Prawo.pl
Niezapraszanie przedstawicieli ugrupowania parlamentarnego do programów publicystycznych nadawanych w telewizji publicznej stanowiło naruszenie prawa do wolności wyrażania opinii i rozpowszechniania informacji z art. 10 Konwencji - stwierdził Europejski Trybunał Praw Człowieka w wyroku z 31 sierpnia 2021 r. Rozpatrywana przez Trybunał sprawa dotyczyła Włoch, ale zarzut ten może dotyczyć również Telewizji Polskiej.
Katarzyna Warecka
16.09.2021
Wymiar sprawiedliwości Administracja publiczna
Wszystkie osoby, bez względu na orientację seksualną i niezależnie od miejsca zamieszkania, korzystają w Polsce z prawnej ochrony – takie stanowisko Pełnomocnik Rządu ds. Równego Traktowania Anna Schmidt w odpowiedzi przesłanej Komisji Europejskiej ws. uchwał samorządów odnoszących się do "ideologii LGBT". KE blokuje fundusze unijne dla samorządów, które przyjęły tzw. uchwały anty LGBT.
Krzysztof Sobczak
15.09.2021
Prawo europejskie
Niedobór nauczycieli może powodować nieodwracalne szkody w poziomie wykształcenia uczniów i uczennic oraz negatywnie wpłynąć na realizację prawa do nauki wynikającą z art. 70 Konstytucji - alarmuje Rzecznik Praw Obywatelskich. I pyta ministra edukacji i nauki, jak zamierza odwrócić negatywne tendencje co do zatrudnienia nauczycieli.
Krzysztof Sobczak
15.09.2021
Zarządzanie oświatą
Sugerowana przez opozycję i część mediów możliwość Polexitu to coś czego absolutnie nigdy nie planowaliśmy, nigdy o tym nie mówiliśmy. To po prostu nie ma odzwierciedlenia w faktach. Wiążemy przyszłość Polski jednoznacznie z przynależnością do Unii Europejskiej - poinformowano po środowym posiedzeniu kierownictwa Prawa i Sprawiedliwości.
Krzysztof Sobczak
15.09.2021
Prawo europejskie
Ułatwienia w tworzeniu nowych rodzin zastępczych, wyższe wynagrodzenia, a także zmiany w kierunku deinstytucjonalizacji pieczy, w tym wprowadzenie zakazu tworzenia nowych placówek opiekuńczo-wychowawczych - to najważniejsze założenia projektu nowelizacji ustawy o wspieraniu rodziny i systemie pieczy zastępczej. Projekt jest obecnie w konsultacjach.
Krzysztof Sobczak
15.09.2021
Pomoc społeczna Prawo rodzinne
Drukarki 3D, mikrokontrolery, roboty, sprzęt do nagrań i inne nowoczesne wyposażenie ma pojawić się we wszystkich polskich szkołach w ramach programu „Laboratoria Przyszłości”. Jak podkreśla Ministerstwo Edukacji i Nauki, program realizować będzie jeden z postulatów „Polskiego Ładu” i będzie finansowany z Funduszu Przeciwdziałania COVID-19.
Krzysztof Sobczak
15.09.2021
Szkoła i uczeń
Zarząd województwa małopolskiego powołał pełnomocnika i radę do spraw równego traktowania i praw rodziny. Jest to odpowiedź na pismo Komisji Europejskiej z 14 lipca, w którym unijni urzędnicy ostrzegają przed możliwością wstrzymania funduszy, jeśli sejmik nie uchyli deklaracji w sprawie LGBT. A sejmik podtrzymał swoją wcześniejszą uchwałę w tej sprawie. Podobne stanowiska prezentują inne województwa.
Robert Horbaczewski
15.09.2021
Samorząd terytorialny Finanse samorządów Prawo europejskie
