Aplikanci Krajowej Szkoły Sądownictwa i Prokuratury zwracają się z prośbą do ministra sprawiedliwości (oraz ewentualnie innych decyzyjnych podmiotów) w sprawie nowelizacji rozporządzenia ministra sprawiedliwości z 22 grudnia 2017 r. w sprawie stypendium aplikantów Krajowej Szkoły Sądownictwa i Prokuratury.
Trudna aplikacja
Aplikacja prokuratorska w Krajowej Szkole Sądownictwa i Prokuratury jest obecnie domyślną, dominującą drogą dojścia do zawodu asesora prokuratury – a docelowo do zawodu prokuratora. Trwa trzy lata.
- Sama aplikacja jest wysoce wymagająca i obciążająca i zakończona trudnym egzaminem zawodowym – w szczególności w porównaniu do aplikacji i egzaminów korporacyjnych – piszą autorzy listu.
W obecnie obowiązującym modelu kształcenia aplikantów aplikant nie może podejmować zatrudnienia lub zajęcia, z wyjątkiem zatrudnienia na stanowisku dydaktycznym, naukowo-dydaktycznym lub naukowym oraz zajęcia o charakterze naukowym, dydaktycznym lub publicystycznym, jeżeli wykonywanie tego zatrudnienia lub zajęcia nie przeszkadza w wykonywaniu obowiązków aplikanta.
W związku z tym zakazem aplikant otrzymuje stypendium – będące de facto wynagrodzeniem – w wysokości określonej rozporządzeniem Ministra Sprawiedliwości. W związku z niepracowniczym charakterem tego zatrudnienia nie otrzymuje jednak oprócz ww. stypendium żadnych świadczeń socjalnych.
Niskie stypendium
Od 8 września 2022 r., kiedy to rozporządzenie było w tym zakresie ostatni – i jedyny raz - nowelizowane stypendium aplikanta wynosi miesięcznie:
- w trakcie pierwszych dwunastu miesięcy szkolenia - 4100 zł;
- po ukończeniu dwunastu miesięcy szkolenia - 4500 zł.
Są to kwoty brutto, od których potrącana jest zaliczka na podatek dochodowy od osób fizycznych oraz składka zdrowotna. Stypendium ulega podwyższeniu o dodatek za dojazdy w zależności od odległości miejsca zamieszkania aplikanta od Krajowej Szkoły (kwota w zakresie od 150 do 650 zł brutto).
WZÓR DOKUMENTU: Wniosek o przyznanie stypendium na czas aplikacji ogólnej (sędziowskiej lub prokuratorskiej) >
W przypadku skreślenia aplikanta z listy aplikantów bądź niezdania egzaminu zawodowego, stypendium co do zasady podlega zwrotowi.
Wysokość stypendium aplikantów w trakcie pierwszych dwunastu miesięcy szkolenia od 1 stycznia 2024 r. spadło poniżej płacy minimalnej, zaś po ukończeniu dwunastu miesięcy szkolenia niewiele je przekroczy.
Aplikanci KSSiP regularnie składają petycję i występują z wnioskami do ministra sprawiedliwości o podwyższenie kwot stypendium, które to wobec określenia punktowo w rozporządzeniu, traci swoją wartość ekonomiczną. Obecne kwoty są rażąco niskie, nie są objęte w szczególności podwyżką, chociażby o 20 proc. tak jak płace pracowników tzw. „budżetówki”. Ostatnia nowelizacja rozporządzenia nastąpiła również wskutek petycji aplikantów KSSiP.
Podobną petycję do ministra sprawiedliwości wystosował pisma Przewodniczący Prezydium Rady Głównej Związku Zawodowego Prokuratury i Pracowników Prokuratury RP. Związkowcy zaproponowali podniesienie stypendium do 45 proc. wynagrodzenia zasadniczego przez pierwszy rok szkolenia, a następnie podniesienie do 50 procent, a po ukończeniu 24 miesięcy szkolenia - do 55 procent.
Uwzględnienie petycji
Na ten moment w Ministerstwie Sprawiedliwości mają się toczyć prace analityczne dotyczące możliwości podniesienia kwot stypendium – w efekcie petycji złożonej 28 kwietnia 2023 r. zawiadomiono o uwzględnieniu wniosku petycji, tj. o podjęciu prac legislacyjnych w przedmiocie podwyższenia kwoty stypendium aplikantów Krajowej Szkoły Sądownictwa i Prokuratury, z zastrzeżeniem, że określenie wysokości podwyższenia możliwe będzie po zakończeniu procesu legislacyjnego.
Czytaj też w LEX: Rola Prokuratury w systemie zwalczania korupcji w Polsce >
Cena promocyjna: 89.25 zł
|Cena regularna: 105 zł
|Najniższa cena w ostatnich 30 dniach: 78.74 zł
-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Linki w tekście artykułu mogą odsyłać bezpośrednio do odpowiednich dokumentów w programie LEX. Aby móc przeglądać te dokumenty, konieczne jest zalogowanie się do programu. Dostęp do treści dokumentów w programie LEX jest zależny od posiadanych licencji.