Już obowiązują wyższe stawki za kilometrówkę

PIT Rachunkowość Doradca podatkowy Prawo pracy

Od 17 stycznia 2023 roku nastąpiła zmiana wysokości stawek za 1 kilometr przebiegu pojazdu, według których pracodawca pokrywa koszty używania pojazdów prywatnych używanych przez pracowników do celów służbowych. To pierwsza zmiana stawek od 2007 roku. Wymusiła ją inflacja i rosnące koszy eksploatacji pojazdów.

17.01.2023

Rozliczanie podatku u źródła staje się coraz bardziej przyjazne

Doradca podatkowy Podatki międzynarodowe Polski Ład

Styczniowa nowelizacja przepisów podatkowych wprowadziła zmiany w zakresie podatku u źródła. Wydłużono m.in. ważność składanych oświadczeń. Złagodzono także warunek niepobierania przez płatnika podatku od odsetek i dyskonta od skarbowych papierów wartościowych - bonów i obligacji skarbowych. Zmiany mają szanse uprościć rozliczanie podatku u źródła.

17.01.2023

Podatek od przerzuconych dochodów obejmie więcej podatników

CIT Doradca podatkowy Podatki międzynarodowe

Zmiany w regulacjach dotyczących podatku od przerzuconych dochodów skutkować mogą tym, że obejmie on większą grupę podatników. Pojawią się również dodatkowe obciążenia podatkowe. Zdaniem ekspertów, spowoduje to wzrost liczby sporów między podatnikami a skarbówką. Już teraz warto zbierać odpowiednią dokumentację od kontrahentów zagranicznych, by potwierdzić brak obowiązku zapłaty podatku.

12.01.2023

Po zmianie przepisów łatwiej korzystać z tzw. estońskiego CIT

CIT Doradca podatkowy Spółki

Z dniem 1 stycznia 2023 roku weszła w życie duża nowelizacja przepisów o podatku dochodowym od osób prawnych. Część zmian dotyczy tzw. estońskiego CIT. Korzystanie z preferencyjnego opodatkowania dochodu będzie teraz łatwiejsze. Prawnicy chwalą, że duża część regulacji została doprecyzowana. Zauważają jednak, że zmiany mogłyby sięgnąć jeszcze dalej.

05.01.2023

Od stycznia 2023 roku PIT-2 muszą składać nie tylko pracownicy

PIT Rachunkowość Polski Ład

Od stycznia 2023 roku obowiązują nowe zasady składania PIT-2 i innych formularzy-oświadczeń służących rozliczaniu zaliczek na PIT przez pracodawców. Z tematem po raz pierwszy muszą się zapoznać zatrudnieni na umowach o dzieło i zleceniach. Według nowych zasad, w niektórych sytuacjach druki muszą wypełnić również oni. Duże zmiany dotyczą jednak także pracowników. Piszemy o nich również w Tax Alert.

04.01.2023

Fundacje rodzinne będą mogły płacić tzw. estoński CIT

CIT Doradca podatkowy Finanse

Fundacje rodzinne, które będą miały charakter holdingowy i będą osiągać głównie zyski pasywne, będą mogły skorzystać z zasad estońskich. Dotychczas spółki o takim charakterze nie mogły korzystać z dobrodziejstw estońskiego CIT. Kto jeszcze zaoszczędzi na podatkach, korzystając z fundacji rodzinnych? Zapytaliśmy ekspertów.

03.01.2023

E-książka obiektu oraz elektroniczny dziennik budowy - kolejny etap cyfryzacji wchodzi w życie

Budownictwo Nowe technologie

Od Nowego Roku zaczynają obowiązywać przepisy o e-książce obiektu budowlanego, a pod koniec stycznia o elektronicznym dzienniku budowy, co będzie sporym ułatwieniem dla zarządców i właścicieli budynków oraz inwestorów. Razem z nowelą prawa budowlanego wchodzi w życie rozporządzenie określające szczegółowe zasady prowadzenia elektronicznej książki obiektu budowlanego.

01.01.2023

Nowy Rok tradycyjnie pełen zmian w prawie

Prawo karne Prawo cywilne Prawnicy Domowe finanse Doradca podatkowy Prawo pracy Prawo gospodarcze

Ustawodawca przyzwyczaił nas, że początek każdego roku wymaga zapoznania się z mnóstwem zmian w obowiązujących przepisach. Tegoroczne nowelizacje dotkną niemal każdego aspektu prawa. Od 1 stycznia obowiązują m.in. nowe zasady rozliczania wynagrodzeń, najmu, czy płacenia podatku w oparciu o tzw. estoński CIT. Zmiany dotkną także np. zatorów płatniczych, zasad składania reklamacji i wymiaru sprawiedliwości.

01.01.2023

W tym roku mniej obowiązków, ale wyższe kary za brak dokumentacji cen transferowych

CIT Doradca podatkowy

Z początkiem stycznia 2023 roku uchylone zostały przepisy o pośrednich transakcjach rajowych. Podniesione zostały progi dokumentacyjne dla bezpośrednich transakcji rajowych realizowanych zarówno z podmiotami powiązanymi jak i niepowiązanymi. Będzie też nowa wersja formularza TPR. Wzrosły jednak kary za brak dokumentacji cen transferowych.

01.01.2023

Odpis 1,5 proc. podatku dla organizacji już w zeznaniach za 2022 rok

Domowe finanse PIT

Już od stycznia przyszłego roku podatnicy będą mieli możliwość przekazania na rzecz organizacji pożytku publicznego 1,5 proc. swojego podatku dochodowego, zamiast dotychczasowego 1 proc. Zwiększona stawka będzie miała zastosowanie już do zeznań podatkowych składanych za 2022 rok. Pewne ułatwienia wprowadzono dla emerytów i rencistów.

