Rząd już nie odwołuje się od wyroku ETPC w sprawie statusu Izby Dyscyplinarnej

Prawnicy Wymiar sprawiedliwości

Polski rząd wycofał z Europejskiego Trybunału Praw Człowieka odwołanie od wyroku w sprawie adwokat Joanny Reczkowicz, w którym Trybunał uznał, że jej zawieszenie w czynnościach na okres trzech lat, w związku z różnymi naruszeniami Kodeksu Etyki Adwokackiej, zostało orzeczone przez wadliwie powołanych sędziów do Izby Dyscyplinarnej Sądu Najwyższego. Wyrok jest więc prawomocny.

23.11.2021

RPO: Sąd administracyjny, nie TK powinien interpretować dostęp do informacji

Administracja publiczna

Zanim Trybunał Konstytucyjny przystąpi do rozstrzygania niekonstytucyjności ustawy o dostępie do informacji publicznej należy spytać Naczelny Sąd Administracyjny o dane dotyczące rozbieżności interpretacyjnych - uważa Rzecznik Praw Obywatelskich. Jego zdaniem dorobek orzeczniczy w tym jest bardzo obszerny z uwagi na dużą liczbę spraw, rozpatrywanych przez sądy administracyjne od 20 lat.

23.11.2021

NIK: Pacjenci wciąż zbyt długo czekają na wszczepienie stawu biodrowego lub kolanowego

Opieka zdrowotna

Rekomendowany przez ekspertów czas oczekiwania na endoprotezoplastykę to od trzech do sześciu miesięcy. Tymczasem w polskich szpitalach pacjenci czekają niemal 18 miesięcy na wszczepienie stawu biodrowego i nawet 22 miesiące w przypadku stawu kolanowego. W okresie pandemii do szpitali zgłaszało się mniej pacjentów, więc kolejki są obecnie nieco mniejsze, ale w najbliższych miesiącach sytuacja będzie się pogarszać.

23.11.2021

UOKiK: Banki nie mogą żądać od frankowiczów wynagrodzenia za udostępnienie kapitału

Kredyty frankowe

Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów stoi na stanowisku, że bankom nie przysługuje prawo do żądania wynagrodzenia za udostępnienie konsumentowi kapitału w sytuacji uznania przez sąd umowy za nieważną, z uwagi na stosowanie w niej przez bank niedozwolonych postanowień umownych. To reakcja urzędu na korespondencję, którą banki kierują do kredytobiorców.

23.11.2021

Ogłoszenie to za mało, by zatrudnić dobrego audytora wewnętrznego

Samorząd terytorialny HR Kontrola zarządcza

Przeprowadzenie efektywnej rekrutacji na stanowisko audytora wewnętrznego w jednostce samorządu terytorialnego wymaga przygotowań. Określenia cech osobowych, które będę pożądane i oczekiwane przez pracodawcę, kwalifikacji, wymogów niezbędnych dla zatrudnienia audytora oraz zakresu wykonywanych zadań. Ważna jest też znajomość odpowiednich metod pozyskiwania kandydatów.

23.11.2021

Grupy kapitałowe poza ustawą o sygnalistach

Prawo pracy Compliance Prawo europejskie

Projekt ustawy wdrażający dyrektywę unijną o sygnalistach pomija grupy kapitałowe – ich funkcjonowanie i zależności organizacyjne. Projektodawcy nie przewidzieli wspólnego działania w zakresie obsługi zgłoszeń i możliwości wskazania jednego wspólnego podmiotu, który byłby uprawniony do realizacji zadań całej grupy. Zdaniem prawników, to pominięcie już rodzi szereg pytań praktycznych.

