Spór na Zgromadzeniu Ogólnym SN - burzliwy wybór kandydatów na I prezesa

Prawnicy Wymiar sprawiedliwości

We wtorek 12 maja br. ponownie zbiera się Zgromadzenie Ogólne Sądu Najwyższego by wybrać kandydatów na I Prezesa. Zdaniem "starych" sędziów wybór będzie trwać do momentu "aż mniejszość nie wybierze prezesa w głosowaniu większościowym". Natomiast sędziowie wyłonieni przez nową KRS twierdzą, że przewodniczący słusznie nie poddaje pod głosowanie wniosków o wyłączenie sędziów dwóch nowych Izb.

11.05.2020

RPO pyta o postępowania w sprawie hejtu z MS

Prawnicy Wymiar sprawiedliwości

Działania sędziowskiego rzecznika dyscyplinarnego Piotra Schaba są bardzo sprawne wobec tych sędziów, którzy krytykują zmiany w wymiarze sprawiedliwości, a szybkość zawodzi, gdy chodzi o możliwość przewinień dyscyplinarnych sędziów z Ministerstwa Sprawiedliwości, którzy są łączeni z „aferą hejterską” - napisał rzecznik praw obywatelskich do rzecznika dyscyplinarnego sędziów.

11.05.2020

Branża turystyczna walczy o kolonie w 2020 roku

Koronawirus

Ministerstwo Edukacji Narodowej nie planuje zakazywać organizacji wypoczynku dzieci i młodzieży, ale kurator oświaty będzie mógł odwołać wypoczynek w danym województwie. To oznacza, że wciąż nie wiadomo, czy kolonie się odbędą. Mimo to Ministerstwo Rozwoju pracuje nad wytycznymi dla turystyki na czas epidemii.

11.05.2020

Umowy trzeba dostosować do nowej sytuacji

Umów należy dotrzymywać, jednak nieprzewidywana zmiana okoliczności, do której doszło po zawarciu umowy, uprawnia do żądania jej zmiany - tłumaczy dr hab. Marcin Lemkowski, adwokat, partner, praktyka postępowań sądowych i arbitrażowych kancelarii Wardyński i Wspólnicy. Zastosowanie w takiej sytuacji znajdzie klauzula rebus sic stantibus.

11.05.2020

Piontkowski: Decyzja, czy otworzyć szkoły za 2-3 tygodnie

Zarządzanie oświatą

Za dwa, trzy tygodnie będzie wiadomo na pewno, czy uczniowie wrócą do nauki w tradycyjnej formie - zapowiedział minister edukacji Dariusz Piontkowski. Na terenie szkoły nie będą musieli nosić maseczek. Dodał, że we wszystkich szkołach dla młodzieży w Polsce funkcjonuje nauczanie na odległość.

11.05.2020

UOKiK zbadał dlaczego rosną ceny za odbiór śmieci

Środowisko

Wzrost kosztów działalności, brak konkurencji, niewystarczające narzędzia nadzorcze w rękach samorządów – to główne przyczyny wzrostu cen w instalacjach przetwarzania odpadów uważa UOKiK. Problem w tym, że bada on lata 2014-2019, czyli te, w których jeszcze nie zadziałały nowelizowane przepisy ustawy odpadowej. Obraz za 2020 rok może wyglądać jeszcze dramatyczniej.

11.05.2020

PKW: Marszałek ma dwa tygodnie na zarządzenie nowych wyborów

Wybory

Brak możliwości głosowania na kandydatów jest równoznaczny w skutkach z brakiem możliwości głosowania ze względu na brak kandydatów. Oznacza to, że marszałek Sejmu ma teraz 14 dni na ponowne zarządzenie wyborów - ogłosiła w niedzielę Państwowa Komisja Wyborcza. I dodała, że nie będzie sprawozdania dla Sądu Najwyższego.

11.05.2020

ZUCH pomoże samorządom osiągnąć wyższy poziom technologiczny

Samorząd terytorialny Prawo AI Koronawirus

Ministerstwo Cyfryzacji chce upowszechnić model chmurowy w administracji. Przyspiesza więc udostępnienie specjalnej platformy o wdzięcznej nazwie ZUCH - system Zapewniania Usług Chmurowych – dla administracji, w szczególności samorządowej. Jest to system informatyczny dostarczający nowoczesne i bezpieczne rozwiązania informatyczne.

11.05.2020

Mediacja ratunkiem dla sądów i prawników? Adwokaci apelują o danie jej szansy

Wymiar sprawiedliwości Koronawirus

Mediacja w czasie koronawirusa zdecydowanie nabiera nowego znaczenia. O jej zaletach mówią nie tylko mediatorzy, przekonują się do niej też prawnicy, nawet ci, którzy byli sceptyczni do takich form rozwiązywania sporów. Do współpracy i korzystania z niej zachęca też apel Sekcji Arbitrażu i Mediacji stołecznego samorządu adwokackiego, skierowany także do sędziów.

