TK: Wpis do rejestru dłużników niewypłacalnych powinien być zaskarżalny

Wymiar sprawiedliwości

W ocenie Trybunału Konstytucyjnego brak obowiązku doręczenia przez sąd postanowienia o dokonaniu wpisu do rejestru dłużników niewypłacalnych osobie, której dotyczy, a także pozbawienie jej prawa wniesienia do sądu skargi na orzeczenie referendarza sądowego naruszają konstytucyjne standardy prawa do sądu.

26.11.2019

Rząd przygotuje projekt budżetu bez zniesienia 30-krotności

Finanse publiczne Emerytury i renty

Ministerstwo Finansów pracuje nad nowym projektem budżetu na 2020 r., który uwzględni wycofanie z Sejmu projektu dotyczącego zniesienia tzw. 30-krotności - poinformował we wtorek wiceminister finansów Tomasz Robaczyński. Zaznaczył, że nie wie, kiedy rząd przyjmie nowy projekt budżetu na przyszły rok.

26.11.2019

Rząd przyjął projekt o likwidacji OFE

Emerytury i renty Ubezpieczenia społeczne

Otwarte Fundusze Emerytalne zostaną przekształcone tak, aby system emerytalny w najbliższych latach był oparty na: Indywidualnych Kontach Emerytalnych (IKE), Zakładzie Ubezpieczeń Społecznych (ZUS); Pracowniczych Planach Kapitałowych (PPK), Pracowniczych Planach Emerytalnych (PPE) oraz Indywidualnych Kontach Zabezpieczenia Emerytalnego.

26.11.2019

Warszawa: Szpital Czerniakowski też zostanie wchłonięty przez Południowy

Opieka zdrowotna

Już w najbliższy czwartek na posiedzeniu Rady Warszawy będzie głosowany projekt uchwały dotyczący przejęcia szpitala Czerniakowskiego przez szpital na Solcu. Tymczasem wiadomo, że kadra medyczna i ryczałt z lecznicy na Solcu mają być przeniesione do nowobudowanego szpitala Południowego. Pracownicy obawiają się, że ich placówkę też czeka taki los.

26.11.2019

MS: Sędzia nie może oceniać statusu innego sędziego

Prawnicy Wymiar sprawiedliwości

Sędzia Paweł Juszczyszyn w toku postępowania w sposób nieuprawniony podważył status powołanego przez Prezydenta RP sędziego, który w tej samej sprawie wydał wyrok w pierwszej instancji - twierdzi Ministerstwo Sprawiedliwości. I dodaje, że takie działanie stanowi niedopuszczalną ingerencję w działania konstytucyjnych organów oraz prowadzić może do chaosu i anarchii.

26.11.2019

Odwołany przez ministra sędzia nie żałuje decyzji o żądaniu list poparcia do KRS

Prawnicy Wymiar sprawiedliwości

Prawo stron do rzetelnego procesu jest dla mnie ważniejsze od mojej sytuacji zawodowej, a sędzia nie może bać się polityków, nawet jeśli mają wpływ na jego karierę - tak sędzia Sądu Rejonowego w Olsztynie Paweł Juszczyszyn odniósł się do wczorajszej decyzji ministra sprawiedliwości o odwołaniu go z delegacji do sądu okręgowego.

26.11.2019

Kolejki się skracają, ale pacjenci ciągle czekają na tomograf

Finansowanie zdrowia

Czas oczekiwania na badania obrazowe systematycznie spada, na badanie rezonansem magnetycznym ciągle czekamy średnio 102 dni w trybie zwykłym, a w trybie pilnym nawet 91 dni. To wciąż za długo - podkreśla w swojej najnowszej analizie Fundacja Onkologiczna Alivia. 

26.11.2019

UODO: Dziecko też ma prawo do ochrony danych

Prawo cywilne RODO

Dziecko, tak jak dorosły, ma prawo do prywatności i prawo ochrony dóbr osobistych - przypomina Urząd Ochrony Danych Osobowych. I dodaje, że jest to chronione prawem, a rozpowszechnianie wizerunku dziecka, np. w mediach społecznościowych, powinno mieścić się w granicach zdrowego rozsądku.

26.11.2019

1,5 roku więzienia ws. katastrofy hali Międzynarodowych Targów Katowickich z 2006 r.

Budownictwo

Sąd Apelacyjny w Katowicach wydał wyrok w sprawie największej katastrofy budowlanej w historii Polski. Na 1,5 roku więzienia skazał we wtorek byłego członka zarządu Międzynarodowych Targów Katowickich Nowozelandczyka Bruce’a R. Uznał go za winnego nieumyślnego sprowadzenia katastrofy hali MTK w 2006 r., w której zginęło 65 osób.

26.11.2019

Samobójstwo ucznia: Szkoła musi pomóc dzieciom i nauczycielom

Szkoła i uczeń Zarządzanie oświatą

Zawiadomienie poradni psychologiczno-pedagogicznej to pierwszy krok, który powinna zrobić szkoła, gdy dowie się, że jej uczeń popełnił samobójstwo. Należy zadbać o to, by inne dzieci mogły skorzystać z pomocy, ale nie wolno zmuszać ich do udziału w pogrzebie lub wspólnym przeżywaniu żałoby.

