IP BOX: Liczy się kreatywność, a nie rutynowe działanie

CIT PIT

Na potrzeby działalności badawczo-rozwojowej, w stopniu minimalnym, wystarczające jest działanie twórcze na skalę przedsiębiorstwa. Wystarczy, że przedsiębiorca we własnym zakresie, w ramach prowadzonych prac, opracowuje nowe lub ulepszone produkty.

18.07.2019

Zły system rekrutacji podstawą do odwołania

Kadry w oświacie

Tysiące uczniów z podwójnego rocznika nie dostało się do żadnej szkoły średniej w pierwszym etapie rekrutacji. Od decyzji można się odwołać - najpierw do dyrektora, a potem złożyć skargę do sądu. Argumentem mogą być błędy w działaniu systemu.

18.07.2019

Samorządy alarmują: Stan finansów bliski krytycznego

Samorząd terytorialny Finanse publiczne Finanse samorządów

Samorządy domagają się zrekompensowania ubytków we wpływach z podatku PIT, przekazania im połowy wpływów z opłaty „przekształceniowej” i zwiększenia wydatków budżetu państwa na edukację i ochronę zdrowia. Wskazują, że nawet ponad 950 samorządów może mieć w tym roku problem ze środkami na rozwój, w tym wykorzystanie funduszy unijnych. Raport o stanie finansów przedstawiciele samorządów przekazali premierowi.

18.07.2019

Chcemy pozwać państwo za szkody podwójnego rocznika

Zarządzanie oświatą

Dzieciom z podwójnego rocznika nie zagwarantowano równego prawa dostępu do edukacji – mówi dr Dobrosław Bilski, twórca facebookowej grupy rodziców chcących pozwać państwo za reformę edukacji. Problemy z kumulacją roczników przy rekrutacji do szkół średnich sprawiają, że zainteresowanie tym pomysłem rośnie.

18.07.2019

Tysiące wniosków o skargę nadzwyczajną, a do SN trafiło... 21

Wymiar sprawiedliwości

Najwięcej skarg dotyczy spraw cywilnych - głównie postępowań o zapłatę, ale też prawa spadkowego, zaledwie kilka - to sprawy karne. Sędziowie SN nie są tym zaskoczeni i wskazują, że pole do zastosowania nowego środka odwoławczego w postępowaniu karnym jest dość wąskie. Same sprawy nie są też, jak na razie, trudne do rozstrzygnięcia, ale skargi mają braki formalne. Jedna była już dwukrotnie zwracana.

18.07.2019

Testament coraz częściej u notariusza i w rejestrze

Wymiar sprawiedliwości

W ciągu 10 lat notariusze przeprowadzili ponad 800 tysięcy spraw spadkowych. Choć Polacy nadal podchodzą do sporządzania testamentów dość niefrasobliwie, to jednak coraz więcej osób korzysta z pomocy notariuszy. Wzrasta też liczba testamentów rejestrowanych w Notarialnym Rejestrze Testamentów (NORT).

18.07.2019

Aptekarz wypisze recepty i zleci badania

Opieka zdrowotna Farmacja

Opieka farmaceutyczna, w ramach której farmaceuta będzie mógł m.in. wypisać recepty na leki zalecone przez lekarza, będzie świadczeniem gwarantowanym, czyli finansowanym przez NFZ. Planowane są rewolucyjne zmiany - istotne przede wszystkim dla osób przewlekle chorych. Aptekarze mają być wolni od nacisków przełożonych - a te dotyczą często wyników sprzedaży.

18.07.2019

Główny Inspektor Pracy chce większych kompetencji dla PIP

Prawo pracy

Inspektorzy pracy powinni mieć możliwość wydawania decyzji w zakresie ustalania stosunku pracy - uważa Główny Inspektor Pracy Wiesław Łyszczek. Eksperci prawa pracy wskazują jednak, że takie rozwiązanie nie zmniejszy kolejek w sądach pracy i może generować dodatkowe koszty po stronie budżetu państwa.

18.07.2019

Fedorczuk: Zatrudnienie rośnie wolniej, bo brakuje pracowników

Prawo pracy

Na zmniejszanie się zasobów pracy mają wpływ procesy demograficzne – wchodzące na rynek pracy roczniki są zdecydowanie mniej liczne od tych, które przechodzą do bierności zawodowej z powodu wieku - podkreśla Monika Fedorczuk, ekspert Konfederacji Lewiatan.

