Unia nie zakaże nam grzybobrania ani wstępu do lasu

Środowisko

Politycy straszą, że Polacy nie będą mieli gdzie chodzić na spacery czy jeździć na rowerze. Nie będą mogli zbierać grzybów ani jagód. Jednak Unia nie zakaże nam grzybobrania. Na lasy nie można patrzeć wyłącznie jak na fabryki desek - muszą one być w większym stopniu chronione i dostosowane do sytuacji kryzysu przyrodniczego i klimatycznego. A zbierania grzybów już teraz zabrania niekiedy polskie prawo.

12.08.2023

Data zawarcia umowy nie zawsze pokrywa się z dniem rozpoczęcia pracy

Prawo pracy HR

Umowa o pracę określa strony stosunku pracy, adres siedziby pracodawcy, a także jej rodzaj, datę jej zawarcia oraz warunki pracy i płacy. Przepisy wymagają, by w jej treści strony wyraźnie określiły dzień rozpoczęcia pracy. Zazwyczaj będzie się on pokrywał z dniem zawarcia umowy. Stosunek pracy nawiązuje się zaś w dniu określonym w umowie jako dzień rozpoczęcia pracy.

12.08.2023

Leki na cukrzycę i otyłość pod lupą Europejskiej Agencji Leków

Europejska agencja przegląda dane o ryzyku wystąpienia myśli samobójczych oraz myśli o samookaleczeniu po zażyciu leków znanych jako analogi receptora GLP-1. To popularne leki wykorzystywane do leczenia otyłości i cukrzycy typu 2. Leki nie zostały wycofane z rynku, ale zarówno lekarze, jak i sami pacjenci, powinni zachować szczególną czujność.

12.08.2023

Lepiej sprawdzić touroperatora, niż mieć z nim problemy

Turystyka

Firmy branży turystycznej nie obawiają się, że pożary na Rodos zaszkodzą polskim touroperatorom, doprowadzając do ich bankructw. Niemniej jednak, mimo ogromnego ruchu turystycznego, nie wszystkie podmioty prosperują dobrze i przed wyjazdem na urlop nadal warto sprawdzać, komu powierza się swój wolny czas i pieniądze. Tym bardziej, że już w pierwszym półroczu 2023 r. liczba biur z negatywnymi wpisami jest rekordowa.

12.08.2023

Organizacje społeczne złożyły skargę do KE w sprawie zapór na rzekach

Środowisko Administracja publiczna

Ubiegłoroczna katastrofa na Odrze pokazała, że polskie rzeki przegrywają z ludzkimi zaniedbaniami. Są one poprzecinane ogromnymi, starymi zaporami, które nigdy nie były badane pod kątem ich wpływu na ludzi i przyrodę. Organizacje społeczne wskazują, iż jest to naruszenie prawa unijnego, i wystąpiły w tej sprawie do Komisji Europejskiej.

12.08.2023

Kradzież auta na wakacjach. AC nie zadziała w każdym kraju

Ubezpieczenia

Pozostawienie samochodu z otwartymi oknami czy kluczyków w stacyjce może skończyć się tym, że ubezpieczyciel nie wypłaci odszkodowania z autocasco w przypadku kradzieży pojazdu. Poszkodowany nie może też zwlekać ze zgłoszeniem szkody towarzystwu.

12.08.2023

Cieszyński: Gdy ktoś sięga do rejestrów, zostaje po tym ślad

Pacjent Zawody medyczne

- System rejestrów państwowych daje nam jedną fundamentalną rzecz. Tą rzeczą jest rozliczalność, czyli za każdym razem, kiedy ktoś uzyskuje dostęp do jakichkolwiek danych, to można to później sprawdzić, zweryfikować  - powiedział w piątek minister cyfryzacji Janusz Cieszyński. Dodał, że nie jest prawdą, że można w swobodny sposób sięgnąć do danych dowolnego obywatela. Podkreślił, że do rejestrów danych osobowych mają pojedyncze osoby.

