Emerytury stażowe furtką do obniżenia wieku emerytalnego

Prawnicy Emerytury i renty Małe i średnie firmy

Umożliwienie przejścia na emeryturę po 40 latach pracy będzie oznaczało obniżenie wieku emerytalnego. Dla mężczyzn, którzy rozpoczęli pracę w wieku np. 18 lat, po ukończeniu zawodówki - nawet o siedem lat. Jak nieoficjalnie ustaliło Prawo.pl, wprowadzenie emerytury stażowej mogłoby kosztować kilka miliardów złotych rocznie.

06.12.2019

Kary za niezarejestrowanie auta uderzą nie tylko w firmy

Administracja publiczna Prawo gospodarcze

Każdy, kto sprowadzi w grudniu samochód z któregoś z państw Unii Europejskiej i nie zarejestruje go w ciągu 30 dni, może dostać karę do 1000 złotych. Dotyczy to też sprzedawców samochodów, ale to nie jedyny ich problem. Od dnia rejestracji muszą płacić ubezpieczenie i VAT. Dla ciężarówek to koszty idące w dziesiątki tysięcy złotych.

06.12.2019

Sobota to nie dzień roboczy, co nie wyklucza płatnego parkowania

Samorząd terytorialny

Wciąż są wątpliwości wokół płatnego parkowania w soboty. Wojewoda świętokrzyski uznał, że starachowiccy radni nie mieli kompetencji do ustalenia opłaty za parkowanie w sobotę, bo nie jest ona dniem roboczym. Według ekspertów samorząd może jednak ustalić opłaty za sobotę czy nawet niedzielę, jeśli nie użyje sformułowania, że to dni robocze.

06.12.2019

Prawnik Volkswagena liderem prawników przedsiębiorstw

Prawnicy

Tobiasz Adam Kowalczyk, dyrektor Działu Prawnego Volkswagen Poznań sp. z o.o. został zwycięzcą tegorocznej edycji konkursu Lider Prawników Przedsiębiorstw, zorganizowanego po raz czwarty przez Polskie Stowarzyszenie Prawników Przedsiębiorstw.

05.12.2019

Izba Dyscyplinarna SN nie uwzględnia wyroku Izby Pracy

Prawo karne Prawo cywilne Prawnicy

Mimo, że Izba Pracy i Ubezpieczeń Społecznych Sądu Najwyższego stwierdziła 5 grudnia br., że Izba Dyscyplinarna nie jest sądem w rozumieniu prawa krajowego, to posiedzenia trwały bez przeszkód. Izba ta rozpatrywała istotne dla wymiaru sprawiedliwości kwestie: uchylenie immunitetu prokuratorów.

05.12.2019

Rada Rodziny zadba o promocję tradycyjnej rodziny

Prawo rodzinne

Profesorowie, parlamentarzyści, eksperci oraz przedstawiciele organizacji pozarządowych weszli w skład Rady Rodziny, którą w czwartek powołała minister rodziny, pracy i polityki społecznej Marlena Maląg. Rada będzie organem opiniodawczo-doradczym dla szefowej tego resortu.

05.12.2019

Przemysław Kurczewski zastępcą dyrektora NCBR

Szkolnictwo wyższe

Powołano nowego zastępcę dyrektora Narodowego Centrum Badań i Rozwoju (NCBR). Został nim Przemysław Kurczewski. i Jest absolwentem Wydziału Ekonomii i Prawa University of Maryland w Stanach Zjednoczonych oraz studiów Master of Business Administration (Executive MBA) na Politechnice Warszawskiej.

05.12.2019

Strategia onkologiczna z podatkiem cukrowym i wyższą akcyzą na papierosy   

Opieka zdrowotna Finansowanie zdrowia

W 2021 r. dziewczynki mają być szczepione przeciwko rakowi szyjki macicy, a podatek cukrowy ma zostać wprowadzony w 2020 r. i będzie obejmował nie tylko produkty z cukrem, ale także syropem glukozowo-fruktozowym – to zmiany, które ma wprowadzić Narodowa Strategia Onkologiczna. Ministerstwo zdrowia na walkę z nowotworami przez dziesięć lat ma mieć dodatkowe 2,5 mld zł.

05.12.2019

Potrzebne jasne zasady zakazujące emisji uciążliwego hałasu

Samorząd terytorialny

Minister klimatu uważa, że wskazanie w ustawie, jakich poziomów hałasu nie powinno się przekraczać, jest niebezpieczne, bo trudno byłoby ustalać, czy doszło do przekroczenia norm. Należy stworzyć generalną i jednocześnie stosunkowo łatwą do wyegzekwowania regułę zakazującą emisji uciążliwego hałasu.

05.12.2019

Rząd przeznaczy 400 mln zł na program „MALUCH+” w 2020 r.

