Apel KOD: Unieważnić wszystkie konkursy neo-sędziów

Prawnicy Wymiar sprawiedliwości

Komitet Obrony Demokracji wezwał wszystkie demokratyczne siły, które w wyborach 15 października br. uzyskały mandat do sprawowania władzy ustawodawczej i wykonawczej oraz naprawy Rzeczpospolitej Polskiej, do niezwłocznego podjęcia działań zmierzających do przywrócenia rządów prawa w polskim sądownictwie. Te rządy prawa wynikają z orzeczeń sądów polskich i Trybunałów europejskich.

02.11.2023

Zacharski Rudol – nowa kancelaria prawna działa od 1 października 2023 r.

Rynek

Z początkiem października działalność rozpoczęła nowa firma prawnicza – Zacharski Rudol. Założyciele kancelarii, dr Michał Zacharski i dr Kamil Rudol, adwokaci, pełnili wcześniej funkcje partnerów w Dubois i Wspólnicy. Oferta to 10 obszarów specjalizacji - od prawa karnego po źródła odnawialne poprzez m.in. własność intelektualną.

02.11.2023

Korekta dokumentów rozliczeniowych – ważne terminy

Ubezpieczenia społeczne

Tylko do 1 stycznia 2024 roku płatnicy składek mogą przekazywać korekty dokumentów rozliczeniowych za okres od stycznia 1999 r. do grudnia 2021 r. Natomiast za okres od stycznia 2022 roku - w ciągu pięciu lat od terminu płatności składek za dany miesiąc kalendarzowy – przypomina Zakład Ubezpieczeń Społecznych.

02.11.2023

Prawo wciąż jednym z najchętniej wybieranych kierunków

Szkolnictwo wyższe

Prawo po raz kolejny znalazło się na liście najchętniej wybieranych kierunków. Jak podaje MEiN, łącznie na I rok studiów pierwszego stopnia i jednolitych studiów magisterskich w uczelniach nadzorowanych przez ministra edukacji i nauki zostało przyjętych prawie 442 tys. osób, w tym 336 952 osoby na studia pierwszego stopnia i jednolite studia magisterskie oraz 104 871 osób na studia drugiego stopnia.

02.11.2023

ZAIKS: Wykup praw autorskich poza Unię szkodzi twórcom

Prawo cywilne Prawo europejskie

Europejskie Zrzeszenie Stowarzyszeń Autorów i Kompozytorów, a wraz z nim polski ZAIKS, walczą ze zjawiskiem Buy-outów. Są to umowy wykupu praw autorskich na podstawie przepisów obowiązujących poza Unią Europejską, które destabilizują nasz rynek kreatywny i pozbawiają twórców tantiem. Teraz ukazał się apel europarlamentarzystów w sprawie konieczności podjęcia przez Unię Europejską działań mających na celu rozwiązanie problemu.

02.11.2023

Hot dog za złotówkę do paczki papierosów - Żabka przekroczyła granice etyki

Rynek i konsument Prawo gospodarcze

Zespół Orzekający Komisji Etyki Reklamy uznał, że Żabka naruszyła zasady etyki i promowała kupowanie wyrobów tytoniowych. Chodzi o kontrowersyjną reklamę, w której informowano, że do zakupionej paczki papierosów konsument może otrzymać hot-doga lub panini za 1 zł. Komisja uznała, że choć kodeks etyki nie zakazuje wprost promowania wyrobów tytoniowych, to liczy się jednak również dobrostan konsumentów.

02.11.2023

Brak adresu do e-doręczeń przedsiębiorcy w praktyce utrudni działanie firmy

Nowe technologie Prawo gospodarcze e-Doręczenia

Nie tylko prawników i urzędy czeka cyfrowa rewolucja w e-doręczeniach, ale także przedsiębiorców - zarówno tych zarejestrowanych w KRS, jak i CEiDG. Reforma wchodzi w życie w kilku terminach, w których trudno się połapać. Pierwszy z nich upływa już wkrótce, bo 10 grudnia, o czym wie niewiele firm. I choć sankcji nie ma, to jednak utrudniony kontakt z urzędami np. skarbowym, może być wystarczającym bodźcem do założenia takiej skrzynki.

