Bezpłatna pomoc prawna też "odmraża się"

Prawo karne Prawo cywilne Prawnicy

Punkty bezpłatnego poradnictwa prawnego, które w czasie epidemii działały zdalnie, stopniowo wracają do funkcjonowania w formie stacjonarnej. Ministerstwo Sprawiedliwości przygotowuje wspólnie z Głównym Inspektoratem Sanitarnym rekomendacje dotyczące wymogów sanitarnych podczas udzielania porad prawnych.

07.06.2020

Więcej medyków ubezpieczonych od koronawirusa

BHP Zawody medyczne Koronawirus

Ministerstwo Zdrowia podpisało 1 czerwca r. aneks zawartej z PZU S.A. umowy zbiorowego ubezpieczenia następstw zakażenia po ekspozycji na koronawirus SARS- COV-2, który znacznie poszerza krąg osób objętych ubezpieczeniem. Teraz obejmie ono także m.in. salowe i cały personel medyczny oraz szpitalny.

07.06.2020

Co reguluje Prawo o adwokaturze?

Prawnicy

To ustawa z dnia 26 maja 1982 r., uchwalona przez Sejm PRL, która reguluje kwestie związane z zawodem adwokata, także dotyczące odpowiedzialności dyscyplinarnej. Była nowelizowana wielokrotnie, ostatnio w 2019 r.

07.06.2020

Siłownie, kluby fitness i kina już czynne

Małe i średnie firmy Koronawirus

Od soboty mogą działać m.in. kluby fitness, parki rozrywki, baseny, sale zabaw i siłownie. Od 6 czerwca mogą też prowadzić działalność kina. Muszą jednak przestrzegać zaleceń sanitarnych przygotowanych przez Ministerstwo Rozwoju we współpracy z Głównym Inspektoratem Sanitarnym i Ministerstwem Zdrowia. Wymagane jest m.in. zachowanie odpowiednich odległości.

06.06.2020

Mnóstwo wytycznych, wielkie koszty - szkoły gotowe na matury

Zarządzanie oświatą

Realizacja wytycznych nadesłanych dwa tygodnie temu w piątek po południu – taki termin stał się już nowym standardem MEN - odnośnie organizacji matur, jest niezłym wyzwaniem dla dyrektorów szkół. Samorządy zaś ponoszą wielkie wydatki na bezpieczeństwo sanitarne tych egzaminów.

06.06.2020

Finansowanie szkół – duże miasta z trudem, małe gminy na skraju

Samorząd terytorialny Finanse samorządów Finansowanie oświaty Koronawirus

Finansowanie oświaty zaczyna być dla samorządowców sprawą gardłową, gdyż w związku z kryzysem finansowym wywołanym przez koronawirusa, gminy i powiaty nie mają już z czego dokładać do tych zadań. Trzeba dyskutować, jak powinno wyglądać finansowanie poszczególnych zadań w różnych szczeblach samorządu – uważa MEN.

06.06.2020

Adwokatura chce sprawdzić jak COVID-19 wpłynął na rynek

Wymiar sprawiedliwości Koronawirus

W najbliższych dniach do adwokatów rozesłana zostanie ankieta, w której mają ocenić jak trzy miesiące z koronawirusem wpłynęły na ich pracę. Naczelna Rada Adwokacka chce sprawdzić ile kancelarii musiało zawiesić lub zakończyć działalność. Następnie - jak mówi jej prezes Jacek Trela - samorząd chce podjąć działania zaradcze.

06.06.2020

Innowacje, specjalizacja, klienci - kancelarie tak widzą szansę na przetrwanie po COVID-19

Prawnicy Rynek LegalTech Koronawirus

Aż 83 procent kancelarii - z USA i Europy - widzi konieczność wdrażania nowych technologii, w celu poprawienia swojej wydajności. Na top liście "lekarstw na kryzys" znalazły się też specjalizacja, bliska i transparentna współpraca z klientem, większa samoobsługa czy alternatywne sposoby rozliczeń. Ale często problemem jest opór kadry zarządzającej, która boi się zmian - wynika z raportu Wolters Kluwer.

06.06.2020

Zachowek nie zawsze jest kosztem w PIT

Domowe finanse PIT Podatek od spadków i darowizn

Wydatek poniesiony na zapłatę zachowku może być zaliczony do kosztów uzyskania przychodu z odpłatnego zbycia nieruchomości otrzymanej w spadku, a w drodze darowizny już nie. Zdaniem ekspertów przepisy różnicujące sytuację spadkobierców i obdarowanych mogą być niekonstytucyjne.

06.06.2020

Łukasz Piebiak nie wraca na razie do sądu

Prawnicy Wymiar sprawiedliwości

Łukasz Piebiak, zdymisjonowany po aferze hejterskiej w Ministerstwie Sprawiedliwości wiceminister, któremu kończy się urlop dla poratowania zdrowia, na rok ma trafić do pracy w Instytucie Wymiaru Sprawiedliwości, który podlega ministrowi sprawiedliwości. Wcześniej Piebiak zapowiadał powrót do orzekania w  Sądzie Rejonowym dla Miasta Stołecznego Warszawy. 

