Moc ochronna interpretacji podatkowych to mit

Ordynacja

Indywidualna interpretacja podatkowa ma potwierdzać, że postępowanie podatnika jest prawidłowe i chronić przez odmiennym podejściem skarbówki. Eksperci wskazują, że to tylko teoria. W praktyce interpretacje chronią coraz słabiej, a fiskus próbuje je podważać. Wygodnym argumentem jest, że pytający we wniosku źle opisał swoją sytuację. Zdarza się to coraz częściej.

25.10.2019

Wójt startujący do parlamentu powinien zapobiec paraliżowi gminy

Samorząd terytorialny Wybory

Odpowiedzialność wobec gminy i mieszkańców powinna skłonić wójta, burmistrza lub prezydenta miasta kandydującego do Sejmu czy Senatu do zabezpieczenia pełnomocnictw w urzędzie. Bo po wyborze do parlamentu, kiedy mandat samorządowy wygasa, przez nieokreślony prawem czas gmina czeka na powołanie przez premiera osoby pełniącej funkcję wójta.

25.10.2019

Nauczyciele nie chcą brać udziału w strajku włoskim

Kadry w oświacie

Nauczyciel nie wykona żadnej czynności, której wprost nie nakazują mu przepisy i statut szkoły. Oznacza to brak wycieczek, bezpłatnych kół zainteresowań lub sobotnich wyjazdów na konkursy. Na tym polegać ma strajk włoski - jednak wielu pedagogów bardzo sceptycznie podchodzi do pomysłu.

25.10.2019

Polskim szpitalom nie wychodzą wspólne zakupy

Opieka zdrowotna Zarządzanie

Zakupy grupowe w ochronie zdrowia się nie udały. Są tylko pojedyncze przypadki, gdy grupy szpitali nabyły coś wspólnie - np. rękawiczki jednorazowe. Dzięki temu, towar był tańszy nawet o 20 procent. Problem tkwi m.in. w tym, że każda lecznica ma inne wymagania w przetargu.

25.10.2019

Wpływ sieci 5G na człowieka nie jest dokładnie zbadany

Prawo pracy

Problem sieci 5G nie dotyczy tylko pracowników, lecz całej populacji. Jednak nie ma na razie potrzeby modyfikowania obowiązujących przepisów bhp. Temat ten nie jest jeszcze dokładnie przebadany i dlatego też nie można jednoznacznie stwierdzić wpływu 5G na zdrowie ludzi - pisze Maciej Ambroziewicz, specjalista ds. bezpieczeństwa i higieny pracy.

25.10.2019

Prawo.pl z dwiema nagrodami jako Dobry Wzór

Eksperci Instytutu Wzornictwa Przemysłowego docenili Prawo.pl za kompleksowe i aktualne informacje prawne – „całe prawo w jednym miejscu”. Minister Przedsiębiorczości nagrodził nas za pomoc firmom w prowadzeniu działalności gospodarczej. Doceniony został również projekt serwisu – jego layout i funkcjonalność.

25.10.2019

Prawie 600 wystawców na krakowskich targach książki - bogata oferta publikacji prawnych

Prawo karne Prawo cywilne Prawnicy Wymiar sprawiedliwości

572 wystawców i około 800 autorów bierze udział w tegorocznych 23. Międzynarodowych Targach Książki w Krakowie. W ramach imprez związanych z targami spodziewana jest obecność noblistki Olgi Tokarczuk, a z autorów literatury prawniczej będzie na nich m.in. redaktor naukowy nowego komentarza do Konstytucji, wybitny karnista prof. Stanisław Waltoś i autorka książki o prawach zwierząt.

24.10.2019

Większość państw UE nie chce rezygnować ze zmiany czasu

Administracja publiczna Prawo europejskie

Mimo oczekiwania opinii publicznej w całej Unii Europejskiej nie zanosi się na rezygnację z sezonowej zmiany czasu - powiedział w czwartek podczas konferencji prasowej w Brukseli rzecznik KE Enrico Brivio. Wyjaśnił, że przeciw jest większość państw członkowskich. Przeciwna projektowi jest także Polska.

24.10.2019

PKW: Protest w sprawie okręgu Tychy - Mysłowice nie zasługuje na rozpatrzenie

Wymiar sprawiedliwości Wybory

Zarzuty podnoszone w sprawie wyborów do Senatu w okręgu nr 75 nie dają podstaw do ponownego przeliczenia głosów w tym okręgu - stwierdziła Państwowa Komisja Wyborcza. PKW wnioskuje o pozostawienie tego protestu bez dalszego biegu. Do do czwartkowego popołudnia do SN wpłynęło 112 protestów wyborczych.

24.10.2019

Publiczność wychodzi z sali, sędzia reaguje nerwowo

Prawnicy Wymiar sprawiedliwości Administracja publiczna

W środę, 23 października br. ukazało się nagranie z ogłoszenia wyroku przez Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie w sprawie decyzji Komisji Weryfikacyjnej dotyczącej nieruchomości przy ul. Nabielaka 9 w Warszawie. W mediach napisano, że „Pan sędzia śmiał się kiedy poruszona uzasadnieniem Magdalena Brzeska, córka Jolanty opuściła salę”.

