Ustawa powołująca sądy do spraw własności intelektualnej wróciła do Sejmu

Prawo cywilne

Senat wprowadził 22 poprawki do nowelizacji kodeksu postępowania cywilnego, za sprawą której mają zostać powołane specjalne sądy do spraw własności intelektualnej, z wyspecjalizowanymi sędziami. Pojawią się też nowe instytucje prawne, które ułatwią prowadzenie spraw. Nowela przewiduje 'przy okazji" zmiany w kodeksie spółek handlowych.

10.02.2020

NIK pozytywnie o działaniach służących poprawie efektywności energetycznej gospodarki

Prawo gospodarcze

Działania przedsiębiorstw zobligowanych ustawowo do zwiększania efektywności energetycznej (głównie sprzedających energię elektryczną, ciepło czy gaz ziemny odbiorcom końcowym) przynoszą efekty i doprowadziły do zaoszczędzenia niemal 564 tys. ton energii w ciągu dwóch lat - wynika z najnowszego raportu Najwyższej Izby Kontroli.

10.02.2020

Elektroniczny projekt budowlany może zmienić publiczne inwestycje

Zamówienia publiczne Budownictwo Prawo AI

Podczas prac nad nowelizacją prawa budowlanego pojawiły się poprawki, które wprowadzały możliwość złożenia fakultatywnie projektu w wersji elektronicznej. Zostały odrzucone. To jednak nie oznacza, że cyfryzacja nie zawita do budownictwa. Ministerstwo Rozwoju pracuje nad wprowadzeniem cyfryzacji do inwestycji publicznych.

10.02.2020

MEN: Szkoły częściej skorzystają z nowoczesnych metod

Zarządzanie oświatą

Szkoły będą częściej wykorzystywać nowoczesne technologie. To efekt wprowadzenia Ogólnopolskiej Sieci Edukacyjnej - wyjaśnia MEN. Resort zapewnia, że nauczyciele będą przeszkoleni w korzystaniu z technologii podczas lekcji, uwzględniają to programy studiów podyplomowych.

10.02.2020

Nie każda relacja radcy z klientem ogranicza jego niezależność - prawnicy zadowoleni z wyroku TSUE

Wymiar sprawiedliwości

Radca prawny, który wykładał na Uniwersytecie Wrocławskim, reprezentował go też przed unijnym sądem. Sąd pierwszej instancji uznał to za niedopuszczalne, ale TSUE stwierdził, że niezależność nie oznacza braku jakichkolwiek powiązań z klientem. Prawnicy oceniają, że to rozstrzygnięcie ma istotne znaczenie i odnosi się do wielu innych sytuacji - także pewnych relacjach adwokatów ze spółkami.

10.02.2020

Brexit uderzy po kieszeni słabszych studentów

Szkolnictwo wyższe

Wystąpienie Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej może mieć wpływ na sytuację studentów w tym kraju, choć - jak podkreślają eksperci - ci najlepsi nie będą mieli raczej większych problemów. Utrudnieniem mogą być koszty i bariery komunikacyjne, jak wizy. Nic w tej kwestii nie jest jednak na razie przesądzone.

10.02.2020

Firma musi weryfikować oświadczenia kontrahentów

CIT Podatki międzynarodowe

Rozliczanie podatku u źródła w praktyce staje się coraz bardziej problematyczne. Najnowszy wyrok sądu administracyjnego potwierdza, że należyta staranność w tym przypadku to coś więcej niż tylko sprawdzenie certyfikatu rezydencji kontrahenta i oświadczenie odbiorcy płatności.

10.02.2020

Błędy przy poprawianiu urody, a w tle spory lekarzy z kosmetyczkami

Prawo cywilne Pacjent Opieka zdrowotna

Zarówno lekarze jak i kosmetyczki, którzy wykonują zabiegi medycyny estetycznej, dopuszczają się błędów. Ci pierwsi dają jednak większą gwarancję bezpieczeństwa dla poszkodowanych, bo można na nich zgłaszać skargi do lekarskich rzeczników odpowiedzialności zawodowej. Jednak w odniesieniu do praw i obowiązków w tej dziedzinie obu zawodów jest wciąż wiele niejasności.

10.02.2020

Nieprecyzyjny przepis pozwala ZUS na zwlekanie z wypłatą zasiłku pogrzebowego

Domowe finanse Emerytury i renty Prawo pracy Ubezpieczenia społeczne

Furtka w przepisach o zasiłkach pogrzebowych daje ZUS możliwość zwlekania z wypłatą świadczenia osobom, które poniosły tylko część kosztów związanych z pogrzebem osoby bliskiej. W majestacie prawa, nawet do 12 miesięcy. Zdaniem ekspertów, żądanie przedstawienia wszystkich rachunków w takiej sytuacji jest nadinterpretacją przepisów na niekorzyść uprawnionych.

