Nie tylko e-doręczenia - radcy postulują zmiany w tarczy antykryzysowej

Prawnicy Wymiar sprawiedliwości

Możliwość podpisywania uchwał samorządu o charakterze decyzji administracyjnej przez przewodniczącego, lub osobę go zastępującą, zawieszenie biegu terminów w wyborach w samorządzie oraz możliwość przeprowadzenia e-postępowań dyscyplinarnych - to zmiany, które w tarczy antykryzysowej proponują radcy prawni.

06.05.2020

Dziecko lekarza do przedszkola przed dzieckiem kierowcy? Nie ma ku temu podstaw

Zarządzanie oświatą RODO

Pierwszeństwo w dostępie do przedszkoli mają mieć dzieci osób wykonujących zawody kluczowe dla gospodarki. Problem w tym, że takiej definicji w ogóle nie ma i raczej nieprędko się pojawi, bo można ją sprowadzić do: to zależy. Nie bez znaczenia może okazać się też fakt, że nie ma podstaw prawnych, by przedszkola zbierały dane o profesji rodziców swoich podopiecznych.

06.05.2020

Epidemia okazją do ograniczenia samorządu prokuratorów

Wymiar sprawiedliwości Prokuratura

Tarcza antykryzysowa 3 wprowadza zmiany dotyczące samorządu, które w ocenie prokuratorów, marginalizują jego funkcje. Kolegia i zgromadzenia nie będą już rozpatrywały spraw innych, niż te określone w ustawie, a w skład zgromadzeń w prokuraturze regionalnej ma wejść kadra kierownicza prokuratur podległych. To ubezwłasnowolnienie samorządu - mówią śledczy.

06.05.2020

Tarcza finansowa w kolizji z ustawą o rachunkowości

Rachunkowość Doradca podatkowy Spółki Koronawirus Tarcza finansowa

Regulamin korzystania z tarczy finansowej jest nieprecyzyjny. Są w nim pojęcia związane z rachunkowością, które w prawie bilansowym w ogóle nie występują lub znaczą zupełnie coś innego. Eksperci krytykują też konieczność wykazywania straty na sprzedaży netto z wyłączeniem w szczególności sprzedaży aktywów. Wątpliwości dotyczą również rozliczeń podatkowych.

06.05.2020

Medycy będą walczyć o rekompensaty za zarażenie koronawirusem

Finansowanie zdrowia Zawody medyczne Koronawirus

Prawnicy szykują się do pozwania szpitali do sądów cywilnych o odszkodowania dla lekarzy zarażonych koronawirusem lub dla rodzin zmarłych medyków. Można też starać się o pieniądze z ZUS. Problem w tym, że COVID-19 nie został wyraźnie wpisany na listę chorób zawodowych, a to kluczowe dla dochodzonych roszczeń.

06.05.2020

Starostowie obarczeni odpowiedzialnością za brak koronerów, a zasad brak

Samorząd terytorialny Finansowanie zdrowia Koronawirus

Mnożą się problemy ze stwierdzaniem zgonów w pandemii. Lekarze odmawiają, uznając, że nie zostali powołani przez starostę na koronerów. Niektórzy chcą podpisać umowę na wydawanie kart zgonu - w zamian za... umorzenie czynszu za lokal wynajmowany od starostwa. Zmiany w prawie są niezbędne - również ustalenie stawek przez ministra zdrowia, bo lekarze za stwierdzenie zgonu liczą sobie nawet po 700 złotych.

06.05.2020

Senat odrzucił ustawę o głosowaniu korespondencyjnym w wyborach prezydenckich

Wybory

Po wielogodzinnej debacie Senat odrzucił we wtorek 5 maja br. ustawę umożliwiającą przeprowadzenie wyborów Prezydenta RP w 2020 roku w trybie korespondencyjnym. Za wnioskowanym przez trzy senackie komisje odrzuceniem ustawy było 50 senatorów, przeciw opowiedziało się 35, a 1 osoba wstrzymała się od głosu.

05.05.2020

Marszałek wspólnie z TK szuka sposobu na przesunięcie wyborów

Wybory

Marszałek Sejmu Elżbieta Witek zapowiada skierowanie pytania do Trybunału Konstytucyjnego, czy przesunięcie terminu wyborów prezydenckich będzie sprzeczne czy zgodne z konstytucją. Zapyta również przewodniczącego Państwowej Komisji Wyborczej o możliwość powrotu do poprzednio obowiązujących przepisów Kodeksu wyborczego.

