Diagnoza męskiej niepłodności - NFZ finansuje badanie nasienia

Pacjent

Mężczyźni mogą w ramach świadczeń gwarantowanych z NFZ w ambulatoryjnej opiece specjalistycznej (AOS) wykonać badanie nasienia. To jedno z podstawowych badań w kierunku diagnozy męskiej niepłodności. Dotąd w ramach NFZ nie było ono dostępne. Według Agencji Oceny Technologii Medycznych i Taryfikacji (AOTMiT) Narodowy Fundusz Zdrowia sfinansuje nawet 8,3 tys. badań rocznie.

13.11.2023

Badanie URE: Polacy popierają transformację energetyczną, nie boją się elektrowni jądrowych

Rynek i konsument Energetyka

Ponad 80 proc. gospodarstw domowych odczuło podwyżki cen energii elektrycznej i gazu w związku z kryzysem energetycznym, a blisko 70 procent Polaków popiera budowę elektrowni jądrowych w naszym kraju. Między innymi takie wnioski płyną z najnowszego badania przeprowadzonego przez Urząd Regulacji Energetyki i Pracownię Badań Społecznych „Energia UREgulowana”.

13.11.2023

E-doręczenia nie w każdej instytucji - przedsiębiorca musi pilnować kilku skrzynek

Prawo AI Prawo gospodarcze e-Doręczenia

Doręczenia elektroniczne to ogromne zmiany, również dla przedsiębiorców. Nie wszyscy mają jednak świadomość, że problem związany z rozproszeniem korespondencji 10 grudnia wcale nie zniknie. Do systemu e-doręczeń dołączy bowiem większość instytucji państwowych, ale sądy i komornicy znajdą się w nim dopiero za sześć lat. Przedsiębiorców czeka zatem kilkuletni okres przejściowy, w którym wciąż będą musieli korzystać z kilku platform.

13.11.2023

Przez błąd systemu przedsiębiorcy są pozbawiani prawa do świadczeń opieki zdrowotnej

Ubezpieczenia społeczne Opieka zdrowotna

Nie wiadomo, dlaczego niektóre osoby prowadzące jednoosobową działalność gospodarczą, święcą się na czerwono w systemie eWUŚ jako osoby nieubezpieczone. I to mimo, że nawet gdyby w ogóle nie opłacali składek na ubezpieczenie zdrowotne, to prawa do świadczeń opieki zdrowotnej nie tracą. Zdaniem prawników, to jest problem systemowy, który między sobą powinny wyjaśnić NFZ i ZUS a nie obarczać nim pacjentów.

13.11.2023

Wciąż nie wiadomo, jakich konkretnie obiektów nie można fotografować

Prawo karne Wojsko

Nie wiadomo, którym obiektom ważnym dla bezpieczeństwa państwa nie będzie można robić zdjęć. Jednak dopóki obiekty te nie zostaną odpowiednio oznakowane, zakaz ich fotografowania i filmowania nie obowiązuje. Problemów z interpretacją nowych przepisów jest jednak sporo. Mieszkańcy przygranicznych terenów i turyści powinni szczególnie uważać.

13.11.2023

Ugoda z bankiem to nie ostateczność, podstawą podważenia może być nierzetelna informacja

Prawo cywilne Banki Kredyty frankowe

Coraz więcej frankowiczów, którzy zawarli ugodę z bankiem, zastanawia się nad jej podważeniem. Kolejne wyroki polskich sądów, ale i Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej, dają bowiem szanse na unieważnienie umowy kredytowej. A same ugody - jak mówią prawnicy - w praktyce wcale nie są tak korzystne, jak banki zapewniają. I właśnie sposób informowania o skutkach może pomóc się z nich wyplątać. Problem może się jednak pojawić, jeśli kredytobiorcę reprezentuje pełnomocnik.

