Przeciętna wysokość nauczycielskiego świadczenia kompensacyjnego to 3500 zł

Kadry w oświacie

Z danych ZUS wynika, że w maju 2023 roku nauczycielskie świadczenia kompensacyjne pobierało 12,9 tys. osób, a jego przeciętna wysokość wyniosła ok. 3,5 tys. złotych. Liczba nauczycieli pobierających to świadczenie w maju tego roku jest niższa niż przed rokiem i dwa lata temu w analogicznym okresie.

05.07.2023

Rozprawy on-line oraz jeden sędzia jako zasada – to zły pomysł

Prawo cywilne

Przedstawiciele nauki i adwokaci oraz Fundacja Court Watch Polska mają duże zastrzeżenia do rządowego projektu nowelizacji kodeksu postępowania cywilnego, kpk i innych ustaw. Drastycznie ogranicza on zasadę kolegialności, co godzi w konstytucyjne gwarancje prawa do sądu w trakcie kontroli odwoławczej. A ponadto – utrudnia możliwości udziału publiczności i mediów w posiedzeniach zdalnych.

05.07.2023

Już za rok formalności budowlane tylko cyfrowo, będzie paraliż

Budownictwo Nowe technologie

Od 1 października 2024 r. wszystkie formalności budowlane będą tylko cyfrowe. W środę w sejmowej Komisji Infrastruktury odbędzie się pierwsze czytanie dużej noweli prawa  budowlanego. Istnieje duże prawdopodobieństwo, że "rzutem na taśmę" projekt zostanie uchwalony przez Sejm jeszcze w tej kadencji. Wprowadzenie tak szybkiej całkowitej cyfryzacji budzi obawy ekspertów. Ich zdaniem formalności papierowe powinny pozostać, jako alternatywa.

05.07.2023

Ustawodawca stworzył problem prawny, ale to pracodawca zapłaci za niego grzywną

Prawo pracy

Pracodawcy nie wiedzą, co zrobić z pracownikiem będącym osobą z niepełnosprawnością, którego wysłali na szkolenie, gdy - w sposób nieplanowany - przeciągnie się ono ponad czas jego pracy. Prawo zakazuje zatrudniania takich osób w godzinach nadliczbowych. Jednocześnie nakazuje zaliczanie szkoleń odbywanych poza normalnymi godzinami pracy pracownika do czasu pracy. Prawnicy mówią o sytuacji patowej.

05.07.2023

Unijne rozporządzenie o sztucznej inteligencji nie wyeliminuje ryzyka nadużyć

Nowe technologie Prawo europejskie

Tzw. AI Act, czyli rozporządzenie, które jest obecnie procedowane na poziomie organów unijnych, ma podzielić systemy wykorzystujące sztuczną inteligencję na takie, których wykorzystywanie będzie niedopuszczalne lub mocno ograniczone. Prawnicy zwracają jednak uwagę, że przewidziane wyjątki mogą zostać wykorzystane w przyszłości w nieetycznych celach – i to nawet przez same państwa członkowskie.

05.07.2023

O ratowaniu finansów samorządowych na Komisji Skarbników Unii Metropolii Polskich

Finanse samorządów

Unia Metropolii Polskich wypracowała plan działań, które mają przywrócić samorządom niezależność finansową, a tym samym możliwość decydowania o kierunkach rozwoju i polityce lokalnej. Przede wszystkim chce, by zapewnić gminom pełną rekompensatę skutków zmian podatkowych wprowadzonych w lat 2019-2022.

04.07.2023

Przewóz paliw będzie monitorowany na bieżąco

Akcyza

By zmniejszyć nadużycia w systemie obrotu paliwami silnikowymi, podmioty gospodarcze, które uczestniczą w tym obrocie, będą rejestrować miejsca dostarczania paliw - zakłada przyjęty we wtorek przez rząd projekt nowelizacji ustawy niektórych ustaw w celu ograniczenia nieprawidłowości w obrocie niektórymi towarami oraz usprawnienia funkcjonowania Krajowej Administracji Skarbowej.

