Skazany za brutalne zabójstwo przedterminowo zwolniony – skarga nadzwyczajna prokuratury

Wymiar sprawiedliwości

Przemysław Ł. został prawomocnie skazany na karę 25 lat pozbawienia wolności m.in. za zabójstwo ze szczególnym okrucieństwem. Jak ustalono zadał pokrzywdzonej około 160 ciosów nożem, a następnie podpalił zwłoki. Mimo że sąd penitencjarny odmówił mu warunkowego zwolnienia, apelacyjny zmienił to postanowienie. Teraz Prokurator Generalny wnosi skargę nadzwyczajną.

14.10.2020

Lekarze rodzinni odmawiają kierowania na testy

Opieka zdrowotna Finansowanie zdrowia Zawody medyczne

Pacjenci, którzy mają objawy COVID-19 i mieli kontakt z osobą zakażoną, nie mogą doprosić się w niektórych przychodniach o skierowanie na test - choć lekarze rodzinni mogą już je zlecać nawet gdy pacjent ma tylko jeden objaw koronawirusa.

14.10.2020

Uzasadnienie metodą "kopiuj-wklej" - Sąd Najwyższy uwzględnił kasację

Wymiar sprawiedliwości

Sprawa dotyczyła powództwa Skarbu Państwa-Naczelnika Urzędu Skarbowego o uznanie czynności zniesienia współwłasności nieruchomości pomiędzy podatnikiem a jego małżonką za bezskuteczną. RPO skierował skargę kasacyjną bo miał wątpliwości co do uzasadnienia sądu drugiej instancji. W jego ocenie całkowicie „przekleił” on lub przepisał treść pisma powoda, łącznie z... literówkami.

14.10.2020

Punkty karne do podważenia? Podstawa w ustawie jest, rozporządzenia nie ma

Prawnicy Policja

Przy pracach nad Centralną Ewidencją Pojazdów i Kierowców uchylono część przepisów dotyczących wymierzania punktów karnych. Mimo, że zmiany mają już dwa lata, nie ma do nich rozporządzenia. Powstała luka prawna wymagająca pilnej korekty. Prawnicy wskazują, że kierowcy mogą odmawiać przyjęcia mandatu, a nawet próbować wznawiać zakończone już prawomocnie postępowania.

14.10.2020

Czystość plus - samorządy rozczarowane projektem zmian w ustawach śmieciowych

Samorząd terytorialny Środowisko

Brak rozwiązania problemu nieruchomości niezamieszkałych i nowego wzoru wyliczania poziomów recyklingu wytykają samorządowcy projektowi nowelizacji ustaw "śmieciowych". Ich zdaniem niewiele on wnosi i – wbrew temu, co twierdzi rząd – nie wpłynie na obniżenie kosztów funkcjonowania gminnych systemów. Kontrowersje są też cały czas wokół spalarni odpadów.

14.10.2020

Wraca sprawa umów o pracę dla adwokatów - warszawski samorząd zdecydowanie na "tak"

Prawnicy Strefa aplikanta Prawo pracy

Blisko 90 proc. adwokatów i aplikantów, którzy wzięli udział w ankiecie przygotowanej przez Okręgową Radę Adwokacką w Warszawie, chce podjęcia działań zmierzających do cofnięcia zakazu zatrudnienia na umowę o pracę. Teraz - jak mówią organizatorzy badania - czas na ruch ze strony Naczelnej Rady Adwokackiej i szerszą dyskusję nad zmianami w tym zakresie.

14.10.2020

Przez brak notyfikacji, firmom grozi zwrot środków z bonu turystycznego

Prawo gospodarcze Koronawirus

Z bonu turystycznego korzystają bezpośrednio rodziny z dziećmi, ale pośrednio - przedsiębiorcy. Dlatego pomoc ta powinna być notyfikowana przez Komisję Europejską - uważa Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów. A skoro nie była, Unia może wszcząć przeciwko Polsce procedurę wyjaśniającą. Taką pomoc mogą zakwestionować również firmy, które nie skorzystały z tego wsparcia.

14.10.2020

Resort od funduszy nadal walczy o dobry język urzędowy

Wymiar sprawiedliwości Administracja publiczna

Ministerstwo Finansów i Funduszy Regionalnych przypomina, że 13 października obchodzony jest Międzynarodowy Dzień Prostego Języka. I deklaruje dalsze zabiegi o to, by ten standard na stałe zagościł również w wielu urzędach, firmach czy instytucjach publicznych w Polsce.

13.10.2020

Kierownictwo MEN przeciwne odgórnemu zamykaniu wszystkich szkół

Szkoła i uczeń

Całe kierownictwo MEN, a także ja osobiście jestem przeciwny zamykaniu odgórnemu wszystkich szkół w Polsce. System, w którym musi być zgoda sanepidu na inny tryb pracy niż stacjonarny, sprawdził się - ocenia minister edukacji narodowej Dariusz Piontkowski. Wskazał, że inspekcja sanitarna jest tą służbą, która powinna reagować, zwalczać epidemie i nie ma lepiej przygotowanej służby.

13.10.2020

Przybywa szkół pracujących zdalnie

Szkoła i uczeń Koronawirus

We wtorek 13 października w trybie mieszanym pracowało 801 placówek oświatowych, a 284 w trybie zdalnym. Pozostałe, czyli 47,39 tys., działa normalnie – podało we wtorek Ministerstwo Edukacji Narodowej. Liczby są podobne jak poprzedniego dnia, ale przybyło placówek pracujących wyłącznie zdalnie. W poniedziałek działało tak 264 placówek.

