GIS: Wytyczne dla zakładów przemysłowych to wersja robocza

Prawo pracy BHP Koronawirus

Wytyczne dla funkcjonowania zakładów przemysłowych w trakcie epidemii COVID-19 w Polsce, jakie pojawiły się na stronie internetowej Głównego Inspektoratu Sanitarnego, nie były wytycznymi tej instytucji. - To wersja robocza, która ujrzała światło dzienne na skutek błędu ludzkiego - wyjaśnia Inspekcja.

24.04.2020

Wiceminister: Trybunał Konstytucyjny zdecyduje, czy Polska będzie wykonywać wyroki TSUE

Prawnicy Wymiar sprawiedliwości Prawo europejskie

Trybunał Konstytucyjny jest sądem ostatniego słowa w Polsce nawet wobec orzeczeń Trybunału Sprawiedliwości UE - powiedział w piątek wiceminister sprawiedliwości Marcin Warchoł. Tymczasem dzień wcześniej komisarz UE stwierdził, że Polska musi wykonać postanowienie w sprawie Izby Dyscyplinarnej SN. I zagroził sankcjami.

24.04.2020

Gminy odmawiają przekazania spisów wyborców - korespondencyjne głosowanie pod znakiem zapytania

Samorząd terytorialny RODO Wybory Koronawirus

Poczta Polska wyśle ponownie do gmin wniosek o udostępnienie danych ze spisu wyborców, tym razem na być on podpisany elektronicznie. Gminy odmawiają przekazania danych. Rząd zapewnia, że przygotowania do głosowania korespondencyjnego przebiegają zgodnie z planem, ale przyznaje, że opór gmin to poważna przeszkoda formalna w organizacji wyborów.

24.04.2020

Zajęcia zawieszone do 24 maja, rok akademicki prawdopodobnie w terminie

Szkolnictwo wyższe

W związku z epidemią koronawirusa zmieniono harmonogram matur i egzaminów. Jak mówi Wojciech Murdzek, minister nauki, zmianie ulegnie termin rekrutacji do szkół wyższych. Możliwe jednak - jak zapewnił - że rok akademicki rozpocznie się w normalnym trybie. Na razie jednak zajęcia na uczelniach zawieszono do 24 maja.

24.04.2020

Bezrobotny może zarejestrować się bez kontaktu z urzędem pracy

Prawo pracy Koronawirus

Można zarejestrować się jako bezrobotny bez wychodzenia z domu - twierdzi resort pracy. Potrzebny tylko dostęp do internetu. Ci którzy nie mają komputera albo nie potrafią go obsługiwać, mogą wysłać dokumenty pocztą tradycyjną albo włożyć je do specjalnych skrzynek, które pojawiły się przy urzędach pracy.

24.04.2020

Matury i egzaminy ósmoklasisty w czerwcu, lekcje zawieszone do 24 maja

Minister edukacji narodowej podał terminy matur i egzaminów ósmoklasisty, odbędą się w czerwcu. Pierwsze będą matury, sesja rozpocznie się 8 czerwca. Rekrutacja do szkół średnich i wyższych ma odbyć się tak, by można było rozpocząć rok szkolny i akademicki w terminie. Tradycyjne lekcje zawieszono do 24 maja.

24.04.2020

List polecony można już odebrać bez wychodzenia z domu

Koronawirus

Ministerstwo Cyfryzacji poinformowało, że ruszyła nowa e-usługa, która umożliwia odbieranie listów poleconych bez czekania na listonosza i bez wizyty na poczcie. Aby skorzystać z eSkrzynki, potrzebny jest profil zaufany. Usługa dotyczy tylko listów poleconych. Tą drogą nie dotrą więc do nas pisma z sądow, prokuratur czy od komorników sądowych.

24.04.2020

GIS namawia pracodawców do łamania prawa

Prawo pracy BHP Koronawirus

Główny Inspektor Sanitarny wydał wytyczne dla funkcjonowania zakładów przemysłowych w trakcie epidemii COVID-19 w Polsce. Tyle, że jego rekomendacje, zdaniem prawników, nie są prawem, które zwolniłoby pracodawców z przestrzegania powszechnie obowiązujących przepisów. Co więcej, wykonanie rekomendacji GIS oznacza ich złamanie.

24.04.2020

Gminy mogą elastycznie podchodzić do zwolnień w podatku od nieruchomości

Samorząd terytorialny Podatki i opłaty lokalne Finanse samorządów

W ramach tarczy antykryzysowej gmina może zwolnić czasowo przedsiębiorców z podatku od nieruchomości lub przedłużyć terminy płatności rat podatku. Może też ustalić grupy przedsiębiorców, które obejmie wsparciem. Resort finansów sugeruje, aby samorządy podchodziły do tej formy wsparcia elastycznie i pamiętały o dochodach własnych.

24.04.2020

Epidemia może opóźnić obrony i wykluczyć z egzaminów na aplikacje

Szkolnictwo wyższe

Większość kandydatów na aplikacje prawnicze podchodzi do egzaminu wstępnego bezpośrednio po ukończeniu studiów. W tym roku dla części z nich może się to okazać niemożliwe. Chodzi o osoby, które praktyki i niektóre przedmioty obowiązkowe zostawiły sobie na ostatni rok. Pojawiają się głosy, by egzaminy na aplikacje przeprowadzić po raz pierwszy online.