04.07.2023

Wirus zabijający koty może być w mięsie - wskazują badania

Środowisko

Jedną z prawdopodobnych dróg transmisji wirusa grypy A H5N1 z ptaków na koty domowe jest pokarm – wskazuje prof. Krzysztof Pyrć, wirusolog, lider Laboratorium Wirusologii w Małopolskim Centrum Biotechnologii Uniwersytetu Jagiellońskiego. Źródłem może być surowe mięso, jak wykazały badania przeprowadzone przez trzy zespoły badawcze.

04.07.2023

Lewiatan: Gospodarka potrzebuje cudzoziemców i polityki migracyjnej

Rynek Prawo pracy

W najbliższych latach potrzebujemy co roku 200 - 400 tysięcy pracowników z całego świata, aby nie załamał się system ubezpieczeń społecznych, a gospodarka mogła się szybko rozwijać. Konieczne jest rozpoczęcie dyskusji nad długofalową polityką migracyjną i integracyjną – uważa Konfederacja Lewiatan.

04.07.2023

Opiekunowie chorych kotów pod nadzorem epidemiologicznym

Pacjent Opieka zdrowotna

Właścicieli i opiekunów kotów, u których potwierdzono zakażenie wirusem ptasiej grypy, objęto nadzorem epidemiologicznym – poinformował we wtorek Główny Inspektor Sanitarny. W ostatnim czasie służby weterynaryjne zanotowały zwiększoną liczbę przypadków infekcji kotów domowych, przebiegających z objawami oddechowo-neurologicznymi i wysoką śmiertelnością. Ryzyko przeniesienia zakażenia z chorego kota na człowieka jest znikome - zaznacza GIS.

04.07.2023

Prof. Męcina: By przełamać kryzys w układach zbiorowych pracy trzeba poszerzyć przestrzeń negocjacyjną w kodeksie pracy

Prawo pracy Prawo europejskie

Projekt ustawy o układach zbiorowych pracy zawiera wiele korzystnych zmian, jak np. podpisywanie porozumień do 5 lat. Należałoby też jednak zwolnić strony układu z obowiązku stosowania przepisów branżowych, stworzyć system zachęt do negocjowania porozumień zbiorowych poprzez angażowanie pieniędzy publicznych, poszerzyć przestrzeń negocjacyjną w Kodeksie pracy tak, aby układy były atrakcyjne zarówno dla pracowników, jak pracodawców – uważa prof. Jacek Męcina, doradca zarządu Konfederacji Lewiatan.

04.07.2023

Gminy muszą zweryfikować poprawność danych w Centralnym Rejestrze Wyborców

Samorząd terytorialny Wybory

Do 31 lipca, gminy mają zweryfikować poprawność danych w Centralnym Rejestrze Wyborców – wynika z komunikatu Prezesa Rady Ministrów. Zgodnie z harmonogramem wdrażania rejestru, widniejącym na rządowych stronach, CRW ma być uruchomiony do 1 sierpnia, ale ostateczny termin wskaże premier po zasięgnięciu opinii Państwowej Komisji Wyborczej.

04.07.2023

Młodzi i niedoświadczeni - raport

Prawo pracy Spółki

Polska znalazła się na czele państw, w których największe spółki publiczne zatrudniły najwięcej dyrektorów poniżej 50. roku życia. Niektóre z tych powołań, to nominacje polityczne, ale w wielu firmach jest to wynik perspektywicznego myślenia o sukcesji na kluczowych stanowiskach – wynika z tegorocznego raportu Heidrick & Struggles, w którym po raz pierwszy uwzględniono Polskę.

