Wyższe wynagrodzenie za udział w egzaminach

Zarządzanie oświatą

MEiN zwiększy wynagrodzenie dla asystentów technicznych, biorących udział w przeprowadzaniu egzaminu zawodowego i egzaminu potwierdzającego kwalifikacje w zawodzie. Ma to związek z podwyższeniem płacy minimalnej - wysokość wynagrodzenia dla takiego asystenta będzie ustalana jako iloczyn 0,61 proc. minimalnej stawki wynagrodzenia zasadniczego nauczyciela dyplomowanego z tytułem magistra oraz przygotowaniem pedagogicznym.

15.01.2024

Premier podał termin wyborów samorządowych

Samorząd terytorialny Wybory

7 kwietnia to termin wyborów samorządowych - powiedział w poniedziałek na konferencji prasowej premier Donald Tusk. Druga tura wyborów wójtów, burmistrzów i prezydentów miast odbyłaby się 21 kwietnia. Z przepisów Kodeksu wyborczego wynika, że wybory samorządowe muszą odbyć się między 31 marca a 23 kwietnia 2024 r.

15.01.2024

Prezydent opowiada się po stronie prok. Barskiego

Prezydent Andrzej Duda stwierdził po spotkaniu z premierem Donaldem Tuskiem, że pismo ministra sprawiedliwości, które wręczono prokuratorowi krajowemu Dariuszowi Barskiemu, nie ma żadnej mocy prawnej, gdyż decyzję podjęto bez podstawy prawnej. - Zaapelowałem do premiera, żeby przywrócić sytuację zgodną z prawem - powiedział prezydent, odnosząc się do decyzji ministra.

15.01.2024

Przyznano ponad 112 tys. świadczeń ratowniczych dla strażaków OSP

Samorząd terytorialny

W całym kraju już 112 106 strażaków Ochotniczej Straży Pożarnej uzyskało prawo do dodatku do emerytury. Odwołania od decyzji odmawiającej przyznanie świadczenia stanowią symboliczną liczbę. Przykładowo, w wojewódzkie lubelskim na ponad 12,6 tys. złożonych wniosków, odwołanie złożono jedynie w czterech przypadkach, w tym jedno uwzględniono.

15.01.2024

Sędziowie Izby Cywilnej: „Nowe” Izby SN powinny zawiesić orzekanie

Prawo cywilne Wymiar sprawiedliwości

„Starzy" sędziowie Izby Cywilnej SN wzywają do zawieszenia działalności Izby Kontroli Nadzwyczajnej i Spraw Publicznych oraz Izby Odpowiedzialności Zawodowej Sądu Najwyższego. A także - powstrzymania się od dokonywania czynności orzeczniczych przez osoby powołane do pełnienia urzędu przez neoKRS.

15.01.2024

Jeden apartament i 20 tys. właścicieli? Wspólnota mieszkaniowa składa zawiadomienie do KNF

Nieruchomości

Za kilka tysięcy złotych można kupić udział w ekskluzywnym apartamencie na 50 piętrze wieżowca. Właściciel planuje sprzedać 20 tys. takich udziałów - to w ostatnich dniach głośny eksperyment społeczny. Prawo nie zawiera limitów co do liczby współwłaścicieli nieruchomości. Może być ich 20 czy 50 tys. a nawet więcej, ale kupując taki udział można też trafić na rafy i wpaść w nie lada kłopoty. Ostro protestują właściciele innych apartamentów. Złożyli zawiadomienie do KNF. Ostrzegają też, że lokal może być zlicytowany.

15.01.2024

Rozdzielenie urzędu Prokuratora Generalnego od ministra - projekt w tym tygodniu

Prawnicy Wymiar sprawiedliwości

Minister sprawiedliwości Adam Bodnar zapowiedział w poniedziałek, 15 stycznia, że do końca tygodnia przedstawi założenia projektu ustawy rozdzielającego funkcję ministra sprawiedliwości i Prokuratora Generalnego. Minister zapowiedział także rozpisanie otwartego konkursu na stanowisko prokuratora krajowego.