10.02.2020

MS chce likwidacji jednej z instancji sądowych

Prawnicy Wymiar sprawiedliwości

Spłaszczenie struktury sądowniczej do dwóch instancji, wprowadzenie sędziów pokoju - takie m.in zmiany proponują politycy Solidarnej Polski, a jednocześnie szefowie resortu sprawiedliwości. Wprowadzone ma być także jednolite stanowisko sędziowskie i łatwiejsze drogi awansowe dla sędziów. 

09.02.2020

Ławnicy SN nie stracą na likwidacji Izby Dyscyplinarnej

Prawnicy Wymiar sprawiedliwości

Połączone trzy Izby Sądu Najwyższego nie mogły odnieść się do sytuacji ławników w konsekwencji swojej uchwały z 23 stycznia br. - wyjaśnia prof. Małgorzata Gersdorf. - Wątpliwości dotyczące udziału ławników w dwóch Izbach SN - Dyscyplinarnej i Kontroli Nadzwyczajnej mają - zdaniem I prezes SN - charakter pozorny.

08.02.2020

Producent drukarek ukarany za narzucanie cen w sieci

Ochrona konkurencji

UOKiK nałożył 1,4 mln zł kary na spółkę Brother za narzucanie sklepom internetowym minimalnych ceny sprzedaży drukarek. Po raz pierwszy kara została obniżona, bo firma dobrowolnie jej się poddała. Tomasz Chróstny, prezes Urzędu zamierza intensywnie przeciwdziałać tego typu praktykom w sektorze e-commerce.

08.02.2020

Trybunał w Luksemburgu zastosuje zabezpieczenie w sprawie polskich dyscyplinarek

Wymiar sprawiedliwości

Jest już gotowy projekt postanowienia wiceprezesa Trybunału Sprawiedliwości UE o zastosowaniu środka tymczasowego wobec Polski w związku z nierespektowaniem prawa wspólnoty i może być ogłoszony już w przyszłym tygodniu. Będzie to zapowiedź wysokich sankcji finansowych nałożonych na rząd.

08.02.2020

Adwokaci: Ustawa dyscyplinująca narusza podstawowe prawa i wolności

Prawnicy

Naczelna Rada Adwokacka przyjęła uchwałę, w której wyraziła głębokie rozczarowanie podpisaniem przez Prezydenta RP nowelizacji ustawy Prawo o ustroju sądów powszechnych i o Sądzie Najwyższym, czyli tzw. ustawy kagańcowej. Zmiany te pogłębiają kryzys ustrojowy - zdaniem adwokatów.

08.02.2020

Pomoc dla sędziego zawieszonego w czynnościach

Prawnicy

Fundacja Dom Sędziego Seniora, której fundatorem jest m.in. Stowarzyszenie Sędziów Polskich "Iustitia" uruchomiła Fundusz Pomocy, którego zadaniem jest wspieranie sędziów, którzy - tak jak Paweł Juszczyszyn - bez swojej winy znaleźli się w trudnej sytuacji finansowej.

08.02.2020

Jourowa: Zmiany w polskich sądach mogą być nieodwracalne

Prawnicy Wymiar sprawiedliwości

Tak zwana reforma sądownictwa w Polsce dotarła do bardzo niebezpiecznego momentu, ponieważ może być nieodwracalna - oceniła wiceszefowa Komisji Europejskiej Viera Jourova. Podkreśliła, że dotyczy ona wszystkich poziomów systemu. Stwierdziła też, że jej rozmowy ze Zbigniewem Ziobro nie rokują niczego dobrego.

08.02.2020

Oszczędności w szpitalach zamiast dodania im pieniędzy

Narodowy Fundusz Zdrowia chce by dyrektorzy szpitali zamiast narzekać na braki w budżetach zaczęli efektywniej zarządzać zasobami, które już mają. W tym celu współtworzy dla nich Kodeks Dobrych Praktyk Zarządczych. Menadżerowie mówią jednak, że niedługo nie będą mieli kim zarządzać.

08.02.2020

Praca w pomocy społecznej niebezpieczna, ale nie wszystkie ataki są zgłaszane

Samorząd terytorialny Pomoc społeczna

Pracodawcy mają obowiązek alarmowania resortu pracy o atakach na pracowników pomocy społecznej. Tymczasem coraz mniej jest takich zgłoszeń, mimo rosnącej liczby napaści i gróźb. Czy to znaczy, że bezpieczeństwo nie jest priorytetem władz samorządowych i kierowników ośrodków pomocy społecznej?

08.02.2020

Alienacja rodzicielska staje się plagą - MS analizuje zjawisko utrudniania kontaktów

Wymiar sprawiedliwości

Wzrasta liczba sporów o ustalenie kontaktów z dzieckiem. Prawnicy i kuratorzy mówią o prawdziwej pladze i dodają, że na rodziców, którzy wykorzystują dzieci do rozgrywek, nie ma żadnego sposobu. Rozwiązaniem mogłaby być mediacja, ale na wczesnym etapie lub - w ocenie części z nich - zdecydowane kroki sędziów, aż po odebranie dziecka "alienatorowi". Problem dostrzega też resort sprawiedliwości.

08.02.2020