Podwyżki wynagrodzeń pochłaniają 69 proc. wzrostu nakładów na ochronę zdrowia

Opieka zdrowotna Finansowanie zdrowia

Wzrost nakładów na ochronę zdrowia w latach 2018-2024 wynosi 100,3 mld zł, a 69 proc. z tej sumy przeznaczono na pokrycie kosztów podwyżek wynagrodzeń - wynika z "Monitora finansowania ochrony zdrowia" przygotowanego przez Federację Przedsiębiorców Polskich (FPP). Jak przypomina FPP, zgodnie z ustaleniami partnerów społecznych z Ministerstwem Zdrowia, koszty tych podwyżek miały stanowić nie więcej niż 50 proc. dodatkowych środków na ochronę zdrowia, aby poprawić też dostępność do świadczeń.

18.12.2023

Marcin Łoboda szefem KAS, Zbigniew Stawicki zastępcą szefa KAS

Finanse

Minister finansów Andrzej Domański powołał Marcina Łobodę na stanowisko szefa Krajowej Administracji Skarbowej. Zastępcą szefa KAS został Zbigniew Stawicki. Minister przekazał również nominacje podsekretarzom stanu: Jurandowi Dropowi i Jarosławowi Nenemanowi - poinformował w poniedziałek resort finansów.

18.12.2023

ZUS będzie zamknięty 22 grudnia

Administracja publiczna Ubezpieczenia społeczne

W najbliższy piątek, 22 grudnia 2023 roku, wszystkie placówki Zakładu Ubezpieczeń Społecznych będą zamknięte – poinformował w poniedziałek ZUS. Tego dnia nie będzie również można skorzystać z pomocy konsultantów Centrum Obsługi Telefonicznej. Sprawy w ZUS będzie można załatwić za pośrednictwem Platformy Usług Elektronicznych (PUE) ZUS.

18.12.2023

Jeszcze do końca roku można zgłaszać najbardziej chybione regulacje dla biznesu

Poprawmy prawo

Do końca grudnia br. wciąż można zgłaszać przepisy wymagające zmian w ramach akcji "Poprawmy prawo". Zgłoszenia Czytelników opisujemy również w serwisie Prawo.pl. W tym roku największą bolączką dla biznesu są zwłaszcza przepisy dotyczące nieruchomości, restrukturyzacji, nadal niefunkcjonującego prawa holdingowego czy opieszałość ustawodawcy, który nie wdraża na czas unijnych dyrektyw. Do wygrania są cenne nagrody, m.in. dostęp do LEX-a.

18.12.2023

Świąteczne BHP: Ostrożnie z choinkami i lampkami w miejscu pracy

Administracja publiczna Prawo pracy BHP Małe i średnie firmy

Już od wielu lat możemy obserwować kreatywne podejście do przedświątecznego dekorowania nie tylko domów, ale w zasadzie każdej przestrzeni wokół nas. Miasta prześcigają się w pomysłach na rozświetlenie ulic, a centra handlowe w rywalizacji na najbardziej oryginalne dekoracje. Nie dziwi więc fakt, że również firmy przystrajają biura, przestrzenie produkcyjne czy magazynowe. Poza samym wyborem dekoracji, należy również zastanowić się nad jej bezpieczeństwem.

18.12.2023

Odszkodowania za ustawę krajobrazową należą się, ale firmy same muszą o nie wystąpić

Wymiar sprawiedliwości Prawo gospodarcze Finanse

Przedsiębiorcy już liczą na odszkodowania za reklamy usunięte w związku z wejściem w życie uchwał krajobrazowych. Szanse na to daje wyrok Trybunału Konstytucyjnego. Firmy nie mogą jednak przegapić daty jego publikacji, bo do sądu trzeba będzie wystąpić w ciągu miesiąca od tego dnia. Kwestie związane z odszkodowaniami spędzają przedsiębiorcom sen z powiek od początku obowiązywania ustawy krajobrazowej.