11.08.2023

Prof. Męcina: Pracownicy budżetówki powinni zarabiać więcej

Prawo pracy

Lewiatan proponuje podwyższenie wynagrodzeń w sferze budżetowej w 2024 roku o 20 proc., biorąc pod uwagę obserwowany od wielu lat spadek realnej wartości płac pracowników tej sfery, szczególnie dotkliwy w 2023 roku, w którym nie została uwzględniona wysoka inflacja – podkreśla prof. Jacek Męcina, doradca zarządu Lewiatana i przewodniczący zespołu RDS ds. budżetu i wynagrodzeń.

11.08.2023

Światowy Dzień Pracoholizmu - czy w Polsce obchodzimy go codziennie?

Rynek Prawo pracy

Aż co piąty polski pracownik (21,70 proc.) przyznaje, że pracuje za darmo od 6 do 10 godzin tygodniowo. Średnio przepracowujemy 4 godziny i 43 minuty bezpłatnych nadgodzin w ciągu tygodnia. Co więcej, w pracy nie możemy liczyć na wsparcie w kwestii zdrowia psychicznego od szefa (25,40 proc.) i współpracowników (19,98 proc.) - wynika z najnowszego raportu ADP.

11.08.2023

Ceny gazu w II kwartale 2023 r. znacznie spadły

Rynek Energetyka

W drugim kwartale 2023 r. średnia cena gazu ziemnego kupowanego w krajach UE lub należących do EOG wyniosła 177,92 zł/MWh i była blisko 2,5 razy niższa od średniej ceny tego paliwa w analogicznym okresie ubiegłego roku, kiedy wyniosła 442,15 zł/MWh - informuje Urząd Regulacji Energetyki. Coraz więcej odbiorców decyduje się też na zmianę sprzedawców gazu.

11.08.2023

MRiPS: W latach 2015-2023 przeciętne wynagrodzenie całkowite w ZUS wzrosło o 88,4 proc.

Finanse publiczne Administracja publiczna Prawo pracy Ubezpieczenia społeczne

Pracownicy ZUS w 2023 roku otrzymali podwyżki wynagrodzeń zasadniczych. Fundusz wynagrodzeń osobowych w br. zwiększył się o 88,7 proc. w stosunku do roku 2015, a łączny wzrost funduszu wynagrodzeń osobowych w latach 2015-2023 to kwota 1 867,7 mln zł – podało MRiPS. Dzięki podwyżkom wynagrodzeń wprowadzonym w tych ostatnich latach, przeciętne wynagrodzenie całkowite w ZUS wzrosło o 88,4 proc.

11.08.2023

Opublikowano przepisy regulujące wymagania zawodowe w żegludze śródlądowej

Administracja publiczna Prawo pracy Prawo gospodarcze

Wdrożenie przepisów Unii Europejskiej, potrzebne m.in. do zapewnienia ujednoliconego systemu kwalifikacji członków załóg statków żeglugi śródlądowej - przewiduje nowelizacja dostosowująca polskie prawo m.in. do unijnej dyrektywy w sprawie uznawania kwalifikacji zawodowych w żegludze śródlądowej.

11.08.2023

Tańszy bilet miesięczny także dla osoby niezdolnej do samodzielnej egzystencji

Samorząd terytorialny Transport Niepelnosprawność

Osoby niezdolne do samodzielnej egzystencji będą mogły kupić bilet miesięczny imienny z 49-procentową zniżką na przejazdy publicznego transportu zbiorowego kolejowego w pociągach osobowych oraz autobusowego w komunikacji zwykłej – wynika z nowelizacji ustawy o uprawnieniach do ulgowych przejazdów środkami publicznego transportu zbiorowego, opublikowanej właśnie w Dzienniku Ustaw.

11.08.2023

Strażak ochotnik łatwiej udowodni prawo do świadczenia ratowniczego

Samorząd terytorialny Administracja publiczna

Nowela ustawy o ochotniczych strażach pożarnych, która weszła w życie 8 września, doprecyzowuje procedurę przyznawania świadczenia ratowniczego za wysługę lat dla strażaka OSP. Wnioskodawcom łatwiej uzyskać oświadczenia świadka z administracji, a wójt będzie miał 30 dni na weryfikację oświadczeń. Nowe przepisy regulują też zasady wypłaty świadczenia osobom zamieszkałym za granicą.

