Prawo.pl
27 proc. Polaków odczuwa potrzebę zrobienia sobie przerwy w pracy dłuższej niż dwa tygodnie, ale nie każdy może sobie na taki urlop pozwolić - wynika z najnowszego badania Pracuj.pl. Pracownicy mają jednak swoje sposoby na relaks w trakcie i po pracy, które pozwalają im utrzymywać równowagę fizyczną i mentalną - od długich weekendów, przez medytację, po krótkie przerwy w trakcie dnia.
Grażyna J. Leśniak
21.08.2023
Rynek Prawo pracy Rynek pracy

Zmiany w ustawie o finansach publicznych weszły w życie

Finanse publiczne Finanse samorządów Administracja publiczna
W dniu 19 sierpnia weszła w życie nowelizacja ustawy o finansach publicznych oraz niektórych innych ustaw, która dostosowuje polskie prawo do unijnych przepisów dotyczących ram budżetowych państw UE. Wprowadza również klauzulę obronną, która pozwoli na szczególne traktowanie wydatków związanych ze zwiększaniem potencjału obronnego Polski.
Monika Pogroszewska Agnieszka Matłacz
21.08.2023
Finanse publiczne Finanse samorządów Administracja publiczna
W przypadku transferu danych na podstawie decyzji o adekwatności nie jest konieczna ocena ryzyka, praktyk organów w zakresie dostępu do danych i ryzyka danych. Taki transfer dokonany przez przedsiębiorstwo nie może być zakwestionowany przez organ nadzorczy. Decyzja o adekwatności może także legalizować korzystanie z narzędzi takich jak Google Analytics w zakresie transferu danych - pisze Krzysztof Kaźmierczak, Data Protection Specialist RK RODO.
Krzysztof Kaźmierczak
21.08.2023
RODO
Dodatek węglowy przysługuje szerokiemu kręgowi uprawnionych. Organy administracji powinny zatem podjąć wysiłek, by móc go wypłacić. Jeżeli pojawią się wątpliwości czy dany wniosek uwzględnić, aby je rozwiać, oprócz danych z CEEB muszą sięgnąć do innych dowodów - orzekł Wojewódzki Sąd Administracyjny w Krakowie.
Marek Sondej
21.08.2023
Samorząd terytorialny Pomoc społeczna Węgiel
Wiele miast inwestuje w infrastrukturę rowerową bez formalnego planu. Często miliony złotych w ścieżki rowerowe prowadzące donikąd, budowane niezgodnie ze standardami, a nawet zagrażające bezpieczeństwu ich użytkowników. Skrytykowane samorządy nie zgadzają się z postawioną diagnozą.
Maria Dec-Kiełb
21.08.2023
Samorząd terytorialny
Trwające upały sprawiają, że pracownicy zastanawiają się, czy nie lepiej im będzie pracować w domu niż w biurze, i to nawet klimatyzowanym. Pracodawcy analizują z kolei, czy upał, zwłaszcza prognozowany z wyprzedzeniem, jest siłą wyższą, która pozwala im na polecenie pracy zdalnej. Zdaniem prawników, o ile wysokie temperatury zasadniczo nie mogą być przyczyną wydania polecenia pracy zdalnej, o tyle w obecnym stanie prawnym pracodawca ma pewne możliwości wydania takiego polecenia w okresie letnim.
Grażyna J. Leśniak
19.08.2023
Prawo pracy
Wakacje jak zwykle uwypuklają problem rozliczeń opłat za odpady komunalne w miejscowościach, w których wiele osób wynajmuje mieszkania letnikom. Wciąż nie wiadomo co robić, żeby nie płacili za to stali mieszkańcy. Niektórzy eksperci zastanawiają się wręcz nad powrotem do systemu wolnorynkowego. Część gmin decyduje się naliczać opłaty śmieciowe od ilości zużytej wody, ale nie jest to metoda idealna.
Zofia Jóźwiak
19.08.2023
Środowisko Odpady
Referendum ogólnokrajowe to instrument demokracji bezpośredniej, przewidziany przez Konstytucję RP z 1997 roku, w którym obywatele polscy, w drodze głosowania, wyrażają swoją wolę co do sposobu rozstrzygnięcia sprawy poddanej pod referendum. Znając treść pytań, można założyć, że będzie to jedno z najdziwniejszych referendów w powojennej historii Polski, które nie będzie służyć podjęciu decyzji w istotnych dla państwa sprawach przez obywateli, a będzie obliczone na zaostrzenie kampanii politycznej i proces wyborczy - pisze dr Paweł Bała, adwokat.