15.01.2024

Pracownik służby bhp musi mieć odpowiednie wykształcenie

BHP

Pracownik służby bezpieczeństwa i higieny pracy musi spełniać określone wymagania co do stażu pracy i wykształcenia. W przypadku specjalistów, starszych i głównych specjalistów wymagane jest posiadanie wyższego wykształcenia o kierunku lub specjalności w zakresie bhp albo studiów podyplomowych. Nazwa kierunku nie ma przesądzającego znaczenia dla oceny spełnienia tej przesłanki.

15.01.2024

Adam Bodnar pisze do pracowników Prokuratury o wyzwaniach i podwyżkach

Prokuratura

Minister Sprawiedliwości Prokurator Generalny Adam Bodnar skierował do pracowników Prokuratury pismo, w którym kreśli wyzwania stojące przez Prokuraturą i opisuje planowane zmiany. Zapewnia, że w pierwszej kolejności będzie podejmował działania zmierzające do przywrócenia właściwych, europejskich standardów funkcjonowania Prokuratury. Zapowiada też m.in. podwyżki, zmiany w awansach i przeniesieniach oraz informatyzację.

15.01.2024

Zarządzenie Zastępcy PG dotyczące realizacji zarządzeń i wytycznych

Prokuratura

W poniedziałek rano Prokuratura Krajowa opublikowała na swojej stronie internetowej informację, w której wskazuje, że funkcję Prokuratora Krajowego pełni Dariusz Barski, a w czasie jego nieobecności prokuratorzy wykonujący czynności w Prokuraturze Krajowej i innych jednostkach prokuratury wykonują i realizują wyłącznie zarządzenia i wytyczne pozostałych wymienionych w zarządzeniu Zastępców PG.

15.01.2024

Postępowanie wyjaśniające wobec zastępcy PG Hernanda

Prawnicy

W poniedziałek, 15 stycznia, Prokurator Generalny Adam Bodnar skierował do Rzecznika Dyscyplinarnego Prokuratora Generalnego Marka Woźniaka pismo, w którym zażądał wszczęcia postępowania wyjaśniającego wobec Zastępcy Prokuratora Generalnego Roberta Hernanda, który nagrał telefonem rozmowę z Adamem Bodnarem, bez jego zgody.

15.01.2024

NIK: ZUS nie przygotował się dobrze do zamówień publicznych na rozbudowę systemów IT

Zamówienia publiczne Administracja publiczna

Wypłata świadczenia 500+, 12 tys. zł na drugie i kolejne dziecko, dofinansowanie do żłobka, wyprawka szkolna, czy Polski Bon Turystyczny - to nowe zadania, które realizował ZUS w ostatnich latach. Wymagały one rozbudowy systemów IT, na którą w latach 2020-2022 wydano ponad 248 mln zł. Najwyższa Izba Kontroli sprawdziła, jak Zakład Ubezpieczeń Społecznych udzielał zamówień publicznych.

15.01.2024

Większy i mniejszy wymiar czasu pracy cudzoziemców szczególnie problematyczny

Prawo pracy Poprawmy prawo

Pracodawcy zatrudniający cudzoziemców mają stawiane zarzuty karno-wykroczeniowe, gdy liczba godzin pracy obcokrajowców jest mniejsza lub większa niż ta wykazana w dokumentach legalizujących ich pracę w Polsce. W efekcie często każde odstępstwo od wniosku jest traktowane jak nielegalne zatrudnienie, co powoduje, że Straż Graniczna i Państwowa Inspekcja Pracy karze pracodawców. Zdaniem prawników przepisy wymagają pilnej zmiany i ujednolicenia.

