają się z ciężkimi powikłaniami i nie są w stanie realizować w terminie swoich zobowiązań. Tymczasem klientom banków przepisy dają możliwość zabezpieczenia się przed konsekwencjami przedłużającej się choroby, uniemożliwiającej im osobistą wizytę w banku, o czym wie niewiele osób

04.02.2022

Bezpłatne testy antygenowe dostępne także w laboratoriach

Pacjent Koronawirus

Od 28 stycznia 2022 r. bezpłatny test antygenowy w kierunku Covid-19 bez skierowania może być też przeprowadzony przez pracownika laboratorium albo mobilnego punktu pobrań. To oznacza, że darmowe testy będą dostępne nie tylko w aptekach. I wszystko wskazuje na to, że więcej testów wykona tzw. diagnostyka, która dotychczas robiła bezpłatne testy PCR na podstawie skierowania. NFZ podkreśla, że ciągle zgłaszają się nowe podmioty.

04.02.2022

MRiPS: Stopa bezrobocia w styczniu wyniosła 5,6 proc.

Rynek Prawo pracy

W styczniu 2022 roku stopa bezrobocia rejestrowanego osiągnęła poziom 5,6 proc. – wynika ze wstępnych danych Ministerstwa Rodziny i Polityki Społecznej. To o 0,2 pkt proc. więcej niż przed miesiącem, ale 0,9 pkt proc. mniej niż rok temu. W rejestrach bezrobotnych w końcu stycznia 2022 roku było o 162,6 tys. (tj. o 14,9 proc.) mniej bezrobotnych niż w końcu stycznia 2021 roku.

04.02.2022

Rada Przedsiębiorczości o dynamizowaniu inflacji przez administrację

Prawo pracy Finanse Polski Ład

Pozwolenie na nadmierne osłabienie złotego, deprecjację kursu, działa proinflacyjnie w średnim okresie, przekładając się na ceny importowanych dobór i surowców. Co prawda stymuluje eksport, ale jednocześnie przyczynia się do dalszego wzrostu cen dóbr finalnych na rynku krajowym i wtórnie prowadzi do wzrostu cen czynników produkcji, w tym kluczowych kosztów pracy – czytamy w stanowisku Rady Przedsiębiorczości.

04.02.2022

W Senacie - ustawa nowelizująca Prawo oświatowe

Kadry w oświacie

Dziś, tj. 4 lutego, Senat wznawia obrady. Rozpatrzy nowelizację Prawa oświatowego wzmacniającą rolę kuratorów oświaty i zmieniającą zasady funkcjonowania organizacji pozarządowych w szkołach i placówkach oświatowych. We wtorek za odrzuceniem noweli opowiedziała się senacka Komisja Samorządu Terytorialnego i Administracji Państwowej.

04.02.2022

Praca zdalna komplikuje pracę gmin i wnioskowanie o dotacje

Samorząd terytorialny Administracja publiczna Koronawirus

Choć, w związku z kolejną falą koronowirusa, rząd wysyła pracowników samorządowych na pracę zdalną, nie zawsze jest ona możliwa. A w małych gminach czy ośrodkach pomocy społecznej zarzuconych wnioskami o dodatek osłonowy, to wręcz niemożliwe. Ze względu na pracę zdalną samorządom coraz trudniej dotrzymać terminów przy składaniu wniosków o fundusze unijne.

04.02.2022