SN: Zawieszeni sędziowie żądają testu niezawisłości od sądu i wyłączenia ławników

Prawnicy Wymiar sprawiedliwości

W nowej Izbie Odpowiedzialności Zawodowej Sądu Najwyższego tymczasowo będzie zasiadać 14 sędziów, aż do zakończenia rozpoznawania wszystkich spraw przydzielonych z Izby Dyscyplinarnej, co może potrwać do listopada. Na razie największym problemem są wnioski obrony o zbadanie , które powodują, że kolejne sprawy zawieszonych sędziów spadają z wokandy.

23.09.2022

Polskie dzieci potrzebują lepszej opieki psychiatrycznej, wydziały rodzinne wzmocnienia kadrowego

Wymiar sprawiedliwości

Podjęcia szybkich działań mających na celu poprawą opieki psychiatrycznej dzieci i młodzieży w Polsce, zaprzestania dyskryminowania ich w szczególności z uwagi na pochodzenie etniczne, płeć, orientację i niepełnosprawność, uregulowania prawnego procesu tranzycji, w końcu wzmocnienia kadrowego wydziałów rodzinnych - domaga się w podjętej uchwale Stowarzyszenie Sędziów Rodzinnych w Polsce.

23.09.2022

Sądy przyznają rację pracodawcom, którzy karali pracowników za brak maseczki

Policja Prawo pracy BHP Opieka zdrowotna Koronawirus

Kolejne fale zakażeń koronawirusem wiązały się z nowymi, rządowymi obostrzeniami. Pracodawcy nie byli bierni i wprowadzali wewnętrzne regulacje, które nakazywały zakrywanie ust i nosa. Za ich nieprzestrzeganie groziła odpowiedzialność porządkowa lub dyscyplinarna. Sądy uznają, że kary były uzasadnione, ponieważ pracodawca jest zobowiązany chronić zdrowie i życie pracowników.

23.09.2022

Rynek pracy przyjazny rodzinie – akcja Ministerstwa Rodziny i Polityki Społecznej

Rynek Prawo pracy

Pełnomocnik Rządu ds. Polityki Demograficznej rozpoczął projekt identyfikacji i upowszechniania najciekawszych rozwiązań stosowanych w polskich firmach, które ułatwiają pracownikom osiąganie szczęścia i satysfakcji w życiu rodzinnym, a jednocześnie rozwijanie kariery zawodowej - poinformowało w czwartkowym komunikacie Ministerstwa Rodziny i Polityki Społecznej.

22.09.2022

Pieniądze na wypłaty dodatku węglowego trafiają już do gmin

Samorząd terytorialny Pomoc społeczna

Na konta lubelskich gmin trafiły w czwartek pieniądze na wypłatę dodatku węglowego. W innych województwach proces przekazywania środków trwa. Rząd przekazał wojewodom łącznie 9,5 mld zł. Ministerstwo Klimatu i Środowiska apeluje, aby samorządy uruchomiły procedury, aby rozpocząć jak najszybszą wypłatę dodatków węglowych.

22.09.2022

Potrzeba zmian legislacyjnych w gminnej gospodarce odpadami, bo rosną koszty i zaległości

Samorząd terytorialny Odpady

Potrzebne są zmiany legislacyjne umożliwiające faktyczną weryfikację rzetelności deklaracji, względnie wprowadzenie powszechnego obowiązku ich składania i wprowadzenia sankcji karnych za ich brak. To ułatwiłoby gminom racjonalną gospodarkę odpadami komunalnymi – postuluje Regionalna Izba Obrachunkowa w Opolu. I podaje, że większość gmin dopłaca do tej działalności.

22.09.2022

Już 357 tys. wniosków i 151 tys. pism w eKRS

Wymiar sprawiedliwości Spółki Prawo gospodarcze

Złożono już 357 tys. wniosków i 151 tys. pism przez portal obsługujący elektroniczny Krajowy Rejestr Sądowy. - Ten system dynamizuje rozwój polskiej gospodarki i oznacza ogromne ułatwienia dla przedsiębiorców – uważa minister sprawiedliwości Zbigniew Ziobro. I podkreśla, że cyfryzacja sądownictwa niezmiennie pozostaje jednym z priorytetów Ministerstwa Sprawiedliwości.

22.09.2022

Biznes pominięty w konsultacjach projektu o odpowiedzialności podmiotów zbiorowych

Prawo karne Prawo gospodarcze

Pracodawcy zostali pominięci w konsultacjach ustawy o odpowiedzialności podmiotów zbiorowych za czyny zabronione pod groźbą kary - alarmuje w liście do ministra sprawiedliwości Konfederacja Lewiatan. I apeluje o włączenie przedsiębiorców do konsultacji publicznych tego projektu ustawy. Konfederacja przypomina, że ma do tego ustawowe prawo.

22.09.2022

Łódź: Instytut Ekspertyz Medycznych będzie wspierał prokuraturę i sądy

Wymiar sprawiedliwości Prokuratura Zawody medyczne

Usprawnienie prowadzenia postępowań przygotowawczych i sądowych oraz zgromadzenie najlepszych biegłych zajmujących się problematyką medyczną - to główne zadania Instytutu Ekspertyz Medycznych, który został właśnie otwarty w Łodzi. Instytut ma również przyczynić się do pozyskania chętnych do pełnienia funkcji biegłych.

