Szczególne zasady bezpieczeństwa przy otwarciu kin, teatrów, filharmonii

Administracja publiczna BHP Koronawirus

Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego publikuje zasady powrotu do kin i teatrów. W wytycznych podkreśla, że konieczne jest zakrywania ust i nosa przez widzów oraz udostępnienie nie więcej niż połowy liczby miejsc na sali. Zaleca powołanie koordynatora do spraw zdrowotnych lub delegowanie pracownika do zadań związanych z dbałością o zachowanie ustalonych procedur.

02.06.2020

Kryzys konstytucyjny dopadnie każdego z nas

Administracja publiczna

Wielu ludziom wydaje się, że nie dotyka on zwykłych obywateli. Że to niezrozumiałe spory polityków i części prawników, ale nie ma to większego wpływu na ich życie. Bzdura! To tylko pozory. Tak jest wyłącznie do czasu. Kiedy przyjdzie im rozstrzygnąć jakąś sprawę w sądzie czy na policji miny z pewnością im zrzedną - pisze adwokat Karolina Pilawska.

02.06.2020

NIK: Place zabaw i małe obiekty sportowe nie są bezpieczne

Samorząd terytorialny Administracja publiczna

Stan techniczny placów zabaw i małych obiektów infrastruktury sportowo-rekreacyjnej jest zły – alarmuje Najwyższa Izba Kontroli. Istniejące urządzenia są często przestarzałe, a nowo powstające siłownie plenerowe, skateparki czy parki linowe powinny być bezpieczne, a nie ma przepisów normujących wymogi ich budowy i utrzymania.

01.06.2020

Ruszyła rekrutacja do Krajowej Szkoły Administracji Publicznej

Administracja publiczna

Rozpoczął się nabór kandydatów do Krajowej Szkoły Administracji Publicznej. Potrwa od 1 czerwca do 14 sierpnia 2020 roku. Zgłaszać można się elektronicznie, a rekrutacja odbędzie się w trzech etapach. Absolwenci mają szansę na rozwój profesjonalnej kariery w administracji publicznej.

01.06.2020

Profil zaufany umożliwia załatwianie spraw bez wychodzenia z domu

Administracja publiczna Nowe technologie

Profil zaufany umożliwia załatwianie spraw urzędowych elektronicznie, bo za jego pomocą możliwe jest złożenie podpisu zaufanego. Działa jak odręczny podpis. Można go założyć bez wychodzenia z domu i jest narzędziem bezpłatnym. przypominamy, jak go uzyskać.

31.05.2020

Odmrażanie także w muzeum, ale decyzję podejmie dyrektor

Samorząd terytorialny Administracja publiczna

Ministerstwo kultury informuje, że decyzje dotyczące zmiany form udostępniania instytucji kultury, takich jak muzea należą do dyrektora instytucji. Ma on działać w porozumieniu z organizatorem oraz właściwym oddziałem sanepidu. Odmrażanie nie oznacza też, że nie będzie obowiązku noszenia maseczki w budynku, parku czy na parkingu.

31.05.2020

Strasburg: Informacja o HIV w zaświadczeniu z wojska narusza prawo do prywatności

Administracja publiczna RODO

Europejski Trybunał Praw Człowieka w wyroku z 26 maja uznał, iż umieszczenie informacji o nosicielstwie HIV na zaświadczeniu o zwolnieniu ze służby wojskowej stanowiło naruszenie prawa do poszanowania życia prywatnego skarżącego. Zdaniem Trybunału rząd Mołdowy nie wyjaśnił, dlaczego wymagał wpisywania tych danych do dokumentu.

31.05.2020

Kupno lub sprzedaż auta można zgłosić online

Administracja publiczna

Zbycie lub nabycie pojazdu, czyli jego sprzedaż, kupno czy darowiznę można zgłosić przez internet. Jest to usługa bezpłatna, a do złożenia wniosku elektronicznie potrzebny jest profil zaufany. Za niedopełnienie obowiązku zgłoszenia w terminie grozi kara od 200 do 1000 zł.

30.05.2020

NIK: Zatopione na dnie morza wraki grożą katastrofą ekologiczną

Administracja publiczna

Statki zatopione na dnie Bałtyku mogą spowodować katastrofę ekologiczną przez wyciekające z nich paliwo i środki trujące. NIK stwierdziła, że administracja morska i ochrony środowiska nie rozpoznały zagrożenia, nie szacowały ryzyka i nie przeciwdziałały niebezpieczeństwu.

30.05.2020

Terminy administracyjne już biegną

Samorząd terytorialny Administracja publiczna Koronawirus Kodeks postępowania administracyjnego

Niedawna nowelizacja ustawy odwiesza bieg administracyjnych terminów materialnych i procesowych. Organy administracji publicznej nie mogą już zaprzestać wykonywania czynności w postępowaniach administracyjnych bez narażenia się na zarzut bezczynności lub przewlekłości.

