Uczelnia w Toruniu odda dofinansowanie, bo wymagała zaświadczenia proboszcza

Szkolnictwo wyższe

Decyzją Ministerstwa Funduszy i Polityki Regionalnej Akademii Kultury Społecznej i Medialnej w Toruniu (Lux Veritatis) zwróci dofinansowanie na utworzenie kierunku „Informatyka medialna”. Minister Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz zaznaczyła, że powodem jest naruszenie: warunkiem koniecznym przyjęcia na studia było zaświadczenie od proboszcza. Według przedstawiciela uczelni chodzi o możliwy zwrot kwoty ponad 100 tys. zł z otrzymanych 400 tys. zł.

13.01.2024

Zastępca prokuratora generalnego: Adam Bodnar łamie prawo

Prawnicy

Zastępca prokuratora generalnego Michał Ostrowski zapowiedział w sobotę złożenie zawiadomienia o popełnieniu przestępstwa przez szefa MS Adama Bodnara, prokuratora Jacka Bilewicza i inne działające z nimi osoby w związku z próbą odwołania prokuratora krajowego Dariusza Barskiego. Wcześniej zastępcy Prokuratora Generalnego Adama Bodnara oświadczyli, że powierzenie Bilewiczowi funkcji p.o. Prokuratora Krajowego z bezprawnym pominięciem procedury ustawy Prawa o prokuraturze jest bezskuteczne.

13.01.2024

Za wypadek na nartach rzadko odpowiada właściciel stoku

Prawo cywilne Ubezpieczenia

Właściciel stoku odpowiada za zaniedbanie swoich obowiązków, takich jak kontrola zabezpieczeń na trasie, oznakowanie remontów, odpowiednie oświetlenie stoków dostępnych po zmroku. Jego odpowiedzialność jest jednak oparta na zasadzie winy. Musi ją udowodnić narciarz, który ubiega się o odszkodowanie za szkody, do których doszło podczas jazdy na nartach.

13.01.2024

Policja nie kupuje AC dla radiowozów, więc za szkody policjanci płacą z własnej kieszeni

Policja

Z punktu widzenia policjantów ściganie po bezdrożach osoby złapanej na gorącym uczynku popełnienia przestępstwa może być nieopłacalne. Jeśli samochód policyjny wpadnie do rowu czy uderzy w drzewo, to kierowca będzie musiał zapłacić za naprawę, gdyż radiowozy przeważnie nie mają ubezpieczenia AC. Policjant może się przed tym ochronić, kupując polisę OC na wypadek szkód w mieniu służbowym.

13.01.2024

Urlop ojcowski a dzień urodzenia dziecka

Prawo pracy Prawo europejskie

Zbliża się termin, w którym część ojców utraci możliwość wykorzystywania urlopu ojcowskiego. 26 kwietnia 2023 r. weszły w życie przepisy skracające o połowę okres, w którym możliwe jest wykorzystanie tego urlopu. Trzeba jednak pamiętać o przepisach przejściowych. Warto, by część ojców pomyślała już o wykorzystaniu tego urlopu, jeżeli jeszcze nie został zrealizowany. Niewykorzystany do dnia poprzedzającego pierwsze urodziny dziecka przepadnie, niezależnie od powodów, które utrudniały lub nawet uniemożliwiały jego wykorzystanie.

13.01.2024

Piły zamilkną w najcenniejszych przyrodniczo lasach

Środowisko Administracja publiczna

Ministerstwo Klimatu i Środowiska ogłosiło czasowe moratorium na wyręby w części lasów. Trwają prace nad systemowym rozwiązaniem, w którym znajdzie się więcej obszarów i które będzie konsultowane z przedstawicielami Lasów Państwowych, samorządami i lokalnymi społecznościami. To rewolucja, jakiej w lasach dawno nie było.

