Rewolucja w kontrolach NFZ

Finansowanie zdrowia

Od 1 czerwca br. zmieniły się przepisy o prowadzeniu kontroli przez Narodowy Fundusz Zdrowia. Eksperci mówią o rewolucji, jeśli chodzi o proces i zasady kontroli, ale także rozszerzenie uprawnień dla kontrolerów. Wcześniej tylko jeden przepis w ustawie o świadczeniach mówił o kontrolach, a po nowelizacji jest aż 20 takich przepisów.

18.06.2019

Łagodniejsze przepisy dotyczące dofinansowywania czasopism naukowych

Szkolnictwo wyższe

Resort nauki chce złagodzić przepisy rozporządzenia określającego warunki formalne wniosków o dofinansowanie czasopism naukowych. Będzie to korzystne dla osób, które spóźniły się ze złożeniem podpisanej umowy, bo czekały na decyzję o przyznaniu dofinansowania.

17.06.2019

Sejm przyjął poprawki Senatu - zmiany w prawie karnym mogą wejść w życie

Prawo karne Wymiar sprawiedliwości

Sejm przyjął w czwartek wieczorem 41 spośród 42 poprawek Senatu do zmian w kodeksie karnym. Obszerna nowelizacja obejmuje 105 z 363 artykułów tej ustawy. Zaostrza m.in. kary za przestępstwa dotyczące pedofilii, ale przewiduje też surowsze sankcje za wiele innych czynów, ograniczenie możliwości zawieszania kar oraz wprowadza bezwzględne dożywocie.

13.06.2019

Sejm znowelizował ustawę o Krajowym Zasobie Nieruchomości

Budownictwo

Krajowy Zasób Nieruchomości będzie dysponował większą ilością terenów, które będzie można wykorzystać pod budownictwo mieszkaniowe. Posłowie zdecydowali też o zmianach doprecyzowujących ustawę o przekształceniu użytkowania wieczystego.

13.06.2019

Nowe przepisy zwiększą poziom ochrony radiologicznej

Pacjent Prawo AI

Nowelizacja Prawa atomowego i ustawy o ochronie przeciwpożarowej, którą w czwartek wieczorem przyjął Sejm, zakłada wzmocnienie systemu bezpieczeństwa jądrowego i ochrony radiologicznej w Polsce i dostosowanie go do unijnych przepisów.

13.06.2019

Nowe przepisy pozwolą na szybsze eliminowanie zanieczyszczeń powietrza 

Środowisko Prawo gospodarcze

Przyspieszenie procesu eliminowania zagrożeń związanych z zanieczyszczeniem powietrza m.in pyłami zawieszonymi PM 10 i PM 2,5 oraz benzopirenem - to cel uchwalonej przez Sejm w czwartek ustawy mającej być wykonaniem wyroku Trybunału Sprawiedliwości UE przeciwko Polsce ws. niespełniania wymogów jakości powietrza.

13.06.2019

Ustawa prądowa jeszcze raz poprawiona

Rynek i konsument Prawo gospodarcze Małe i średnie firmy

Sejm uchwalił w czwartek bez poprawek nowelizację ustawy zamrażającą ceny prądu przez cały 2019 rok, m.in. dla gospodarstw domowych, mikro- i małych firm, szpitali, jednostek sektora finansów publicznych, w tym samorządów.

13.06.2019

Będą informacje o GMO w żywności i paszach

Środowisko Rynek i konsument Prawo gospodarcze

Konsumenci będą mieć dostęp do informacji, czy w procesie wytwarzania żywności i pasz wykorzystane jest GMO. Dzięki temu będą mogli dokonywać bardziej świadomego wyboru podczas zakupów, ale wiele zależy od producentów, bo znakowanie produktów będzie dobrowolne. Ustawę w tej sprawie w czwartek przyjął Sejm.

13.06.2019

Ewidencja odpadów od 1 stycznia 2020 roku będzie tylko elektroniczna

Samorząd terytorialny Środowisko Podatki i opłaty lokalne

Sejm przyjął w czwartek ustawę, zgodnie z którą prowadzenie ewidencji odpadów odbywać się będzie od przyszłego roku wyłącznie elektronicznie za pośrednictwem indywidualnego konta w systemie elektronicznej bazy danych o produktach i opakowaniach oraz o gospodarce odpadami.

13.06.2019

Sejm przyjął przepisy o prostej spółce akcyjnej

Spółki

Prosta spółka akcyjna to nowy rodzaj spółki, utworzonej z myślą o start-upach. Do jej założenia wystarczy 1 zł kapitału, a rejestracja ma odbywać się elektronicznie w ciągu 24 godzin.