18.12.2023

Coraz wyższa płaca minimalna wpędza firmy i pracowników w szarą strefę

Prawo pracy Rynek pracy

Polski Ład miał ograniczyć pracę na czarno oraz wypłacanie wynagrodzeń „pod stołem” - nic się jednak nie zmieniło. Zdaniem prawników to efekt ustalanej ustawowo i stale podwyższanej płacy minimalnej, która wywołuje presję płacową i zmusza pracodawców do podnoszenia pensji wszystkim pracownikom. Dopiero po 2024 r. dowiemy się, jakie będą tego efekty - ile osób będzie pracowało na część etatu albo założy własną firmę.

18.12.2023

Ryzykowne praktyki pracodawców w zakresie 50-proc. kosztów

PIT

Niektórzy pracodawcy, by uniknąć sporów z fiskusem, przerzucają na pracowników-twórców obowiązki związane z rozliczaniem 50-proc. kosztów uzyskania przychodów. Chcą pobierać zaliczki w standardowej wysokości, by pracownik sam skorzystał z preferencji w zeznaniu rocznym. Eksperci ostrzegają, że taka praktyka jest nieprawidłowa. Istnieje ryzyko, że po weryfikacji dokumentów pracodawcy, fiskus zakwestionuje rozliczenie pracownika.

18.12.2023

Kolejny raz szykuje się batalia o "urzędówki" - adwokaci i radcy chcą ich urealnienia

Wymiar sprawiedliwości Poprawmy prawo

Nie wystarczy wyrównanie stawek za "urzędówki" i z wyboru, konieczne jest uwzględnienie realiów rynku, wzrostu m.in. płacy minimalnej i urealnienie ich wysokości - to wniosek płynący z pism, które samorząd adwokacki skierował do nowego ministra sprawiedliwości Adama Bodnara oraz z opinii m.in. Krajowej Rady Radców Prawnych do projektów rozporządzeń poprzedniego kierownictwa resortu, które utknęły na etapie opiniowania.

18.12.2023

NSA: Dyrektor szkoły zostaje na stanowisku, choć wszedł w buty burmistrza

Zarządzanie oświatą

Odwołanie z funkcji dyrektora szkoły w trybie nagłym jest następstwem stwierdzenia rażących uchybień w zarządzaniu placówką albo stosunku dyrektora do zajmowanego stanowiska. Za kradzież, mobbing czy nadużycia finansowe dyrektora można odwołać, ale nie za samowolną zmianę organizacji pracy placówki. Potwierdził to niedawno Naczelny Sąd Administracyjny.

18.12.2023

Wyrok ETPC to za mało. Potrzebna zmiana ustawy aborcyjnej

Pacjent

Wykonaniem orzeczenia Europejskiego Trybunału Praw Człowieka z 14 grudnia może być przywrócenie przesłanki zezwalającej na aborcję ze względu na upośledzenie płodu. Decyzja należy jednak do polskiego państwa. Usunięcie ciąży z ciężką wadą płodu jest co prawda obecnie legalne ze względu na zdrowie, w tym psychiczne, kobiety. Jednak po wyroku Trybunału Konstytucyjnego z 2020 r. zadziałał efekt mrożący. Niektórzy lekarze nie wykonują aborcji, także wtedy, gdy kobieta ma do tego prawo.

18.12.2023

Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego od 1 stycznia 2024 r.

Szkoła i uczeń Szkolnictwo wyższe

Od 1 stycznia 2024 r. obecne Ministerstwo Edukacji i Nauki zostanie podzielone na Ministerstwo Edukacji Narodowej oraz Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego wynika z opublikowanych w Dzienniku Ustaw rozporządzeń Rady Ministrów.

17.12.2023

Zmarła sędzia Katarzyna Gonera

Katarzyna Gonera, sędzia Sądu Najwyższego w stanie spoczynku zmarła w piątek w wieku 63 lat - poinformował Sąd Najwyższy.

17.12.2023

Prezydent podpisał: Tańsza energia dla gospodarstw domowych, gmin i małych przedsiębiorstw

Samorząd terytorialny Małe i średnie firmy Dodatek osłonowy Energetyka

Prezydent podpisał ustawę, która zamraża od 1 stycznia do 30 czerwca 2024 r. podwyżki cen energii elektrycznej, gazu i ciepła dla gospodarstw domowych, jednostek samorządu terytorialnego, rolników, podmiotów użyteczności publicznej oraz małych i średnich przedsiębiorstw. Z tarczy energetycznej skorzystają także spółki komunalne prowadzące obiekty sportowe, jak hale sportowe czy baseny.

