Transkrypcja aktu urodzenia dziecka pary jednopłciowej niemożliwa, ale paszport i PESEL wydać trzeba

Prawo rodzinne Administracja publiczna

Polskie prawo nie pozwala na transkrypcję aktu urodzenia dziecka pary jednopłciowej, ale nie oznacza to, że prawa dzieci mogą być pomijane - wynika z podjętej 2 grudnia br. uchwały Naczelnego Sądu Administracyjnego. Zdaniem NSA nie może to ograniczać praw takiego dziecka np. w zakresie obywatelstwa, wydania paszportu czy nadania numeru PESEL.

03.12.2019

Zawody, w których będzie coraz trudniej zmienić pracę

HR

HR-owcy wskazują zawody, w których będzie coraz trudniej zmienić pracę. Mimo rynku pracownika, już teraz niektórzy pracownicy mają z tym problem. Z trudnościami muszą zmierzyć się m.in. absolwenci najbardziej obleganych kierunków studiów. Proces automatyzacji i robotyzacji nie będzie sprzyjał również telemarketerom, kasjerom, kierowcom, księgowym oraz osobom z wąskimi specjalizacjami.

03.12.2019

PISA 2018: Polscy piętnastolatkowie w europejskiej czołówce

Zarządzanie oświatą

Badania PISA mogą wzbudzać w nas spory optymizm, pokazują wzrost umiejętności piętnastolatków we wszystkich badanych dziedzinach - mówił minister edukacji Dariusz Piontkowski. Najnowsza edycja kładła nacisk na sprawdzenie umiejętności rozumienia tekstu.

03.12.2019

Strasburg: RPO poprze spółkę kwestionującą orzekanie "dublerów" w TK

Wymiar sprawiedliwości Spółki

Spółka skarżąca się do Europejskiego Trybunału Praw Człowieka, że jej skarga konstytucyjna została umorzona przez Trybunał Konstytucyjny z udziałem tzw. sędziego dublera w składzie, uzyska wsparcie w tym postępowaniu ze strony Rzecznika Praw Obywatelskich. RPO zwrócił się do Trybunału z pytaniem o możliwość przedstawienia opinii przyjaciela sądu w sprawie.

03.12.2019

Podatek u źródła też wymaga należytej staranności

CIT PIT Doradca podatkowy

Przepisy dotyczące poboru przez płatników podatku u źródła cały czas wywołują wiele dyskusji i kontrowersji. Mimo, że stosowanie części nowych regulacji wyłączono do końca bieżącego roku, płatnicy mierzą się już z bardzo istotnymi wyzwaniami. W rezultacie z wprowadzonych uproszczeń trudno jest skorzystać.

03.12.2019

Strategia onkologiczna z podatkiem cukrowym i wielką wymianą sprzętu

Opieka zdrowotna Finansowanie zdrowia

Aż 80 proc. pacjentów w ciągu 10 lat ma zostać objętych opieką psychoonkologa. Zbudowana ma być sieć ośrodków opieki paliatywnej i hospicyjnej dla pacjentów onkologicznych, a od 2021 r. wprowadzone szczepienia przeciwko wirusowi brodawczaka ludzkiego (HPV) dla dziewczynek, a od 2026 r. dla chłopów - to tylko niektóre założenia Narodowej Strategii Onkologicznej.

03.12.2019

Adwokatura jeszcze raz kieruje do TK sprawę stawek adwokackich

Prawnicy Wymiar sprawiedliwości

W ciągu najbliższych tygodni do Trybunału Konstytucyjnego skierowany zostanie wniosek o zbadanie zgodności z konstytucją noweli rozporządzenia ministra w sprawie stawek adwokackich - dowiedziało się Prawo.pl. Poprzednim TK się nie zajął z powodów formalnych. Uznał, że uchwała w tym zakresie musi być podjęta przez całą Naczelną Radę Adwokacką, a nie przez prezydium.

03.12.2019

Naukowiec może odpowiedzieć za autoplagiat

Szkolnictwo wyższe

Powielanie fragmentów artykułów tak, by dorobek wydawał się większy niż w rzeczywistości może wiązać się z negatywnymi konsekwencjami. Systemy antyplagiatowe, którymi skanuje się prace, wykażą podobieństwa do już publikowanych prac. W Gdańsku doprowadziło to do odebrania habilitacji.

03.12.2019

Raport: Ten rząd powinien zaproponować podwyższenie wieku emerytalnego

Finanse publiczne Domowe finanse Emerytury i renty

Już w 2025 r. powinno dojść do wydłużenia wieku emerytalnego dla mężczyzn do 67 lat, a w przypadku kobiet konieczne jest dojście do 67 lat w 2040 r. ‒ twierdzą autorzy „Społecznego Przeglądu Emerytalnego 2019”. Ich zdaniem, rozpoczęcie zrównania wieku emerytalnego obu płci to pierwszy konieczny krok, by zatrzymać trend zmierzający do katastrofy tego systemu.