Najwyższa Izba Kontroli krytycznie oceniła tryb przygotowań do korespondecyjnych wyborów na prezydenta w 2020 roku, nie negując jednocześnie samej idei takiego głosowania - stwierdził w środę w Sejmie prezes Marian Banaś. Poinformował, że Izba skierowała w tej sprawie doniesienia do prokuratury, ale została poinformowana, że postępowania nie będzie. Według NIK premier i ministrowie złamali prawo.
Krzysztof Sobczak
15.09.2021
Administracja publiczna Wybory
Przepisy proponowane w nowelizacji ustawy o cudzoziemcach oraz ustawy o udzielaniu cudzoziemcom ochrony na terytorium RP naruszałyby obowiązki Polski określone w prawie międzynarodowym oraz jej zobowiązania w ramach OBWE - ocenia Biuro Instytucji Demokratycznych i Praw Człowieka OBWE (ODIHR ). I zaleca sznaczącą modyfikację projektu ustawy lub rezygnację z niego.
Krzysztof Sobczak
15.09.2021
Administracja publiczna
Zarządzanie ryzykiem to proces, który pomaga w osiąganiu celów, poprawia pracę urzędu oraz chroni przed nieprawidłowościami. A ponieważ urzędy to dziś miejsca, gdzie przetwarza się mnóstwo informacji i zarządza wiedzą, potrzebują odpowiedniego narzędzia informatycznego, które usprawni komunikację w obszarze zarządzania ryzykiem - mówi Mariusz Sujka, audytor wewnętrzny.
Hanna Hendrysiak
15.09.2021
Samorząd terytorialny Kontrola zarządcza
Do zakończenia Narodowego Spisu Powszechnego zostało tylko 17 dni. Do tej pory spisało się prawie 80 proc. mieszkańców Polski, ale nie we wszystkich regionach jednakowo. Najbardziej opornie spis idzie w wielkich miastach. Nie pomagają "lodowozy", gadżety i nagrody. Wielu obywateli wręcz zapowiada, że nie spisze się. Do sądów trafiło już 100 wniosków o ukaranie za odmowę udziału w spisie.
Robert Horbaczewski
15.09.2021
Administracja publiczna
Na regionalnej izbie obrachunkowej ciąży obowiązek zawiadomienia jednostki samorządu terytorialnego o wszczęciu wobec niej postępowania nadzorczego oraz o terminie posiedzenia kolegium. Komunikat o tym można opublikować w biuletynie informacji publicznej, ale pod warunkiem, że samorząd został uprzednio poinformowany o takim sposobie zawiadamiania.
Dorian Lesner
15.09.2021
Samorząd terytorialny Administracja publiczna
Minister edukacji i nauki nadał statut Akademii Zamojskiej w Zamościu. - Po 237 latach odnawiamy Akademię Zamojską - powiedział Przemysław Czarnek podczas wtorkowej uroczystości w Warszawie. Akademia Zamojska została utworzona w oparciu o istniejącą dotychczas Uczelnię Państwową im. Szymona Szymonowica w Zamościu. Rozpoczęła działalność 1 września tego roku.
Krzysztof Sobczak
15.09.2021
Szkolnictwo wyższe
Społeczności LGBTIQ w Polsce i na Węgrzech doświadczają dyskryminacji - uznała we wtorek większość posłów Parlamentu Europejskiego. I wezwała w związku z tym organy Unii Europejskiej do wszczęcia postępowań w sprawie uchybienia zobowiązaniom państwa członkowskiego, zastosowania środków sądowych i narzędzi budżetowych przeciwko tym dwóm panstwom.
Krzysztof Sobczak
14.09.2021
Samorząd terytorialny Prawo europejskie

