Myśliwy, który będzie ratował ludzi - uprzywilejowany

Obrona cywilna

W rządowym projekcie ustawy o ochronie ludności i obronie cywilnej pojawił się, w ramach autopoprawki zapis, że myśliwi wykonujący działania ratownicze, otrzymują nieodpłatnie prawo do badań lekarskich i ubezpieczenia OC i NNW. Żaden inny podmiot ochrony ludności nie dostał takiego prezentu. Nie wiadomo jednak, jakie badania ma wykonać myśliwy, który zajmie się ratowaniem.

02.10.2024

Ewidencja korpusu obrony cywilnej może zdekonspirować agentów specsłużb

Compliance Wojsko Obrona cywilna

Zgodnie z projektem ustawy o ochronie ludności i obronie cywilnej w skład krajowej rezerwy obrony cywilnej mają wejść także nie podlegający obowiązkowi służby wojskowej funkcjonariusze służb specjalnych m.in. ABW, CBA, kontrwywiadu i wywiadu wojskowego. Mają trafić do specjalnej ewidencji. Eksperci przestrzegają, że taka ewidencja może zdekonspirować agentów specsłużb i zagrozić bezpieczeństwu państwa.

05.07.2024

Ochotnicy w obronie cywilnej - idea dobra, ale przepisy trzeba doprecyzować

Administracja publiczna Wojsko Obrona cywilna

Przyjęte w projekcie ustawy o ochronie ludności i obronie cywilnej unormowania, związane z ochotniczym zaciągiem do służby w obronie cywilnej, wymagają uzupełnienia i doprecyzowania. Liczę, że na etapie dalszych prac legislacyjnych, kwestie te zostaną wszechstronnie przeanalizowane i projektowane przepisy uzyskają bardziej przejrzysty kształt - pisze dr Jarosław Dolny, radca prawny.

02.07.2024

Szef MON zapowiada ustawę o obronie cywilnej

Wojsko Obrona cywilna

Będziemy zwiększać liczebność armii, ale także zdolności operacyjne Wojska Polskiego, na to położę dużo większy nacisk - powiedział w sobotę Władysław Kosiniak-Kamysz, wicepremier, minister obrony narodowej. Zaznaczył również, że potrzebna jest ustawa o obronie cywilnej. Prace nad nowymi przepisami mają się rozpocząć wkrótce.

20.01.2024

Nowa obrona cywilna głównie na barkach straży pożarnej

Samorząd terytorialny Administracja publiczna Obrona cywilna

W czasie wojny lub innego stanu nadzwyczajnego jednostki straży pożarnej mają przekształcić się w formacje obrony cywilnej. Mają gasić, ratować, ewakuować, dostarczać jedzenie i zapewnić dach nad głową. Zdaniem ekspertów, straż nie podoła tylu obowiązkom, projektowane przepisy rozmijają się z tym, jak powinna wyglądać obrona cywilna. Ponadto nie jest jasne, kto za co odpowiada i kto komu podlega.

28.09.2022

Najważniejszym problemem obrony cywilnej jest to, że jej nie ma

Samorząd terytorialny Administracja publiczna Opieka zdrowotna Obrona cywilna

Obrona cywilna istnieje na papierze. Opiera się na raportowaniu i sprawdzaniu działania syren alarmowych. Zarządzanie kryzysowe kuleje, co pokazała pandemia i kryzys uchodźczy. Zdaniem ekspertów, trzeba połączyć te instytucje, opracować rzetelne ramy prawne, a przede wszystkim dofinansować te zadania. Dziś w powiatowych magazynach, jeśli coś zalega, to maski przeciwgazowe z lekcji przysposobienia wojskowego.

24.06.2022