UE konsultuje pakiet regulacji w sprawie usług cyfrowych

Nowe technologie Prawo gospodarcze Prawo europejskie

Ułatwienie działalności na jednolitym rynku cyfrowym i zwiększenie możliwości ekspansji polskich firm to główne cele naszego kraju w kształtowaniu regulacji w Unii Europejskiej, których konsultacje właśnie się rozpoczęły - deklaruje Ministerstwo Rozwoju. I zachęca do wypełnienia ankiety, która ma pomóc zrozumieć potrzeby firm prowadzących działalność za pośrednictwem platform internetowych.

18.08.2020

Pracodawcy apelują do rządu o podwyżki dla budżetówki w 2021 roku

Samorząd terytorialny Administracja publiczna Prawo pracy

Rząd zaproponował w ramach prac nad założeniami projektu ustawy budżetowej na 2021 rok zamrożenie płac w budżetówce. Konfederacja Lewiatan, podobnie jak większość partnerów społecznych w Radzie Dialogu Społecznego, apeluje do rządu o weryfikację wstępnego stanowiska i zwiększenie wynagrodzeń pracowników sfery budżetowej.

18.08.2020

Digitalizacja przyspiesza w okresie pracy zdalnej

Prawo pracy HR Koronawirus

Dokumenty cyfrowe stają się niezbędne dla wszystkich, którzy cenią sobie komfort pracy, jej efektywność oraz wysoki poziom bezpieczeństwa. Prace związane z digitalizacją rozpoczęły się już w wielu firmach. Ci, którzy z powodzeniem przeprowadzili transformację cyfrową, uzyskali przewagę konkurencyjną i są w stanie przetwarzać nawet około miliona plików rocznie.

18.08.2020

Piontkowski: Wnioskujemy o zwiększenie subwencji oświatowej

Finansowanie oświaty

Minister edukacji narodowej Dariusz Piontkowski poinformował, że wystąpił do ministra finansów i do premiera z wnioskiem o zwiększenie subwencji oświatowej, żeby zapewnić dodatkowe środki na zajęcia w pierwszym semestrze nowego roku szkolnego. Dodał, że to samo powinny zrobić samorządy.

18.08.2020

NIK: Terminy największym problemem rekompensat dla producentów drobiu

NIK zbadała czy powiatowe biura Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa w województwie lubuskim prawidłowo wypłacały wypłacały producentom drobiu rekompensaty w związku z grypą ptaków, która miała miejsce na przełomie 2016 i 2017 r. Okazuje się, że największym problemem były zakreślone przez przepisy terminy - na złożenie wniosków o pomoc państwa i na ich rozpatrzenie.

18.08.2020

Janusz Cieszyński nie jest już wiceministrem zdrowia

Finansowanie zdrowia

Janusz Cieszyński zrezygnował ze stanowiska wiceministra w Ministerstwie Zdrowia. Funkcję tę pełnił od 2018 roku. Podkreślił, że to decyzja kilkukrotnie już odkładana, ale dzięki temu też dobrze przemyślana.

18.08.2020

Izolowany chory ma gorzej niż więzień

Opieka zdrowotna Finansowanie zdrowia

Pacjent, u którego stwierdzono COVID-19, ale nie może odbywać izolacji w warunkach domowych i nie jest kwalifikowany na hospitalizację, trafia do izolatorium. Powinien mieć tam zapewnioną opiekę personelu medycznego, co nie zawsze ma miejsce, ale w sumie warunki ma pod pewnymi względami są gorsze, niż w zakładzie karnym.

18.08.2020

Przedsiębiorcy, którzy wpłacili składki chociaż nie musieli, mogą je odzyskać

Ubezpieczenia społeczne Koronawirus Tarcza Antykryzysowa (zawieszona)

Nawet 3,5 mld zł wyniosły nadpłaty w składkach przedsiębiorców, z których mieli być zwolnieni z racji na COVID-19, a które - gdyby nie społeczna reakcja i w konsekwencji nowelizacja ustawy - zostałyby zaksięgowane na poczet składek na ubezpieczenia społeczne – wynika z informacji resortu pracy. Teraz ZUS musi ponownie rozpatrzeć wnioski przedsiębiorców,

18.08.2020

Bez zwrotu wydatków na obrońcę - RPO wnosi kasację

Prawnicy

Sąd pierwszej instancji warunkowo umorzył sprawę dotyczącą udziału w bójce, a prokuratura to zaskarżyła, bo uznała że wyrok jest zbyt łagodny. W drugiej instancji zaskarżenie zostało oddalone, sąd nie zwrócił jednak kosztów obrony poniesionych przez oskarżonych. Rzecznik Praw Obywatelskich wnosi kasację.

18.08.2020

Adwokatura głowi się, jak podołać samorządowym wyborom

Prawnicy Koronawirus

Dyskusja nad tym, jak przeprowadzić zgromadzenia w poszczególnych izbach oraz Krajowy Zjazd Adwokatury - będzie tematem wtorkowego posiedzenie prezydium Naczelnej Rady Adwokackiej, z udziałem wszystkich dziekanów. Transmisja online nie oznacza bowiem udziału w obradach online. Prawo.pl ustaliło, że trwają też rozmowy z Ministerstwem Sprawiedliwości

18.08.2020

Zwolnienia lekarskie - mniej z powodu ciąży, więcej zaburzeń psychicznych

Prawo pracy Ubezpieczenia społeczne Opieka zdrowotna

Ciąża, poród i połóg to były jedne z najczęstszych przyczyn absencji chorobowej w pierwszym półroczu 2020 roku. W ZUS zarejestrowano też 19,1 tys. zwolnień lekarskich wystawionych z tytułu COVID-19 na 242,6 tys. dni takiej nieobecności i 46,3 tys. zwolnień wystawionych w związku z kwarantanną na 553,9 tys. dni absencji chorobowej.