30.05.2020

Projekt w Sejmie - nie trzeba będzie mieć prawa jazdy przy sobie

Administracja publiczna

Zniesienie obowiązku posiadania przy sobie prawa jazdy na terenie Polski oraz możliwość zachowania dotychczasowego numeru rejestracyjnego na wniosek właściciela pojazdu - to niektóre ze zmian, które przewiduje projekt nowelizacji Prawa o ruchu drogowym, nad którą pracuje parlament.

29.05.2020

NIK: System nadzoru Narodowego Centrum Badań i Rozwoju nie działa

Administracja publiczna

Najwyższa Izba Kontroli krytycznie ocenia realizację prac rozwojowych na rzecz obronności finansowanych przez Narodowe Centrum Badań i Rozwoju. System nadzoru był niespójny i nieprzejrzysty, a przez to także nieskuteczny, a NCBR płaciło za realizację projektów, których efekty nie mogły być bezpośrednio wykorzystane przez armię.

29.05.2020

Zmiany w prowadzeniu polityki rozwoju uchwalone

Samorząd terytorialny Administracja publiczna

Wzmocnienie partnerstwa rządu z samorządami oraz powiązanie planowania społeczno-gospodarczego z przestrzennym - to cel nowelizacji ustawy o zasadach prowadzenia polityki rozwoju, która została w czwartek uchwalona przez Sejm. Za ustawą głosowało 417 posłów, jeden był przeciw, a tylko 37 wstrzymało się od głosu. Teraz nowela trafi pod obrady Senatu.

28.05.2020

Za grzechy królów płacą poddani

Finanse publiczne Administracja publiczna Koronawirus

Przedsiębiorcy zapowiadają składanie pozwów. Chcą odszkodowań od Skarbu Państwa za straty poniesione wskutek pandemicznych ograniczeń. Nikt nadal nie wie, z jak wielkim kryzysem przyjdzie się nam zmierzyć. Rząd konsekwentnie odmawia wprowadzenia stanu klęski żywiołowej, mimo że ograniczyłoby to dochodzone roszczenia. Brak jest również skutecznej i rzeczywistej kontroli konstytucyjności aktów prawnych.

28.05.2020

Sebastian Skuza nowym wiceministrem finansów

Ordynacja Administracja publiczna

Sebastian Skuza 1 czerwca 2020 roku obejmie stanowisko sekretarza stanu w Ministerstwie Finansów. Zastąpi wiceministra Tomasza Robaczyńskiego, który 31 maja 2020 r. kończy swoją pracę w resorcie. Będzie odpowiadał za budżet państwa i finanse samorządu terytorialnego.

28.05.2020

30-lecie wielkiej reformy i coraz mniej samorządu w samorządzie

Samorząd terytorialny Administracja publiczna

Instrukcyjne prawo, ciągłe zmiany kluczowych przepisów, brak pieniędzy na wykonywanie zadań i odbieranie dochodów - to zdaniem samorządowców główne przeszkody w rozwoju samorządności. A, jak podkreślają, to samorządy są liderami w wykorzystywaniu środków UE, w nich rozwija się społeczeństwo obywatelskie, one też pełnią ważną rolę w rozwoju biznesu.

27.05.2020

NSA: Urlop nie przywróci terminu do wniesienia odwołania

Samorząd terytorialny Administracja publiczna

Strona postępowania powinna przewidzieć możliwość doręczenia korespondencji w czasie swojej nieobecności spowodowanej urlopem i zabezpieczyć możliwość jej skutecznego odbioru. Niestety tego nie zrobiła, więc świadczyło to o jej niedbalstwie i uniemożliwiło przywrócenie terminu. Tak orzekł Naczelny Sąd Administracyjny.

27.05.2020

Jerzy Buzek: Mamy radykalny odwrót od decentralizacji

Samorząd terytorialny Administracja publiczna

W państwach demokratycznych normą jest partnerski model szczebli władzy publicznej. Taki model budowaliśmy: silna gmina rozwiązująca podstawowe potrzeby mieszkańców uzupełniana przez powiat, który wraz z samorządowym województwem decyduje o rozwoju i polityce regionalnej. To zaowocowało decentralizacją państwa, zbliżeniem władz do obywateli i dialogiem

27.05.2020

Więcej spraw można załatwić w okienku, zaczynają biec terminy

Samorząd terytorialny Administracja publiczna

Od poniedziałku rusza następny etap odmrażania pracy urzędów. Osobiście będzie można załatwić więcej spraw, bo mają funkcjonować w pełnym zakresie, oczywiście z zachowaniem rygorów sanitarnych. Jednocześnie uchylone zostają przepisy wstrzymujące bieg terminów administracyjnych - zaczynają one biec od 24 maja.

25.05.2020