Warsztaty "AI w praktyce prawniczej – od prototypu do praktyki" już w piątek

Nowe technologie LegalTech

Już 8 grudnia br. na Uniwersytecie SWPS, w ramach HumanTech Summit 2023, odbędą się warsztaty, które są przełomowym wydarzeniem dla naukowców, przedstawicieli branży technologicznej oraz prawników. Sesja interaktywna skupi się na integracji Sztucznej Inteligencji w sądownictwie, zapewniając uczestnikom praktyczne doświadczenie z innowacyjnym systemem AI oraz promując dialog na temat transformacji cyfrowej procedur prawnych.

04.12.2023

Prace związane z nadmiernym wysiłkiem fizycznym nie dla kobiet w ciąży

Prawo pracy BHP

Pracodawca powinien dążyć do wyeliminowania potrzeby ręcznego przemieszczania ciężarów. Przepisy określają maksymalną masę przenoszonych przedmiotów. Wartości te nie są takie same dla kobiet i mężczyzn. Ponadto kobiety w ciąży i karmiące piersią nie mogą wykonywać prac mogących mieć niekorzystny wpływ na ich zdrowie, przebieg ciąży lub karmienie dziecka piersią.

04.12.2023

Opłatę za posiłek w stołówce ustala dyrektor szkoły

Samorząd terytorialny Szkoła i uczeń Zarządzanie oświatą

Warunki korzystania ze stołówki szkolnej, w tym wysokość opłat za posiłki, ustala dyrektor w porozumieniu z organem prowadzącym szkołę. Należność ta nie może być wyższa niż tzw. „wsad do kotła”, czyli koszty zakupu produktów użytych do przygotowania posiłku. Bez znaczenia są więc wydatki na wynagrodzenia dla pracowników i koszty utrzymania stołówki.

04.12.2023

Warunki zabudowy na starych zasadach, poselska wrzutka może zablokować ich wydawanie

Budownictwo

Grozi nam paraliż tysięcy inwestycji. Sejm pracuje nad poselską wrzutką, która daje gminom w sumie cztery lata na uchwalenie planów ogólnych. Problem w tym, że o taki sam okres czasu zapomniano wydłużyć wydawanie warunków zabudowy na starych zasadach. Inwestorzy będą mieli więc nadal tylko dwa lata, by uzyskać decyzję. Prawnicy liczą, że posłowie szybko naprawią błąd.

04.12.2023

W żadnym miesiącu 2023 r. liczba emerytów nie spadła poniżej 6,1 mln osób

Finanse publiczne Ubezpieczenia społeczne

W październiku 2023 r. Polacy mieli 16 451,7 tys. dni absencji chorobowej, a w okresie od stycznia do października tych dni było prawie 185 tys. Na zasiłku chorobowym przebywali łącznie 10 984,5 tys. dni w październiku, a w sumie od stycznia do października - ponad 111 tys. dni zasiłkowych – wynika z najnowszych informacji ZUS. Zdaniem ekspertów, dane potwierdzają trendy widoczne już od paru ostatnich lat, np. rosnącą liczbę emerytów i malejącą liczbę osób pobierających zasiłki macierzyńskie.

04.12.2023

Ostatni moment dla firm, by zaoszczędzić na podatku za 2023 r.

Domowe finanse PIT

W ostatnim miesiącu 2023 roku wielu przedsiębiorców rozważa zakupy, które dadzą im prawo do odliczenia kosztów, by dzięki temu obniżyć dochody do opodatkowania. Ponoszą też wydatki, które pozwalają im skorzystać z ulg podatkowych. Eksperci podkreślają jednak, że w każdym przypadku należy sprawdzić, czy firma spełnia warunki odliczenia i czy dana preferencja nie zostanie zakwestionowana w trakcie ewentualnej kontroli.

04.12.2023

Przejście na świadczenie kompensacyjne wiąże się z odprawą

Kadry w oświacie Prawo pracy

Celem nauczycielskiego świadczenia kompensacyjnego jest zapewnienie nauczycielom środków utrzymania do czasu uzyskania przez nich pełnych uprawnień emerytalnych. W związku z przejściem na to świadczenie, należy im się odprawa. Uzyskanie do niej prawa zostało uzależnione od wymiaru zatrudnienia. Natomiast jej wysokość została powiązana ze stażem pracy w szkole.