23.11.2021

Będzie własność warstwowa - budowle nie tylko na gruncie

Prawo cywilne Polski Ład Nieruchomości

To co się buduje nie musi być ściśle związane z gruntem. W Nowym Jorku czy Chicago można kupić działkę abstrakcyjną, znajdującą się nad ziemią, tzw. puste powietrze. I nikogo to nie dziwi. Swoje uregulowania dotyczące własności warstwowej mają również m.in. kraje skandynawskie, Francja. Czy tak będzie i w Polsce? Ministerstwo Sprawiedliwości pracuje nad przepisami w tej sprawie.

23.11.2021

W sobotę kolejny Dzień Otwarty Notariatu

Wymiar sprawiedliwości

Temat tegorocznej edycji brzmi „Porozmawiaj z notariuszem, jak zadbać o swój majątek. Bo warto zaufać profesjonaliście”. To nie oznacza, że notariusze nie będą też doradzać w innych kwestiach. Akcja zaplanowana jest od godz. 10 do 16, informacje prawne przekazywane będą bezpłatnie telefonicznie oraz za pośrednictwem mediów społecznościowych – na czacie i podczas streamingu.

23.11.2021

Polskie Normy nie są prawem, ale warto je stosować

BHP

Polskie Normy to normy krajowe, które zostały przyjęte w drodze konsensu i zatwierdzone przez jednostkę normalizacyjną. Zawarte w nich zapisy wynikają z wiedzy technicznej i stanowią opracowane przez ekspertów wskazówki. Dlatego też ich stosowanie jest dobrowolne i nie należą one do źródeł powszechnie obowiązującego prawa.

23.11.2021

Pandemia wyrównała szanse prawników na rynku

Prawnicy Nowe technologie Prawo gospodarcze

Pandemia stworzyła kancelariom podobne warunki świadczenia usług - prawnicy z mniejszych miast mogą na równi konkurować z tymi z dużych ośrodków. W czasach zdalnego świadczenia usług trudniej jest pozyskać nowych klientów, jednak ci ostatni nie upierają się już, że muszą mieć prawnika na sąsiedniej ulicy. Uczą się nowych technologii i przyzwyczajają do kontaktów zdalnych. Problemy z informatyzacją mają nadal sądy.

23.11.2021

NGO: Ujawnienie darczyńców niezgodne z prawem i Pismem Świętym

Pomoc społeczna RODO Poprawmy prawo

Organizacje pozarządowe nie zostawiły suchej nitki na pomyśle ministra kultury i dziedzictwa narodowego, który chce aby ujawniały one imiona i nazwiska darczyńców. Organizacje kościelne wskazują dodatkowo, że propozycja narusza wolność religijną i ewangeliczny nakaz jałmużny. Zastrzeżenia do projektu ma również Prezes Urzędu Ochrony Danych Osobowych.

23.11.2021

Polska wspólnie z UE zabiega o dobrą ochronę konsumentów

Rynek i konsument Prawo europejskie

Polska radzi sobie znakomicie w kwestii wzmacniania pozycji konsumentów i umacniania ich praw - ocenił unijny komisarz ds. sprawiedliwości Didier Reynders. Wspólnie z Komisją Europejską chcemy zapewnić polskim konsumentom, którzy coraz częściej dokonują transakcji przez internet, równie wysoki poziom ochrony - dodał prezes UOKiK Tomasz Chróstny.

22.11.2021

23 listopada poznamy laureatów konkursu Rising Stars 2021

Prawnicy

We wtorek 23 listopada odbędzie się finałowa gala X już edycji konkursu „Rising Stars Prawnicy – liderzy jutra 2021”. O miejsce na podium walczy trzydziestu pięciu młodych prawników. Gala będzie transmitowana na żywo, by każdy mógł ją bezpłatnie obejrzeć. Gościem specjalnym będzie Mateusz Kusznierewicz.

22.11.2021

Badanie: Większość firm ułatwia rodzicom łączenie pracy z opieką nad dziećmi

Prawo pracy

Niemal trzy czwarte pracujących rodziców przyznaje, że pracodawca stworzył im odpowiednie warunki do łączenia pracy zawodowej z życiem rodzinnym, a ponad połowa ocenia, że polityka prorodzinna jest ważna dla ich pracodawcy – takie wnioski płyną z badania Kantar dla Ministerstwa Rodziny i Polityki Społecznej.