11.05.2020

Pracownicy tymczasowi bez wsparcia ze strony państwa

Prawo pracy Ubezpieczenia społeczne Koronawirus Dofinansowanie do wynagrodzeń Tarcza Antykryzysowa (zawieszona)

Rząd nie przewidział w tarczach antykryzysowych pomocy dla pracodawców zatrudniających pracowników tymczasowych. Nie wiadomo, czy mogą oni zostać objęci przestojem ekonomicznym w firmie, w której faktycznie pracują, ani czy zatrudniająca ich agencja pracy tymczasowej będzie mogła uzyskać dofinansowanie do wypłacanych im wynagrodzeń. Problemów jest wiele, a rozwiązań - póki co - brak.

11.05.2020

Nieżyciowe, niespójne z przepisami i drogie. Takie są zalecenia PIP dla firm

BHP Koronawirus

Pracodawcy nie zostawiają suchej nitki na zaleceniach Państwowej Inspekcji Pracy w sprawie bezpiecznego powrotu do pracy. Mówią, że są za ogólne. Niektóre też generują koszty, są trudne do zrealizowania w stanie epidemii, a także sprzeczne z przepisami wydanymi przez Radę Ministrów czy ministra zdrowia.

11.05.2020

Nauczyciel w zdalnej pracy obrywa po kieszeni

Kadry w oświacie

Pensje nauczycieli w czasie epidemii koronawirusa spadły, głównie z powodu nierealizowania lub nieuznawania godzin ponadwymiarowych. Ale nie tylko - ankieta ZNP pokazuje, że nauczyciele tracą również niektóre dodatki. MEN nie rozstrzygnęło też kwestii, jakie wynagrodzenie dostaną pedagodzy, którzy nie wrócą do pracy w przedszkolu.

11.05.2020

NSA pozwala opóźniać zwroty VAT

VAT Doradca podatkowy

Urzędy skarbowe stosują różne sztuczki i lakoniczne uzasadnienia, żeby przedłużyć postępowania i opóźnić zwroty VAT. Podatnicy nawet nie mogą przewidzieć, kiedy otrzymają pieniądze, bo skarbówka wyznacza sobie kolejne terminy, których i tak nie dotrzymuje. Najnowszy wyrok NSA potwierdza, że działanie fiskusa jest... prawidłowe. Firmy, których płynność finansowa staje się zagrożona z powodu epidemii, na zwroty podatku mogą więc czekać jeszcze dłużej.

11.05.2020

Zakaz ruchu lotniczego na obszarze Polski do 23 maja

Transport Koronawirus

W niedzielę, 10 maja, weszły w życie przepisy, które przedłużyły do 23 maja zakaz ruchu lotniczego na obszarze Polski. Rozporządzenie jest już opublikowane w Dzienniku Ustaw. Ograniczenie dotyczy lotów krajowych oraz międzynarodowych.

10.05.2020

Sokołowska: Natychmiastowa izolacja sprawcy zmienia podejście do ofiar przemocy

Wymiar sprawiedliwości Zmiany w k.p.c.

To na sprawcach, nie na osobach pokrzywdzonych przemocą w rodzinie będzie spoczywać ciężar ponoszenia konsekwencji swoich nagannych zachowań. Ta zmiana przepisów jest istotna, bo całkowicie odwraca dotychczasowe podejście. Dziś z domów uciekają ofiary, często z dziećmi - mówi w rozmowie z Prawo.pl adwokat Monika Sokołowska.

10.05.2020

Był projekt w sprawie rekompensat za energię, ale nie wiadomo czy będzie ustawa

Rynek i konsument Prawo gospodarcze

Już w lutym złożyłem do wykazu prac legislacyjnych Rady Ministrów projekt ustawy o rekompensatach z tytułu wzrostu cen energii elektrycznej w 2020 roku - przypomniał w sobotę wicepremier, minister aktywów państwowych Jacek Sasin. Nie poinformował jednak, co rząd z tym projektem zrobił lub zamierza zrobić.

10.05.2020

SN: Kandydatów na I prezesa wciąż nie wybrano, Zgromadzenie odroczone do wtorku

Prawnicy Wymiar sprawiedliwości

Trwające od piątku Zgromadzenie Ogólne Sędziów Sądu Najwyższego nie zdołało wyłonić kandydatów na nowego I prezesa tego sądu. Nie udało się wybrać członków komisji skrutacyjnej, która miałaby przeprowadzić wybory, nie doszło też do zgłaszania kandydatów. Obrady zostały przerwane do wtorku.

09.05.2020

Nowe narzędzia rozwiązywania problemu przemocy domowej

Prawo karne

Policja zyskała nowe uprawnienia. Będzie mogła nakazać natychmiastowe opuszczenie mieszkania przez sprawcę przemocy domowej. - Ustawa antyprzemocowa daje nowe narzędzia, aby problem przemocy był skutecznie rozwiązywany. To istotny krok w udoskonalaniu systemu pomocy osobom pokrzywdzonym – powiedział w sobotę w Zamościu wiceminister sprawiedliwości, Marcin Romanowski.

09.05.2020