04.12.2023

Gminy kontrolują szamba i są pierwsze efekty

Środowisko

Przepisy przewidują kary dla mieszkańców, którzy nie dopełnią obowiązku posiadania umowy na wywóz nieczystości stałych i rachunków za wykonywanie takiej usługi. I kary dla gmin, które mieszkańców w terminie nie skontrolują i nie sporządzą raportu. Związek Celowy Gmin MG-6 (woj. wielkopolskie) przekazał policji już 460 spraw. W najbliższym czasie kontroli będzie więcej.

04.12.2023

Sędziowie sami gubią się w przepisach o posiedzeniach niejawnych, potrzebne zmiany

Wymiar sprawiedliwości

Sądy toną w zaległościach, a referaty często przekraczają granice sędziowskich możliwości. Kusi więc, by przy rozpoznawaniu spraw posiłkować się posiedzeniami niejawnymi. Poza problemem oczywistym, związanym z ograniczeniem prawa do sądu, wątpliwości budzą jednak same przepisy, a konkretnie to, jak zostały zredagowane. W efekcie sędziowie różne je interpretują, pełnomocnicy nie wiedzą jak stosować, a jedni i drudzy uważają, że niezbędna jest nowelizacja.

04.12.2023

Dłużnik alimentacyjny nadal ma się dobrze, wyegzekwowanie alimentów graniczy z cudem

Prawo rodzinne Domowe finanse Poprawmy prawo

Ustawodawca co rusz poprawia przepisy, by skuteczniej walczyć ze zjawiskiem niealimentacji. Nadal szwankuje jednak ściągalność takich zaległości - wynosi poniżej 20 proc. Dłużnik ma sporo możliwości, by uniknąć zobowiązań - co gorsza, wspierają go w tym bliscy i społeczeństwo. Komornicy podkreślają, że droga do poprawy jest daleka i obejmuje nie tylko kolejne zmiany legislacyjne, ale i mentalne. Konieczna jest edukacja i kampanie informacyjne.

04.12.2023

Lekarz POZ nie może wystawić skierowania na densytometrię

Pacjent Opieka zdrowotna

Opieka koordynowana w podstawowej opiece zdrowotnej rozszerzyła znacząco możliwości lekarza POZ związane z kierowaniem pacjenta na badania diagnostyczne, np. do tej pory zarezerwowane wyłącznie dla kardiologa. Pacjenci, zasugerowani tymi większymi uprawnieniami, nie zawsze wiedzą, że nie dotyczą one wszystkich skierowań. Lekarz POZ nie jest uprawniony do wystawienia skierowania na wykonanie badania densytometrycznego, które zostałoby sfinansowane ze środków publicznych.

04.12.2023

Restytucja praworządności - w Warszawie konferencja dotycząca stanu wymiaru sprawiedliwości

Prawo karne Prawo cywilne

Jaka jest perspektywa wymiaru sprawiedliwości w najbliższej przyszłości, jak przywrócić praworządność, co z procesem cywilnym i karnym, na te pytania będą dyskutować uczestnicy ogólnopolskiej konferencji naukowej „Wymiar sprawiedliwości w Polsce – perspektywa na najbliższą przyszłość. Część III”, która odbędzie się 8 grudnia w Warszawie.

04.12.2023

Napój z cukrami naturalnymi wyłączony od podatku cukrowego, suplement diety ma być nim objęty

Rząd chce wyłączyć z podatku cukrowego napoje, w których składzie znajdują się wyłącznie cukry zawarte naturalnie w użytym do ich produkcji soku owocowym lub warzywnym oraz nektary owocowe z owoców o wysokiej kwasowości, z których sok nie nadaje się do bezpośredniego spożycia. Objęte opłatami będą syropy - "suplementy diety", w których na pierwszym miejscu w wykazie składników znajduje się cukier lub syrop glukozowo-fruktozowy - wynika z projektu noweli ustawy o zdrowiu publicznym.

