Odsetki związane z usługą finansową na gruncie VAT nie zawsze z podatkiem u źródła

CIT PIT Podatki międzynarodowe

Niedawno wydany został wyrok NSA, wskazujący, że odsetki od opóźnionej zapłaty, nawet jeżeli wkalkulowane są w cenę towaru, stanowią wynagrodzenie z tytułu finansowej usługi kredytowania kontrahenta, zwolnionej z VAT (sygn. I FSK 66/18). Na poparcie swojej argumentacji NSA przytoczył m.in. orzecznictwo Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej.

19.11.2020

Rząd da pracodawcom więcej czasu na uaktualnienie badań okresowych pracowników

Prawo pracy BHP Koronawirus

Z obecnych 60 do 180 dni od odwołania stanu zagrożenia epidemicznego albo stanu epidemii, rząd chce wydłużyć okres, w jakim pracodawcy i pracownicy będą mieli obowiązek uaktualnienia badań okresowych. O 180 dni wydłużona zostanie też ważność badań okresowych i kontrolnych, które przestały być aktualne po 7 marca 2020 r.

19.11.2020

UOKiK: Hurtownie mogły podbijać ceny leków

Opieka zdrowotna Finansowanie zdrowia Farmacja

Prezes UOKiK wszczął postępowanie wyjaśniające w kwestii systemów informatycznych stosowanych przez hurtownie farmaceutyczne, które mogą prowadzić do nieuczciwych praktyk rynkowych, powodujących wzrost cen leków i ograniczenie konkurencji. Urząd podejrzewa, że te praktyki mogą naruszać zarówno przepisy krajowe, jak i unijne.

19.11.2020

Otwieranie danych i dbanie o ich jakość jest kluczowe dla transparentnego państwa

Administracja publiczna Prawo AI

Proces otwierania danych jest ważny dla gospodarki, przedsiębiorców i urzędników. W Polsce można korzystać ze zbioru danych w portalu dane.gov.pl. Sama jakość danych jest niezwykle ważna, żeby mogły być ponownie wykorzystane - podkreślają uczestnicy konferencji o otwartych danych The Future is data. Przyszłość to dane - zorganizowanej przez Kancelarię Prezesa Rady Ministrów.

19.11.2020

Zgonów coraz więcej - osłabione urzędy stanu cywilnego z trudem nadążają

Samorząd terytorialny Administracja publiczna Koronawirus

Wzrost liczby zgonów może zablokować działanie USC. Śmierć pociąga za sobą oprócz rejestracji aktu stanu cywilnego konieczność sporządzenia wielu odpisów do załatwienia różnych spraw. Tymczasem urzędników jest mniej, bo przez COVID rotują się i chorują. Sama rejestracja nie jest łatwa, trudno więc zastąpić pracownika. Poza tym niezbędne są certyfikaty do systemu.

19.11.2020

Żołnierze liczą łóżka covidowe - także te dla noworodków

Opieka zdrowotna Finansowanie zdrowia Zawody medyczne

Ministerstwo Zdrowia podaje codziennie liczbę łóżek dostępnych w całej Polsce dla pacjentów z COVID-19. W ostatnich dniach jest ich przygotowanych około 35 tys., z czego 22 tysięcy zajętych. Ale w skład tych wolnych wchodzą także łóżeczka dla noworodków, które raportują szpitale. Ale chory na koronawirusa raczej się na nich nie położy.

19.11.2020

Coraz więcej skarg na brak leczenia szpitalnego

Opieka zdrowotna Finansowanie zdrowia Zawody medyczne Koronawirus

Pacjenci masowo skarżą się na ograniczenia w dostępie do leczenia szpitalnego. Do biura Rzecznika Praw Pacjenta wpłynęło w październiku o 70 procent więcej niż w miesiącach poprzednich skarg na szpitale, bo te przyjmują teraz głównie chorych z koronawirusem.

19.11.2020

"Tarcze" wycięły część licytacji nieruchomości - problem także dla dłużników

Wymiar sprawiedliwości Poprawmy prawo

Zakaz eksmisji i przeprowadzania dużej części licytacji nieruchomości, miał co do zasady chronić przed skutkami koronowirusa. Efektem jest jednak spadek takich licytacji o ponad 50 proc. Dane wynikają z porównania pierwszego półrocza 2020 r. i 2019 r. Co ważne jednak - jak mówią komornicy - przepisy nie uderzyły jedynie w wierzycieli, ale też w dłużników - choćby frankowych.

19.11.2020

Nowy JPK do złożenia do 25 listopada - uwaga na grupy towarów i usług

VAT Rachunkowość

Nieubłaganie zbliża się termin rozliczenia VAT za październik. Wszyscy podatnicy VAT po raz pierwszy złożą nowy jednolity plik kontrolny połączony z deklaracją podatkową. Ministerstwo Finansów przygotowało narzędzia. W praktyce okazuje się jednak, że nowa forma raportowania - zamiast ułatwień - niesie ze sobą problemy i wątpliwości.