Paweł Bała
19.08.2023
Samorząd terytorialny Wybory
Resort klimatu pracuje nad rozporządzeniem dotyczącym wielkości obowiązku w zakresie umorzenia świadectw pochodzenia dla energii z OZE, czyli tzw. zielonych certyfikatów. Zmiany mają w konsekwencji pozytywnie wpłynąć na wartość rachunków za prąd i odpowiadają na wielokrotnie zgłaszane apele przedsiębiorców i ekspertów. Nie opublikowano jednak jeszcze projektu nowych rozwiązań.
Inga Stawicka
18.08.2023
Energetyka

Termin wejścia w życie rejestru umów 500+ przesunięty

Samorząd terytorialny Zamówienia publiczne Finanse samorządów
Kierownicy ponad 50 tysięcy jednostek sektora finansów publicznych mogą odetchnąć z ulgą. "Rejestr umów 500 +”, który miał wystartować od 1 stycznia 2024 r., zostanie wdrożony znacznie później. Ministerstwo Finansów przyznaje, że zarówno przepisy jak i sama baza są niedopracowane. Chce do tego czasu znowelizować przepisy i stworzyć mechanizm, który zautomatyzują przesyłanie informacji do rejestru.
Robert Horbaczewski
18.08.2023
Samorząd terytorialny Zamówienia publiczne Finanse samorządów
Zespoły do spraw orzekania o niepełnosprawności nie otrzymują tyle blankietów kart parkingowych, ile potrzebują. To powoduje, że w niektórych miejscach na kartę parkingową czeka się dłużej, niż przewidziany ustawowo miesiąc. Niektóre zespoły wzajemnie pożyczają sobie blankiety. Resort rodziny nie widzi żadnych problemów w dostarczaniu kart.
Beata Dązbłaż
18.08.2023
Samorząd terytorialny Niepełnosprawność
Sejm głosował w czwartek nad zmianami w ponad 20 ustawach oraz przyjął uchwałę o zarządzeniu referendum 12 października 2023 r. Zmiany dotyczą m.in. wprowadzenie do procedury cywilnej na stałe rozpraw zdalnych, wprowadzenia Centralnej Informacji Emerytalnej, rewitalizacji Odry, bezpłatnych leków dla dzieci i seniorów 65 plus, zakazu sprzedaży energetyków dzieciom, 5 proc. obniżki cen prądu dla gospodarstw domowych oraz wprowadzenia "Lex knebel".
Monika Pogroszewska Robert Horbaczewski
17.08.2023
Samorząd terytorialny
Sejm przyjął w czwartek uchwałę o zarządzeniu referendum ogólnokrajowego. Referendum zarządzone zostało na 15 października i odbędzie wspólnie z wyborami do Sejmu i Senatu. Obywatele będą odpowiadać na cztery pytania. .
Robert Horbaczewski
17.08.2023
Wybory
Na dzień 31 grudnia 2022 roku było w Polsce 1 004,4 tys. cudzoziemców wykonujących pracę. Ich udział w ogólnej liczbie wykonujących pracę w Polsce wyniósł 6,5 proc. Liczba cudzoziemców w tej grupie wzrosła o 27,3 proc. pomiędzy styczniem a grudniem 2022 r. W tej liczbie 432,6 tys. stanowili cudzoziemcy wykonujący umowy cywilnoprawne – podał GUS.
Grażyna J. Leśniak
17.08.2023
Rynek Prawo pracy
Nowelizacja ustawy o referendum ogólnokrajowym, która pozwoli na przeprowadzenie referendum w dniu wyborów parlamentarnych, już obowiązuje. W środę Sejm odrzucił senackie weto do niej, tego samego dnia ustawę podpisał prezydent i została opublikowana. Zmiany dotyczą m.in. godzin głosowania, terminów przedreferendalnych czy zgłoszenia zamiaru głosowania korespondencyjnego.
Agnieszka Matłacz
17.08.2023
Wybory
Nie każdy opiekun faktyczny małoletniego ma prawo do świadczenia wychowawczego. Zdaniem Sądu Administracyjnego w Łodzi, każdy powinien mieć jednak prawo do domagania się od państwa pomocy w jej sprawowaniu, w tym również pomocy materialnej. Dlatego ZUS nie może odmówić wypłaty, także wówczas, gdy opiekun nie wystąpił o przysposobienie dziecka.
