Wierzyciel decyduje o kolejności spłaty długów

Domowe finanse Prawo gospodarcze

Gdy dłużnik ma do spłacenia wiele długów, wierzyciel może zdecydować, w poczet którego zaliczy otrzymane świadczenie - twierdzi adwokat Grzegorz Prigan.

27.12.2018

Dyrektor powinien układać plan lekcji tak, by uczniowie nie siedzieli do późna

Kadry w oświacie

O to, żeby uczniowie nie mieli lekcji do późna, powinien zadbać dyrektor szkoły - wyjaśnia wiceminister edukacji Maciej Kopeć w odpowiedzi na interpelację poselską. Dodaje, że organizowanie zajęć lekcyjnych z poszanowaniem zasad higieny pracy umysłowej uczniów jest jednym z priorytetowych kierunków realizacji polityki oświatowej państwa.

27.12.2018

Pacjenci coraz dłużej czekają na odszkodowania

Prawo cywilne Opieka zdrowotna Zawody medyczne

Wydłuża się czas trwania procesów o błędy medyczne - w ciągu ostatnich lat już o blisko osiem miesięcy. To przede wszystkim efekt braku biegłych, którzy mają przygotowywać dla sądów ekspertyzy. Do tego wielu z nich woli współpracować z prokuraturą, niż z sądami.

27.12.2018

Wicepremier zapowiada obniżenie podatków

CIT PIT

Po Nowym Roku premier Mateusz Morawiecki zabierze głos w sprawie obniżenia podatków - zapowiedział wicepremier i minister nauki i szkolnictwa wyższego Jarosław Gowin. Nie podał jednak żadnych szczegółów projektowanych przez rząd zmian.

26.12.2018

W 2019 roku odpis na ZFŚS będzie wyższy

Prawo pracy

W 2019 roku obowiązywać będą dwie wysokości odpisów na ZFŚS. Jedna (w dotychczasowej wysokości) stosowana za okres do 31 lipca 2019 r. i druga (zwiększona) za okres od 1 sierpnia 2019 r.

24.12.2018

RPO: Proces niepełnosprawnego skazanego za zabójstwo trzeba powtórzyć

Prawo karne Wymiar sprawiedliwości

Niepełnosprawny intelektualnie mężczyzna został skazany, na podstawie własnych zeznań, za zamordowanie dwóch kobiet. W sprawie interweniuje rzecznik praw obywatelskich, którego zdaniem wyrok powinien być uchylony i przekazany do ponownego osądzenia.

24.12.2018

Fiskus pyta nowożeńców o wydatki na wesela

PIT

Krajowa Administracja Skarbowa wysyłała do nowożeńców pisma z pytaniami dotyczącymi organizacji wesel. Chodziło m.in. o zasady wynajmu sali weselnej, zespołów muzycznych, przedsiębiorców prowadzących lokale gastronomiczne oraz podatników świadczących usługi obsługi muzycznej imprez, ale było też pytanie o wpływy z prezentów.

24.12.2018

Współczynnik do wyliczenia składek „małego ZUS” w 2019 r.

Ubezpieczenia społeczne Małe i średnie firmy

Przedsiębiorcy, którzy nie osiągają wysokich przychodów, od 1 stycznia 2019 r. będą mogli opłacać niższe składki na ubezpieczenia społeczne. Ich wysokość będzie uzależniona od wysokości przychodów. ZUS opublikował wartość współczynnika potrzebnego do ustalenia najniższej podstawy wymiaru tych składek.

24.12.2018

Prezydent zmiany w ustawie o SN podpisał, bo musiał

Wymiar sprawiedliwości

Odesłanie sędziów Sądu Najwyższego na emeryturę było jak najbardziej uzasadnione - twierdzi prezydent Andrzej Duda. I wyjaśnia, że ustawę przywracającą ich do orzekania podpisał pod presją, ponieważ od postanowienia Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej Polska nie ma już gdzie się odwołać.

24.12.2018

Oddziały sportowe tylko w szkołach dla młodzieży

Zarządzanie oświatą

Oddziały sportowe i oddziały mistrzostwa sportowego mogą być tworzone jedynie w szkołach podstawowych i ponadpodstawowych - resort edukacji pracuje nad rozporządzeniem doprecyzowującym tę kwestię. Dotychczas nie było to do końca jasne. Szkoły sportowe również będą mogły prowadzić edukację w formie dziennej.

24.12.2018

Ubezpieczyciele chętniej zawierają ugody z poszkodowanymi pacjentami

Pacjent Opieka zdrowotna

Coraz częściej szpital i ubezpieczyciel kończą polubownie spory z pacjentami. Zwłaszcza, jeśli są pewni, że do błędu medycznego doszło z winy personelu medycznego. Przegrana sprawa oznacza dla nich coraz częściej milionowe odszkodowania, a dodatkowo - konieczność pokrycia kosztów wieloletniego procesu.

24.12.2018

Komputer z odliczeniem, ale perkusja i pianino już nie

Domowe finanse PIT

Fiskus potwierdził właśnie, że w ramach ulgi dla niepełnosprawnych można odliczyć wydatki na zakup sprzętu niezbędnego w rehabilitacji. Odliczenie nie przysługuje jednak na zakup artykułów gospodarstwa domowego. Urządzenia muszą mieć specjalne cechy, świadczące o przydatności niepełnosprawnym.

24.12.2018

Fajerwerki zgodnie z prawem

BHP Prawo gospodarcze

Nie wszyscy mają świadomość, że fajerwerki stanowią wyroby pirotechniczne, a obrót nimi, ich przechowywanie, a nawet transport wewnątrzzakładowy wymaga spełnienia określonych warunków BHP. Gdzie fajerwerki mogą być przechowywane i sprzedawane? Kto może nimi handlować? - pisze Marta Kurzajewska-Ożarowska.

24.12.2018

Forum sędziów: Rzecznicy naruszają sędziowską niezawisłość

Prawnicy Wymiar sprawiedliwości

To ingerencja w sferę niezawisłości sędziowskiej, niedopuszczalna forma nacisku na sędziów z powodu wydanych przez nich orzeczeń, przejaw niedozwolonego nadużycia przysługujących uprawnień oraz próbę zastraszania całego środowiska sędziowskiego

23.12.2018

Prezydent: bez postulatu przyspieszenia wyborów

Administracja publiczna

Do tej pory nikt nie zgłosił się z postulatem o przyspieszenie wyborów parlamentarnych - poinformował o tym sam prezydent Andrzej Duda. Pytany czy będzie startować w wyborach prezydenckich - w 2020 r. - powiedział, że na razie trzeba się skupić na kampaniach wyborczych w przyszłym roku.

22.12.2018

Prezydent o TSUE: zbyt daleko ingeruje w sprawy państw UE

Wymiar sprawiedliwości

W ocenie prezydenta Andrzeja Dudy, to są praktyki groźna dla suwerenności Unii Europejskie i niebezpieczne. Jego zdaniem nie ma czegoś takiego, że orzeczenie TSUE uchyla czy zawiesza obowiązujące Polsce prawo, bo to jest decyzja polskiego parlamentu.

22.12.2018

Po choinkę lepiej nie iść do lasu

Środowisko

Nielegalne pozyskiwanie drewna z lasu to wykroczenie, a powyżej pewnej kwoty nawet przestępstwo. Za kradzież drzewka bądź innej rośliny z lasu grozi 500 zł mandatu. Dlatego choinkę lepiej kupić.

22.12.2018