05.05.2020

Wiceminister Robaczyński: Reforma OFE nie została zarzucona

Domowe finanse Emerytury i renty

Reforma OFE nie jest wdrażana, ale nie została zarzucona. Decyzje o tym, na kiedy ją przesunąć będą podejmowane później, czyli po analizie tego, co się dzieje w gospodarce. Żeby obywatele nie stracili środków - zapewnia Ministerstwo Finansów.

05.05.2020

Rząd stworzył ramy prawne do działań, a nie redukuje zatrudnienia i płac w urzędach

Administracja publiczna Prawo pracy Koronawirus

Rozwiązania przewidziane przez rząd są związane z wyjątkową sytuacją wywołaną przez epidemię C0V1D-19. Spowolnienie gospodarcze może pociągnąć za sobą konieczność poszukiwania oszczędności, także w zakresie funkcjonowania administracji rządowej. Wejście w życie przepisów nie pociąga za sobą automatycznego przeprowadzenia redukcji zatrudnienia oraz obniżki pensji w urzędach - odpowiada szef KRPM na pytanie RPO.

05.05.2020

RPO: Nieuzasadnione i nadmierne represje w czasie epidemii

Prawo karne Policja Koronawirus

Kary za naruszanie ograniczeń związanych z epidemią koronawirusa sa nakładane na podstawie specustaw obowiązujących od 1 kwietnia, które są niejasne i bardzo rygorystyczne, a do tego zawierają rozwiązania sprzeczne z Konstytucją, która przewiduje kary tylko za czyny wskazane w ustawie - alarmuje Rzecznik Praw Obywatelskich.

05.05.2020

Księgi wieczyste elektroniczne są dostępne, a ich przeglądanie bezpłatne

Administracja publiczna Budownictwo Prawo AI

Elektroniczna księga wieczysta to cyfrowa wersja księgi wieczystej. Akta księgi wieczystej są prowadzone przez wydział wieczystoksięgowy właściwego miejscowo dla danej nieruchomości sądu rejonowego. Można ją sprawdzić w tym sądzie lub w internecie.

05.05.2020

Po wycieku danych Politechnika Warszawska radzi zmienić dowód

Szkolnictwo wyższe RODO

Z systemu Ośrodka Kształcenia na Odległość PW (OKNO) wyciekły dane nawet 5 tysięcy osób. Chodzi nie tylko o loginy i hasła, ale też PESEL, numery i serie dowodów osobistych, a czasem również imiona rodziców. O wycieku Politechnika zawiadomiła policję, a studentom radzi zastrzeżenie danych i wymianę dokumentów.

05.05.2020

Łukasz Piebiak w czerwcu wraca do pracy w sądzie

Prawnicy Wymiar sprawiedliwości

W czerwcu kończy mi się urlop i mam zamiar powrócić do orzekania - poinformował we wtorek były wiceminister sprawiedliwości sędzia Łukasz Piebiak, który po dymisji z resortu wrócił do stołecznego sądu rejonowego, a potem skorzystał z półrocznego urlopu na poratowanie zdrowia.

05.05.2020

Studenci UW i UAM zmierzą się w finale konkursu IP Challenge

Dla studenta

W finale 10. edycji Konkursu IP Challenge poświęconego prawu własności intelektualnej zmierzą się studenci Uniwersytetu Warszawskiego i Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu. Finał polega na przygotowaniu pism procesowych i ścieraniu się na argumenty w symulacji sprawy sądowej.

05.05.2020

Metoda kasowa rozliczeń podatków może pomóc firmom

CIT PIT Doradca podatkowy Koronawirus

Epidemia koronawirusa powoduje, że problem zatorów płatniczych będzie coraz bardziej uderzał w przedsiębiorców. Choć rząd wprowadza kolejne rozwiązania antykryzysowe, to nic nie zmienia się w kwestii obowiązku rozliczania i zapłaty podatków. Firmy nadal będą musiały regulować daniny, nawet jeśli nie otrzymały należnych środków od swoich kontrahentów.

05.05.2020

ZUS: Zwolnienia ze składek na ubezpieczenie społeczne sięgnęły prawie 1,5 mld zł

Ubezpieczenia społeczne Koronawirus Dofinansowanie do wynagrodzeń Jednorazowe postojowe

Zakład Ubezpieczeń Społecznych zatwierdził zwolnienia z opłacania składek na ubezpieczenie społeczne za marzec 2020 roku dla kolejnych płatników składek. Pomoc objęła już łącznie blisko 800 tysięcy płatników składek na łączną kwotę około 1,5 mld złotych - poinformował we wtorek ZUS.

05.05.2020