ZUS sprawdzi, dlaczego lekarz nadal wystawia papierowe zwolnienie

Opieka zdrowotna

System się ciągle zawiesza, dlatego są regiony, gdzie bardzo wielu lekarzy nadal wystawia zwolnienia w wersji papierowej – podaje Porozumienie Zielonogórskie. Od 1 grudnia br. obowiązuje wystawianie zwolnień tylko w wersji elektronicznej, ale lekarze nadal orzekają także na papierowych dokumentach, które nie zawsze akceptują pracodawcy.

04.12.2018

Bird & Bird doradzała w negocjacjach PKN Orlen

Rynek

Kancelaria Bird & Bird doradzała w negocjacjach umowy sponsorskiej pomiędzy PKN Orlen, koncernem paliwowo-energetycznym a zespołem Formuły 1 Williamsa. Transakcja zakończyła się sukcesem.

04.12.2018

Prawa konstytucyjne tematem kalendarza na 2019 rok

Prawnicy

Prawo do udziału w wyborach i referendach, prawo do składania petycji, równy dostęp do służby publicznej, wolność zrzeszania się, prawo do zgromadzeń, równość kobiet i mężczyzn - to niektóre z tematów przygotowanego przez poznańskich prawników i artystów kalendarza na przyszły rok.

04.12.2018

TSUE: Zdaniem rzecznika generalnego Brexit można cofnąć

Administracja publiczna

Nie ma przeszkód prawnych do ewentualnego wycofania przez Wielką Brytanię wniosku o wyjście z Unii Europejskiej. Taką opinię wydał we wtorek rzecznik generalny Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej (TSUE) w odpowiedzi na pytanie, czy w razie zorganizowania drugiego referendum w sprawie Brexitu lub upadku rządu premier Theresy May możliwe byłoby jednostronne wycofanie się Wielkiej Brytanii z procesu wyjścia z UE.

04.12.2018

Uprawdopodobnienie roszczenia bez wykazania interesu prawnego to błąd

Prawo cywilne Prawo gospodarcze

Rządowy projekt ustawy o zmianie ustawy w celu ograniczenia zatorów płatniczych może doprowadzić do nadużyć władzy - ocenia Rada Legislacyjna przy premierze. Grozi to w wypadku, gdy wierzyciel mógłby uzyskać zabezpieczenie swojego roszczenia również wówczas, gdy do tego nie istniałyby podstawy.

04.12.2018

OZZL: Rząd powinien zająć się szpitalami klinicznymi, które toną w długach

Finansowanie zdrowia

Zasadniczym, jeżeli nie jedynym, celem połączenia trzech szpitali klinicznych należących do Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego jest ukrycie faktycznego bankructwa Dziecięcego Szpitala Klinicznego poprzez rozłożenie jego ogromnego zadłużenia na wszystkie trzy łączone lecznice– podkreśla zarząd Krajowy Ogólnopolskiego Związku Zawodowego Lekarzy. We wtorek odbyła się pikieta dotycząca połączenia szpitali WUM.

04.12.2018

Jak amortyzować firmowy samochód

CIT PIT

Przedsiębiorca, który planuje wykorzystywać w prowadzonej działalności gospodarczej samochód osobowy, ma do wyboru kilka możliwości. Może zdecydować się na przykład na zawarcie umowy leasingu pojazdu, czy też jego najmu. Jeszcze innym rozwiązaniem jest wprowadzenie auta do ewidencji środków trwałych i amortyzacja.

04.12.2018

Świąteczne prezenty dla klientów kosztem podatkowym

CIT PIT

Zarówno wartość przekazywanych upominków, jak i obecność logo mają znaczenie dla oceny, czy mamy do czynienia z reklamą, czy z reprezentacją. Wydatki reprezentacyjne nie mogą być kosztem podatkowym. Potwierdzają to organy podatkowe.

04.12.2018

UE: Nowe prawo ułatwi konfiskowanie mienia pochodzącego z przestępstwa

Prawo karne Wymiar sprawiedliwości Prawo gospodarcze

Skuteczne zabezpieczanie i konfiskowanie mienia pochodzącego z przestępstwa w całej Unii Europejskiej mają zapewnić przepisy nowego unijnego rozporządzenia o wzajemnym uznawaniu nakazów zabezpieczenia i nakazów konfiskaty. Nowe rozporządzenie w tej sprawie wejdzie w życie za dwa tygodnie.

