Pieniądze na dom ze sprzedaży darowanego mieszkania mogą być zwolnione z podatku

Prawo cywilne Ordynacja PIT

Przeznaczenie przychodu ze sprzedaży mieszkania nabytego w drodze darowizny, w  ciągu trzech lat, licząc od końca roku podatkowego, w którym zostało sprzedane, na spłatę kredytu hipotecznego zaciągniętego na budowę własnego domu, w którym podatnik realizuje swoje cele mieszkaniowe, uprawnia do skorzystania ze zwolnienia podatkowego

16.11.2019

Krzysztof Michałkiewicz prezesem PFRON

Prawo pracy

Wcześniej Krzysztof Michałkiewicz pełnił funkcję pełnomocnika rządu ds. osób niepełnosprawnych. Zastąpił na tym stanowisku Marlenę Maląg, która została szefem resortu rodziny, pracy i polityki...

15.11.2019

Zbigniew Ziobro nadal ministrem sprawiedliwości

Wymiar sprawiedliwości

Zbigniew Ziobro został ponownie powołany przez prezydenta Andrzeja Dudę na ministra sprawiedliwości i prokuratora generalnego. Funkcje te pełni od czterech lat. Ten okres to głębokie zmiany w wymiarze sprawiedliwości, ale też kilka dużych nowelizacji - choćby kodeksu karnego, kodeksu postępowania karnego i procedury cywilnej.

15.11.2019

Nowy rząd powołany, Mateusz Morawiecki ponownie premierem

Administracja publiczna

Mateusz Morawiecki został w piątek powołany przez prezydenta Andrzeja Dudę na urząd Prezesa Rady Ministrów. Szef rządu tymczasowo pokieruje również Ministerstwem Sportu. Piotr Gliński, Jarosław Gowin i Jacek Sasin zostali wicepremierami.

15.11.2019

Marlena Maląg nową minister rodziny i pracy

Ministrem rodziny, pracy i polityki społecznej w nowym rządzie została Marlena Maląg, dotychczas szefowa Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych.

15.11.2019

Dariusz Piontkowski ponownie ministrem edukacji

Kadry w oświacie Zarządzanie oświatą

Premier Mateusz Morawiecki ponownie powołał Dariusza Piontkowskiego na stanowisko szefa resortu edukacji narodowej. W poprzedniej kadencji funkcję tę pełnił od czerwca 2019 r., zastąpiwszy Anne Zalewską po wyborach do Parlamentu Europejskiego.

15.11.2019

Łukasz Szumowski ponownie ministrem zdrowia

Prezydent Andrzej Duda powołał w piątek nowy rząd. Premierem został ponownie Mateusz Morawiecki, a ministrem zdrowia także ponownie Łukasz Szumowski. Minister od 2011 roku kierował zespołem specjalistycznym nauk o życiu w Ministerstwie Nauki i Szkolnictwa Wyższego.

15.11.2019

Fundusz dla niepełnosprawnych ma być "do zadań specjalnych"

Prawo pracy Ubezpieczenia społeczne

Posłowie PiS chcą, by Solidarnościowy Fundusz Wsparcia Osób Niepełnosprawnych, przekształcony w Fundusz Solidarnościowy, finansował "13" dla emerytów, zasiłek pogrzebowy i renty socjalne. Eksperci ostrzegają jednak, że nowy fundusz może podzielić los Funduszu Pracy i stać się skarbonką do zasypywania dziur w budżecie.

15.11.2019

Zmienią się dopuszczalne poziomy pól elektromagnetycznych

Nowe technologie Opieka zdrowotna

Ministerstwo Zdrowia skierowało w piątek do konsultacji projekt rozporządzenia, które określa nowe normy dopuszczalnych poziomów pól elektromagnetycznych (PEM). Normy te są ważne w kontekście rozwoju sieci telekomunikacyjnych, zwłaszcza planowanej sieci 5G.

15.11.2019

Populizm penalny i brak poczucia bezpieczeństwa obciążeniem dla kuratorów

Prawo karne Prawnicy Wymiar sprawiedliwości

Rosnąca liczba zadań, brak bezpieczeństwa pracy i nieprzemyślane działania legislacyjne to główne bolączki środowiska kuratorów sądowych, o których rozmawiano podczas konferencji w Gdańsku. Nie pomaga im też populizm penalny, z którego chętnie korzystają politycy.