Miasto z klimatem - ruszyła druga edycja konkursu

Samorząd terytorialny Środowisko
Ruszyła druga edycja konkursu Ministerstwa Klimatu i Środowiska "Miasto z klimatem - najlepszy zrealizowany projekt". Konkurs skierowany jest do samorządów miast, które w ciągu ostatnich 3 lat, ale nie później niż 6 miesięcy przed rozpoczęciem konkursu zrealizowały inwestycje z obszaru rozwoju błękitno-zielonej infrastruktury (w tym retencja wody) lub zrównoważonego transportu.
Robert Horbaczewski
14.09.2021
Samorząd terytorialny Środowisko
Do 16 września przekażemy samorządom informacje o przyznaniu środków z rezerwy części oświatowej subwencji ogólnej na działania edukacyjne. A w piątek 17 września pieniądze trafią na konta jednostek samorządu terytorialnego - poinformowało we wtorek Ministerstwo Finansów.
Krzysztof Sobczak
14.09.2021
Samorząd terytorialny
Ograniczenia wprowadzone w związku ze stanem wyjątkowym w praktyce zawieszają wolność mediów w pasie przygranicznym oraz prawo społeczeństwa do pozyskiwania rzetelnych informacji o toczących się tam działaniach służb państwa - stwierdza w opublikowanej we wtorek analizie Helsińska Fundacja Praw Człowieka.
Krzysztof Sobczak
14.09.2021
Administracja publiczna
Najwyższa Izba Kontroli sprawdziła, jak wygląda realizacja programów rewitalizacji w gminach. Okazuje się, że gminy często traktują je jedynie jako wymóg formalny, którego spełnienie umożliwia ubieganie się o dofinansowanie ze środków Unii Europejskiej. W żadnej ze skontrolowanych gmin nie udało się kompleksowo rozwiązać zdiagnozowanych problemów i wyprowadzić z kryzysu terenów objętych rewitalizacją.
Agnieszka Matłacz
14.09.2021
Samorząd terytorialny

Małe gminy chcą ograniczyć liczbę pracowników socjalnych

Samorząd terytorialny Pomoc społeczna Finanse samorządów
Samorządowcy chcą większej samodzielności w zatrudnianiu pracowników socjalnych. Obecnie przepisy nakazują im, aby w ośrodku pomocy społecznej było zatrudnionych co najmniej trzech pracowników socjalnych plus kierownik. Zdaniem samorządowców, skoro rząd odbiera gminom obsługę kolejnych programów a bezrobocie spada nie ma potrzeby zatrudniać tylu pracowników.
Robert Horbaczewski
14.09.2021
Samorząd terytorialny Pomoc społeczna Finanse samorządów
Transport towarów niebezpiecznych wiąże się z wysokim niebezpieczeństwem wynikającym z specyfiki przewożonych towarów. Mogą one bowiem wpływać szkodliwie oraz powodować zagrożenie dla ludzi, zwierząt, mienia i środowiska. Wolno je przewozić wyłącznie na warunkach określonych w międzynarodowych przepisach.
Renata Krupa-Dąbrowska
14.09.2021
Środowisko Drogi Odpady

WSA: Stypendium nie tylko dla uczniów z własnej gminy

Samorząd terytorialny Szkoła i uczeń Zarządzanie oświatą
Organ uchwalił, że o stypendium mogą ubiegać się uczniowie, którzy zamieszkują na terenie gminy. Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gliwicach stwierdził, że regulacja ta stanowi istotne naruszenie prawa. Ustawa o systemie oświaty zakłada bowiem, że pomoc jest udzielana uczniom pobierającym naukę na terenie danej jednostki samorządu, niezależnie od miejsca ich zamieszkania.
Dorian Lesner
14.09.2021
Samorząd terytorialny Szkoła i uczeń Zarządzanie oświatą

Ambasadorzy RP w obronie członkostwa w Unii

Administracja publiczna Prawo europejskie
Polska jest i pozostanie członkiem Unii Europejskiej. Wystąpienie z Unii Europejskiej, w postaci np. wstrzymania płacenia składek to w ocenie Konferencji Ambasadorów - pomysły, których konsekwencją byłby upadek gospodarzy i polityczny państwa. Ale też mógłby to być wniosek Rady Ministrów, zgoda wyrażona w formie ustawy zwykłej i decyzja Prezydenta, czyli procedura przewidziana w art. 50 TUE.
Katarzyna Żaczkiewicz-Zborska
13.09.2021
Administracja publiczna Prawo europejskie
Adam Niedzielski, minister zdrowia poinformował w poniedziałek o powołaniu nowego wiceministra w jego resorcie. Piotr Bromber objął stanowisko po wiceminister Józefie Szczurek-Żelazko, która odeszła z resortu. Nowy wiceminister ma się zająć się sprawami, które są obecnie najbardziej palące. Chodzi o dialog społeczny, ale też rozwój kadr.
Jolanta Ojczyk
13.09.2021
Zarządzanie