15.01.2024

Wakacje zusowskie i PIT kasowy to za mało, by pomóc małym firmom wyjść z kryzysu

Prawo gospodarcze

Politycy zabrali się do realizacji obietnic wyborczych. Wśród nich znalazły się wakacje zusowskie oraz opłacanie składek przez ZUS od pierwszego dnia choroby, czy PIT kasowy. Zdaniem ekspertów i organizacji przedsiębiorców to słabe koło ratunkowe. Tylko w niewielkim stopniu pomoże firmom, które mają problemy finansowe. Potrzebna jest reforma z prawdziwego zdarzenia i to nie tylko dotycząca ubezpieczeń społecznych, ale też podatków.

15.01.2024

WSA: Gminny program stypendialny nie stanowi prawa miejscowego

Zarządzanie oświatą

Program stypendialny to pierwszy krok na drodze do uchwalenia szczegółowych warunków, form i zakresu tej pomocy. Jest aktem wewnętrznym skierowanym do organów gminy oraz podporządkowanych gminie podmiotów. A jako taki nie podlega ogłoszeniu w dzienniku urzędowym. Do takiego wniosku doszedł w niedawnym wyroku Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gliwicach.

15.01.2024

Niski ryczałt to ryzyko, przepisy podatkowe trzeba poprawić

PIT Poprawmy prawo

Ustawa o zryczałtowanym podatku dochodowym przewiduje stawkę 8,5 proc., ale kryteria jej zastosowania budzą wiele wątpliwości. Trudno też uzyskać w tej sprawie interpretację fiskusa. Efektem są liczne spory podatkowe, zwłaszcza w branży IT. Eksperci wskazują, że ustawa jest przestarzała, a jedynym sposobem zakończenia sporów byłaby jej nowelizacja. Najprostsze rozwiązanie, to zdefiniować pojęcie "oprogramowania".

15.01.2024

Aplikanci prokuratorscy mogą mieć wyższe stypendia

Prawnicy

W wyniku petycji aplikantów w Ministerstwie Sprawiedliwości toczą się prace analityczne dotyczące możliwości podniesienia kwot stypendium aplikantów Krajowej Szkoły Sądownictwa i Prokuratury. Stypendium aplikantów w trakcie pierwszych dwunastu miesięcy szkolenia od 1 stycznia 2024 r. spadło poniżej płacy minimalnej, zaś po ukończeniu dwunastu miesięcy szkolenia niewiele je przekroczy.

15.01.2024

Biegli znów priorytetem MS, na rynku coraz większy pat

Wymiar sprawiedliwości

Wprowadzenie kompleksowych uregulowań dotyczących biegłych ma być - zgodnie z tym co mówi nowy minister sprawiedliwości, jednym z priorytetów jego resortu. Pierwszy krok został już poczyniony, powołał pełnomocnika, który tworzy zespół do opracowania ustawy. Sami biegli, ale też sędziowie i pełnomocnicy uważają natomiast, że zmiany są pilnie potrzebne, bo problemy z biegłymi coraz mocniej odbijają się na postępowaniach.

15.01.2024

Prokuratorzy regionalni: Barski jest nadal Prokuratorem Krajowym

Prawnicy Wymiar sprawiedliwości

-Dariusz Barski w dalszym ciągu pełni funkcję Prokuratora Krajowego, a podjęte przez Ministra Sprawiedliwości Prokuratora Generalnego działania nie mają mocy prawnej i nie wywołują skutków prawnych - czytamy w oświadczeniu Prokuratorów Regionalnych oraz Naczelników Wydziałów Zamiejscowych Departamentu ds. Przestępczości Zorganizowanej i Korupcji Prokuratury Krajowej.

14.01.2024

Obowiązuje nowy wzór karty powołania do wojska i mobilizacji

Wojsko

Wzór karty powołania składa się z dwóch części: przeznaczonej dla osoby powoływanej i dla szefa wojskowego centrum rekrutacji. Zawiera ona dane dotyczące terminu i miejsca stawiennictwa osoby powoływanej oraz pouczenie o skutkach niezastosowania się do wezwania, a także informacje przydatne dla osoby wzywanej oraz adnotację o doręczeniu wezwania.

14.01.2024