19.11.2020

Kto rozwiąże problemy frankowiczów - Unia, Sąd Najwyższy czy państwo

Kredyty frankowe

Komisja Europejska pyta Polskę, czy przestrzega praw konsumentów, zwłaszcza frankowiczów. Jej wątpliwości budzą m.in. rozbieżności w orzecznictwie. Jeśli Unia uzna, że są łamane prawa kredytobiorców, może wytoczyć postępowanie. O rozbieżności w orzecznictwie pyta też sądy powszechne I prezes Sądu Najwyższego, która planuje skierować pytania do poszerzonego składu. Kto pierwszy pomoże frankowiczom - Unia czy SN? Zdaniem prawników - powinien SN.

19.11.2020

Intrum – jedna z największych firm windykacyjnych zaczyna korzystać z Ultima Ratio

Wymiar sprawiedliwości

Intrum, międzynarodowa firma zajmująca się obrotem wierzytelnościami i windykacją, obecna w 24 krajach Europy, zaczyna korzystać z e-arbitrażu Ultima Ratio. Od teraz będzie proponować osobom zadłużonym zawarcie zapisu na sąd polubowny w zawieranych ugodach dotyczących spłaty zaległych zobowiązań - informuje e-sąd.

19.11.2020

Rząd się cofa - premier straci kontrolę nad Radą Dialogu Społecznego

Wprowadzenie obowiązku składania oświadczeń lustracyjnych przez obecnych i przyszłych członków Rady Dialogu Społecznego oraz przywrócenie powoływania członków Rady przez Prezydenta RP - to główne propozycje zmian do projektu nowelizacji ustawy o RDS – ustalił Prawo.pl. W przyszłym tygodniu rząd ma przedstawić Radzie projekt ustawy.

19.11.2020

Domy wczasów dziecięcych bez subwencji oświatowej

Resort edukacji planuje oszczędności - domy wczasów dziecięcych nie będą finansowane z subwencji oświatowej. Odbije się to przede wszystkim na dzieciach i młodzieży fizycznie słabych, wymagających poprawy stanu zdrowia, z terenów zagrożonych, z rodzin zaniedbanych środowiskowo - zauważa Katarzyna Liszka-Michałka z Biura Związku Powiatów Polskich.

19.11.2020

Posłowie chcą dokapitalizować Polski Fundusz Rozwoju

Finanse publiczne

W Sejmie odbyło się drugie czytanie projektu ustawy budżetowej na 2021 roku. Posłowie PiS zaproponowali zgłosili kilka poprawek. Jedna z nich umożliwi dokapitalizowanie Polskiego Funduszu Rozwoju kwotą 6,6 miliarda złotych. Te pieniądze mają pomóc PFR w obsłudze firm potrzebujących wsparcia z powodu pandemii.

18.11.2020

Powstanie jeden wyspecjalizowany urząd skarbowy

Rachunkowość Doradca podatkowy Administracja publiczna

Specjalny urząd skarbowy będzie obsługiwał największe firmy z całego kraju. Jego utworzenie przewiduje opublikowany w środę projekt rozporządzenia ministra finansów. W założeniu nowa jednostka ma zapewnić kompleksową i profesjonalną obsługę podatkowym grupom kapitałowym i spółkom ich tworzącym.

18.11.2020

Prawo nie tylko dla radcy czy adwokata

Prawnicy

Nie ma jednej, określonej ścieżki kariery po ukończeniu studiów prawniczych - można skończyć aplikację albo spróbować swoich sił w pracy naukowej, można też rozpocząć karierę w administracji publicznej. Wszystko zależy od predyspozycji i planu na siebie.

18.11.2020

Adoptowane dziecko nie odziedziczy długów po biologicznym ojcu     

Prawo cywilne Wymiar sprawiedliwości Prawo rodzinne

Adoptowana dziewczynka nie nabyła spadku obciążonego długiem – orzekł prawomocnie sąd okręgowy, rozpatrując sprawę po orzeczeniu Sądu Najwyższego, który uwzględnił skargę nadzwyczajną RPO w sprawie niemożności odrzucenia przez rodziców adopcyjnych spadku w imieniu dziecka. Inny sąd wcześniej uznał to dziecko w sprawie spadkowej za pełnoprawnego spadkobiercę.

18.11.2020

RPO: Konieczna pomoc dla Młodzieżowych Ośrodków Wychowawczych

Nie ma szczegółowych wytycznych Ministerstwa Edukacji i Nauki co do zasad kwarantanny w młodzieżowych ośrodkach wychowawczych, wychowanków umieszcza się w zaimprowizowanych pomieszczeniach, z których sami nie mogą wychodzić. To niebezpieczne - zwraca uwagę Rzecznik Praw Obywatelskich.

18.11.2020