Jest już propozycja statutu sieci Łukasiewicz

Resort nauki przygotował przepisy wykonawcze dotyczące funkcjonowania sieci Łukasiewicz, w tym także dotyczące kontroli wewnętrznej oraz trybu pracy organów. Nowe przepisy mają wejść w życie w kwietniu, razem z ustawą powołująca sieć do życia. Głównym celem działalności Łukasiewicza będzie prowadzenie prac badawczych kluczowych z punktu widzenia polityki kraju i komercjalizacja ich wyników.

28.03.2019

Zamyka się klinika psychiatrii dziecięcej w Warszawie, a wkrótce będzie też problem w Łodzi

Finansowanie zdrowia

Z powodu braku lekarzy klinika psychiatrii dla dzieci i młodzieży z Warszawy i Podlasia przestanie istnieć od 1 kwietnia. Na jej miejscu zacznie działać ośrodek leczenia nerwic, ale tam nie będzie można całodobowo przyjmować dzieci w stanie zagrożenia życia. – Nie będziemy mieli, gdzie kłaść dzieci w ciężkim stanie – mówi prof. Barbara Remberk

28.03.2019

Do strajku przyłączy się 79 proc. szkół

Kadry w oświacie

Liczbę szkół, które wezmą udział w strajku, podał prezes ZNP Sławomir Broniarz podczas czwartkowej konferencji. Związkowcy spotkali się też ze stroną samorządową, która nie poparła projektu zmian w Karcie Nauczyciela. Samorządowcy obawiają się, że nie dostaną pieniędzy na pokrycie wydatków na pensje pedagogów.

28.03.2019

Dodatkowe pieniądze dla pracowników skarbówki

Finanse publiczne Finanse

Pracownicy i funkcjonariusze Krajowej Administracji Skarbowej jeszcze w tym roku dostaną podwyżkę. Kolejny raz wynagrodzenia pracowników fiskusa mają wzrosnąć w 2020 roku. Łącznie będzie to o 655 zł miesięcznie więcej.

28.03.2019

Pacjent i lekarz drogo płacą za błąd medyczny

Prawo karne Opieka zdrowotna Zawody medyczne

Liczba postępowań dotyczących błędów w sztuce medycznej prowadzonych przez prokuratury w całej Polsce zwiększyła się w ostatnich latach aż o 15 proc. Najczęstsze błędy medyczne, którymi zajmowali się prokuratorzy, to nieprawidłowa diagnoza, przedwczesny wypis i niewykonanie badań. Spośród wszystkich postępowań, 60 proc. stanowiły sprawy dotyczące śmierci pacjenta.

28.03.2019

Konieczne nowe priorytety w edukacji

Szkoła nie wspiera innowacyjności i niszczy kreatywność - wynika z ekspertyzy resortu przedsiębiorczości. Autorzy raportu punktują m.in. luki w wykształceniu nauczycieli i brak motywacji. Rekomendują m.in. zmiany w podstawie programowej. Raport jest ogólnie słuszny, problem jednak nie polega na tym, aby pisać kolejne, słuszne raporty, ale wyznaczyć priorytety dla edukacji i na nich się skupić - ocenia dr Danuta Elsner.

28.03.2019

Polacy nie chcą zmian czasu i wybierają letni

Prawie 80 proc. Polaków opowiada się za rezygnacją ze zmian czasu, a jeśli już zostanie to zdecydowane, to blisko trzy czwarte jest za czasem letnim przez cały rok. Takie dane przynosi sondaż Ministerstwa Przedsiębiorczości i Technologii przeprowadzony w związku z przygotowaniami w UE do decyzji w tej sprawie.

28.03.2019

Publikacje w "Personelu Plus" wśród najlepszych tekstów o CSR 2018 roku

HR

Forum Odpowiedzialnego Biznesu nagrodziło najlepsze teksty prasowe poświęcone społecznej odpowiedzialności biznesu w 2018 roku. Nagrodę główną i wyróżnienie w kategorii "artykuł ekspercki" zdobyły publikacje Marii Ibisz i Marcina Pawłowskiego, które ukazały się w miesięczniku "Personel Plus".

28.03.2019

Za dwa tygodnie Rada UE ponownie o praworządności w Polsce

Wymiar sprawiedliwości

Rada ds. Ogólnych na zaplanowanym na 9 kwietnia posiedzeniu po raz kolejny ma zająć się sprawą praworządności w Polsce i na Węgrzech. Według nieoficjalnych informacji zdecydowali o tym w środę w Brukseli ambasadorowie państw członkowskich.

28.03.2019

RPO: Więzień też ma prawo do godnej śmierci

Wymiar sprawiedliwości Opieka zdrowotna

Obowiązuje przepisy pozwalają na to, by umierających więźniów zwalniać do domów lub szpitali - przypomina Rzecznik Praw Obywatelskich i podkreśla, że śmierć w więzieniu, nawet w szpitalnym oddziale, nie ma nic wspólnego z godnym umieraniem - zawsze następuje w samotności, nierzadko wśród mało empatycznych współosadzonych.