02.11.2023

Wolne możliwe także w święto nie będące ustawowym dniem wolnym od pracy

Prawo pracy

Osoby należące do kościołów i innych związków wyznaniowych, których święta religijne nie są dniami ustawowo wolnymi od pracy, mogą na własną prośbę uzyskać zwolnienie od pracy na czas niezbędny do obchodzenia tych świąt, zgodnie z wymogami wyznawanej przez siebie religii. Zwolnienie takie podlega odpracowaniu.

02.11.2023

Przedsiębiorcy nie powinni mieć ani nadpłaty, ani dopłaty składki zdrowotnej

PIT Ubezpieczenia społeczne Małe i średnie firmy Finanse Polski Ład

W związku z rozliczeniem składki zdrowotnej za 2022 rok Krajowa Administracja Skarbowa przekazała ZUS informacje o 1,1 mln przedsiębiorców. ZUS z kolei przesłał KAS dane o około 2,5 mln przedsiębiorców – dowiedział się serwis Prawo.pl. Według MF, sam fakt wystąpienia rozbieżności pomiędzy danymi KAS a ZUS nie musi oznaczać nieprawidłowości. Zdaniem prawników, to że przedsiębiorcy mieli nadpłatę i niedopłatę jest jednak dowodem, jak bardzo nieprzygotowane były zmiany wprowadzone Polskim Ładem.

02.11.2023

Zmiany w klasyfikacji zawodów szkolnictwa zawodowego

Zarządzanie oświatą

Resort edukacji przygotował projekt rozporządzenia, które zmienia klasyfikację zawodów szkolnictwa zawodowego. Projekt uwzględnia m.in. realizację wniosku ministra właściwego do spraw energii w zakresie wprowadzenia do systemu oświaty nowego zawodu przyporządkowanego do „branży motoryzacyjnej”, tj. technik elektromobilności.

02.11.2023

Zła legislacja kładzie się cieniem na procedurze cywilnej, część przepisów do uchylenia

Prawo cywilne

1 lipca br. wszedł w życie przepis, zgodnie z którym organ egzekucyjny może w określonych przypadkach odmówić wszczęcia egzekucji. Prawnicy podkreślają, że powinien zostać uchylony. Nie koreluje z innymi przepisami, nie zawiera gwarancji - np. możliwości uzupełnienia wniosku o wszczęcie egzekucji. Jest też przykładem fatalnej legislacji. Przy okazji podkreślają, że takich problemów w nowelach procedury cywilnej z ostatnich lat jest znacznie więcej.

02.11.2023

Coraz więcej sporów o podatek piwny - fiskus chce daniny od sklepów i barów

Małe i średnie firmy

Skarbówka żąda zapłaty podatku piwnego od przedsiębiorców prowadzących małe sklepy i punkty gastronomiczne, w których sprzedawane są napoje alkoholowe. Uznaje, że świadczą usługi reklamowe, jeśli mają np. lodówkę z logo piwa. Konfederacja Lewiatan alarmuje, że problem dotyczy tysięcy podmiotów, które nie powinny płacić tej daniny, ponieważ organy interpretują przepisy rozszerzająco. Ministerstwo Finansów powołuje się natomiast na korzystne dla fiskusa orzecznictwo.

02.11.2023

Wspominamy prawników, którzy odeszli w 2023 roku

Prawnicy

Jan Wasilewski, prezes Izby Administracyjnej Sądu Najwyższego, dziekan Dariusz Śniegocki, prof. Małgorzata Materniak-Pawłowska, prof. Bogusław Gawlik, prof. Andrzej Całus i wielu innych wybitnych prawników – odeszło od nas w 2023 roku. Zostawili po sobie dobre wspomnienia i efekty ich pracy. Każdej z tych osób stawiamy symboliczny znicz, lampkę pamięci.