18.08.2020

Podatek Belki wymaga zmian, ale o likwidacji nie ma mowy

Domowe finanse PIT

Wpływy z tzw. podatku Belki są na tyle duże, że Ministerstwo Finansów nie zamierza z niego rezygnować. Obiecuje jednak pewne zmiany. Sprawa jest niebagatelna, bo chodzi o około trzy miliardy złotych rocznie. Tymczasem obecne oprocentowanie lokat i zasady wypłacania odsetek powodują, że podatek w skrajnych przypadkach wynosi nie 19, ale nawet 100 procent.

18.08.2020

Na mierzenie temperatury w szkole potrzebna zgoda rodzica

Zarządzanie oświatą

Uczeń z gorączką lub stanem podgorączkowym nie powinien przychodzić do szkoły. Jeżeli jednak się w niej pojawi, powinien zostać odizolowany w odrębnym pomieszczeniu. Jednak szkoła nie ma uprawnień do mierzenia uczniom temperatury - powinna na to uzyskiwać zgodę ich rodziców. W razie potrzeby decyzję w tej sprawie może wydać inspektor sanitarny.

18.08.2020

Nowe województwa to większy prestiż dla niektórych i gorsze usługi dla wszystkich

Samorząd terytorialny Finanse publiczne Finanse samorządów Prawo europejskie

Gdyby doszło do wydzielenia nowych województw - mówi się o mazowieckim, środkowopomorskim, częstochowskim - to miasta będące ich stolicami zyskałyby na prestiżu, ale same regiony zubożałyby, usługi społeczne byłyby na niższym poziomie, trudniej byłoby im sięgać po pieniądze z UE, do tego wzrosłaby ich zależność od rządu i finansów centralnych. W próbach zmian na mapie niektórzy widzą też dążenie do recentralizacji.

18.08.2020

Senat przeciwko podwyżkom wynagrodzeń dla najwyższych władz

Senat opowiedział się w poniedziałek przeciwko ustawie podwyższającej wynagrodzenia dla prezydenta, premiera, posłów i senatorów, ministrów i wiceministrów, wojewodów i samorządowców. Za wnioskiem o odrzucenie ustawy głosowało 48 senatorów, przeciw było 45. Nikt nie wstrzymał się od głosu. Według sygnałów z kierownictwa PiS, Sejm raczej nie uchwali ustawy ponownie.

17.08.2020

Rząd poprawia tarczę dla turystyki - Senat odkłada debatę

Koronawirus Tarcza Antykryzysowa (zawieszona)

Senacka Komisja Gospodarki Narodowej i Innowacyjności ogłosiła w poniedziałek przerwę w pracach nad ustawą dotyczącą drugiej tarczy antykryzysowej dla turystyki do następnego posiedzenia Senatu. Powodem były poprawki wniesione przez senatora PiS, ale popierane przez rząd. Kolejne posiedzenie Izby odbędzie się we wrześniu.

17.08.2020

RPO interweniuje w UOKiK w sprawie opłat za infolinie konsumenckie

Rynek i konsument Prawo europejskie

Ludzie skarżą się na stawki opłat za połączenie z infoliniami konsumenckimi. Koszt rozmowy zależy od decyzji firmy prowadzącej infolinię, taryfy z jakiej korzysta konsument, a do tego koszt tej opłaty jest naliczany poza abonamentem, co oznacza, że konsument ponosi dodatkową opłatę.

17.08.2020

MEN zachęca do składania zamówień na maseczki

Szkoły mogą zamawiać bezpłatne płyny do dezynfekcji oraz maski medyczne dla personelu szkolnego. Ministerstwo Edukacji Narodowej udostępnia dyrektorom odpowiedni formularz. Będzie on aktywny do 10 września 2020 r. Część szkół może wypełniać go już od dziś.

17.08.2020

Rząd przygotowuje zasady ładowania e-pojazdów w budynkach mieszkalnych

Budownictwo

Przygotowywane przez Ministerstwo Klimatu rozporządzenie ma określić sposób ustalania tzw. minimalnej mocy przyłączeniowej dla stanowisk do ładowania aut elektrycznych np. w budynkach mieszkalnych. Na stronie Rządowego Centrum Legislacji opublikowany został właśnie projekt tej regulacji.

17.08.2020

Rekrutacja do szkół ponadpodstwowych - do wtorku dokumenty, w czwartek lista przyjętych

Od 13 do 18 sierpnia w szkole, do której kandydat został zakwalifikowany trzeba potwierdzić wolę przyjęcia w postaci przedłożenia oryginału świadectwa ukończenia szkoły i oryginału zaświadczenia o wynikach egzaminu zewnętrznego. Należy to zrobić, jeśli dokumenty te nie zostały złożone w uzupełnieniu wniosku o przyjęcie do szkoły ponadpodstawowej.

17.08.2020