Unijna reforma prawa autorskiego zmusi internet do cenzurowania treści

Nowe technologie

Z obowiązku monitorowania treści zamieszczanych przez użytkowników mają być zwolnione tylko platformy internetowe, które istnieją krócej niż trzy lata, mają dochody niższe niż 10 mln euro oraz mniej niż 5 mln unikalnych użytkowników miesięcznie. Zdaniem ekspertów te kryteria spełni niewiele serwisów. Na filtrowanie powinien się przygotować m.in. Wykop.pl

11.02.2019

Raport: W Polsce za 30 lat może mieszkać 50 mln osób

Finanse publiczne BHP

Uproszczenie procedur związanych z legalnym zatrudnianiem cudzoziemców, zmniejszenie obciążenia płac podatkami i parapodatkami, uelastycznienie prawa pracy, obniżenie kosztów budownictwa mieszkaniowego przez zniwelowanie biurokracji - wprowadzenie tych zmian w prawie, według Związku Przedsiębiorców i Pracodawców oraz Warsaw Enterprise Institute, pomoże poprawić trudną sytuację demograficzną Polski.

11.02.2019

Fedorczuk: Płace nie będą już rosły tak szybko, jak w 2018 roku

Rynek Prawo pracy

W tym roku możemy spodziewać się osłabienia pozytywnych trendów na rynku pracy, m.in. spowolnienia tempa wzrostu przeciętnego wynagrodzenia - uważa ekspertka Konfederacji Lewiatan Monika Fedorczuk. Według danych GUS przeciętne wynagrodzenie w gospodarce narodowej w 2018 r. wyniosło 4585,03 zł

11.02.2019

Minister apeluje o współpracę na rzecz jakości edukacji

Zarządzanie oświatą

"Deklaracja na rzecz edukacji przyszłości" - to podpisany w poniedziałek przez minister Annę Zalewską dokument, w którym szefowa MEN zaapelowała do wszystkich tych, którym na sercu leży dobro polskiej szkoły o podjęcie wspólnej pracy na rzecz podniesienia jakości oświaty.

11.02.2019

KE: Kary za nielegalny ubój mają być skuteczniejsze

Prawo gospodarcze

Polska musi uszczelnić system nadzoru nad ubojem zwierząt, m.in. zwiększyć kary. Takie zalecenia przesłała w piątek Komisja Europejska. W poniedziałek o nielegalnym uboju mówił w Brukseli główny lekarz weterynarii podczas spotkania unijnych ekspertów ds. żywności, zwierząt i pasz.

11.02.2019

Kamery przy widzeniu z adwokatem uderzają w prawo do obrony - alarmuje RPO

Wymiar sprawiedliwości

Spotkania z adwokatami osób przebywających w zakładach karnych lub aresztach śledczych, powinny odbywać się w warunkach pełnej poufności - podkreśla Rzecznik Praw Obywatelskich. Problem dostrzega też szefostwo Służby Więziennej, bo zaleciło by takie spotkania nie były monitorowane. Skargi nadal jednak napływają, a na monitorowane sale zgadzają się też adwokaci.

11.02.2019

Komornik skazany za zajęcie rzeczy wyłączonych z egzekucji

Prawnicy Prawo gospodarcze

Sąd Rejonowy w Zgorzelcu wydał wyrok skazujący wobec Ireneusza S., byłego komornika sądowego przy Sądzie Rejonowym w tym mieście m.in. za zajęcie przedmiotów oraz sprzętu niezbędnego do prowadzenia działalności gospodarczej, które były zgodnie z prawem wyjęte spod egzekucji.

11.02.2019

Szczepione dzieci premiowane w przedszkolach - rusza zbiórka podpisów pod projektem

Opieka zdrowotna

Dziecko, które ma komplet szczepień ma dostać więcej punktów przy rekrutacji do przedszkola - to pomysł na nowelizację Prawa Oświatowego. Zaczęła się zbiórka podpisów pod projektem ustawy wprowadzającej takie kryterium. Podpisów jest ok. 25 tys. do 6 maja trzeba zebrać 100 tys., żeby projektem zajął się Sejm.