03.12.2023

Schodołazy, napisy brajlowskie w sądach dla osób z niepełnosprawnościami

W niedzielę, 3 grudnia, obchodzony jest Międzynarodowy Dzień Osób z Niepełnosprawnościami. Ministerstwo Sprawiedliwości podsumowało właśnie projekt dotyczący zapewnienia dostępu do wymiaru sprawiedliwości właśnie osobom z niepełnosprawnościami. W jego ramach przeszkolono ponad 4 tys. osób, wypracowano standard dostępności budynków sądów, doposażono je m.in. w tabliczki z napisami brajlowskimi, schodołazy oraz plany tyflograficzne, ułatwiające zrozumienie oraz poruszanie się wewnątrz budynków sądów.

02.12.2023

Referendarze: Sądy łamią prawo, wypłacając nam niższe wynagrodzenia

Wymiar sprawiedliwości

Trybunał Konstytucyjny orzekł na początku listopada, że ustalanie ustawą okołobudżetową wynagrodzeń dla sędziów jest niezgodne z Konstytucją. Dotyczy to też m.in. referendarzy. Stowarzyszenie Referendarzy Sądowych LEX IUSTA w piśmie do Ministra Sprawiedliwości zaznacza, że od tego momentu pensje sędziowskie, referendarskie powinny być wyliczane zgodnie z ustawą ustrojową. I przypomina, że za bezpodstawne obniżanie pensji grozi grzywna do 30 tys. zł.

02.12.2023

Skierowanie na badanie MRI wydaje lekarz specjalista

Pacjent Opieka zdrowotna

Na wszystkie badania diagnostyczne, w których stosuje się promieniowanie jonizujące, konieczne jest posiadanie skierowania. Obowiązkiem pracowni radiologicznej jest żądanie jego przedstawienia. Jest to przepis mający zabezpieczyć pacjentów przed niepotrzebnym narażeniem na promieniowanie jonizujące. Skierowanie jest bezterminowe.

02.12.2023

Za brak zmiany opon na zimowe kierowca nie poniesie finansowych konsekwencji

Prawo cywilne Drogi

Jazda po śniegu na letnich oponach zwykle nie niesie negatywnych skutków ubezpieczeniowych dla posiadacza samochodu, gdyż nie stanowi naruszenia prawa. Jedynie w przypadku AC ubezpieczyciel może odmówić odszkodowania lub obniżyć jego wysokość, o ile zawarł odpowiednie zapisy w ogólnych warunkach ubezpieczenia.

02.12.2023

Nie każdy uczestnik PPK może wnioskować o świadczenie małżeńskie

Domowe finanse PPK

Decyzja małżonków o połączeniu oszczędności z ich rachunków PPK i wypłacie w formie świadczenia małżeńskiego zapewnia każdemu z nich - w przypadku śmierci drugiego z małżonków - dalsze korzystanie z oszczędności zgromadzonych na wspólnym rachunku PPK na dotychczasowych zasadach. I to bez konieczności podejmowania jakichkolwiek działań.

02.12.2023

Ceny energii nie zostaną zamrożone? Przez kontrowersyjne propozycje jest takie ryzyko

Małe i średnie firmy Energetyka

W Sejmie procedowane są dwa projekty zamrażające ceny energii elektrycznej w 2024 r. - jeden autorstwa obecnego rządu, drugi posłów opozycji. Ze względu na układ sił w parlamencie, to poselska propozycja ma większą szansę na uchwalenie. Problem jednak w tym, że to w tym dokumencie znalazły się kontrowersyjne zmiany dotyczące stawiania wiatraków. A jeśli prezydent zawetuje przez to ustawę, odbiorców w styczniu czeka gwałtowny wzrost rachunków.

02.12.2023

Radny ma prawo do diety, choćby budżet gminy świecił pustkami

Samorząd terytorialny

Dieta nie stanowi wynagrodzenia radnego, ma wyłącznie skompensować jego wydatki związane z pełnieniem obowiązków. Pod pewnymi warunkami, dieta może być ustalona w sposób ryczałtowy. Kwota, zasady wypłacania oraz obniżania jej wysokości określa rada gminy. Uchwała w tej sprawie stanowi akt prawa miejscowego.

02.12.2023