26.11.2019

Uwaga strażaka nadal może zablokować inwestycję

Budownictwo

Z przyjętego przez rząd projektu prawa budowlanego wynika, że nie będzie zapowiadanych zmian w przepisach dotyczących zawiadamiania straży pożarnej o zakończeniu budowy. Nadal nie tylko zgłoszenie formalnego sprzeciwu, ale też uwagi w protokole będą mogły zablokować oddanie budynku do użytkowania.

26.11.2019

Nauka przedsiębiorcy do rozliczenia, ale ciągle ryzykowna

PIT Małe i średnie firmy

Przez długi czas skarbówka upierała się, że przedsiębiorca nie może zaliczyć do kosztów podatkowych wydatków na edukację. Według tej interpretacji nauka miała charakter osobisty, bez związku z prowadzonym biznesem. Najnowsze interpretacje dają nadzieję na zmianę tego niekorzystnego dla podatników podejścia. Eksperci radzą jednak cały czas zachowywać ostrożność.

26.11.2019

Setki milionów złotych na zasiłki pogrzebowe

Ubezpieczenia społeczne

Zakład Ubezpieczeń Społecznych wypłacił w 2018 roku ponad 350 tysięcy zasiłków pogrzebowych na kwotę prawie 1,4 mld złotych. Zasiłek pogrzebowy zapewnia zwrot poniesionych kosztów pogrzebu. Wnioskować o pieniądze może nie tylko rodzina osoby zmarłej - podkreśla ZUS.

26.11.2019

Już po raz 28 "16 dni akcji przeciw przemocy ze względu na płeć"

Wymiar sprawiedliwości

Międzynarodowy Dzień Przeciwko Przemocy Wobec Kobiet rozpoczął kolejną edycję tej ogólnoświatowej kampanii. Potrwa do 10 grudnia i ma łączyć antyprzemocowe inicjatywy na całym świecie, przypominając że prawa kobiet są prawami człowieka. Do 19 listopada trwała też kampania 19 dni przeciwko przemocy i krzywdzeniu dzieci i młodzieży.

26.11.2019

Przedsiębiorcy chcą waloryzacji kwoty uprawniającej do "Małego ZUS plus"

Prawo pracy Ubezpieczenia społeczne

Zgodnie z projektem ustawy o "Małym ZUS-ie plus" z obniżonych składek będą mogli skorzystać przedsiębiorcy, których przychód w 2019 r. zamknie się w kwocie 120 tys. zł. Pracodawcy dobrze oceniają te propozycje, ale oczekują by kwota przychodów była co roku waloryzowana, co pozwoliłoby uzyskać realny obraz sytuacji majątkowej przedsiębiorcy.

26.11.2019

Nieżyciowe wymagania odstraszają chętnych do kompleksowego leczenia raka piersi

Finansowanie zdrowia Zawody medyczne

Od października pacjentki z rakiem piersi miały trafiać do ośrodków zapewniających kompleksową opiekę tzw. Breast Cancer Unit. W jednym miejscu miały mieć diagnozę, leczenie, rehabilitację i opiekę psychologiczną. Jednak Ministerstwo Zdrowia ustaliło nierealne warunki i nawet wzorcowe kliniki nie są w stanie ich spełnić.

26.11.2019

Do Gostynina łatwiej przez niekompetencję biegłych i luki w opiniach

Wymiar sprawiedliwości

Problemy z biegłymi pracującymi dla sądów i prokuratury jak w soczewce widać w procedurze kierowania do Krajowego Ośrodka Zapobiegania Zachowaniom Dyssocjalnym. Opinie, które decydują o dalszym życiu osoby po odbyciu kary więzienia, sporządzone są często na zasadzie "kopiuj wklej", zawierają błędy merytoryczne i ogólniki.

26.11.2019

Telewizje i producenci suplementów przyjęli kodeks reklamowy

Rynek i konsument

Czytelne informowanie, że dany specyfik to suplement diety, który nie ma właściwości leczniczych - jeden z zasadniczych elementów standardów reklam tych produktów, jakie wspólnie wypracowali Nadawcy telewizyjni i producenci suplementów diety. Podpisana samoregulacja jest owocem prac "okrągłego stołu" zorganizowanego przez Krajową Radę Radiofonii i Telewizji.

25.11.2019

Minister aktywów będzie nadzorował spółki, ale nie wszystkie

Administracja publiczna Spółki

Nie wszystkie z wszystkie z 329 spółek Skarbu Państwa, które były w poprzedniej kadencji były nadzorowane przez ministerstwa, przejdą pod nadzór nowego ministerstwa aktywów państwowych. Ale jak informuje jego szef Jacek Sasin, które nie będą tym objęte. - Prawie wszystkie, bo jeszcze w tej chwili dyskutujemy pewne pojedyncze sprawy - poinformował.

25.11.2019