13.01.2024

WSA: Gmina może preferować nauczycieli na stanowisku dyrektorskim

Kadry w oświacie

Organ prowadzący szkołę ma prawo zadecydować o przyszłym kierownictwie placówki. Wyboru między osobą z kręgu menadżerskiego i nauczycielskiego musi jednak dokonać najpóźniej w chwili ogłaszania konkursu na stanowisko dyrektora. Potwierdził to niedawno Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gliwicach. Nie można jednak odstąpić od przeprowadzenia konkursu ani odmówić powierzenia stanowiska wyłonionemu kandydatowi.

13.01.2024

Badania profilaktyczne na pikniku czasem bezpłatne tylko w teorii

Pacjent Opieka zdrowotna

Uczestnik badania profilaktycznego zawsze powinien zostać poinformowany o tym, kiedy jego dane zostaną usunięte oraz czy zostaną przekazane komuś innemu, np. do badań naukowych. Praktyka „wykonamy ci badanie, ale wyraź zgodę marketingową” oznacza, że biorący w nim udział faktycznie za nie płacą. Co prawda nie gotówką, ale swoimi danymi osobowymi. Za organizatorem stoi w takiej sytuacji zwykle sponsor, który już za kilka tygodni może do uczestnika badania zadzwonić.

13.01.2024

MS: Płk Andrzej Pecka dyrektorem generalnym Służby Więziennej

Prawo karne

Prezes Rady Ministrów Donald Tusk na wniosek Ministra Sprawiedliwości Adama Bodnara powołał w piątek płk. Andrzeja Peckę na stanowisko dyrektora generalnego Służby Więziennej - podało Ministerstwo Sprawiedliwości. Zastąpił gen. Jacka Kitlińskiego, który pod koniec grudnia decyzją premiera został odwołany z tego stanowiska.

12.01.2024

Dr Aneta Wiewiórowska pełnomocnikiem ministra sprawiedliwości ds. kredytów frankowych

Wymiar sprawiedliwości Kredyty frankowe

Minister sprawiedliwości Adam Bodnar poinformował w piątek, że powołał dr Anetę Wiewiórowską na stanowisko pełnomocnika ministra sprawiedliwości do spraw ochrony praw konsumentów. Ma się ona zajął kompleksowo kredytami frankowymi i sporami. Minister wyraził też nadzieję, że uda się doprowadzić do przyspieszenia postępowań w tej sprawie. Poinformował też, że prof. Tadeusz Tomaszewski został jego pełnomocnikiem ds. biegłych sądowych.

12.01.2024

Minister sprawiedliwości zapowiada analizy przepisów systemu karnego

Wymiar sprawiedliwości

Będą dokonane analizy z udziałem ekspertów, jakie przepisy systemu karnego chcemy eliminować, a jakie zachować - zapowiedział w piątek minister sprawiedliwości Adam Bodnar. Według niego, trwa etap powoływania komisji kodyfikacyjnej do spraw prawa karnego. Celem jest kompleksowe podejście, by zastanowić nad różnymi rozwiązaniami, które zostały przyjęte w ostatnim czasie.

12.01.2024

Jacek Bilewicz pełniącym obowiązki prokuratora krajowego

Prawnicy

Prokurator Prokuratury Krajowej Jacek Bilewicz został pełniącym obowiązki prokuratora krajowego – poinformowało w piątek wieczorem Ministerstwo Sprawiedliwości. Wcześniej prokurator generalny prof. Adam Bodnar wręczył Dariuszowi Barskiemu dokument stwierdzający, że przywrócenie go do służby czynnej 16 lutego 2022 r. przez poprzedniego prokuratora generalnego Zbigniewa Ziobro nie wywołało skutków prawnych. Prezydent Andrzej Duda pisze, że działania Bodnara to "rażące naruszenie prawa".