22.09.2022

UOKiK: PZU Życie stosowało zbyt wąską definicję oddziału intensywnej terapii

Pacjent Opieka zdrowotna Ochrona konkurencji

Nie ma znaczenia, czy życie pacjenta było ratowane na oddziale intensywnej terapii (OIT), czy też w jego odpowiedniku działającym w ramach specjalistycznego oddziału, np. kardiologicznego. Taka osoba nie może być wyłączona spod ochrony ubezpieczeniowej - uznał prezes UOKiK. W związku z tym ubezpieczeni w PZU Życie, którym ze względu na definicję OIT odmówiono świadczenia, mogą ponownie wystąpić z roszczeniem.

22.09.2022

Pięć kroków fachowca do zmiany pracy - dane Pracuj.pl

Rynek Prawo pracy

Rynek pracy fachowców trzyma się mocno, mimo gospodarczych zawirowań. W sierpniu 2022 roku pracodawcy poszukiwali w serwisie Pracuj.pl o 18 proc. więcej pracowników fizycznych niż w tym samym okresie rok wcześniej. Jednocześnie 38 proc. kandydatów z tej grupy poszukuje aktywnie pracy. Na co zwracają uwagę szukając nowego miejsca zatrudnienia - sprawdził to zespół ekspertów Pracuj.pl.

22.09.2022

Wsparcie dla psychiatrii dziecięcej z poślizgiem - rozstrzygnięcie konkursu dopiero w 2023 r.

Pacjent Finansowanie zdrowia

Ministerstwo Zdrowia nie zdążyło z opracowaniem zasad naboru wniosków do programu wsparcia oddziałów psychiatrycznych dla dzieci i młodzieży na lata 2022-2023. Resort planuje ogłosić konkurs dopiero w listopadzie tego roku, a więc jego rozstrzygnięcie będzie możliwe najwcześniej w 2023 r. Dlatego konieczna jest zmiana uchwały i przesunięcie finansowania na przyszły rok.

22.09.2022

Prezes "Iustitii" nagrodzony przez sędziów z całego świata

Prawnicy Wymiar sprawiedliwości

Prezes Stowarzyszenia Sędziów Polskich „Iustitia”, sędzia Krystian Markiewicz, otrzymał nagrodę od Międzynarodowego Stowarzyszenia Sędziów (IAJ). Nagrodę przyznano w uznaniu zasług za obronę demokratycznych wartości. Poza Krystianem Markiewiczem, przyznano ją również tureckiemu sędziemu Muratowi Arslanowi oraz gwatemalskiej sędzi Erice Aifan.

22.09.2022

Skokowy wzrost liczby diagnoz dzieci z autyzmem, a dane i tak są niedoszacowane

Pacjent Opieka zdrowotna

W ciągu roku o blisko 31 proc. wzrosła liczba dzieci z orzeczeniem o potrzebie kształcenia specjalnego wydanym ze względu na autyzm lub zespół Aspergera. To prawdopodobnie odbicie po epidemii, gdy utrudniony był dostęp do lekarzy i badań. W dodatku liczby diagnozowanych dzieci mogą być niedoszacowane: brakuje bowiem lekarzy psychiatrów, a na diagnozę finansowaną przez NFZ czeka się w najlepszym wypadku aż pół roku.

22.09.2022

Ustalenie indywidualnego rozkładu czasu pracy na wniosek pracownika

Prawo pracy

Pracownik może wnioskować o ustalenie dla niego innego rozkładu czasu pracy niż ten, który wynika z ustanowionych przez pracodawcę regulacji wewnętrznych albo o ograniczenie planowania czasu pracy w harmonogramach tylko np. do pewnych pór doby lub dni. Pracodawca może zaakceptować taki wniosek, jeżeli proponowany rozkład jest zgodny z przepisami, jak również mieści się w systemie czasu pracy, którym objęty jest pracownik.

22.09.2022

Firma w mieszkaniu? Najpierw trzeba zmienić sposób użytkowania lokalu

Małe i średnie firmy Nieruchomości

Obecna sytuacja gospodarcza oraz pocovidowa rzeczywistość sprawiają, że przedsiębiorcy coraz częściej decydują się na prowadzenie działalności we własnych mieszkaniach albo w zakupionych wcześniej lokalach mieszkalnych. Jednocześnie często zapominają o konieczności zmiany sposobu użytkowania tych pomieszczeń. Więcej na ten temat w Legal Alercie.

22.09.2022

Sędziowska "zbrodnia sądowa" to sytuacja wyjątkowa - potrzebne zmiany w dyscyplinarkach

Prawnicy Wymiar sprawiedliwości

Sytuacje, w których sędzia ponosi odpowiedzialność nie tylko dyscyplinarną, ale i karną za wydane orzeczenie, powinny być absolutnie wyjątkowe - wskazuje Rada Legislacyjna przy premierze i postuluje doprecyzowanie przesłanki "oczywistej i rażącej obrazy przepisów prawa". Zgadzają się z tym sędziowie podkreślając, że przepis stał się sposobem na niepokornych i narzędziem zastraszania.

22.09.2022

Wiele podmiotów wrażliwych może nie otrzymać dodatku osłonowego

Samorząd terytorialny Pomoc społeczna Dodatek osłonowy

Z dodatkiem osłonowym dla tzw. podmiotów wrażliwych może być jak z lizaniem cukierka przez szybę. Ze względu na warunki wsparcia wiele szkół, noclegowni, domów kultury może z niego nie skorzystać. Jednym z warunków jest bowiem przedstawienie dokumentu zakupu opału w tym roku na poziomie przynajmniej 50 proc. zapotrzebowania. A skąd mamy wziąć ten węgiel? – pytają samorządowcy.

22.09.2022