Nowe dowody - pierwsze gminy testują czytniki linii papilarnych

Samorząd terytorialny Administracja publiczna
Do kilkuset urzędów gmin w Polsce trafiły już czytniki linii papilarnych, które umożliwią wydawanie dowodów osobistych z odciskami palców – poinformował Janusz Cieszyński pełnomocnik rządu do spraw cyberbezpieczeństwa. Wciąż jednak nie ma ustalonego terminu, od kiedy będą wydawane nowe dowody.
Robert Horbaczewski
13.09.2021
Samorząd terytorialny Administracja publiczna
Wspieranie integracji cudzoziemców poprzez rozwój usług społecznych dla migrantów oraz ich integracji na rynku pracy - to jeden z priorytetów przyjętego przez rząd „Krajowego Programu Przeciwdziałania Ubóstwu i Wykluczeniu Społecznemu. Aktualizacja 2021-2027, polityka publiczna z perspektywą do roku 2030”.
Grażyna J. Leśniak
13.09.2021
Pomoc społeczna Domowe finanse Prawo pracy

Ministerstwo wycofuje się z przepisu krzywdzącego gminy poligonowe

Samorząd terytorialny Podatki i opłaty lokalne
Gminy, na których funkcjonują poligony, nie stracą blisko 170 mln złotych podatku poligonowego. Po proteście 30 takich samorządów, Ministerstwo Rozwoju i Technologii wycofuje się z przepisu, który pojawił się bez konsultacji w ramach Komisji Wspólnej Rządu i Samorządu Terytorialnego. Zyskać na nim miało Ministerstwo Obrony Narodowej.
Robert Horbaczewski
13.09.2021
Samorząd terytorialny Podatki i opłaty lokalne
Nie stać nas na „rozdrabnianie” kadry medycznej na zbyt wiele jednostek. Powinniśmy również przeprofilować zakresy działania małych szpitali, żeby mogły świadczyć podstawowe usługi, na które jest największe zapotrzebowanie lokalne, a procedury specjalistyczne koncentrować w ośrodkach specjalistycznych. Kategoryzacja szpitali może sprawić, że ten system będzie wydajniejszy
Jolanta Ojczyk
13.09.2021
Opieka zdrowotna Zawody medyczne Zarządzanie
Brak konsultacji społecznych, pomijanie w uzasadnieniach do projektów ustaw informacji o najważniejszych proponowanych zmianach, czy oceny skutków regulacji, które nie uwzględniają szerszego kontekstu i wpływu zmian na prawo i gospodarkę - to tylko niektóre zarzuty prawników wobec procesu legislacyjnego. Tryb prac nad nowym prawem budzi już nawet sprzeciw Rządowego Centrum Legislacji i poszczególnych ministerstw.
Grażyna J. Leśniak Krzysztof Koślicki Robert Horbaczewski Jolanta Ojczyk
13.09.2021
Prawo gospodarcze
Straż Graniczna nie może odmawiać przyjmowania od cudzoziemców wniosków o ochronę międzynarodową - stwierdza w opublikowanym właśnie raporcie Helsińska Fundacja Praw Człowieka. I podkreśla, że w przypadku wystąpienia przez cudzoziemca z wnioskiem o ochronę, powinno zostać wszczęte postępowanie uchodźcze,
Krzysztof Sobczak
10.09.2021
Administracja publiczna
Tworzenie warunków do pełnego wdrożenia Konwencji o prawach osób niepełnosprawnych to cel umowy o partnerstwie na rzecz realizacji projektu, którego celem jest opracowanie ustawy o wyrównywaniu szans osób z niepełnosprawnościami. Umowa została podpisana w piątek 10 września br. w Ministerstwie Rodziny i Polityki Społecznej.
Krzysztof Sobczak
10.09.2021
Administracja publiczna Opieka zdrowotna