12.01.2024

Projekt o sygnalistach w najnowszej wersji opublikowany na RCL

Administracja publiczna Prawo pracy Prawo europejskie

Rządowe Centrum Legislacji opublikowało w piątek projekt ustawy o ochronie osób zgłaszających naruszenia prawa. To nieco zmodyfikowana wersja projektu, nad którym pracowało ministerstwo rodziny za poprzednich rządów i nad którym prace nie zostały zakończone. Projekt ma zdefiniować „naruszenie prawa” jako działanie lub zaniechanie niezgodne z prawem lub mające na celu obejście prawa - i to w zakresie szerszym niż przewiduje unijne prawo.

12.01.2024

Kolejna interpelacja w sprawie metody leczenia boreliozy

Pacjent Zawody medyczne

Wicemarszałkini Sejmu Monika Wielichowska (KO) zwróciła się do ministry zdrowia Izabeli Leszczyny w sprawie apelów pacjentów chorych na boreliozę. Chodzi o metodę leczenia ILADS, której sprzeciwia się Naczelna Rada Lekarska, a Rzecznik Praw Pacjenta wszczął postępowania wobec placówek medycznych ją stosujących. Eksperci podkreślają, że leczenie boreliozy tą metodą stwarza poważne zagrożenie dla zdrowia pacjentów, w tym dzieci. Posłanka pyta natomiast o przywrócenie wolności wyboru metody leczenia boreliozy.

12.01.2024

Nowa ustawa o Krajowej Radzie Sądownictwa już gotowa

Prawnicy Wymiar sprawiedliwości

Minister sprawiedliwości Adam Bodnar ogłosił, że jest już gotowy projekt ustawy o Krajowej Radzie Sądownictwa. Projekt sprowadza się do tego, że sami sędziowie będą wybierać członków-sędziów KRS. W Radzie nie będą mogli zasiadać sędziowie delegowani do ministerstwa sprawiedliwości. Projekt nie dotyka jednak problemu, co dalej z sędziami powołanymi przez neo-KRS.

12.01.2024

16 sędziów odwołanych z delegacji do MS, KRS i KSSiP

Wymiar sprawiedliwości

Minister sprawiedliwości Adam Bodnar odwołał 16 sędziów z delegacji do resortu sprawiedliwości, biura Krajowej Rady Sądownictwa, Instytutu Wymiaru Sprawiedliwości i Krajowej Szkoły Sądownictwa i Prokuratury – poinformowało 12 stycznia Ministerstwo Sprawiedliwości. Na liście jest b. wiceminister Łukasz Piebiak i m.in. zastępca rzecznika dyscyplinarnego przy warszawskim SO Jakub Iwaniec.

12.01.2024

Wąsik i Kamiński mogli być już na wolności, prezydent podrzucił "gorący kartofel" Bodnarowi

Wymiar sprawiedliwości

Prezydent na podstawie art. 139 Konstytucji mógł niemal od ręki zapewnić byłym szefom CBA Mariuszowi Kamińskiemu i Maciejowi Wąsikowi wolność, wystarczyło jedynie podpisać akt łaski. Wybrał jednak zdecydowanie dłuższą drogę, przekazując sprawę Prokuratorowi Generalnemu. Ten może mu ją szybko zwrócić, wydając w tym zakresie swoją własną opinię lub skierować sprawę do sądów - by to one oceniły czy w tym przypadku istnieją przesłanki do ułaskawienia. Niezależnie od tego, prezydent nadal jest swoistym kluczem do wolności.

12.01.2024

MF: W sprawozdaniach finansowych koncerny wykażą podatek z podziałem na kraje

CIT Rachunkowość Podatki międzynarodowe

Ministerstwo Finansów pracuje nad projektem nowelizacji ustawy o rachunkowości wdrażającym dyrektywę 2021/2101. Chodzi o to, by przedsiębiorstwa międzynarodowe nie przenosiły zysków z jednego kraju do drugiego w celu obniżenia płaconych podatków. Wprowadzony zostanie obowiązek publicznego ujawniania sprawozdania o podatku dochodowym w podziale na kraje, w tym także ze wskazaniem tzw. rajów podatkowych - informuje MF.

12.01.2024