13.11.2023

Połowa pracujących Polaków chciałaby półrocznej przerwy

Zarządzanie

Na pytanie, czy przydałaby się sześciomiesięczna przerwa od pracy, 22 proc. badanych odpowiedziało "zdecydowanie się zgadzam", 30 proc. odparło "raczej się zgadzam", 13 proc. udzieliło odpowiedzi "zdecydowanie się nie zgadzam", a 35 proc. - "raczej się nie zgadzam". To wyniki raportu Nationale-Nederlanden "Długie jutro".

12.11.2023

17 listopada Konferencja "Prawo spadkowe - notariusz wobec wyzwań współczesności"

Wymiar sprawiedliwości

Jak w praktyce wygląda zrzeczenia się dziedziczenia oraz kwestia zachowka po nowelizacji kodeksu cywilnego dotyczącej fundacji rodzinnej, jakie są zasady dokumentowania otwarcia i ogłoszenia testamentu przez notariusza poświadczającego dziedziczenie - te i inne kwestie związane z ostatnimi zmianami w prawie zostaną omówione podczas zbliżającej się konferencji "Prawo spadkowe - notariusz wobec wyzwań współczesności".

11.11.2023

Ministerstwo Finansów: Jest porozumienie państw UE w sprawie budżetu na 2024 r.

W piątek, w godzinach nocnych, zakończyły się negocjacje między Radą UE a Parlamentem Europejskim w sprawie unijnego budżetu na 2024 rok. Zgodnie ze stanowiskiem Polski, potrzeby wynikające z rewizji wieloletnich ram finansowych, w tym liczący 50 mld euro Instrument Ukraiński, zostaną ujęte w budżecie UE na rok 2024, po ostatecznym uzgodnieniu kształtu rewizji wieloletnich ram finansowych.

11.11.2023

Umowa koalicyjna o zdrowiu: Zniesienie limitów na leczenie przez NFZ

Pacjent Opieka zdrowotna Finansowanie zdrowia Zawody medyczne

Podniesienie nakładów na ochronę zdrowia, ale bez konkretnej wartości w odniesieniu do PKB, zniesienie limitów na leczenie przez NFZ, a także zapowiedź urealnienia wyceny świadczeń zdrowotnych znalazły się w umowie koalicyjnej podpisanej przez przedstawicieli tzw. opozycji demokratycznej. Zapowiedziano w niej także unieważnienie wyroku Trybunału Konstytucyjnego z 2020 r. i finansowanie z budżetu państwa procedury in vitro.

11.11.2023

Opiekun może stracić zwierzę, któremu nie zapewnia schronienia przed zimnem

Prawo karne Środowisko

Zaczynają się zimne dni. Marzną nie tylko ludzie, ale i zwierzęta. Przepisy nakazują zapewnienie odpowiednich warunków zwierzętom domowym i gospodarskim i zabezpieczenie im schronienia przed chłodem, mrozem i śniegiem. Jednak nie dla wszystkich zwierząt zapewnienie odpowiednich warunków polega na tym samym. 

11.11.2023

Tani Armani, czyli super oferta w Black Friday, w tym roku z Omnibusem

Rynek i konsument

Buty za połowę ceny, sukienka prawie za darmo. Super oferta może okazać się pułapką. Przed sztuczkami sprzedawców chroni unijna dyrektywa Omnibus, która obliguje ich do informowania o najniższej cenie produktu w ciągu 30 dni przed wprowadzoną obniżką. W tym roku po raz pierwszy unijne uregulowania obejmą zbliżający się tzw. Black Friday.

11.11.2023

Oszczędności w PPK można wykorzystać na leczenie dzieci - i to nie tylko własnych

Domowe finanse Prawo pracy PPK

W razie poważnego zachorowania dziecka, uczestnik pracowniczych planów kapitałowych może wypłacić do 25 proc. swoich oszczędności w PPK. I co istotne, dotyczy to nie tylko poważnego zachorowania własnego dziecka uczestnika PPK, ale także np. dziecka przez niego przysposobionego albo dziecka współmałżonka.