Marek Sondej
17.08.2023
Pomoc społeczna Domowe finanse
Jeżeli wyborca odmówi przyjęcia karty lub kart do głosowania, obwodowa komisja wyborcza musi to odnotować w spisie wyborców. Jednocześnie mężowie zaufania mogą odnotowywać wszystko co dzieje się w lokalu wyborczym. Niektórzy eksperci mają obawy czy nie stanowi to zagrożenia dla tajności głosowania i nie wywoła niedopuszczalnej presji na wyborcach. Już samo nagrywanie wnętrza lokalu wyborczego powoduje, że ludzie zachowują się inaczej.
Robert Horbaczewski
17.08.2023
Samorząd terytorialny Wybory
Prezydent 14 sierpnia podpisał ustawę dostosowującą ustawę o referendum ogólnokrajowym do Kodeksu wyborczego, po to aby można było je przeprowadzić w dniu wyborów - m.in. parlamentarnych. Chodzi głównie o ujednolicenie godzin głosowania oraz głosowania przez pełnomocnika i korespondencyjnego. Nowelizacja wprowadzana jest jednak w czasie tzw. ciszy legislacyjnej, co może naruszać Konstytucję. Jednoczesna organizacja wyborów i referendum może spowodować, że finansowanie wydatków na te cele nie będzie transparentne.
Robert Horbaczewski
16.08.2023
Wybory
Wysokie temperatury mogą naprawdę dać się we znaki – również w pracy. Zmęczeni upałem pracownicy mogą mieć trudności ze skupieniem się na swoich zadaniach. Jak poprawić ich komfort? Jakie obowiązki spoczywają na pracodawcy? Odpowiadamy, bo to ważne. Za nierespektowanie przez pracodawcę obowiązków może zostać ukarane karą grzywny w wysokości nawet 30 tys. zł.
Grażyna J. Leśniak
16.08.2023
Prawo pracy BHP
Choć o reformie planowania ostatnio mówi się bardzo dużo, to często pomija się fakt, że większość jej przepisów zacznie obowiązywać już jesienią. Będą to także regulacje dotyczące zintegrowanych planów inwestycyjnych. Już niebawem inwestorzy będą uprawnieni do składania wniosków o uchwalenie ZPI, a gminy zobowiązane do określonego działania - pisze Maciej Górski, adwokat, partner w GPLF Górski & Partners Law Firm.
Maciej Górski
16.08.2023
Samorząd terytorialny Budownictwo
Wójt obejmuje mandat po złożeniu ślubowania. Jeżeli jest tymczasowo aresztowany, jego obowiązki przejmuje osoba powołana przez premiera. Orzekł tak niedawno Naczelny Sąd Administracyjny w sprawie wójta gminy Daszyna, wybranego na drugą kadencję, mimo ciążących na nim zarzutów karnych. Fakt, że w poprzedniej kadencji powołało zastępcę wójta, który jego zdaniem powinien kierować pracami gminy, jest bez znaczenia.
Marek Sondej
16.08.2023
Prawo karne Samorząd terytorialny
Nowe kompetencje Prezydenta RP takie jak wpływ na proponowanych przez rząd kandydatów na najważniejsze stanowiska unijne, „ustalanie” priorytetów polskiej Prezydencji w UE „w porozumieniu” z Prezydentem RP oraz generalne, radykalne postanowienie, że Prezydent RP podczas sprawowania przez Polskę Prezydencji w Radzie „bierze udział” w posiedzeniach Rady Europejskiej oraz w spotkaniach międzynarodowych UE – są zdaniem ambasadorów RP niezgodnie z Konstytucją i spowodują zamęt i konflikty.
Katarzyna Żaczkiewicz-Zborska
15.08.2023
Administracja publiczna
Ograniczenie liczby podpisów w celu utworzenia komitetu inicjatywy ustawodawczej, które można zaliczyć na poczet spełnienia wymogu zebrania 100 tys. podpisów pod projektem ustawy, wynika z tego, że podpisy zbierane są na znacznie łagodniejszych zasadach niż podpisy zbierane po dokonaniu tego zgłoszenia. Sąd Najwyższy oddalił zatem skargę Komitetu Inicjatywy Ustawodawczej Ustawy Uczciwa Polska na odmowę nadania biegu projektowi ustawy.