11.02.2019

Pomoc prawna tylko od wykwalifikowanego prawnika - adwokatura ma projekt

Prawnicy

Projekt ustawy o zasadach świadczenia usług prawniczych zostanie w lutym przedstawiony do konsultacji. Proponowana przez NRA regulacja ma gwarantować, że świadczone będą jedynie przez wykwalifikowanych prawników. Do inicjatywy sceptycznie nastawione jest Ministerstwo Sprawiedliwości

11.02.2019

Handlowcy i OPZZ: Można zmienić ustawę o ograniczeniu handlu w niedzielę

Rynek Prawo pracy

Ograniczenie zakazu handlu do dwóch niedziel w miesiącu, dopuszczenie do pracy studentów, seniorów oraz osoby w trudnej sytuacji na rynku pracy - m.in. takie zmiany zdaniem związkowców i pracodawców można byłoby wprowadzić do projektu nowelizacji ustawy o ograniczeniu handlu w niedzielę.

11.02.2019

Wynagrodzenie twórcy trzeba określić kwotowo lub w procentach

PIT

Pracownik, który tworzy programy komputerowe lub inne dzieła, ma prawo do podwyższonych kosztów uzyskania przychodów. Jeśli wyższe koszty mają mieć zastosowanie tylko do części wynagrodzenia, trzeba ją dokładnie określić. Nie wystarczy jednak wskazanie czasu potrzebnego do stworzenia dzieła.

11.02.2019

Dyrektor organizuje pracę szkoły, także gdy nauczyciele strajkują

Kadry w oświacie

Masowe L4, zapowiedź kolejnej akcji strajkowej - nauczyciele walczą o podwyżki płac. Podczas protestów to na dyrektorów spadnie konieczność zorganizowania pracy szkół. Muszą też zadbać, by uczniowie zrealizowali program, bo jak podkreśla resort edukacji, nie ma możliwości przedłużenia roku szkolnego.

11.02.2019

Premier: Zmiany konieczne, bo w sądach korupcja 

Wymiar sprawiedliwości

Chęć położenia kresu korupcji panującej w polskim sądownictwie, a także "potworna niewydolność wymiaru sprawiedliwości" to przyczyny zmian przeprowadzanych obecnie w wymiarze sprawiedliwości, jakie premier Mateusz Morawiecki wymienił w najnowszym wywiadzie dla francuskiego dziennika "Le Figaro".

10.02.2019

Prokuratura przyznaje się do opieszałości w sprawdzaniu oszustwa wyborczego

Prokuratura

Prokuratura Krajowa poinformowała - trwa postępowanie dyscyplinarne w sprawie zbyt opieszałego prowadzenia przez białostockich prokuratorów śledztwa dotyczącego fałszowania podpisów na listach wyborczych Ruchu Narodowego i roli jaką miałby w tym odegrać poseł, a obecnie też wiceminister cyfryzacji Adam Andruszkiewicz.

10.02.2019

Konkurs na "Kobietę Adwokatury" na finiszu

Prawnicy

Jeszcze przez tydzień można zgłaszać kandydatki do nagrody "Kobieta Adwokatury". Przeznaczona jest ona dla adwokatek, które w ubiegłym roku wykazały się osiągnięciami w ramach prowadzonej przez siebie działalności zawodowej, widocznym zaangażowaniem w prace samorządu adwokackiego, a także inną aktywnością, w tym społeczną lub naukową.

10.02.2019

UE: Jest zgoda państw na reformę prawa autorskiego, mimo sprzeciwu Polski

Prawo cywilne Prawo gospodarcze

Przedstawiciele państw członkowskich UE porozumieli się w piątek wieczorem w sprawie kontrowersyjnych zmian w prawie autorskim. Oznacza to, że prezydencja rumuńska otrzymała mandat do negocjacji w tej sprawie z Parlamentem Europejskim. Porozumienia nie poparło kilka państw, w tym Polska.

09.02.2019

MRPiPS podpowiada, jak reagować na nieprawidłowości w DPS

Pomoc społeczna

Resort rodziny, pracy i polityki społecznej przygotował specjalny poradnik, jak reagować w przypadku podejrzenia, że personel w placówce całodobowej opieki nie sprawuje należytej opieki nad podopiecznymi. Placówki, w których przebywają osoby starsze powinny być częściej kontrolowane przed wojewodę

09.02.2019