Domowe finanse

Obecnie funkcjonuje już 6,3 tys. instytucji oferujących około 171,7 tys. miejsc opieki nad dziećmi do lat 3. 22,7 proc. dzieci w wieku 1-2 lata objętych jest opieką instytucjonalną, z nianiami włącznie – twierdzi Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej. Zastrzega, że te liczby mogą być wyższe, bo to dane na 18 października br.

05.12.2019

Dodatek także dla koordynatorów dyscyplin w NCBR

Szkolnictwo wyższe

Koordynatorzy dyscyplin naukowych w Narodowym Centrum Badań i Rozwoju wkrótce z prawem do dodatku. Resort nauki wyszedł z założenia, że pensje pracowników nie są dostosowane do realiów, bo nie zmieniły się za bardzo od 2010 r., a zwiększył się zakres zadań Centrum.

05.12.2019

Wojciech Wiewiórowski jest już Europejskim Inspektorem Ochrony Danych 

RODO Prawo europejskie

Przedstawiciele państw członkowskich w Radzie Unii Europejskiej mianowali w czwartek dr. Wojciecha Wiewiórowskiego Europejskim Inspektorem Ochrony Danych (EIOD). W zeszłym tygodniu został on wybrany na to stanowisko przez europosłów. Jego kadencja potrwa pięć lat.

05.12.2019

SN: Izba Dyscyplinarna nie jest legalnym sądem

Prawnicy Wymiar sprawiedliwości

Izba Dyscyplinarna Sądu Najwyższego nie jest sądem w rozumieniu prawa Unii Europejskiej, a przez to nie jest sądem w rozumieniu prawa krajowego - stwierdził w ogłoszonym w czwartek orzeczeniu trzyosobowy skład sędziów Izby Pracy i Ubezpieczeń Społecznych SN. Ich zdaniem także Krajowa Rada Sądownictwa nie jest niezależnym organem.

05.12.2019

Strasburg: Wyrok w sprawie islandzkich sędziów może mieć znaczenie dla Polski

Prawnicy Wymiar sprawiedliwości

Wielka Izba Europejskiego Trybunału Praw Człowieka oceni, czy naruszenie w Islandii procedury powoływania sędziów prowadzi do łamania prawa do sądu. Do sprawy włącza się polski Rzecznik Praw Obywatelskich, bowiem uważa, że ta sprawa może mieć ogromny wpływ na kreowanie linii orzeczniczej kluczowej w kontekście praworządności w Polsce.

05.12.2019

Komisarz Rady Europy zaniepokojona dyscyplinarką dla prezesa "Iustitii"

Prawnicy Wymiar sprawiedliwości

Jestem zaniepokojona 55 zarzutami dyscyplinarnymi wobec sędziego Markiewicza - napisała w środę wieczorem na Twitterze komisarz praw człowieka Rady Europy Dunja Mijatović. I podkreśliła, że postępowania dyscyplinarne nie mogą być wykorzystywane do uciszania krytyki lub ograniczania niezależności sądów. 

05.12.2019

Pierwszy milion uczestników PPK

PPK

Pierwszy milion uczestników PPK! Miło mi poinformować, że dzisiaj liczba pracowników oszczędzających w @MojePPK zgłoszonych przez pracodawców 250+ do PFR przekroczyła milion. Ta liczba codziennie rośnie, a partycypację na I etapie poznamy do połowy XII - napisał w środę wieczorem na Twitterze Paweł Borys, Prezes PFR.

05.12.2019

Niezdecydowani w sprawie OFE zyskają nieco więcej czasu na zastanowienie

Emerytury i renty

Co najmniej do 1 czerwca 2020 r. członkowie Otwartych Funduszy Emerytalnych będą mieli czas na zastanowienie, co zrobić ze swoimi oszczędnościami zgromadzonymi w OFE: czy przekazać je do ZUS, czy na Indywidualne Konta Emerytalne. Tego dnia mają dopiero wejść w życie przepisy dotyczące przekształcenia OFE w IKE. Na razie jednak nie wiadomo, w jakim terminie osoby chcące uniknąć 15-procentowej opłaty przekształceniowej, będą musiały złożyć deklaracje o przeniesieniu pieniędzy do ZUS. Obecnie trwają uzgodnienia w łonie rządu.

05.12.2019

Sondaż adwokatury: Polak traci pieniądze, bo nie walczy o swoje prawa

Prawnicy

Tłumaczymy się brakiem chęci, obawą przed kosztami i nieznajomością przepisów - w sumie co czwarty z badanych Polaków, przyznaje, że nie walczy o swoje prawa. Nie zdaje sobie przy tym sprawy, że to wiąże się ze stratami finansowymi, sięgającymi niejednokrotnie równowartości średniego krajowego wynagrodzenia.

05.12.2019