18.07.2019

Prezes NFZ złożył rezygnację

Opieka zdrowotna

Minister Zdrowia Łukasz Szumowski informując o rezygnacji Andrzeja Jacyny, nie podał jakie były tego powody. Powiedział jedynie, że rezygnacja została złożona 17 lipca i sprecyzował, że dotychczasowy prezes NFZ ma nowe wyzwania.

17.07.2019

Sejmowa komisja za projektem 500 plus dla osób niepełnosprawnych

Finanse publiczne

Projekt, zgodnie z którym w świadczenie w kwocie 500 złotych miesięcznie będą mogły wystąpić osoby, które ukończyły 18 lat i mają orzeczenie o niezdolności do samodzielnej egzystencji, został poparty jednogłośnie przez sejmową komisję polityki społecznej i rodziny.

17.07.2019

KE zapowiada monitoring praworządności w krajach unijnych

Prawnicy Wymiar sprawiedliwości

Coroczny raport z przegląd stanu praworządności oraz skuteczniejsze egzekwowanie prawa to nowe pomysły Komisji Europejskiej na dyscyplinowanie krajów, które naruszają rządy prawa. W środę ogłosił je Frans Timmermans, wiceprzewodniczący Komisji Europejskiej. Zapowiedział też wsparcie finansowe dla organizacji broniących rządów prawa.

17.07.2019

I Prezes SN kieruje sprawę sędziego Zaradkiewicza do rzecznika dyscyplinarnego

Wymiar sprawiedliwości

W ocenie prof. Małgorzaty Gersdorf sędzia Kamil Zaradkiewicz mógł naruszyć szereg reguł obowiązujących w Sądzie Najwyższym, a tym samym dopuścić się przewinienia służbowego. Sędzia zadał Trybunałowi Konstytucyjnemu pytania o statusu sędziów powołanych na podstawie uchwał KRS w latach 2011 - 2017, w kontekście wyroku TK kwestionującego legalność ówczesnej Rady. Potem jednoosobowo zdecydował, że przekaże akta tej sprawy do Izby Dyscyplinarnej.

17.07.2019

KE: Nowe postępowanie dyscyplinarne zagraża niezawisłości sędziów

Prawnicy Wymiar sprawiedliwości

Polska nie rozwiała wątpliwości Komisji Europejskiej, co do niezawisłości sędziów. Komisja nadal uważa, że jest ona zagrożona przez nowe postępowanie dyscyplinarne. Jeśli Polska nie wprowadzi zmian, KE może podjąć decyzję o skierowaniu sprawy do Trybunału Sprawiedliwości UE.

17.07.2019

We Wrocławiu powstanie osiedle w ramach Mieszkania Plus

Samorząd terytorialny Budownictwo

Na kupionej przez PFR Nieruchomości działce we Wrocławiu powstać ma osiedle w ramach programu Mieszkanie Plus. Jeszcze w tym roku zostanie ogłoszony konkurs architektoniczno-urbanistyczny na projekt. Rozpoczęcie budowy planowane jest na czwarty kwartał 2020 roku. Na mieszkańców czekać będzie ponad tysiąc mieszkań.

17.07.2019

Prezydent podpisał ustawę mającą pomóc kredytobiorcom

Finanse Kredyty frankowe

Prezydent podpisał przygotowaną przez jego kancelarię ustawę o wsparciu kredytobiorców w trudnej sytuacji. Jeszcze w Sejmie usunięto z niej fragment dotyczący wprowadzenia funduszu konwersji. Przeciwko niemu protestowały banki - z funduszu miało być finansowane przewalutowanie kredytów. Z nowego kształtu ustawy zadowolone są więc banki, nie frankowicze.

17.07.2019

Od lipca nie można już kupować zwykłych kas fiskalnych

VAT

Kasy z papierowym zapisem kopii stopniowo będą wycofywane. Urządzenia z elektronicznym zapisem kopii będzie można używać do 31 grudnia 2022 roku. Firmy czeka teraz stopniowa wymiana urządzeń - docelowo wszystkie mają mieć kasy online.

17.07.2019

Unia sprawdza Amazona

Prawo europejskie Ochrona konkurencji

Komisja Europejska wszczęła we środę dochodzenie antymonopolowe wobec Amazona. Chce ocenić, czy platforma narusza konkurencję przez wykorzystywanie poufnych danych od niezależnych sprzedawców detalicznych.

17.07.2019