Dwa lata na oddziale zamkniętym szpitala bez podstawy prawnej - RPO interweniuje w sądzie

Prawo karne Wymiar sprawiedliwości Opieka zdrowotna

Niemal przez dwa lata mężczyzna przebywał na oddziale psychiatrii sądowej - choć sąd nie orzekł wobec niego środka zabezpieczającego. W ocenie Rzecznika Praw Obywatelskich w ten sposób doszło do bezprawnego pozbawienia go wolności. Dlatego wystąpił do prezesa Sądu Okręgowego w Gdańsku, by sprawdził, czy nadzór penitencjarny funkcjonuje prawidłowo.

15.01.2022

Dymisje w Radzie Medycznej na znak protestu

Opieka zdrowotna Zawody medyczne

Podczas trwającego w piątek z udziałem premiera Mateusza Morawieckiego posiedzenia Rady Medycznej 13 z 17 jej członków poinformowało, że rezygnuje z pracy w tym organie. Jako powód podali ignorowanie ich rekomendacji, a czarę goryczy miało przelać nieodwołanie małopolskiej kurator oświaty za antyszczepionkową wypowiedź. W tej sytuacji formuła rady ma być zmieniona.

14.01.2022

Dwa ministerstwa przygotowują strategię dla osób starszych

Opieka zdrowotna Finansowanie zdrowia

Rząd planuje rozwój opieki nad osobami starszymi. Wyższe środki na płace w opiece długoterminowej - to priorytety Ministerstwa Zdrowia. Z kolei resort rodziny pracuje nad Strategią Usług Społecznych, w której stawia na nowe usługi w domach pomocy społecznej, ale też wsparcie starszych osób w środowisku lokalnym. W marcu strategia będzie przyjęta, a pierwsze projekty ustaw mają być w czerwcu.

14.01.2022

Wycena domowej wentylacji mechanicznej jest przeszacowana i musi być obniżona

Opieka zdrowotna Finansowanie zdrowia

Zdaniem wiceministra zdrowia Macieja Miłkowskiego wycena świadczenia domowej wentylacji mechanicznej jest za wysoka. Niższe wyceny miały wejść od 1 stycznia br., jednak ze względu na protest Ogólnopolskiego Związku Świadczeniodawców Wentylacji Mechanicznej tak się nie stało.

13.01.2022

Polski Ład wypycha lekarzy z etatów

PIT Prawo pracy Ubezpieczenia społeczne Opieka zdrowotna Polski Ład

W szpitalach toczą się intensywne negocjacje w sprawie zmiany formy zatrudnienia w związku z wprowadzeniem Polskiego Ładu. Wielu lekarzy złożyło lub rozważa złożenie wypowiedzenia umów o pracę i umów zlecenia. Oczekują nowego sposobu zatrudnienia lub rekompensat. Zdaniem prawników, reforma podatkowa może wypchnąć lekarzy z umów o pracę.

13.01.2022

Bezpłatny transport pacjenta do domu po zakończeniu leczenia

Pacjent Opieka zdrowotna Finansowanie zdrowia

Bezpłatny transport po wypisie ze szpitala do miejsca zamieszkania przysługuje tylko pacjentowi z dysfunkcję narządu ruchu uniemożliwiającą mu korzystanie z transportu publicznego. W określonych przypadkach na zlecenie lekarza przysługuje pacjentowi transport finansowany przez szpital w 40 proc. Resztę trzeba dopłacić.

12.01.2022

Zasady wydawania dokumentacji po śmierci pacjenta rodzą problemy nie tylko dla lekarzy

Opieka zdrowotna

Po śmierci pacjenta jego dokumentacja medyczna jest udostępniana osobie upoważnionej przez niego za życia lub osobie, która w chwili zgonu była jego przedstawicielem ustawowym. Lekarze nie musi badać czy konkretna osoba ubiegająca się o taki dostęp spełnia ustawowe kryteria osoby bliskiej, bo zrobi to sąd. Pacjent za życia może też wskazać komu nie chce udostępnić dokumentacji ale przepisy nie precyzują jednak w jakiej formie ma to zrobić i jak podmioty medyczne mają się o tym dowiedzieć.

11.01.2022

Pierwszą kopię dokumentacji medycznej pacjent dostaje za darmo

Pacjent Opieka zdrowotna RODO

Pacjent ma prawo dostępu do swojej dokumentacji medycznej. Pierwsza kopia, a także ta pobierana w związku z postępowaniem przed wojewódzką komisją do spraw orzekania o zdarzeniach medycznych, powinna być przekazana pacjentowi bezpłatnie. Gdy szpital odmawia bezpłatnego udostępnienia pierwszej kopii można się poskarżyć do prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych lub Rzecznika Praw Pacjenta.

11.01.2022

Rodzic może otrzymać zwolnienie z pracy, jeżeli opiekuje się dzieckiem w szpitalu

Opieka zdrowotna

Pracownik może otrzymać zwolnienie od pracy i zasiłek opiekuńczy, jeśli jego dziecko przebywa w szpitalu. Długość zwolnienia zależy od wieku dziecka. ZUS może odmówić wypłacenia zasiłku opiekuńczego, jeżeli w domu są inne osoby mogące zaopiekować się chorym dzieckiem. Wyjątkiem są dzieci poniżej 2. roku życia.