13.10.2020

Informatyzacja i usprawnienie komunikacji to najważniejsze reakcje firm na pandemię

Prawo pracy BHP HR Prawo AI

Głównym wyzwaniem dla działów HR podczas pandemii stało się zapewnienie bezpiecznych warunków pracy przy jednoczesnej poprawie komunikacji kanałami online. Jednocześnie 71 proc. firm nadal prowadziło procesy rekrutacyjne na stanowiska specjalistyczne i menedżerskie. Co czwarta firma podjęła decyzje o zwolnieniach – wynika z badania „Puls rynku pracy”.

13.10.2020

KE śledzi i niepokoi się uchyleniem immunitetu sędzi Morawiec

Prawnicy Wymiar sprawiedliwości Prawo europejskie

Śledzimy z zaniepokojeniem rozwój wypadków związanych z działaniami Izby Dyscyplinarnej polskiego Sądu Najwyższego - oświadczył we wtorek rzecznik Komisji Europejskiej Christian Wigand, nawiązując do uchylenia immunitetu sędzi Beacie Morawiec, której prokuratura zarzuca korupcję.

13.10.2020

Kolejne urzędy zamykają się, ale obsługują mieszkańców

Samorząd terytorialny Koronawirus

Okienko lub specjalny pulpit w przedsionku budynku, tak żeby mieszkańcy nie wchodzili do środka w celu załatwienia sprawy, skrzynki na dokumenty na zewnątrz, obsługa przez telefon i internet czy kontrola wejść przez straż miejską – tak radzą sobie samorządy, które zamknęły urzędy. Z powodu coraz większej liczby zachorowań kolejne ograniczają obsługę bezpośrednią interesantów.

13.10.2020

Mammografii i cytologii w czasie pandemii o ponad 90 proc. mniej

Opieka zdrowotna Zawody medyczne

Druga fala epidemii może ponownie wzmóc obawy pacjentów onkologicznych przed kontaktem z placówkami ochrony zdrowia. Lekarze apelują, żeby nie odraczać diagnostyki i leczenia przeciwnowotworowego, a także kontynuować rozpoczęte już terapie, bo zaniechanie tych działań może być groźniejsze w skutkach niż pandemia COVID-19.

13.10.2020

Rachunek rodzinny może chronić pieniądze przed egzekucją

Prawo cywilne Pomoc społeczna

Prawo pozwala wpłacać na specjalne rachunki rodzinne, wolne od opłat bankowych i prowizji, środki pochodzące ze świadczeń niepodlegających egzekucji. Jak jednak zauważa Rzecznik Praw Obywatelskich, nie są one jeszcze popularne. M.in. dlatego, że prowadzenie takiego rachunku nie jest obowiązkiem banku – to jeden z wielu produktów, które może on oferować według uznania.

13.10.2020

Premier na kwarantannie - apeluje o ostrożność i odpowiedzialność

Administracja publiczna Opieka zdrowotna Koronawirus

W związku z kontaktem z osobą zarażoną COVID-19, zgodnie z wszelkimi procedurami udaję się na kwarantannę - poinformował we wtorek premier Mateusz Morawiecki. - Uważajmy na siebie i bądźmy odpowiedzialni. Wszystkim życzę zdrowia - dodał szef rządu.

13.10.2020

MEDEL: To nielegalna decyzja, Beata Morawiec jest czynnym sędzią

Prawnicy Wymiar sprawiedliwości

Decyzja Izby Dyscyplinarnej Sądu Najwyższego o uchyleniu immunitetu sędziowskiego sędzi Beaty Morawiec i nałożeniu na nią sankcji dyscyplinarnych w postaci zawieszenia oraz obniżenia wynagrodzenia o 50 proc. jest nielegalna i musi skutkować natychmiastowymi działaniami ze strony instytucji europejskich - stwierdza Międzynarodowa organizacja Sędziowie Europejscy na rzecz Demokracji i Wolności (MEDEL).

13.10.2020

NIK: Państwo zwiększa wydatki na sport, a aktywność fizyczna dzieci spada

Szkoła i uczeń Opieka zdrowotna

WHO zaleca, żeby dzieci miały każdego dnia co najmniej 60 minut ruchu. Tymczasem aktywność fizyczna dzieci i młodzieży spada. Ruch coraz częściej przegrywa ze smartfonem i komputerem. Państwowe programy, które mają pobudzić aktywność fizyczną w tej grupie, nie pomagają.

13.10.2020

Radnym nie można utrudniać pracy, zwłaszcza tym z opozycji

Samorząd terytorialny

Prawo nie precyzuje, z jakim wyprzedzeniem trzeba informować radnych o terminie sesji i często dowiadują się o posiedzeniu i planie w ostatniej chwili. Utrudnia to organizację pracy i skutkuje słabym przygotowaniem. Szczególnie negatywnie działa to na radnych opozycyjnych, dla których gwarancje proceduralne mają kluczowe znaczenie, bo umożliwiają realne sprawowanie mandatu.

13.10.2020

W całym kraju żółta strefa - wraca pytanie o pracę kuratorów

Wymiar sprawiedliwości

Wraz z wzrostem zakażeń koronawirusem i objęciem całego kraju obostrzeniami związanymi z żółtą strefą wraca sprawa podejścia sądów m.in. do pracy kuratorów. Ogólnopolski Związek Zawodowy Kuratorów Sądów zwrócił się właśnie do prezesów sądów o wydanie odpowiednich zarządzeń.

13.10.2020