31.12.2022

Nowe terminy rozliczenia ryczałtu w PIT-28 i PIT-28S

PIT Rachunkowość

Resort finansów przypomina, że od rozliczenia 2022 roku PIT-28 i PIT-28S składa się w terminie od 15 lutego do 30 kwietnia. Ryczałt za grudzień 2022 r. oraz za ostatni kwartał 2022 r. trzeba natomiast rozliczyć do końca lutego 2023 roku. W kolejnych latach ryczałt ma być płatny do 20. stycznia następnego roku podatkowego.

30.12.2022

Polska Spółka Holdingowa – większa dostępność i korzyść podatkowa od 2023 roku

CIT Doradca podatkowy Spółki

Zastąpienie obecnego, 95-proc. zwolnienia dywidendowego pełnym stuprocentowym zwolnieniem, możliwość tworzenia polskiej spółki holdingowej również przez prostą spółkę akcyjną, łagodniejsze warunki skorzystania ze zwolnienia – to korzystne zmiany wchodzące w życie z początkiem przyszłego roku. Eksperci wskazują, że pewne warunki i wymogi jednak pozostają i wymagają pilnego urealnienia.

29.12.2022

Najem 2023 - czas na analizę umów z najemcami

Domowe finanse PIT Doradca podatkowy Polski Ład

Nowy rok przynosi istotne zmiany w zakresie opodatkowania wynajmu nieruchomości. Eksperci radzą, żeby podatnicy przeanalizowali umowy z najemcami i dokonali w nich ewentualnych zmian, tak aby sprecyzować, że koszty mediów, które fizycznie opłaca wynajmujący, są zwracane przez najemcę. Tego rodzaju zapisy pozwolą na wyłączenie tych kwot z zakresu przychodów podlegających opodatkowaniu.

28.12.2022

Niektóre wydatki państwa poza regułą wydatkową – prezydent jest za

Finanse publiczne

Prezydent Andrzej Duda podpisał nowelizację ustawy o podatku od niektórych instytucji finansowych oraz niektórych innych ustaw. Nowelizacja przewiduje, że w tym roku stabilizująca reguła wydatkowa (SRW) nie będzie ograniczała dodatkowych wydatków państwa. Chodzi m.in. o wsparcie podmiotów dotkniętych kryzysem energetycznym, emerytów i rencistów w związku z inflacją oraz wydatków związanych z finansowaniem sił zbrojnych.

22.12.2022

Prezydent podpisał nowelizację przepisów akcyzowych

Akcyza Doradca podatkowy

Prezydent Andrzej Duda podpisał zmiany w przepisach ustawy o podatku akcyzowym. Nowelizacja przewiduje m.in. zwolnienie sprzedaży paliw z podatku od sprzedaży detalicznej. Wpłynie także na rozliczenia drobnych producentów wina i napojów fermentowanych. Większość nowych przepisów wejdzie w życie 1 stycznia 2023 roku.

22.12.2022

Nadchodzi uwolnienie rynku energii dla aut elektrycznych

Środowisko Nowe technologie Energetyka

Z początkiem 2023 roku wszyscy dostawcy prądu do stacji ładowania samochodów elektrycznych będą mogli mieć dostęp do tych stacji. Oznacza to wolną konkurencję dla takich dostaw na dynamicznie rosnącym rynku energii dla samochodów elektrycznych. Liczba stacji ładowania podwoiła się w Polsce w ciągu ostatnich dwóch lat.

20.12.2022

Notariusze nie będą już wysyłać do urzędu papierowych aktów notarialnych

Prawnicy Ordynacja Doradca podatkowy

Za kilka dni w życie wejdą przepisy, które zwolnią notariuszy z obowiązku wysyłania do urzędów skarbowych papierowych odpisów aktów notarialnych. Zgłoszeń do Głównego Inspektora Informacji Finansowych także będzie można dokonywać według nowych, uproszczonych zasad. Tradycyjną wysyłkę zastąpi forma elektroniczna.

09.12.2022

Prezydent podpisał drakoński kodeks karny

Prawo karne

Prezydent Andrzej Duda złożył podpis pod nowelizacją kodeksu karnego z 7 lipca br., która wprowadza nową drakońską politykę karną. Kara 25 lat więzienia zastąpiona została 30 latami, możliwość zakazu warunkowego zwolnienia przy orzekaniu dożywocia, zaostrzono kary dla pijanych lub odurzonych kierowców, ale też m.in. za gwałty. Co więcej, już 14-latek za niektóre rodzaje zabójstwa ma odpowiadać jak dorosły.

02.12.2022

Już obowiązuje nowelizacja mająca wspierać poprawę warunków mieszkaniowych

Samorząd terytorialny Domowe finanse Budownictwo

Weszły w życie przepisy ustawy o zmianie niektórych ustaw wspierających poprawę warunków mieszkaniowych, które umożliwiają ubieganie się o wyższe wsparcie na poprawę efektywności energetycznej ze środków rządowego Funduszu Termomodernizacji i Remontów. Wprowadzają też nowe instrumenty wspierające poprawę efektywności energetycznej istniejących budynków.

01.12.2022

Nowelizacja doprecyzowuje przepisy o dostarczaniu przez ZUS pism w postaci elektronicznej

Ubezpieczenia społeczne

Prezydent Andrzej Duda podpisał nowelizację ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych, która m.in. doprecyzowuje przepisy dotyczące dostarczania przez ZUS pism w postaci elektronicznej. Ma ona na celu uporządkowanie i doprecyzowanie przepisów, aby proces wydawania elektronicznych decyzji, postanowień i innych pism z ZUS był szybszy i bardziej skuteczny.

24.11.2022