13.06.2019

Ustawa podpisana - nie będzie limitu wpłat do PPK

Ubezpieczenia społeczne Spółki Prawo gospodarcze

Prezydent Andrzej Duda podpisał ustawę znoszącą limit 30-krotności podstawy wpłat w pracowniczych planach kapitałowych (PPK). Ustawa rozszerza też katalog osób zatrudnionych o osoby przebywające na urlopach wychowawczych lub pobierające zasiłek macierzyński.

07.06.2019

Nie będzie opłat za pobyt rodzica z dzieckiem w szpitalu

Opieka zdrowotna

Nowelizację ustawy o prawach pacjenta, która znosi opłaty za pobyt rodzica z dzieckiem czy też opiekuna osoby niepełnosprawnej w szpitalu podpisał prezydent. NFZ ma pokryć wszystkie koszty związane z pobytem rodzica w postaci, łóżka, pościeli i posiłku. Dyrektorzy szpitali mają nadzieję, że Fundusz realnie wyceni dodatkowe wydatki, bo w skali roku chodzi o dziesiątki milionów złotych.

07.06.2019

Uproszczone zlecenia na wyroby medyczne

Opieka zdrowotna

Uproszczenie zasad potwierdzania posiadania prawa do świadczeń opieki zdrowotnej oraz weryfikację zlecenia na wyroby medyczne zakłada nowelizacja ustawy refundacyjnej. Nowelę 6 czerwca podpisał prezydent.  

07.06.2019

Domy pomocy społecznej zagrożone brakiem dostępu do leków

Opieka zdrowotna

Dzisiaj weszły w życie zmiany w prawie farmaceutycznym, które przewidują, że apteka może sprzedać lek wyłącznie w celu bezpośredniego zaopatrywania ludności, w tym nieodpłatnie pacjentowi tylko na jego leczenie. Zdaniem Konfederacji Lewiatan i Związku Pracodawców Aptecznych PharmaNET nowe przepisy mogą uniemożliwić dalszą sprzedaż leków domom opieki społecznej. 

06.06.2019

Będzie pomoc dla dzieci poszkodowanych przez zdarzenia atmosferyczne

Pomoc społeczna Szkoła i uczeń Finansowanie oświaty

Rząd ustanowił program wspierający dzieci i uczniów pochodzących z rodzin, które poniosły straty w wyniku zdarzeń atmosferycznych, takich jak powódź czy huragan. Według rządowych szacunków z programu skorzysta ok. 2 tys. dzieci i uczniów.

06.06.2019

Policjant wydalony ze służby bezterminowo zawalczy o oczyszczenie z zarzutów

Policja Prawo pracy

Prezydent podpisał nowelizację ustawy o Policji, która wprowadza całkowite zniesienie terminowego ograniczenia prawa funkcjonariusza do złożenia wniosku o wznowienie postępowania dyscyplinarnego, w przypadku gdy zakończyło się orzeczeniem o wydaleniu ze służby. W razie jego śmierci - takie prawo będą mieli jego najbliżsi.

04.06.2019

Prezydent podpisał zmianę ustawy o Karcie Polaka

Administracja publiczna

Rozszerzenie zakresu regulacji ustawy o Karcie Polaka na wszystkie osoby polskiego pochodzenia zamieszkałe za granicą i likwidacja dotychczasowych zróżnicowań uprawnień osób polskiego pochodzenia z uwagi na posiadane obywatelstwo - to cele nowej ustawy.

04.06.2019

Nowe funkcje e-dowodu od 1 czerwca

Administracja publiczna

Za pomocą e-dowodu można dokonać potwierdzenia danych profilu zaufanego przy jego uzyskaniu, przedłużaniu czy unieważnianiu. Do tej pory trzeba było zgłosić się do punktu potwierdzającego, np. w urzędzie skarbowym lub za pośrednictwem bankowości elektronicznej.  

01.06.2019

Nowe stawki obowiązkowego ubezpieczenia OC dla podmiotów leczniczych

Prawo gospodarcze Opieka zdrowotna Zawody medyczne

1 czerwca wchodzi w życie rozporządzenie dotyczące  obowiązkowego ubezpieczenia odpowiedzialności cywilnej podmiotu wykonującego działalność leczniczą. Uwzględnia ono już także minimalne sumy gwarancyjne ubezpieczenia dla działalności leczniczej w formie jednoosobowej działalności gospodarczej w indywidualnej praktyce fizjoterapeutycznej.

31.05.2019