Opłaty za parkowanie będą rosły - łatwiej zaparkujemy, samorządy zarobią

Samorząd terytorialny Finanse samorządów

Można spodziewać się powszechnego wzrostu opłat za parkowanie w miastach. Po zmianie prawa, które podniosło górny próg stawek, jakie może wprowadzić gmina, samorządy zapowiadają zmiany. Władze Krakowa, który już wprowadził podwyżki, tłumaczą, że dzięki nim łatwiej będzie znaleźć miejsce. Oprócz wyższych wpływów do budżetu, liczą też, że to zachęta do korzystania transportu miejskiego.

14.12.2019

Blogerzy - nieograniczone możliwości i bariery prawne

Prawo AI Małe i średnie firmy

Osoby, które kilka lat temu założyły specjalistyczne blogi, przekształciły je w dobrze prosperujące biznesy oparte na sprzedaży autorskich  produktów. Dziś ci blogerzy są milionerami. Mówią o swoich autorskich metodach na innowacyjny biznes, wskazują też bariery, w tym przepisy, które nie ułatwiają im ekspansji.

14.12.2019

Polski system pomocy rzeczniczej zbyt skomplikowany

Wymiar sprawiedliwości

Polacy chcą korzystać z pomocy instytucji rzeczniczych, ale mają problem z tym do kogo i w jakiej sprawie się zwrócić. Ostatnią deską ratunku bywa Rzecznik Praw Obywatelskich, który nie we wszystkich kwestiach może jednak pomóc. Barierą jest też język - zwykłego unikają, prawnym nie posługują się sprawnie.

14.12.2019

MS: Projekt posłów PiS nie ogranicza niezawisłości sędziów

Prawnicy Wymiar sprawiedliwości

Przedstawiony w Sejmie przez grupę posłów projekt zmian w ustawie Prawo o ustroju sądów powszechnych i ustawie o Sądzie Najwyższym w żadnym przypadku nie ogranicza niezawisłości sędziów, którzy stanowią ważny element demokratycznego państwa prawa - stwierdza w przekazanym w piątek mediom oświadczeniu Ministerstwo Sprawiedliwości.

13.12.2019

Jest projekt w sprawie zwolnienia Nagród Nobla z podatku

PIT

Nie będzie podatku od Nagród Nobla - przewiduje przygotowany przez resort finansów projekt rozporządzenia w sprawie zaniechania poboru podatku dochodowego od osób fizycznych od Nagrody Nobla oraz Nagrody Banku Szwecji im. Alfreda Nobla. Nagroda dla Olgi Tokarczuk wynosi 9 mln koron szwedzkich, czyli ok. 3,6 mln zł.

13.12.2019

Adwokatura wzywa do wycofania niedopuszczalnego projektu

Prawnicy

Naczelna Rada Adwokacka żąda natychmiastowego wycofania projektu ustawy o zmianie ustawy – Prawo o ustroju sądów powszechnych, ustawy o Sądzie Najwyższym oraz niektórych innych ustaw oraz zaniechania wszelkich prac legislacyjnych godzących w fundamenty ustrojowe Polski. Twierdzi, że to zamach na prawa i wolności obywatelskie

13.12.2019

KRS protestuje przeciwko podważaniu jej niezależności 

Prawnicy Wymiar sprawiedliwości

Krajowa Rada Sądownictwa z głębokim niepokojem zauważa, że wszelkie działania podważające legalność powołanych sędziów godzą bezpośrednio w wymiar sprawiedliwości - stwierdza Rada w przyjętym w piątek stanowisku. Zdaniem KRS, powinny się one spotkać się ze stanowczą reakcją uprawnionych organów.

13.12.2019

Formularze zgody na operację są za bardzo skomplikowane

Pacjent Opieka zdrowotna

Coraz więcej jest spraw o błędy medyczne, jednak przepisy z zakresu prawa medycznego nie są jasne i powodują wiele wątpliwości. Kłopotliwe są zwłaszcza formularze zgody na zabieg, które podpisują pacjenci przed operacją.  

13.12.2019

Prawnicy: Władza bierze sędziów pod but

Wymiar sprawiedliwości

Koniec samorządu sędziowskiego, kneblowanie sędziów, wyeliminowanie z debaty publicznej i to we wszystkich wymiarach, także w internecie - tak o projekcie ustawy, która m.in. rozszerza podstawy odpowiedzialności sędziego mówią prawnicy. W ich ocenie, propozycja jest uderzeniem w trójpodział władzy.

13.12.2019

W przyszłym roku będzie rekordowo niska dotacja do FUS

Finanse publiczne Emerytury i renty Prawo pracy Ubezpieczenia społeczne

Tylko 26 miliardów złotych ma wynieść w 2020 roku dotacja z budżetu państwa do Funduszu Ubezpieczeń Społecznych – zapowiedziała prof. Gertruda Uścińska, prezes ZUS. To najniższa od lat dotacja. Jednak zdaniem ekspertów, to nie jest wynik świetnej kondycji FUS, lecz zmiany źródła finansowania emerytury plus.

