Zmiany w zasadach finansowania instytutów PAN

Szkolnictwo wyższe

Ministerstwo nauki przygotowało projekt rozporządzenia dostosowującego zasady finansowania instytutów Polskiej Akademii Nauk. Chodzi o dostosowanie przepisów do nowelizacji ustawy o szkolnictwie wyższym i nauce. W tym również przepisów dotyczących katalogu źródeł przychodów instytutu PAN.

10.12.2019

Bitcoiny dłużej bez podatku od czynności cywilnoprawnych

Podatki i opłaty lokalne Doradca podatkowy

Rządowe Centrum Legislacji przedstawiło we wtorek projekt rozporządzenia, na podstawie którego dłużej, bo do końca czerwca przyszłego roku, nie będzie trzeba płacić podatku od czynności cywilnoprawnych od transakcji zamiany i sprzedaży walut wirtualnych. To już kolejne odroczenie.

10.12.2019

Będzie zaległa podwyżka dla celników i skarbowców

Administracja publiczna Prawo pracy

Wielokrotność kwoty bazowej stanowiąca przeciętne uposażenie funkcjonariuszy Służby Celno-Skarbowej (SCS) wyniesie 3,39. Tak postanowiła Rada Ministrów przyjmując we wtorek rozporządzenie w sprawie wielokrotności kwoty bazowej stanowiącej przeciętne uposażenie funkcjonariuszy Służby Celno-Skarbowej, przedłożone przez ministra finansów.

10.12.2019

Pilnie musimy uniezależnić rynek leków od chińskich dostawców

Opieka zdrowotna Farmacja

Polski Związek Pracodawców Przemysłu Farmaceutycznego i inne europejskie organizacje producentów leków zrzeszone w Medicines for Europe (M4E) i The European Federation of Pharmaceutical Industries and Associations (EFPIA), apelują o wdrożenie rozwiązań zapobiegających brakom leków. Związek prowadzi rozmowy z Ministerstwem Zdrowia, ponieważ  pilnie musimy uniezależnić polskich pacjentów od chińskich dostaw.

10.12.2019

Nadal nie wiemy, jaki sens ma łączenie Szpitala Czerniakowskiego ze spółką Solec

Opieka zdrowotna Finansowanie zdrowia

Do tej pory władze Warszawy nie przedstawiły żadnych merytorycznych opracowań, na podstawie których można byłoby uznać, iż proces wchłonięcia Szpitala Czerniakowskiego przez Szpital na Solcu, a docelowo przez nowobudowany Szpital Południowy, przyniesie oczekiwane rezultaty, zarówno  w aspekcie finansowym, jak  przede wszystkim dla dobra mieszkańców Mokotowa – podkreśla Longina Kaczmarska

10.12.2019

UOKiK: Allegro faworyzuje swój sklep kosztem innych sprzedawców

Ochrona konkurencji

Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów wszczął postępowanie przeciwko Allegro. Podejrzewa, że potentat w handlu elektronicznym wykorzystuje swoją pozycję kosztem sklepów internetowych, a pośrednio również konsumentów. Spółka podkreśla, że Oficjalny Sklep Allegro odpowiada za mniej niż 1 proc. sprzedaży na całej platformie i nie zaburza konkurencji.

10.12.2019

NIK: Nieprawidłowości w programie "praca dla więźniów"

Wymiar sprawiedliwości Administracja publiczna

Wykryto liczne nieprawidłowości w finansowaniu inwestycji i remontów realizowanych ze środków publicznych w ramach kontroli Programu "Praca dla Więźniów"- poinformowała we wtorek Najwyższa Izba Kontroli. Izba zdecydowała o skierowaniu 16 zawiadomień do prokuratury. - To "śmieszne" i "typowo polityczne" zarzuty - ocenił były wiceminister sprawiedliwości Patryk Jaki.

10.12.2019

Procedura cywilna: eksperci na UKSW debatowali o dobrych i złych stronach przepisów

Prawo cywilne Zmiany w k.p.c.

Podczas zorganizowanej 9 grudnia br. Ogólnopolskiej Konferencji Naukowej „Sąd w sprawach cywilnych – stan de lege lata i postulaty de lege ferenda” na UKSW rozmawiano o Kodeksie postępowania cywilnego. Mówiono m.in. o właściwości funkcjonalnej sądu egzekucyjnego oraz o zasadach przekazywania czynności referendarzom sądowym.

10.12.2019

Sędzia nie zna się na badaniu prawdziwości dokumentów

Prawo karne Prawnicy Wymiar sprawiedliwości

Sędzia w sprawie cywilnej nie powinien zastępować biegłego i we własnym zakresie badać, czy doszło do fałszerstwa dokumentu. W kodeksie postępowania cywilnego istnieje wadliwa regulacja, na podstawie której sędzia może dokonać tych ustaleń – twierdzi prof. UMK, dr hab. Violetta Kwiatkowska-Wójcikiewicz.