03.12.2019

MSWiA: Wiceminister Szefernaker zajmie się administracją

Samorząd terytorialny Administracja publiczna

Sekretarz stanu Paweł Szefernaker będzie, w imieniu szefa MSWiA, sprawował nadzór nad wojewodami, a także odpowiadał za współpracę z samorządem terytorialnym. Tak zdecydował w poniedziałek minister Mariusz Kamiński, który podpisał nową decyzję kompetencyjną określającą zakres obowiązków poszczególnych członków kierownictwa tego resortu.

02.12.2019

Olsztyńscy sędziowie: Przywrócić Juszczyszyna, usunąć Nawackiego

Wymiar sprawiedliwości

Zgromadzenie Ogólne Sędziów Okręgu Olsztyńskiego uchwaliło w poniedziałek jednogłośnie (przy dwóch osobach wstrzymujących się) żądanie natychmiastowego przywrócenia do pracy sędziego Pawła Juszczyszyna. Sędziowie oczekują też natychmiastowego odwołania prezesa Sądu Rejonowego w Olsztynie Macieja Nawackiego.

02.12.2019

Planowane zmiany w akcyzie mogą być niezgodne z Konstytucją

Akcyza

Zaproponowany w ustawie o podwyżce akcyzy termin wejścia w życie zmian na 1 stycznia 2020 r. rodzi niebezpieczeństwo naruszenia konstytucyjnych standardów - oceniło Biuro Legislacyjne Senatu. Pod znakiem zapytania staje zatem planowany przez rząd 10-proc. wzrost stawek na wyroby alkoholowe i tytoniowe.

02.12.2019

Od stycznia zmiany w raportowaniu informacji podatkowych

Ordynacja Podatki międzynarodowe

Od przyszłego roku będą obowiązywać nowe formularze CRS-1 dotyczące przekazywania informacji o rachunkach raportowanych i nieudokumentowanych. Powiadomienia CBC-P w dalszym ciągu będzie można wysyłać tylko elektronicznie. Formularze FAT-1 i CBC-R będą obowiązywały w bieżącej wersji – poinformował resort finansów.

02.12.2019

Już 4 grudnia Polsko-Niemieckie Forum Compliance

Compliance

Po raz dziesiąty odbędzie się Polsko – Niemieckie Forum Compliance. Tym razem uczestnicy spotkają się na Giełdzie Papierów Wartościowych, by porozmawiać między innymi o tym, jakie wyzwania przyniesie przyszłość.

02.12.2019

Sąd ocenia wypowiedź Piotrowicza o "sędziach złodziejach"

Prawo cywilne Prawnicy Wymiar sprawiedliwości

Wypowiedź Stanisława Piotrowicza o "sędziach, którzy są złodziejami" odebrałam jako policzek w twarz moją i wszystkich sędziów Sądu Najwyższego - tak w poniedziałek przed sądem zeznała I prezes SN Małgorzata Gersdorf w procesie przeciwko byłemu posłowi, a obecnie sędziemu Trybunału Konstytucyjcnego Stanisławowi Piotrowiczowi.

02.12.2019

Polska szuka chętnych do zablokowania pakietu mobilności

Prawo gospodarcze Prawo europejskie

Zdaniem Andrzeja Adamczyka, ministra infrastruktury, stanowisko państw członkowskich w sprawie unijnego pakietu mobilności zmienia się. Możliwe jest odejście od rozwiązań szkodliwych z punktu widzenia polskich firm. Do grupy krajów uznających zapisy za szkodliwe dołączyła Portugalia.

02.12.2019

UOKiK podejrzewa zmowę przetargową w Tychach

Zamówienia publiczne Ochrona konkurencji

Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów wszczął postępowanie, które ma wykazać, czy doszło do zmowy przetargowej na utrzymanie zimowej czystości w Tychach. Urząd zebrał dowody, które mogą wskazywać na jej zawarcie.

02.12.2019

Samorządy prawnicze zaniepokojone sprawą sędziego Juszczyszyna

Wymiar sprawiedliwości

Ingerowanie władzy wykonawczej w sferę władzy sądowniczej pozbawia polski wymiar sprawiedliwości atrybutu niezależności, sędziów niezawisłości, a obywateli prawa do rzetelnego procesu gwarantowanego zarówno w Konstytucji Rzeczypospolitej Polskiej, jak i w aktach prawa międzynarodowego, których Polska jest stroną - podkreślono w uchwale przyjętej przez prezydium Krajowej Rady Radców Prawnych. Podobną przyjęło prezydium NRA.

02.12.2019