Brexit: kolejne 11 miesięcy niepewności

Spółki Małe i średnie firmy

W piątek 31 stycznia o godzinie 24 czasu polskiego i o godzinie 23 czasu londyńskiego Wielka Brytania opuściła Unię Europejską. Od tego momentu rozpoczął się 11- miesięczny okres przejściowy, kiedy toczyć się będą negocjacje w sprawie przyszłych relacji handlowych między Zjednoczonym Królestwem a UE.

03.02.2020

Lekarze uciekają z ratownictwa medycznego

Finansowanie zdrowia Zawody medyczne

W karetce transportującej obłożnie chorą osobę potrzebny jest lekarz, ale nie ma chętnych do tej pracy. Zdaniem samorządu lekarskiego przepisy o ratownictwie medycznym stawiają wymagania, które trudno jest spełnić. Szczególnie, że w całym systemie ochrony zdrowia jest poważny deficyt lekarzy.

03.02.2020

RPO: Wadliwy przepis uderza w pokrzywdzonych

Prawo karne Wymiar sprawiedliwości

Osoba pokrzywdzona przestępstwem nie ma zapewnionych pełni praw w procesie karnym, w postępowaniu odwoławczym - alarmuje Rzecznik Praw Obywatelskich. Jak przekonuje, wystarczy błąd w apelacji - nieprawidłowy opis czynu - by oskarżony został uniewinniony.

03.02.2020

Pieniądze samorządów w bankach słabo chronione, potrzebne pilne zmiany

Samorząd terytorialny Finanse publiczne Finanse samorządów

Cena nie może być jedynym kryterium przy przetargu na wybór banku obsługującego samorząd. Po upadku banku w Sanoku eksperci i poszkodowane jednostki domagają się regulacji rozszerzających ochronę depozytów samorządowych. Prawo nie przewiduje zabezpieczeń, gdy upadnie bank, a samorządy tracą miliony. To dysproporcja w zakresie ochrony środków publicznych.

03.02.2020

Podatnicy nie wiedzą, jak dokumentować unijną sprzedaż z zerowym VAT

VAT Podatki międzynarodowe

W styczniu weszły w życie przepisy unijnego rozporządzenia dotyczące dokumentowania wewnątrzwspólnotowej dostawy towarów i prawa do stosowania 0-proc. VAT. Są one bardziej restrykcyjne niż te krajowe – zwłaszcza, że polskie regulacje były do tej pory interpretowane dość liberalne. Prawo unijne ma jednak pierwszeństwo przed krajowym.

03.02.2020

Inspektorzy pracy mają mieć dostęp do dokumentów objętych tajemnicą skarbową

Prawo pracy Prawo europejskie

Resort pracy chce, by PIP ścigając naruszenia w delegowaniu pracowników poza Polskę mogła zaglądać do akt podatkowych i innych dokumentów objętych tajemnicą skarbową. Są wątpliwości, czy te uprawnienia są konieczne, by dbać o legalność zatrudnienia, a przepisy te mogą służyć do kontroli delegowania pracowników także w kraju.

03.02.2020

Adwokaci i radcowie: Mediacja wymaga zmian w przepisach

Wymiar sprawiedliwości

O tym, że mediacja może być skutecznym sposobem na rozwiązywanie sporów, nie tylko w sprawach cywilnych, ale też karnych są przeświadczeni i adwokaci i radcowie prawni. Zgodnie też podkreślają, że konieczne są zmiany, w tym także w kierunku uregulowania zawodu mediatora. Chcą zaproponować je Ministerstwu Sprawiedliwości.

03.02.2020

Spotkanie z rezydentami przesunięte, powód - koronawirus

Opieka zdrowotna

Planowane na poniedziałek 3 lutego spotkanie lekarzy rezydentów i kierownictwa Ministerstwa Zdrowia odwołano. Resort zapowiada nowy termin i tłumaczy się sytuacją związaną z działaniami zabezpieczenia sanitarno-epidemiologicznego.

02.02.2020

Senat chce pracować nad reformą sądownictwa, Iustitia określa warunki brzegowe

Wymiar sprawiedliwości

Senat będzie się starał naprawić złe regulacje dotyczące sądownictwa, by przywrócić praworządność - mówi wicemarszałek Gabriela Morawska-Stanecka i zapowiada konkretne projekty. Tymczasem Stowarzyszenie Sędziów Polskich Iustitia zapewnia, że jest gotowe do rozmów - domaga się m.in. zmian w KRS.