11.08.2023

Zmiany w terminach wypłaty wynagrodzenia dla kierowców

Prawo pracy

Po wejściu w życie ustawy z 28 lipca 2023 r. o delegowaniu kierowców w transporcie drogowym, pracodawcy będą mogli wprowadzić dla niektórych kierowców późniejszy termin wypłaty części wynagrodzenia niż 10 dzień następnego miesiąca. Nowelizacja zacznie obowiązywać po upływie 14 dni od dnia ich ogłoszenia, czyli 19 sierpnia. Piszemy o tym również w Legal Alert.

11.08.2023

Siedem dni zamienia się nawet w siedem miesięcy - o zabezpieczenie w sądach niełatwo

Wymiar sprawiedliwości

Po niedawnym wyroku TSUE dotyczącym zabezpieczeń spłat kredytu w sprawach frankowych, wielu frankowiczów wystąpiło do sądów z takimi wnioskami, licząc na to, że szybko odetchną od obciążenia. Przepisy wskazują, że powinny być rozpatrzone w ciągu siedmiu dni, tyle że to jedynie termin instrukcyjny. W rzeczywistości trwa to zazwyczaj kilka miesięcy. Problem nie dotyczy jednak tylko spraw frankowych, na zabezpieczenia - według pełnomocników - coraz dłużej czeka się także w sprawach rodzinnych.

11.08.2023

Jeszcze miesiąc na zgłoszenia do Rising Stars Prawnicy-Liderzy jutra

Wymiar sprawiedliwości

Do 12 września 2023 r. można zgłaszać kandydatów do XII edycji konkursu Rising Stars Prawnicy – Liderzy jutra 2023 organizowanego przez Wolters Kluwer Polska. Jury wyłoni młodych prawników wyróżniających się nie tylko wiedzą, ale też pracą na rzecz społeczeństwa i państwa prawa, a także kreatywnością i wykorzystywaniem nowych technologii w pracy. Kandydaci nie mogę mieć więcej niż 35 lat.

11.08.2023

Szpital nie będzie mógł leczyć, jeśli nie zarządza jakością

Opieka zdrowotna Zawody medyczne Zarządzanie

Szpitale będą podlegać autoryzacji, a warunkiem jej uzyskania będzie posiadanie wewnętrznego systemu zarządzania jakością. Podpisana już przez prezydenta ustawa o jakości w opiece zdrowotnej i bezpieczeństwie pacjenta wejdzie w życie 14 dni od publikacji w Dzienniku Ustaw. Przewiduje jednak dla szpitali i innych podmiotów udzielających świadczeń finansowanych przez NFZ czas na dostosowanie się do nowych wymogów.

11.08.2023

Bigamia jedną z podstaw unieważnienia małżeństwa

Prawo cywilne Prawo rodzinne

Gdy narzeczeni podejmują działania mające na celu sformalizowanie ich związku, kierownik stanu cywilnego bada w szczególności to, czy żadne z nich nie pozostaje już w związku małżeńskim. Prawo nie dopuszcza zawarcia małżeństwa, jeśli jeden z narzeczonych pozostaje w innym związku małżeńskim.

11.08.2023

Propozycja uregulowania franczyzy nie jest idealna, ale lepsza niż nic

Prawo cywilne Spółki Finanse

Zawarcie koniecznych elementów umowy, przestrzeganie obowiązku informacyjnego i roczny termin wygaśnięcia roszczeń obejmujących kary umowne - to najważniejsze rozwiązania, które mają zostać wprowadzone po przyjęciu nowych przepisów dotyczących franczyzy, który właśnie został skierowany do konsultacji. Eksperci oceniają, że do propozycji można mieć zastrzeżenia, ale najważniejsze jest to, by przepisy w ogóle trafiły do kodeksu.

11.08.2023