05.06.2020

Rusza e-platforma szkoleniowa warszawskiej izby radców prawnych

Prawnicy Koronawirus

Platforma e-learningowa ma ruszyć od 8 czerwca, a Okręgowa Izba Radców Prawnych w Warszawie, zachęca do korzystania z niej wszystkich radców prawnych, prawników zagranicznych i aplikantów radcowskich z całego kraju. Jak zapewnia, ma ona umożliwić udział w zajęciach online, wykładach na żywo, webinarach oraz korzystanie z bazy wykładów e-learningowych.

05.06.2020

Rząd ma nową wersję bonu turystycznego - tylko dla otrzymujących 500+

Pomoc społeczna Małe i średnie firmy Koronawirus

Zapowiadany od pewnego czasu bon wakacyjny, który ma być jedną z form wsparcia dla branży turystycznej, przybiera kolejne kształty. Prawo.pl dotarło do najnowszej wersji projektu ustawy, według którego dostaną je rodzice, którzy mają prawo do 500 plus. Wyniesie 500 zł na każde dziecko, do wykorzystania przez dwa lata.

05.06.2020

Zdalne zajęcia na UW być może również po wakacjach

Szkolnictwo wyższe

Mam nadzieję, że następny rok akademicki rozpoczniemy od tradycyjnej inauguracji 1 października, w takiej formie, do jakiej się przyzwyczailiśmy, ale musimy być też przygotowani na to, że sytuacja epidemiologiczna może się zmienić także na niekorzyść - mówi prof. Marcin Pałys, rektor Uniwersytetu Warszawskiego. Dopuszcza możliwość kontynuowania niektórych zajęć w formie zdalnej.

05.06.2020

MRPiPS: Szacowana stopa bezrobocia w maju wyniosła 6 proc.

Prawo pracy

Stopa bezrobocia rejestrowanego wyniosła w końcu maja 6 proc. i w porównaniu do kwietnia br. wzrosła o 0,2 pkt proc. - wynika z szacunków Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej. Bez pracy w końcu maja było 1 011,7 tys. osób. To mniejszy wzrost niż w kwietniu, kiedy stopa bezrobocia wzrosła do 5,8 proc. z 5,4 proc. w marcu.

05.06.2020

Samorządy: Tarcza 4 zakłada wsparcie lokalnych budżetów, ale za małe

Finanse publiczne Finanse samorządów Koronawirus Tarcza Antykryzysowa 4 (zawieszona)

W roku 2020 oprócz zwykłych zwolnień podatkowych samorządy udzielają także ulg podmiotom dotkniętym przez ograniczenia wprowadzone przez rząd w związku z epidemią. Te ulgi powinny być zrekompensowane z budżetu państwa – uważają samorządowcy.

05.06.2020

Rzecznik: Teleporady nie mogą być jedyną formą kontaktu z pacjentem

Opieka zdrowotna Koronawirus

Konieczne jest złagodzenie ograniczeń dotyczących wizyt w przychodniach oraz zapewnienie prawidłowej realizacji prawa do świadczeń zdrowotnych - apeluje do placówek ochrony zdrowia rzecznik praw pacjenta Bartłomiej Chmielowiec. - Telewizyta nie zastąpi rozmowy z pacjentem - podkreśla.

05.06.2020

Pilotaż nowego modelu opieki onkologicznej przedłużony do końca 2021 r. 

Opieka zdrowotna Finansowanie zdrowia

31 grudnia 2021 roku ma być datą zakończenia programu pilotażowego opieki nad świadczeniobiorcą w ramach sieci onkologicznej dla wszystkich ośrodków biorących udział w nim udział – przewiduje skierowany w piątek do konsultacji projekt rozporządzenia Ministra Zdrowia.

05.06.2020

Sondaż: 69 proc. Francuzów potępia obniżanie pensji w związku z Covid-19

Prawo pracy Koronawirus

Aż 69 proc. ankietowanych Francuzów potępia obniżanie wynagrodzeń w związku z kryzysem Covid-19, a 41 proc. obawia się utraty pracy. Zdecydowana większość badanych, bo ponad 80 proc., jest gotowa więcej płacić za produkty wytworzone we Francji po przeniesieniu zakładów z zagranicy – wynika z sondażu firmy Odoxa.

05.06.2020

Tarcza 4 ma wspierać utrzymanie miejsc pracy

Prawo pracy Koronawirus Tarcza Antykryzysowa 4 (zawieszona)

Wspieramy utrzymanie miejsc pracy poprzez rozwiązania pomagające pracodawcom, w których uderzyła pandemia COVID-19. Wierzymy, że pomogą one utrzymać im się na rynku, a w konsekwencji przyczynią się do ochrony wielu miejsc pracy – tak Ministerstwo Rozwoju reklamuje uchwaloną przez Sejm tzw. tarczę antykryzysową 4.

05.06.2020