24.10.2019

Wnioski o dotacje za straty w uprawach w wyniku suszy można składać do 15 listopada

Samorząd terytorialny

O dwa tygodnie przedłużony został termin składania wniosków o pomoc przez rolników, którzy w bieżącym roku ponieśli straty w uprawach w wyniku suszy i innych niekorzystnych zjawisk atmosferycznych. Pomoc suszowa jest udzielana na każdy hektar upraw dotkniętych klęską żywiołową, gdy szkody wynoszą co najmniej 30 proc. danej uprawy.

24.10.2019

MIiR: Będą szkolenia z bezpieczeństwa dla pracowników kolei

Administracja publiczna

W ramach projektu „Akademia Bezpieczeństwa Kolejowego”, który uzyskał unijne dofinansowanie, od czerwca 2022 roku przeprowadzone zostaną bezpłatne ogólnopolskie szkolenia dla minimum 3 tysięcy przedstawicieli rynku kolejowego oraz pracowników Urzędu Transportu Kolejowego odpowiedzialnych za badania infrastruktury kolejowej.

24.10.2019

Kancelaria Clifford Chance doradzała przy wielomilionowej transakcji

Rynek

Chodzi o budowę farm fotowoltaicznych przez spółkę Polenergia Farma Wiatrowa 17 sp. z o.o., spółkę zależną Polenergii S.A. Kancelaria Clifford Chance doradzała ING Bankowi Śląskiemu S.A. w związku z podpisaniem umowy kredytów. Wartość transakcji to 44,5 mln zł.

24.10.2019

Sztuczna inteligencja obsłuży pacjenta w rejestracji szpitala

Nowe technologie Finansowanie zdrowia

W połowie przyszłego roku w szpitalu w Ostródzie ma zacząć działać voicebot, czyli program komputerowy, który porozumiewa się z użytkownikiem głosowo. Robot będzie odbierać telefony od pacjentów, sztuczna inteligencja ma też dzwonić, by przypomnieć o zaplanowanej wizycie. Ta technologia może też wspierać lekarzy przy stawianiu diagnozy, ale do tego potrzebna jest zmiana przepisów.

24.10.2019

Rzecznik Praw Dziecka na straży prawa naturalnego

Zarządzanie oświatą

Podstawowych praw natury nie da się obalić. Żaden rząd, żadna organizacja, żadne środowisko, nawet najbardziej wpływowe i bogate, nie zmuszą mnie, abym uczestniczył w społecznej inżynierii - pisze w wystąpieniu opublikowanym przed akcją "Tęczowy Piątek" Mikołaj Pawlak, rzecznik praw dziecka. Dodaje, że nie będzie ulegał propagandzie i zawsze będzie stał na straży: "prawdziwych wartości".

24.10.2019

MEN: Indywidualne nauczanie powinno być ostatecznością

Priorytetem działań szkoły powinno być dążenie do pełnego, rzeczywistego włączenia i integracji z rówieśnikami ucznia ze specjalnymi potrzebami edukacyjnymi - tłumaczy MEN w odpowiedzi na wystąpienie rzecznika praw obywatelskich. Chodzi o zmiany dotyczące indywidualnego nauczania, które wyłączyły możliwość korzystania z tej formy na terenie szkoły.

24.10.2019

W szpitalach nie działają już kluczowe oddziały

Finansowanie zdrowia

Według danych Narodowego Funduszu Zdrowia w tym roku więcej oddziałów szpitalnych otworzyło się, aniżeli zamknęło. Dyrektorzy placówek twierdzą jednak, że żadnych nowych jednostek nie uruchamiają, gdyż brakuje im kadry.

24.10.2019

Niepełnoletni uczeń czasem w szkole dla dorosłych

Zarządzanie oświatą

Resort edukacji przygotował projekt rozporządzenia, które - w określonych przypadkach - umożliwi przyjęcie niepełnoletniego ucznia do szkoły dla dorosłych. Warunkiem przyjęcia do liceum ogólnokształcącego dla dorosłych będzie ukończenie najpóźniej w dniu rozpoczęcia zajęć dydaktyczno-wychowawczych 16. roku życia.

24.10.2019

EKUZ traci moc, czyli jak się leczyć, gdy dojdzie do bezumownego Brexitu

Opieka zdrowotna

Gdy dojdzie do bezumownego Brexitu, osoby posiadające Europejską Kartę Ubezpieczenia Zdrowotnego utracą prawo do posługiwania się tym dokumentem w celu skorzystania ze świadczeń zdrowotnych podczas pobytu w Wielkiej Brytanii. Ministerstwo Zdrowia zaleca się, by przed udaniem się na terytorium tego państwa wykupić prywatne ubezpieczenie medyczne na wypadek nieprzewidzianych zdarzeń losowych.

24.10.2019

Rozwój sztucznej inteligencji sporo namiesza w świecie prawników

Prawnicy LegalTech

Prawnicy powinni mieć świadomość, że ich profesja w przyszłości podlegać będzie zmianom. Takie przesłanie płynie z wystąpień prelegentów biorących udział w konferencji naukowej na temat prawnej problematyki śmierci człowieka w obliczu rozwoju sztucznej inteligencji, która odbyła się na Krakowskiej Akademii im. Andrzeja Frycza Modrzewskiego.

24.10.2019