11.01.2022

Zasady postępowania ze zwłokami zależą od okoliczności zgonu

Pacjent Opieka zdrowotna Koronawirus

Sposób postępowania ze zwłokami zależy od miejsca zgonu i okoliczności, które mu towarzyszyły. Przepisy określają sposób postępowania w tym zakresie. Prawodawca wprowadził także specjalne procedury w odniesieniu do zwłok osób zmarłych na chorobę wywołaną wirusem SARS-CoV-2. Regulacje te wdrażają szczególne środki ostrożności.

11.01.2022

Nowy Instytut Ekspertyz Medycznych ma poprawić dostępność biegłych

Prawo karne Prawo cywilne Opieka zdrowotna

W Polsce na opinię biegłego w sprawie o błąd medyczny można czekać w nieskończoność, a w najlepszym wypadku kilka miesięcy. Problem ten ma rozwiązać nowo powołany przez ministra sprawiedliwości Instytut Ekspertyz Medycznych. Zdaniem ekspertów to mało prawdopodobne, bo… brakuje standardów świadczeń zdrowotnych, ale też obiektywnych, rzetelnych biegłych medyków.

10.01.2022

Rząd podniósł akcyzę tylko na niektóre alkohole, na inne... obniżył

Domowe finanse Akcyza Rachunkowość Doradca podatkowy Opieka zdrowotna

Od 1 stycznia 2022 roku weszły w życie przepisy, które podniosły znacząco opodatkowanie alkoholu. Uzasadnieniem, według deklaracji resortu finansów, była troska o zdrowie Polaków i zniechęcenie ich do spożywania alkoholu. Eksperci punktują tu jednak brak spójności rządu – w tym samym czasie obniżono bowiem podatek nakładany na producentów win, miodów pitnych i wódek regionalnych.

10.01.2022

Egzamin na szefa szpitala to wotum nieufności dla dobrych dyrektorów

Opieka zdrowotna Zarządzanie

By zarządzać szpitalem, trzeba będzie mieć ukończone studia MBA lub zdać państwowy egzamin. Ten wymóg będzie dotyczył wszystkich startujących w konkursach za dwa i pół roku. Zdaniem ekspertów dyrektorzy zdali już praktyczny egzamin w czasie pandemii i dodatkowe wymogi nie powinny ich dotyczyć. To muszą być dobrze przygotowani menedżerowie - replikuje minister Niedzielski.

07.01.2022

Ministerstwo rodziny poprawia program "Za życiem"

Opieka zdrowotna

Prawie 3,2 mld zł w budżecie programu „Za życiem” jest dedykowane na zdrowie. MZ jest odpowiedzialne za 6 zadań programu w dwóch pierwszych priorytetach. W najbliższych latach program będzie kontynuowany i wciąż wsłuchujemy się w to, co należy poprawić – mówił wiceminister zdrowia Maciej Miłkowski 4 stycznia na konferencji prasowej poświęconej zmianom w programie.

04.01.2022

Rzecznik przedsiębiorców apeluje o zmiany w składce zdrowotnej

Prawo pracy Opieka zdrowotna Polski Ład

Rzecznik Małych i Średnich Przedsiębiorców Adam Abramowicz wystąpił do premiera Mateusza Morawieckiego z apelem, aby szybko poprawić Polski Ład i zmienić sposób opłacania składek. Rzecznik proponuje, aby miesięczna podstawa wymiaru składek na ubezpieczenie zdrowotne miała charakter stały, obliczany na podstawie minimalnego wynagrodzenia obowiązującego w dniu 1 stycznia danego roku. 

03.01.2022

NFZ zapłaci za terapię dzieci uzależnionych od technologii cyfrowych

Nowe technologie Opieka zdrowotna

Narodowy Fundusz Zdrowia poinformował w poniedziałek, że wspólnie z Ministerstwem Zdrowia, uruchomił program pilotażowy dla dzieci uzależnionych od nowych technologii cyfrowych. W 10 specjalistycznych ośrodkach najmłodsi i ich rodziny otrzymają bezpłatnie profesjonalną pomoc psychologiczną. Za terapię płaci NFZ.

03.01.2022

TSUE: Nie tylko opakowanie papierosów musi zawierać ostrzeżenie zdrowotne

Rynek i konsument Opieka zdrowotna Prawo europejskie

Przedsiębiorca zorganizował proces sprzedaży papierosów w sposób, który uniemożliwiał zapoznanie się z ostrzeżeniami zdrowotnymi na etapie oferowania produktu. Zamiast paczek przedstawiał ich ilustracje, bez informacji o szkodliwości papierosów. Trybunał Sprawiedliwości UE orzekł, że unijne prawo zakazuje ukrywania ostrzeżeń zdrowotnych. Tym samym nie można wykorzystywać ilustracji, które ich nie zawierają.

03.01.2022

Przymusowe leczenie alkoholików to fikcja, bo brakuje sankcji

Prawo rodzinne Opieka zdrowotna Poprawmy prawo

Sąd może skierować na leczenia alkoholika, ale nie ma żadnych sankcji za niestawienie się na terapię. Ponadto brakuje procedur przyjęcia takiego przymusowego pacjenta na leczenie. Dlatego zdaniem ekspertów, a także Najwyższej Izby Kontroli, przepisy trzeba poprawić, bo te obecnie obowiązujące w praktyce nie działają. Problemem jest też niska skuteczność takich przymusowych terapii.

03.01.2022