01.11.2023

Donacja ciała na cele naukowe i badawcze nie pozbawia rodziny prawa do zasiłku pogrzebowego

Ubezpieczenia społeczne

W razie donacji zwłok na cele naukowe i badawcze, pogrzeb możliwy jest dopiero po przekazaniu rodzinie przez instytucję naukową szczątków osoby zmarłej. W takim przypadku prawo do zasiłku pogrzebowego przysługuje, jeśli wniosek o zasiłek pogrzebowy osoba uprawniona złoży w okresie 12 miesięcy od dnia pogrzebu, a na potwierdzenie okoliczności uzasadniających termin złożenia wniosku przedłoży zaświadczenie instytucji naukowej stwierdzające, że zwłoki pozostawały w jej dyspozycji w celu prowadzenia badań – przypomina ZUS.

01.11.2023

Za zniszczony nagrobek można dostać odszkodowanie z polisy

Prawo cywilne

Jeśli do uszkodzenia nagrobka dojdzie z winy zarządcy cmentarza, to ma on obowiązek naprawienia szkody. Zwykle jednak do uszkodzeń dochodzi na skutek działania sił przyrody albo wandali. W takich przypadkach przydatne jest ubezpieczenie nagrobka, które można kupić łącznie z polisą dla domu lub mieszkania.

01.11.2023

Luka w prawie. Rodzina chorego decyduje, choć nie powinna

Pacjent Zawody medyczne

W opinii Rzecznika Praw Obywatelskich istnieje luka prawna, która nie zabezpiecza odpowiednio praw i wolności osobistej nieubezwłasnowolnionych pacjentów, którzy w związku ze stanem zdrowia nie mogą wyrazić świadomej woli przy przyjęciu do zakładu opiekuńczo-leczniczego. Ministerstwo Zdrowia zapewnia, że trwają intensywne prace w ramach strategicznego przeglądu systemu opieki długoterminowej w Polsce, które mają uregulować także ten problem.

01.11.2023

Wypalony znicz jak świeczka zapachowa - cmentarne odpady też podlegają segregacji

Samorząd terytorialny Odpady

Administratorzy cmentarzy skarżą się, że część gmin nie chce traktować odpadów z tych nieruchomości jako odpadów komunalnych podlegających selektywnej zbiórce. Oznacza to dla nich większe opłaty za wywóz śmieci. Tymczasem interpretacja ministerstwa jest jasna – cmentarne śmietniki należy traktować tak samo, jak te pod blokami. Liczbę odpadów z cmentarzy chcą ograniczyć samorządowcy - pomysł na to, to wprowadzenie zniczodzielni.

01.11.2023

Od 1 listopada recepty na leki psychotropowe tylko w wersji elektronicznej

Pacjent Farmacja

Recepty na środki odurzające lub substancje psychotropowe od 1 listopada 2023 r. mogą być wystawiane wyłącznie w postaci elektronicznej. Recepty papierowe wystawione przed tym dniem zachowują ważność zgodną z terminem ich realizacji. W przypadku leków odurzających i psychotropowych jest 30 dni na ich wykupienie w aptece. Tym samym od 1 grudnia w aptece nie zostanie zrealizowana żadna recepta papierowa na te środki lub substancje.

31.10.2023

Lewiatan przedstawia 18 rekomendacji dla poprawy efektywności energetycznej dla nowego rządu

Energetyka

Poprawa transparentności rynku energii oraz przeciwdziałanie dalszej jego monopolizacji, wypracowanie strategii dla zielonych certyfikatów, rozwój energetyki wiatrowej na lądzie i na morzu, czy rozwój źródeł biogazu i biometanu – to tylko niektóre, spośród 18 rekomendacji przygotowanych przez Radę OZE Konfederacji Lewiatan dla nowego rządu.

31.10.2023

Spór wokół elektronicznych liczników energii

Prawo cywilne

Trwa spór między dwiema spółkami o jakość inteligentnych liczników energii. Firma Apator sugeruje, że te dostarczane przez Esmetric w konsorcjum z litewską firmą Elgama Elektronika są niebezpieczne i mogą pozwolić nawet na destabilizacje sieci energetycznej kraju. Ta ostatnia ucina wszystkie zarzuty jako całkowicie nieprawdziwe i kieruje sprawę do UOKiK.

31.10.2023