28.03.2019

Na najbliższym posiedzeniu Sejm zajmie się trzynastą emeryturą

Emerytury i renty Ubezpieczenia społeczne

Pierwsze czytanie projektu ustawy o jednorazowym świadczeniu pieniężnym dla emerytów i rencistów w 2019 roku z programu "Emerytura plus" odbędzie się w najbliższy wtorek na posiedzeniu sejmowej komisji polityki społecznej i rodziny - wynika z informacji opublikowanej na stronie sejmowej.

28.03.2019

Fizjoterapeuta sam planuje i zmienia leczenie, a pacjenci dzwonią do NFZ

Opieka zdrowotna Finansowanie zdrowia Zawody medyczne

Od początku tego roku fizjoterapeuci mogą samodzielnie badać pacjenta i planować jego terapię. Z danych NFZ wynika, że tylko w styczniu udzielili blisko 34 tysięcy wizyt fizjoterapeutycznych w poradni, a ponad 2,7 tysiąca w domach. Wielu pacjentów jest zaskoczonych tym, że fizjoterapeuta sam planuje terapię

28.03.2019

Zachęty podatkowe dla 46 proc. firm

CIT PIT

Niespełna połowa firm (46 proc.) korzysta z wyników prowadzonych prac badawczo-rozwojowych. Najczęściej przedsiębiorstwa wykorzystują je wprowadzając nowe lub ulepszając istniejące produkty i usługi. Na drugim miejscu plasuje się obniżanie koszty produkcji oraz koszty bieżącej działalności.

28.03.2019

Gminy nie zdążą wydać zaświadczeń o przekształceniu użytkowania - wydłużenie terminu możliwe

Samorząd terytorialny Budownictwo Nowe technologie Spółki Prawo gospodarcze Małe i średnie firmy

Osiemset zaświadczeń o przekształceniu użytkowania we własność dziennie musiałyby wydawać największe miasta, a Warszawa nawet dwa tysiące, żeby wypełnić ustawowy obowiązek do końca roku. Nie jest to jednak możliwe, przez co mieszkańcy mogą stracić na bonifikatach. Resort rozwoju po analizach ma rozważyć przedłużenie terminu.

28.03.2019

Ukraińskie dzieci w polskich szkołach bez należytej opieki

Prawo rodzinne Szkoła i uczeń Zarządzanie oświatą

Rodzice na Ukrainie płacą pośrednikom, żeby wysłać swoje dziecko do polskiej szkoły. Często przekazują opiekę nad dzieckiem na podstawie pełnomocnictwa. Legalność takich praktyk budzi poważne wątpliwości z punktu widzenia prawa rodzinnego. Zjawisko może być problematyczne również dla dyrektorów szkół.

28.03.2019

Pomoc prawna tylko z uprawnieniami - adwokaci kończą konsultacje projektu

Prawnicy Wymiar sprawiedliwości

Analizowanych jest obecnie ponad 40 opinii adwokatów, które w czasie wewnętrznych konsultacji wpłynęły do Naczelnej Rady Adwokackiej. Nie wiadomo jeszcze jaki kształt miałaby mieć ustawa o świadczeniu usług prawniczych, ale autorzy rozważają - jak ustaliło Prawo.pl - pójście w kierunku zapisów o działalności regulowanej zawartych w Prawie przedsiębiorców.

28.03.2019

Nie ma podwyżek - "Solidarność" Pracowników Sądów wychodzi na ulicę

Wymiar sprawiedliwości

Związek apeluje do pracowników sądów i prokuratury by wzięli udział w manifestacji organizowanej - 4 kwietnia - przez sztab Protestacyjno-Strajkowy NSZZ „Solidarność” przed wszystkimi urzędami wojewódzkimi. To pokłosie odpowiedzi KPRM, w której nie uwzględniono postulowanych przez "Solidarność" dodatkowych 450 zł podwyżki w 2019 r.

28.03.2019

Raport: Polska szkoła zabija kreatywność

Szkoła i uczeń Zarządzanie oświatą

Polska szkoła niezbyt dobrze radzi sobie z kształceniem przyszłych innowatorów. Tłumi kreatywność, a premiuje posłuszeństwo i podporządkowanie - wynika z ekspertyzy resortu przedsiębiorczości. Dostaje się też systemowi kształcenia nauczycieli i podstawom programowym.

28.03.2019

Do 2021 r. zakaz sprzedaży plastikowych jednorazówek

Rynek i konsument Prawo gospodarcze

Zaostrzenie przepisów dotyczących odpadów z produktów plastikowych zatwierdził w środę, 27 marca, Parlament Europejski. Chodzi o wyroby jednorazowego użytku z tworzyw sztucznych - talerze, sztućce, słomki czy patyczki do uszu. Nowe wymogi odczują nie tylko firmy wytwarzające plastikowe sztućce i opakowania, ale też napoje, chusteczki nawilżane czy papierosy.

27.03.2019