Podwyżki dla budżetówki realne, Senat za budżetem

Administracja publiczna

Zgodnie z zapowiedziami rządu, wynagrodzenia w sferze budżetowej powinny w tym roku wzrosnąć, a proporcjonalnie szybciej powinny rosnąć w jednostkach, których pracownicy zarabiają mniej. Prace nad ustawą budżetową kończy właśnie Senat.

25.01.2019

Budżet z wysokimi dochodami, ale nie wszystkie oczekiwania do spełnienia

Finanse publiczne

Wzrost dochodów, ale także wyższe wydatki państwa, przewiduje uchwalony przez Sejm i przyjęty w czwartek przez Senat budżet na 2019 rok. Jest w nim m.in. trochę więcej pieniędzy na wymiar sprawiedliwości, ale pracownicy sądów raczej nie mogą liczyć na oczekiwany wzrost płac. Także nauczyciele nie znajdą w nim środków na podwyżki, o które walczą.

25.01.2019

Wynagrodzenia pracowników sądów - projekt do końca marca

Wymiar sprawiedliwości

Kończą się prace zespołu, który ma opracować założenia do ustawy o pracownikach sądów i prokuratur. Związkowcy ich przebieg chwalą, ale obawiają się, czy pieniądze na przeprowadzenie reformy systemu wynagradzania znajdą się w budżecie na 2020 r. Zapowiadają, że jeśli będzie trzeba to "wyjdą na ulice".

25.01.2019

Adwokat, miłośnik tradycji wygłosi odczyt historyczny

Prawnicy

Pod auspicjami Związku Szlachty Polskiej odbędzie się w sobotę 26 stycznia br. odczyt adwokata Waldemara Gujskiego „Dwór w Gałkach: historia i teraźniejszość”. Specjalista z zakresu prawa pracy opowie o dawnych właścicielach majątku, swoich protoplastach i cennych zbiorach dworu.

25.01.2019

W Sejmie przyspieszenie, by do marca przyjąć ustawę dla frankowiczów

Finanse

Po wielu miesiącach przerwy sejmowa podkomisja wróciła do prac nad prezydenckim projektem ustawy o wsparciu kredytobiorców w trudnej sytuacji. W ciągu jednego dnia przyjęła w czwartek 24 stycznia br. projekt i skierowała go do komisji finansów. Wcześniej podkomisja zaakceptowała 23 poprawki do projektu.

25.01.2019

Pacjenci skarżą się na długie kolejki i niewłaściwe zachowanie personelu

Opieka zdrowotna

Zbyt długi czas oczekiwania na wizytę lub operację, brak skutecznego leczenia, ale także problemy z dokumentacją medyczną, w której brakowało danych lub informacje były nieczytelne – to najczęstsze problemy, z którymi dzwonili pacjenci na infolinię Rzecznika Prawa Pacjenta.

24.01.2019

Polska nie może zamykać rynku usług autokarowych

Prawo gospodarcze

Komisja Europejska uruchomiła w czwartek wobec Polski procedurę naruszenia prawa UE ws. przestrzegania zasad dostępu do międzynarodowego rynku usług autokarowych i autobusowych. Jak wyjaśniła, przyczyną jest wycofanie zezwolenia na działalność w Polsce wydanego niemieckiemu przewoźnikowi.

24.01.2019

NSA zajął się podsłuchami u podatników, ale na wyrok musimy poczekać

Ordynacja

W czwartek zwykły, trzyosobowy skład NSA szukał odpowiedzi na pytanie, czy organy podatkowe mogą wykorzystywać jako dowód w postępowaniu podatkowym przekazane przez prokuraturę protokoły (stenogramy) z podsłuchów rozmów, przeprowadzonych przez uprawnione do tego organy

24.01.2019

Skarb Państwa ma zapłacić karę za smog

Środowisko

Jest wyrok w sprawie przeciwko Skarbowi Państwa za zanieczyszczone powietrze. Sąd przyznał rację aktorce Grażynie Wolszczak. Jeden z pierwszych procesów w tej sprawie, dotyczący mieszkańca Rybnika, od jakiegoś czasu czeka na apelację.

24.01.2019

Jest już plan kontroli przestrzegania RODO

RODO

Telemarketing, profilowanie w sektorze bankowym i ubezpieczeniowym czy system identyfikacji i monitoringu odpadów - takie m.in. dziedziny zamierza skontrolować w tym roku Urząd Ochrony Danych Osobowych. Ale kontroli mogą spodziewać się też inne firmy, a także sądy, policja, areszty śledcze, placówki oświatowe, instytucje ochrony zdrowia.

24.01.2019

Zmiana unijnych przepisów byłaby szansą dla firm farmaceutycznych z Polski

Farmacja

Europosłowie z Komisji Prawnej Parlamentu Europejskiego zdecydowali wczoraj, 23 stycznia 2019 r., o zniesieniu 5-letniego ograniczenia w produkcji na eksport poza UE odpowiedników leków, którym wygasła ochrona patentowa. Jeśli przepisy zostaną przyjęte przez cały Parlament Europejski, krajowe firmy farmaceutyczne będą mogły na równi konkurować na rynkach krajów trzecich z firmami z USA, Chin czy Ameryki Płd.

24.01.2019

NBP ujawnia zarobki prezesa, ale dyrektorów nie

63,5 tys. złotych zarabia średnio miesięcznie prezes Narodowego Banku Polskiego, a członkowie zarządu po 49,5 tys. Takie dane podał właśnie NBP, ale wzbudzające ostatnio największe emocje zarobki dyrektorów w tej instytucji nie zostały ujawnione. Z informacji wynika, że zarobki prezesa obniżyły się w ubiegłym roku, a członków zarządu nieco wzrosły.

24.01.2019

Opodatkowanie bitcoinów po nowemu

PIT

Od początku stycznia obowiązują nowe zasady opodatkowania bitcoinów. Wcześniej w polskim prawie podatkowym nie obowiązywały szczególne reguły opodatkowania w tym zakresie.

24.01.2019

RPO: przepisy uderzają w psy ratownicze

Policja

Treningi psów ratowniczych, wykorzystywanych do poszukiwań osób zaginionych, muszą się odbywać w lasach, w górach, na łąkach. Tymczasem kodeks wykroczeń przewiduje nawet grzywnę za "puszczanie psa luzem w lesie" - alarmuje Rzecznik Praw Obywatelskich. Apeluje do ministra środowiska o zmianę przepisów.

24.01.2019

Przepisy o uprawnieniach budowlanych trafią do Sejmu

Budownictwo

Senat przygotował zmiany dla osób ubiegających się o uzyskanie uprawnień budowlanych. Obowiązujące przepisy, za sprawą wyroku Trybunału Konstytucyjnego, przestaną obowiązywać już 12 lutego.

24.01.2019

Ministerialna lista wydawnictw pełna kontrowersji

Szkolnictwo wyższe

Nowe zasady punktowania artykułów naukowych i monografii wywołują masę wątpliwości. Krytycy nowych rozwiązań zwracają uwagę, że preferowane są wydawnictwa zagraniczne i publikacje w języku angielskim, co będzie szkodliwe zwłaszcza dla nauk humanistycznych - w tym prawa. Resort nauki opublikował w styczniu listę wydawnictw, w których publikowane będą punktowane książki.

24.01.2019