Katarzyna Żaczkiewicz-Zborska
15.08.2023
Wymiar sprawiedliwości Wybory
W 2022 roku wskaźnik zatrudnienia dla kobiet w wieku 15-64 lata wyniósł w Polsce 65,4 proc., a w latach 2015-2022 wzrósł o 8,8 pkt proc. Wraz ze wzrostem zatrudnienia, spadał poziom bezrobocia wśród kobiet - twierdzi MRiPS. I powołuje się na posiadane dane szacunkowe, z których wynika, że w końcu maja 2023 r. w urzędach pracy zarejestrowanych było 803,6 tys. bezrobotnych, z czego niemal 427,8 tys. kobiet.
Grażyna J. Leśniak
15.08.2023
Rynek Prawo pracy Rynek pracy
Zajęcie pasa drogowego na cele organizacji pokojowego zgromadzenia publicznego nie wymaga zezwolenia zarządcy drogi. Wymóg taki stanowiłby bowiem ukrytą przeszkodę w wykonywaniu prawa do wolności pokojowego zgromadzania się. Orzekł tak niedawno Naczelny Sąd Administracyjny w sprawie protestów w obronie sądów w 2017 roku.
Marek Sondej
15.08.2023
Samorząd terytorialny Drogi
Będą wprowadzane zmiany w Systemie Kierowania i Dowodzenia Siłami Zbrojnymi. Ma powstać Dowództwo Sił Połączonych i odtworzona mają zostać dowództw rodzajów Sił Zbrojnych - zapowiedział to w przeddzień Święta Wojska Polskiego prezydent Andrzej Duda. Wskazał, że istnieje konieczność ujednolicenia systemu dowodzenia.
Patrycja Rojek-Socha
14.08.2023
Czy popierasz likwidację bariery na granicy Rzeczypospolitej Polskiej z Republiką Białorusi? - to czwarte pytanie, które Prawo i Sprawiedliwość chce zadać w referendum ogólnopolskim podczas wyborów. W poniedziałek - 14 sierpnia propozycję pytań ma przyjąć rząd, a Sejm ma zająć się wnioskiem o referendum na posiedzeniu 16-17 sierpnia.
Patrycja Rojek-Socha
14.08.2023
Wybory

Dr Kurowski: Ustawa o świadczeniu wspierającym przełomowa, ale systemu nie porządkuje

Pomoc społeczna Domowe finanse Ubezpieczenia społeczne Niepełnosprawność
Ponieważ w trakcie prac nad ustawą w parlamencie odrzucone zostały senackie poprawki, proponowane przez stronę społeczną, niestety okres przejścia ze świadczenia pielęgnacyjnego na świadczenie wspierające może nie być w pełni płynny – zwraca uwagę w rozmowie z Prawo.pl dr Krzysztof Kurowski, konstytucjonalista i prezes Polskiego Forum Osób z Niepełnosprawnościami. Może się bowiem zdarzyć sytuacja, w której przez pewien okres rodzina nie otrzyma świadczenia pielęgnacyjnego ani wspierającego.
Beata Dązbłaż
14.08.2023
Pomoc społeczna Domowe finanse Ubezpieczenia społeczne Niepełnosprawność
Formowanie 300-tysięcznej armii idzie jak po grudzie. Pozyskaniu żołnierzy mają służyć m.in. dodatkowe świadczenia motywacyjne, szybsze awanse, tworzenie fili wojskowych komisji rekrutacyjnych czy zmiana kategorii zdrowia D na A. Wojsko chce finansować kursy nawet tym, którzy w nim nie są, a deklarują, że wstąpią do czynnej służby lub WOT. Ministerstwo uruchomiło właśnie program stypendiów dla studentów cywilnych, aby następnie włożyli mundur.
Robert Horbaczewski
14.08.2023
Pytania referendalne powinny być napisane prosto, zwięźle i bez używania specjalistycznych zwrotów. Tzw. blokowanie pytań lub zadawanie pytań od strony negatywnej - "czy jesteś przeciw..." choć dopuszczalne mogą zostać uznane przez sąd za sprzeczne z prawem. Pytanie powinno dawać też jasność, czy wynik referendum ma charakter wiążący, czy tylko opiniodawczy.
Marek Sondej Patrycja Rojek-Socha
13.08.2023