10.12.2019

Niemiecki wzór raczej niedobry do karania sędziów

Prawo karne Prawnicy Wymiar sprawiedliwości

W niemieckim prawie jest przepis przewidujący kary dla sędziów i urzędników, ale pozwala on na pociągnięcie do odpowiedzialności karnej tylko w razie prowadzenia postępowania lub podjęcia decyzji prawnej, naruszającej prawo na rzecz jednej ze stron lub na jej niekorzyść. W Niemczech nie ma mowy o karaniu za wyrok, ani za stosowanie się do orzeczeń TSUE

10.12.2019

Mniej ośrodków rozpatrzy odwołanie od orzeczenia o urlopie dla poratowania zdrowia

Kadry w oświacie Opieka zdrowotna

Zmieni się rozporządzenie dotyczące orzekania nauczycielskich urlopów dla poratowania zdrowia. Ma to związek z zamknięciem jednego z instytutów rozpatrujących odwołania od orzeczeń lekarza zatrudnionego w wojewódzkim ośrodku medycyny pracy. Na liście pozostaną już jedynie dwa podmioty, do których można złożyć takie odwołanie.

10.12.2019

Badanie: W Polsce kobiety są lepiej wykształcone niż mężczyźni

HR Dla studenta

Wśród pracowników wysoko wykwalifikowanych w Polsce większy udział mają kobiety (18,7 proc.) niż mężczyźni (13,9 proc.) - wskazał Polski Instytut Ekonomiczny. Nie przekłada się to jednak na zajmowane stanowiska. Kobiety są bardziej krytyczne w samoocenie i większość z nich ubiega się o stanowisko tylko wtedy, kiedy mają poczucie, że spełniają wszystkie wymagane kryteria. Rzadziej aplikują też na stanowiska wyższe niż te, które aktualnie zajmują.

10.12.2019

Urlop ojcowski - nowy benefit dla pracowników

Prawo pracy Małe i średnie firmy

Są już w Polsce pierwsze firmy oferujące pracownikom dodatkowy, pełnopłatny urlop ojcowski, niezależnie od uprawnień wynikających z obowiązującego prawa. Traktują to jako kolejny benefit, na który raczej nie wszystkie firmy mogą sobie pozwolić. Zdaniem ekspertów warto takie wydłużanie urlopu ojcowskiego popierać, ale lepiej nie speszyć się z narzucaniem go firmom i pracownikom.

10.12.2019

Gminy wiejskie obawiają się mniejszego wsparcia z UE

Samorząd terytorialny Finanse publiczne Finanse samorządów

Gminy wiejskie nie będą miały z czego inwestować – przez rosnące koszty i coraz mniejsze dochody. W ramach pomocy zewnętrznej zamiast refundacji środków chciałyby otrzymywać pieniądze, zanim zainwestują. Szkopuł w tym, że obawy o mniejsze środki unijne, nabierają realnych kształtów

10.12.2019

W niesamorządowej szkole podwyżka nieobowiązkowa

Kadry w oświacie

Nauczyciele niesamorządowych szkół, przedszkoli i placówek nie podlegają przepisom Karty Nauczyciela - przypomina resort edukacji. Chodzi również o kwestię wynagrodzeń i przyszłorocznych podwyżek, które zapowiada minister Dariusz Piontkowski.

10.12.2019

Wyłudzenie mieszkania od niepełnosprawnej kobiety - prokuratura interweniuje

Prawo cywilne

Jedna z mieszkanek Wrocławia sprzedała odziedziczone po rodzicach mieszkanie. Nabywca w zamian dał jej lokal dwukrotnie mniejszy i w Wałbrzychu. Teraz prokuratura kieruje w tej sprawie pozew o ustalenie nieważności transakcji, bo jak podnosi - kobieta była w stanie wyłączającym świadome i swobodne podjęcie decyzji.

10.12.2019

Członkowie rad nadzorczych chcą więcej zarabiać

Spółki

Zdaniem części członków rad nadzorczych ich wynagrodzenia powinny być powiązane z płacami zarządów. Przewodniczący rady mógłby zarabiać nawet 25 proc. tego, co prezes spółki. Przekonują, że dzięki temu w tych organach nadzorczych zasiadałoby mniej figurantów. I wskazują na wyraźną dysproporcję pomiędzy rosnącym poziomem odpowiedzialności a wynagrodzeniami. 

10.12.2019

Ratownicy medyczni będą mieć samorząd i 6 dni dodatkowego urlopu

Opieka zdrowotna Zawody medyczne

Ratownicy medyczni będą zawodem zaufania publicznego i otrzymają samorząd. Będzie także obowiązek prowadzenia rejestru ratowników w systemie teleinformatycznym. Ratownicy będą mogli liczyć również na 6-dniowy płatny urlop szkoleniowy. Jego wprowadzenie rocznie pracodawców może kosztować  blisko 14 mln złotych.

10.12.2019

Zreformowana procedura cywilna już do poprawki - w MS trwają prace

Prawo cywilne Wymiar sprawiedliwości Zmiany w k.p.c.

Zaledwie cztery tygodnie obowiązuje duża nowelizacja Kodeksu postępowania cywilnego, a Ministerstwo Sprawiedliwości już planuje w niej zmiany - dowiedziało się Prawo.pl. Prawnicy nie są tym zaskoczeni, bo jak mówią, w opasłej reformie jest wiele błędów i niedociągnięć. A wśród sędziów krążą wykazy kilkudziesięciu przepisów, z którymi mają oni obecnie duże problemy interpretacyjne.

10.12.2019