04.12.2018

Szpital naruszył prawo do intymności pacjentki

Opieka zdrowotna

Lekarz szpitalnego oddziału ratunkowego w Zamościu popełnił błędy w terapii i diagnostyce pacjentki. - Poza tym przeprowadził krępujące badanie per rectum przy otwartych drzwiach do gabinetu naruszając prawo do poszanowania intymności pacjentki – potwierdził Sąd Apelacyjny w Lublinie.

04.12.2018

Dane o pełnych etatach w szkołach niezbyt wiarygodne

Kadry w oświacie

To koniec z wędrującym nauczycielem - obwieściła minister Anna Zalewska, powołując się na dane z Systemu Informacji Oświatowej. Według MEN większość nauczycieli pracuje w pełnym wymiarze godzin i - wbrew katastroficznym wizjom o zwolnieniach - w szkołach jest coraz więcej etatów dla pedagogów. Związkowcy wskazują jednak, że optymizm minister może być przedwczesny.

04.12.2018

Pozwy obywateli za smog coraz bardziej realne

Środowisko

Roszczenia mieszkańców w związku z zanieczyszczeniem powietrza to już nie fantazja. Jeden z pierwszych procesów w tej sprawie czeka na apelację. Do sprawy przyłączył się właśnie rzecznik praw obywatelskich, według którego w sporze tym chodzi o ważny interes publiczny.

04.12.2018

Plik JPK nie uwzględnia specyfiki spółdzielni mieszkaniowych

Rachunkowość Prawo gospodarcze

Coraz bliżej do składania sprawozdań finansowych za 2018 r., a spółdzielnie mieszkaniowe wciąż nie wiedzą, jak je mają przygotować, by były zgodne z przepisami i opracowaną przez Ministerstwo Finansów strukturą logiczną.

04.12.2018

Komisja PE: Wizy humanitarne trzeba wydawać za granicą

Administracja publiczna

Według przygotowywanej w Parlamencie Europejskim regulacji, osoby ubiegające się o azyl powinny mieć możliwość ubiegania się o wizy humanitarne w ambasadach i konsulatach UE za granicą, co pozwoli im bezpiecznie dostać się do Europy.

03.12.2018

Zakaz geoblokowania korzystny dla polskich klientów

Prawo gospodarcze

Polska, obok Rumunii to kraj o najniższej liczbie transgranicznych transakcji elektronicznych w Unii Europejskiej. Zaledwie ok. 16 proc. Polaków robiło zakupy w zagranicznych e-sklepach i tylko nieco ponad 10 proc. polskich e-sklepów sprzedaje za granicą. To ma się zmienić dzięki zakazowi geoblokowania.

03.12.2018

Specustawa ma złagodzić podwyżki cen energii

Domowe finanse Prawo gospodarcze

Specjalna ustawa ma złagodzić skutki podwyżek energii dla ludności i dla małych i średnich przedsiębiorstw - poinformował w poniedziałek minister energii Krzysztof Tchórzewski. Jak wyjaśnił, pieniędzy na to nie ma planie budżetowym na przyszły, ale mają być "wygospodarowane" z opłaty emisyjnej.

03.12.2018

Komisja PE: W Polsce jest zagrożenie dla praworządności

Wymiar sprawiedliwości

W Polsce istnieje ryzyko zagrożenia praworządności - stwierdził w poniedziałek szef komisji wolności obywatelskich Parlamentu Europejskiego Claude Moraes, mówiąc o raporcie z wizyty w Polsce.

03.12.2018

SN: Orzeczenie sądu lekarskiego nie może być sprzeczne z ustaleniami

Opieka zdrowotna

Sądy lekarskie rozpoznawały sprawę lekarza dentysty obwinionego m.in. o to, że zastosował u pacjenta nieprawidłowe leczenie stomatologiczne. Sądy zgodnie uznały lekarza za winnego przewinień dyscyplinarnych. Ustalenia te nie pokrywały się jednak z treścią postawionego obwinionemu zarzutu. To niedopuszczalne - orzekł Sąd Najwyższy.

03.12.2018