02.02.2020

Kancelaria CMS doradza szwajcarskiej firmie inwestycyjnej

Wymiar sprawiedliwości

Kancelaria CMS doradzała Partners Group, szwajcarskiej firmie inwestycyjnej, przy nabyciu pakietu większościowego Grupy VSB, realizującej projekty OZE w Europie i w wybranych krajach Afryki. Zamknięcie transakcji – spodziewane w pierwszej połowie br. - uzależnione jest od uzyskania standardowych zgód.

02.02.2020

W Rzymie wyizolowano koronawirus

Opieka zdrowotna Koronawirus

Minister zdrowia Roberto Speranza poinformował, że to wiadomość o znaczeniu "globalnym" i, że dzięki temu łatwiej będzie go leczyć. Koronawirus został wyizolowany w rzymskim szpitalu zakaźnym.

02.02.2020

Umorzenie sprawy gwałtu - SN przychyla się do kasacji

Wymiar sprawiedliwości

Kobieta, która zgłosiła gwałt, została skazana na pozbawienie wolności za składanie fałszywych zeznań. Prokuratura umorzyła zaś śledztwo przeciw podejrzanemu o gwałt - mimo nagrania pokrzywdzonej, na którym mężczyzna przyznał się do winy - SN uwzględnił właśnie kasację od decyzji sądu o utrzymaniu postanowienie o umorzeniu śledztwa.

02.02.2020

HFPC przystępuje do sprawy dotyczącej pedofilii w Kościele

Wymiar sprawiedliwości

Chodzi o kobietę, która jako dziecko była molestowana seksualnie przez księdza z Towarzystwa Chrystusowego dla Polonii Zagranicznej. Mężczyzna został uznany za winnego, problem jest jednak z zadośćuczynieniem. Towarzystwo złożyło kasację od wyroku zasądzającego dla kobiety milion zł. Fundacja podnosi, że w takich sprawach odpowiedzialni są również przełożeni i powołuje się na wyroki ETPC.

01.02.2020

Są zalecenia w związku z zagrożeniem koronawirusem

Opieka zdrowotna Koronawirus

W szpitalach i na oddziałach zakaźnych mają zostać wydzielone izolatki zapewniające izolację oddechową, a pomieszczenia pełniące funkcje punktu konsultacyjnego lub Izby Przyjęć powinny być zabezpieczone w środki ochrony osobistej termometry, pulsoksymetr - zaleca krajowy konsultant w dziedzinie chorób zakaźnych prof. Andrzej Horban.

01.02.2020

Samorządowcy chcą kompleksowych zmian w magazynowaniu odpadów

Samorząd terytorialny Środowisko

Jest różnica zdań pomiędzy ministerstwem klimatu i samorządowcami w zakresie magazynowania odpadów. Przedstawiciele samorządów podkreślają, że konieczna jest zmiana całego systemu gospodarki odpadami, a nie rozwiązania częściowe. I negatywnie odnoszą się do projektu rozporządzenia w tej sprawie.

01.02.2020

Radcowie wolą umowę o pracę, niż własną kancelarię

Prawnicy

Praca w kancelarii - ale na zasadzie pracownika, a nie właściciela czy współwłaściciela, a także w prywatnym przedsiębiorstwie czy organie administracji publicznej. Preferowanie umów o pracę i zarobki od 5,5 do 15 tys. złotych - to obraz ścieżki kariery radcy prawnego wyłaniający się z niedawnego badania przeprowadzonego przez warszawską izbę.

01.02.2020

Formalizm zagraża prawom zwierząt - trwa batalia o uprawnienia aktywistów

Prawo karne Środowisko Prawo cywilne

Jeszcze nie ucichły echa wprowadzenia kar za utrudnienia polowań, a już rozgorzała dyskusja nad tym, czy nie ograniczyć organizacjom zajmującym się prawami zwierząt, możliwości ich odbierania. Prace nad projektem utknęły na wstępnym etapie, aktywiści dmuchają jednak na zimne i alarmują, że takie podejście uderzy przede wszystkim w najsłabszych

01.02.2020

Brexit. Co zmieni się 1 lutego 2020 roku dla pracowników?

Prawo pracy Finanse Prawo europejskie

Polacy, którzy chcą wyjechać do pracy do Wielkiej Brytanii lub tam się kształcić powinni to zrobić do 31 grudnia 2020 r. Do tego dnia będzie obowiązywać okres przejściowy, w którym będzie obowiązywała swoboda w przepływie osób. Co będzie potem, czyli od 1 stycznia 2021 roku, na razie nie wiadomo.

01.02.2020