15.11.2019

Prostsze zasady wystawiania zleceń na wyroby medyczne

Finansowanie zdrowia

Od 1 stycznia 2020 r. zostaną uproszczone zasady wystawiania, weryfikacji i realizacji zleceń na wyroby medyczne. To będzie ułatwienie dla pacjentów, a w szczególności dla osób niepełnosprawnych i starszych. Pacjent nie będzie musiał już odwiedzać oddziału NFZ w celu potwierdzenia zlecenia. Rocznie NFZ potwierdza ok. 3,5 mln takich zleceń.

15.11.2019

ZNP przypomina o przerwach w pracy podczas wycieczek

Kadry w oświacie

Nauczyciela zatrudnionego w pełnym wymiarze zajęć co do zasady obowiązuje pięciodniowy tydzień pracy - przypomina Związek Nauczycielstwa Polskiego. Co oznacza, że ma on prawo do weekendów i przerw w pracy podczas wycieczek szkolnych. To kolejny etap akcji informacyjnej związku, który zachęca nauczycieli do strajku włoskiego.

15.11.2019

Za dwa lata obowiązkowa akredytacja w patomorfologii

Opieka zdrowotna Finansowanie zdrowia

Od 2023 roku tylko zakłady patomorfologii akredytowane przez Centrum Monitorowania Jakości będą mogły prowadzić badania finansowane przez Narodowy Fundusz Zdrowia.  W przyszłym roku mają powstać standardy badań patomorfologicznych, a pierwsze akredytacje mają być wydawane pod koniec 2021 r.

15.11.2019

Dr Florczak: Proponowane przez MF zmiany okresów oczekiwania na zasiłek wymagają niezwykle pogłębionej analizy

Ubezpieczenia społeczne

Rząd chce wydłużyć okres oczekiwania na zasiłek chorobowy i być może tą drogą zamierza się eliminować pozorne zatrudnianie kobiet w ciąży. Jeśli tak –proponowany środek należy uznać za nietrafiony. Dotknie bowiem wszystkich świadczeniobiorców, nie tylko tych, którzy omijają prawo - uważa dr Izabela Florczak z Uniwersytetu Łódzkiego.

15.11.2019

Fiskus skutecznie „zabija” interpretacje indywidualne

Ordynacja CIT Doradca podatkowy

Organy podatkowe znalazły kolejny sposób na zakwestionowanie ochronnej cechy interpretacji indywidualnych dla podatnika, który o tę interpretację wystąpił. To stan faktyczny, który fiskus drobiazgowo sprawdza w trakcie kontroli czy postępowania. Wszystko po to, by móc wykazać, że w konkretnej sytuacji interpretacja nie działa.

15.11.2019

Mały ZUS od dochodu to niższe emerytury i zasiłki

Emerytury i renty Ubezpieczenia społeczne

Dobiegają końca prace nad zmianami w opłacaniu tzw. Małego ZUS-u. Dzięki nim ponad 300 tys. przedsiębiorców będzie mogło opłacać niższe składki na ubezpieczenie społeczne. Korzystanie z takiej możliwości oznacza jednak niższe emerytury - nawet o 200 złotych. To nie jest rozwiązanie dla każdego, ale dla tych, którzy potrafią dodatkowo odłożyć na emeryturę - podkreślają eksperci.

15.11.2019

Postępowanie gospodarcze nie będzie łatwe

Zmiany w k.p.c.

Prawnicy nie mają wątpliwości, że procedura gospodarcza jest pełna pułapek, nawet dla profesjonalnych pełnomocników. Wskazują, że ci przedsiębiorcy, którzy nie muszą wybierać tego nowego, odrębnego postępowania - powinni go początkowo unikać. I raczej wnioskować o przeprowadzenie swojej sprawy w zwykłym trybie.

15.11.2019

Wziąć RODO na języki - różnice w tłumaczeniach zmorą administratorów danych

Problemy w tłumaczeniu są chlebem powszednim prawników zajmujących się prawem europejskim, a błędy były, są i będą. Spotykają się z nimi np. administratorzy danych osobowych, którzy nie wiedzą, czy należy zgłaszać naruszenie zasad ochrony, czy incydenty naruszeń danych. Takie problemy muszą rozwiązywać prawnicy, właściwie interpretując przepis i usuwając wątpliwości.

15.11.2019