24.04.2020

Apel o przywrócenie porodów rodzinnych i odwiedzin w oddziałach pediatrycznych

Opieka zdrowotna

Fundacja „Rodzić po ludzku” apeluje o przywrócenie porodów rodzinnych oraz odwiedzin hospitalizowanych dzieci, gdyż w innych krajach są one dopuszczone pomimo epidemii, a rodzące kobiety i dzieci przeżywają traumy w szpitalach. Do apelu dotyczącego odwiedzi małych pacjentów przyłączyła się krajowa konsultant ds. pediatrii Teresa Jackowska.

24.04.2020

Koszty marketingowe trzeba limitować

CIT Spółki

Ustawa o CIT limituje zaliczanie do kosztów wydatków na usługi niematerialne. Odliczać w całości można jednak kwoty bezpośrednio związane z wytworzeniem lub nabyciem towaru lub świadczeniem usługi. Problem w tym, że przepisy nie definiują tego pojęcia, a urzędnicy – jak potwierdza najnowsza interpretacja – próbują określać je zbyt luźno. Ograniczają przy tym zaliczanie do kosztów wydatków na marketing.

24.04.2020

Lekarz nie usprawiedliwi braku maseczki

Opieka zdrowotna Zawody medyczne Koronawirus

Lekarze nie mają obowiązku wydawać zaświadczeń do wylegitymowania się przed policją o tym, że ktoś nie może nosić maseczki ze względu na stan zdrowia, a sklepy ani kierowcy autobusów nie mogą też zakazywać wstępu osobom bez zasłoniętego nosa. Tylko ewentualnie policja może to weryfikować.

24.04.2020

Spór o wpłaty do PPK w okresie przestoju z powodu epidemii

PPK Tarcza Antykryzysowa (zawieszona)

Według Polskiego Funduszu Rozwoju, odpowiedzialnego za wdrażanie Pracowniczych Planów Kapitałowych, pracodawcy, którzy - zgodnie z przepisami "tarczy antykryzysowej" - wprowadzili przestój ekonomiczny albo obniżony wymiar czasu pracy, nie finansują wpłat do PPK. Część prawników nie zgadza się z tym poglądem i ostrzega przed pozwami pracowników.

24.04.2020

Polska wystąpi do KE o zgodę na 0 proc. VAT na książki

VAT

Prezes Rady Ministrów, z inicjatywy prezydenta Andrzeja Dudy oraz na wniosek wiceprezesa Rady Ministrów, ministra kultury i dziedzictwa narodowego prof. Piotra Glińskiego, wystąpi do Komisji Europejskiej o umożliwienie wprowadzenia w Polsce stawki 0 proc. VAT na książki drukowane.

23.04.2020

Pełnomocnicy Santandera: wyrok SN w sprawie frankowej to przełom

Kredyty frankowe

W końcu „odfrankowanie” kredytu indeksowanego do waluty CHF zostało wykluczone. Sąd Najwyższy nie dostrzega też jakiejkolwiek sprzeczności pomiędzy dochodzeniem przez bank roszczenia z tytułu bezpodstawnego (bezumownego) korzystania przez kredytobiorcę z udostępnionego mu kapitału z dotychczasowym orzecznictwem TSUE.

23.04.2020

Radcy chcą zniesienia ograniczeń w pracy sądów

Wymiar sprawiedliwości

Przyjmowane przez państwo regulacje szczególne w zakresie funkcjonowania wymiaru sprawiedliwości w okresie pandemii powinny być czasowe, niezbędne i proporcjonalne. Wprowadzone instytucje zawieszenia biegu terminów procesowych i administracyjnych spełniły swoją rolę i brak jest podstaw do dalszego ich utrzymywania - wskazuje warszawska OIRP.

23.04.2020

MEN: Świadectwo dla maturzysty w bezpieczny sposób

Szkoła i uczeń Zarządzanie oświatą

W piątek, 24 kwietnia, maturzyści kończą zajęcia dydaktyczne. Przepisy nie precyzują trybu, w jakim świadectwo jest wydawane oraz terminu, w którym absolwent odbiera świadectwo ukończenia szkoły. Procedury rozdania świadectw mają stworzyć dyrektorzy - MEN wskazuje przy tym, że w związku z epidemią, mają uwzględniać przede wszystkim bezpieczeństwo uczniów.

23.04.2020

Informacja celna i podatkowa pod jednym numerem telefonu

Ordynacja

W każdym miesiącu do informacji Krajowej Informacji Skarbowej dzwoni średnio 218 tysięcy osób, którzy próbują uzyskać odpowiedź na pytania dotyczące prawa podatkowego lub celnego. Okazuje się, że podatnicy mają najwięcej problemów z rozliczeniami VAT, PIT, CIT i e-deklaracjami.

23.04.2020

MS szykuje się na "odmrożenie" sądów - jest projekt tarczy antykryzysowej 3

Wymiar sprawiedliwości

Przeprowadzenie rozprawy w trybie telekonferencji, także z miejsca innego niż sąd, przywrócenie biegu terminów w sprawach, które mogą być rozstrzygane na posiedzeniach niejawnych, rozpoznawanie spraw w pierwszej instancji w składzie jednoosobowym i korzystanie z ePUAP-u przy wnoszeniu spraw pilnych do sądu - to główne zmiany w tarczy antykryzysowej zaproponowane przez resort sprawiedliwości.

23.04.2020