13.12.2019

Nowe zasady standardu rachunku kosztów dla placówek medycznych wejdą później

Finansowanie zdrowia

Nowy standard rachunku kosztów placówki medyczne miały wprowadzić od 1 stycznia 2020 r. Ministerstwo Zdrowia w piątek poinformowało, że jego wprowadzenie zostanie opóźnione. Resort podał także, że rozpoczynają prace nad projektem docelowego kształtu rozporządzenia, które zostanie przekazane do konsultacji publicznych na początku drugiego kwartału 2020 r. 

13.12.2019

Nowa generacja leków na cukrzycę, depresję na styczniowej liście leków refundowanych

Opieka zdrowotna Farmacja

Nowe leki dla chorych na depresję, dla cukrzyków oraz poszerzenie terapii dla dzieci z astmą i pokrzywką – takie nowości znajdą się na liście leków refundowanych obowiązującej od stycznia. Będą na niej także nowości dla chorych onkologicznych m.in. dla pacjentek z rakiem piersi. Szczegóły mamy poznać w przyszłym tygodniu.

13.12.2019

Gminy zamierzają wypłacić 500 plus przed świętami

Pomoc społeczna

Ośrodki Pomocy Społecznej i urzędy miast albo już otrzymały, albo w przyszłym tygodniu dostaną za pośrednictwem wojewodów pieniądze na wypłatę świadczenia 500 plus. Deklarują, że uda się je wypłacić mieszkańcom przed świętami.

13.12.2019

RPO w sprawie Dziubaków o kredyt frankowy: Unieważnić umowę i rozliczyć się z klientem

Prawo cywilne Kredyty frankowe

W sprawie sądowej państwa Dziubaków dotyczącej kredytu frankowego sąd powinien unieważnić umowę - uważa Rzecznik Praw Obywatelskich. Zdaniem RPO, kredytobiorcy powinni zwrócić otrzymaną kwotę kapitału, a bank im wszelkie wpłacone raty, opłaty i składki. Dalsze żądania banku są bezpodstawne - dodaje Rzecznik.

13.12.2019

Z konta w banku dostęp do portalu pacjenta

Opieka zdrowotna

Osoby leczące się w jednej z prywatnych sieci prowadzących placówki ochrony zdrowia mogą już korzystać z usługi mojeID do potwierdzenia swojej tożsamości, aby uzyskać dostęp do portalu pacjenta i aplikacji mobilnej. Wszystko odbywa się bez wychodzenia z domu, za pośrednictwem banku.

13.12.2019

W Warszawie III Kongres Praw Obywatelskich

Prawnicy Wymiar sprawiedliwości

Ochrona praw człowieka dotyczy nie tylko spraw dużych i medialnych, ale też niszowych, fundamentalnych dla danej grupy społecznej - podkreślał Rzecznik Praw Obywatelskich Adam Bodnar, rozpoczynają III Kongres Praw Obywatelskich. Wskazywał, że przed Polską stają takie wyzwania jak kryzys demograficzny, problemy klimatyczne i ochrona praworządności.

13.12.2019

ZUS: Wprowadzenie elektronicznych zwolnień lekarskich okazało się sukcesem

Prawo pracy Ubezpieczenia społeczne Opieka zdrowotna

W okresie od 1 grudnia 2018 roku, kiedy weszły elektroniczne zwolnienia lekarskie, czyli e-ZLA, do końca listopada 2019 roku lekarze wystawili 25,1 mln elektronicznych zwolnień. Według Zakładu Ubezpieczeń Społecznych, w tej formie wystawianych jest 99,99 proc. takich zaświadczeń.

13.12.2019

Przepisy wprowadzające Mały ZUS+ dla drobnych przedsiębiorców uchwalone jednogłośnie

Prawo pracy Ubezpieczenia społeczne Małe i średnie firmy

1 lutego 2020 roku, a nie jak pierwotnie proponował rząd - 1 stycznia 2020 roku, zacznie obowiązywać nowelizacja ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych oraz ustawy o Krajowej Administracji Skarbowej umożliwiająca płacenie obniżonych składek na ZUS przez drobnych przedsiębiorców – zdecydował w czwartek wieczorem Sejm.

13.12.2019

Dwa razy więcej aresztowanych pod rządami PiS

Wymiar sprawiedliwości

Ten rok będzie rekordowy pod względem liczby osób przebywających w aresztach. Do końca października wzrosła ona do 8 617, a to dwukrotnie więcej niż pod koniec 2015 r., kiedy była najniższa. Wśród największych problemów z tym związanych prawnicy wymieniają automatyzm, brak wystarczających przesłanek, przewlekłość i strach sędziów przed dyscyplinarkami.

13.12.2019

UE: Jest porozumienie w sprawie neutralności klimatycznej w 2050 r., ale bez Polski

Środowisko Prawo gospodarcze

Przywódcy unijni osiągnęli na szczycie w Brukseli w czwartek wieczorem porozumienie w sprawie osiągnięcia przez UE neutralności klimatycznej do 2050 r., ale Polska nie była w stanie zadeklarować woli wdrożenia tego celu. Sprawa ma być ponownie omawiana na szczycie szefów państw i rządów UE zaplanowanym na czerwiec 2020 r.

13.12.2019