22.11.2021

RPO kieruje do SN kasację w sprawie kar za przebywanie w strefie stanu wyjątkowego

Prawo karne Administracja publiczna

Sąd nie powinien ukarać naganą dziennikarzy za naruszenie zakazu przebywania na obszarze stanu wyjątkowego, ponieważ zakaz ten wprowadzono niezgodnie z Konstytucją - uważa Rzecznik Praw Obywatelskich. W kasacji do Sądu Najwyższego Rzecznik wnosi o uniewinnienie trójki dziennikarzy telewizji ARTE oraz agencji AFP. Wskazuje też na naruszenie prawa prasowego.

22.11.2021

ZNP szuka poparcia dla projektu ws. nauczycielskich wynagrodzeń

Finanse samorządów Zarządzanie oświatą

Związek Nauczycielstwa Polskiego chce dyskutować o swoim projekcie dotyczącym powiązania nauczycielskich wynagrodzeń z przeciętną pensją w gospodarce narodowej. Obywatelski projekt ustawy w tej sprawie trafił do Sejmu - ZNP poinformował w czwartek, że zebrał 250 tys. w tej sprawie. MEiN twierdzi, że wymaga to rozmów na szczeblu central związkowych z premierem.

22.11.2021

Projekt ustawy o jakości w ochronie zdrowia w zespole trójstronnym

Finansowanie zdrowia Zarządzanie

W poniedziałek, 22 listopada odbyło się zdalne posiedzenie członków Zespołu Trójstronnego do spraw ochrony zdrowia Rady Dialogu Społecznego. Porządek obrad składał się z dwóch punktów: Funduszu Medycznego i projektu ustawy o jakości w opiece zdrowotnej i bezpieczeństwie pacjent.

22.11.2021

Firmy obawiają się unijnych przepisów o rynkach cyfrowych i apelują o zmiany

Rynek Nowe technologie Prawo europejskie

Grupa 154 właścicieli firm podpisała się pod listem, który został wysłany w piątek do polskich eurodeputowanych, wzywając ich do uwzględnienia interesów sektora MŚP w Polsce podczas dyskusji i głosowania nad propozycją Komisji Europejskiej dotyczącą Aktu o rynkach cyfrowych. Nowe regulacje mogą sprawić, że korzystanie z narzędzi cyfrowych przez małe firmy będzie bardziej skomplikowane i droższe.

22.11.2021

MF i ZUS: To ostatni moment na zalegalizowanie zatrudnienia

CIT PIT Prawo pracy Ubezpieczenia społeczne Finanse Polski Ład

Przełom grudnia i stycznia to najlepszy moment na zalegalizowanie zatrudnienia pracowników i odejście od praktyki wypłacania im części wynagrodzenia „pod stołem”. Od 1 stycznia 2022 r. odpowiedzialność za tę sytuację spadnie wyłącznie na pracodawcę – przypomnieli w poniedziałek na wspólnej konferencji prasowej przedstawiciele Ministerstwa Finansów, Zakładu Ubezpieczeń Społecznych oraz Państwowej Inspekcji Pracy.

22.11.2021

Prezydent też przeciwko wyrokom ETPC w sprawie polskich sądów

Prawnicy Wymiar sprawiedliwości

Tworząc nieznaną polskiej ustawie zasadniczej procedurę kontroli kształtowania składu Trybunału Konstytucyjnego, Europejski Trybunał Praw Człowieka w Strasburgu modyfikuje w sposób zasadniczy przepisy Konwencji, którymi związało się Państwo Polskie i jest w swej istocie orzeczeniem wydanym poza jej treścią - uważa Prezydent Andrzej Duda.

22.11.2021