16.12.2023

Bez podwyżek dla pracowników prokuratur będą masowe odejścia

Prokuratura

Coraz większym problem prokuratur są odejścia pracowników prokuratury i problemy ze znalezieniem następców. Przykładowo, z Prokuratury Okręgowej w Poznaniu, tylko w 2023 r. odeszło aż 38 osób. Jak wskazują związkowcy, problemem jest brak realnych podwyżek, co powoduje, że przy wzroście płacy minimalnej, wynagrodzenia nawet doświadczonych pracowników, oscylują na jej poziomie. Dlatego po raz kolejny apelują o waloryzacje płac i nagrody.

16.12.2023

Neosędzia nie będzie mógł decydować o wyłączeniu neosędziego

Wymiar sprawiedliwości

Sprawy dotyczące wyłączania sędziego w sytuacji, gdy podstawą wniosku jest okoliczność jego powołania, nie będą przydzielane sędziom, którzy zostali powołani przy udziale KRS ukształtowanej wskutek wejścia w życie ustawy z grudnia 2018 - czyli w praktyce przez tzw. neosędziów - zakłada to projekt zmiany rozporządzenia, przygotowany przez nowe kierownictwo MS. Minister Adam Bodnar zapowiada też wstrzymanie obwieszczeń o wolnych stanowiskach sędziowskich .

16.12.2023

Pokolenie Z mniej skłonne do pobierania L4

Prawo pracy Rynek pracy

Popularne „Zetki” stanowią dziś bardzo ważną grupę na rynku pracy. Do tej generacji wliczają się bowiem dwudziestokilkulatkowie, którzy albo są na końcu swojej ścieżki edukacji, albo właśnie ukończyli studia. Z obserwacji ekspertów rynku pracy wynika, że osoby, które dopiero wchodzą na rynek lub pracują krótko, mają dużo mniejszą skłonność do wykorzystywania zwolnień lekarskich niezgodnie z ich przeznaczeniem.

16.12.2023

Coraz więcej podrabianych towarów luksusowych trafia do UE

Rynek i konsument Własność przemysłowa

86 milionów produktów o łącznej wartości ponad dwóch miliardów euro – tyle podrabianego towaru trafiło na rynek europejski według najnowszego zestawienia Urzędu Unii Europejskiej ds. Własności Intelektualnej (EUIPO). Do najczęściej zatrzymywanych towarów należały: gry, materiały opakowaniowe i zabawki, ale podrabiano również coraz więcej towarów luksusowych (np. torebek znanych marek). Naruszenia praw własności intelektualnej dotyczyły na ogół znaków towarowych.

16.12.2023

Uczelnia mogła znieważyć zwłoki, publikując na TikToku film z prosektorium

Pacjent Zawody medyczne

Uniwersytet w Siedlcach na oficjalnym kanale mediów społecznościowych opublikował film ze scenami z zajęć w prosektorium, a na nich widoczne ludzkie ciało. Tymczasem korzystanie ze zwłok w celach medycznych ma charakter wyjątkowy. Nie mieści się w tej definicji promocja kierunku lekarskiego. Kodeks karny za znieważenie zwłok przewiduje nawet pozbawienie wolności do dwóch lat. Okręgowa Rada Lekarska w Warszawie zawiadomienia do prokuratury na razie składać jednak nie zamierza.

16.12.2023

Za zbiórkę na posła Brauna trudno będzie kogoś ukarać

Zarządzanie oświatą

Ugaszenie świec chanukowych gaśnicą proszkową będzie drogo kosztować Grzegorza Brauna i to nawet, gdy nie uda się go pozbawić immunitetu. Prezydium Sejmu postanowiło go surowo ukarać - posłowi Konfederacji odebrano połowę uposażenia na 3 miesiące i całość diety na pół roku. Wspierają go internauci, organizując zbiórki, z których przychód ma mu zrekompensować te niedogodności. Inni jednak zastanawiają się czy w tej sytuacji zbiórki są legalne.

16.12.2023