04.07.2023

W aptekach brakuje antybiotyków dla dzieci

Pacjent Farmacja

W aptekach brakuje niektórych antybiotyków czy leków na cukrzycę – takie informacje dotarły do Rzecznika Praw Obywatelskich, który interweniuje w tej sprawie u ministra zdrowia. Chodzi głównie o dwa antybiotyki, które muszą przyjmować dzieci w domu po wyjściu ze szpitala: penicylinę i amoksycylinę.

04.07.2023

Rusza I Światowy Kongres Edukacji i Nauki Polskiej za Granicą

Szkolnictwo wyższe

Kongres rozpoczyna się we wtorek, w Jachrance pod Warszawą. Celem wydarzenia jest budowanie polskiej wspólnoty oświatowej, integracja środowisk polonijnych i polskich za granicą, wymiana doświadczeń nauczycieli i naukowców pracujących poza granicami Polski. Weźmie w nim udział 500 gości z 40 państw.

04.07.2023

Mężczyzna nie skorzysta z opieki geriatrycznej, bo wcześniej umrze

Pacjent

Senior ma otrzymać komplet pomocy: od diagnostyki przez leczenie po rehabilitację. Celem jest, aby pacjent w stabilnym stanie zdrowia jak najdłużej samodzielnie funkcjonował w codziennym życiu. Zgodnie propozycją, z centrów zdrowia mają korzystać osoby od 75 roku życia. Tymczasem w Polsce przewidywana długość życia mężczyzny wynosi niecałe 72 lata – jest niższa niż wyznaczona granica, która daje dostęp do szczególnych uprawnień.

04.07.2023

MEiN: Sprawdzian wiadomości po odwołaniu od oceny to nie kara, a szansa

Zarządzanie oświatą

Uczeń, który już raz został pokrzywdzony ustaleniem jego oceny niezgodnie z przepisami dotyczącymi trybu ustalania tych ocen, zostaje pokrzywdzony drugi raz, gdyż musi przystąpić do sprawdzianu obejmującego swym zakresem materiał, a tak być nie powinno - wskazują rodzice uczniów i chcą zmian procedur.

04.07.2023

Podatkowe zachęty dla związkowców – obrona przed odpływem członków czy sposób na pozyskanie nowych?

Doradca podatkowy Prawo pracy Finanse

Od 1 stycznia 2024 r. członkowie związków zawodowych będą mogli odliczyć od swojego rocznego dochodu już nie 500 zł, jak obecnie, lecz aż 840 zł zapłaconych składek. Zdaniem związkowców, zwiększenie limitu odliczenia to sposób na ulżenie pracownikom, którzy z własnych pieniędzy wspierają działalność związkową. Prawnicy mówią wprost: to ochrona związków przed odpływem członków.

04.07.2023

Anonimizacja interpretacji może osłabiać jej moc ochronną

Ordynacja Doradca podatkowy

Nowe podejście do anonimizacji danych w interpretacjach indywidualnych doręczanych wnioskodawcy nie ma oparcia w przepisach i może naruszać jego interes prawny, powodując obawy o ochronną moc interpretacji. Potwierdził to Wojewódzki Sąd Administracyjny w Poznaniu w niedawnym wyroku. Sąd orzekł, że w interpretacji dostarczanej wnioskodawcy fiskus musi podać jego dane.

04.07.2023

Czynsze w blokach rosną, bo nie wszyscy mają zamrożone ceny prądu

Nieruchomości Energetyka

Nie wszyscy mieszkańcy spółdzielni i wspólnot mają zamrożone ceny prądu do końca tego roku. Przepisy wyłączyły spod ochrony tych, którzy mieli zawarte umowy z gwarancją stałej ceny. Te jednak wygasają i mieszkańcy dostają pisma z podwyżką opłat z powodu wzrostu cen prądu dostarczanego do obsługi wind i oświetlenia klatek. Związek Rewizyjny Spółdzielni Mieszkaniowych RP apeluje o objęcie ochroną wszystkich mieszkańców. Projekt trafił do parlamentarzystów.

04.07.2023