11.11.2023

Pensja pielęgniarki pensji nierówna

Opieka zdrowotna Zawody medyczne

Od wynagrodzenia zasadniczego brutto w okolicach 4 tys. zł do pensji zasadniczej brutto w wysokości ponad 8 złotych - tak wyglądają widełki płacowe w zawodzie pielęgniarki. W najgorszej sytuacji pod względem płacowym są pielęgniarki pracujące w Domach Pomocy Społecznej. Z kolei pielęgniarka zatrudniona w szpitalu może liczyć na dodatki, które podnoszą jej zasadnicze zarobki. Te mogą sięgać nawet 12 tys. zł brutto.

11.11.2023

Paweł Borys rezygnuje z końcem roku z kierowania PFR

PPK

Paweł Borys, prezes Polskiego Funduszu Rozwoju, poinformował w piątek, że z końcem 2023 roku rezygnuje z kierowania Funduszem, ustąpi także z funkcji szefa Rady Nadzorczej BGK. Borys napisał na platformie X (dawny Twitter), że z końcem kadencji zarządu PFR odchodzi do sektora prywatnego.

10.11.2023

Rotacyjność funkcji marszałków Sejmu i Senatu - są wątpliwości konstytucyjne

Prawnicy Wybory

Zgodnie z umową koalicyjną marszałkowie Sejmu i Senatu mają urzędować w trakcie kadencji Parlamentu rotacyjnie. Takie rozwiązanie, do tej pory nie praktykowane, ma być elementem zapewnienia trwałości koalicji i pluralizmu parlamentarnego. Konstytucjonaliści są podzieleni co do oceny takiego rozwiązania. Pojawiają się argumenty, że utrwali ono partyjniactwo. A konstytucyjna reguła zakłada, że marszałek Sejmu wybierany jest na kadencję, a nie na pół kadencji.

10.11.2023

Będzie koniec składki zdrowotnej w wersji Polskiego Ładu

Emerytury i renty Prawo pracy Ubezpieczenia społeczne

Odejście od opresyjnego systemu podatkowo-składkowego poprzez wprowadzenie korzystnych i czytelnych zasad naliczania składki zdrowotnej przewiduje umowa koalicyjna, jaką w piątek, 10 listopada, podpisały trzy opozycyjne ugrupowania startujące w wyborach parlamentarnych 15 października 2023 r.: Koalicja Obywatelska, Trzecia Droga i Nowa Lewica.

10.11.2023

Umowa koalicyjna: "Wolne" sądy i prokuratura, podwyżki dla pracowników

Wymiar sprawiedliwości Wybory

Sądy mają być wolne od nacisków politycznych, prokuratura niezależna i apolityczna. Zapewniona ma być też legalność funkcjonowania wymiaru sprawiedliwości i sądownictwa konstytucyjnego - wynika z podpisanej w piątek umowy koalicyjnej. Zadeklarowano też m.in. podwyżki dla pracowników sądów i prokuratury. Związkowcy już przypominają, że mowa była o 20 proc. - czego w umowie koalicyjnej nie ma.

10.11.2023

Umowa koalicyjna: PIT kasowy i przewidywalność systemu podatkowego

Finanse publiczne PIT Rachunkowość Doradca podatkowy Finanse

Koalicja zamierza jak najszybciej doprowadzić do powrotu przewidywalności w systemie podatkowym i dialogu z przedsiębiorcami - wynika z umowy koalicyjnej. Wprowadzona zostanie zasada minimum sześciomiesięcznego vacatio legis dla zmian w prawie podatkowym. Planowane jest też wprowadzenie kasowej metody rozliczania PIT przed przedsiębiorców.

10.11.2023

Nowe władze zmienią system punktacji publikacji naukowych

Nauka i szkolnictwo wyższe wymagają zmian, zapewniających m.in. odpolitycznienie, przywrócenie autonomii uczelni oraz wyższy poziom finansowania. Zmienimy system punktacji za publikacje naukowe - wynika z podpisanej w piątek umowy koalicyjnej. Zadeklarowano też zwiększenie nakładów na badania i rozwój oraz stworzenie sprawnych kanałów wymiany wiedzy pomiędzy środowiskiem akademickim, oraz przedsiębiorcami.

10.11.2023