Prawo.pl

Program „Ciepłe Mieszkanie” dla właścicieli mieszkań w budynkach wielorodzinnych

Samorząd terytorialny Środowisko Pomoc społeczna Domowe finanse
Właściciele mieszkań w budynkach wielorodzinnych będą mogli wnioskować o dofinansowanie do wymiany tzw. kopciuchów i poprawę efektywności energetycznej mieszkań w ramach programu „Ciepłe Mieszkanie”. Dystrybucją bezzwrotnych dotacji zajmą się gminy. Wysokość wsparcia wyniesie od 15 tys. zł do 37,5 tys. złotych.
Robert Horbaczewski
25.07.2022
Samorząd terytorialny Środowisko Pomoc społeczna Domowe finanse

Klapa mediacji, ale uproszczenia działają - resort rozwoju ocenia wprowadzone procedury

Administracja publiczna Prawo gospodarcze Kodeks postępowania administracyjnego
Mediacje w postępowaniach administracyjnych okazały się martwą instytucją, ale za to np. wprowadzenie jednoinstanycjności w niektórych postępowaniach uprościło procedury. Tak Ministerstwo Rozwoju i Technologii ocenia pakiet ułatwień dla przedsiębiorców "100 zmian dla firm", wprowadzony przed pięciu laty. To rzadki przypadek, gdy rząd po latach ocenia wprowadzone zmiany.
Paweł Rochowicz
25.07.2022
Administracja publiczna Prawo gospodarcze Kodeks postępowania administracyjnego
Sołtys, który jednocześnie pełni funkcję radnego, nie ma prawa do dwóch diet z tytułu udziału w posiedzeniu rady gminy. Sądy administracyjne podkreśliły, że ograniczenie przez organ możliwości pobierania tego świadczenia nie rodzi sprzeczności, a wręcz jej unika. Podkreśliły, że nie można bowiem pobierać dwóch diet za tą samą czynność.
Dorian Lesner
25.07.2022
Samorząd terytorialny Administracja publiczna
Urzędnicy wydają się nie pamiętać, że roszczenia ulegają przedawnieniu. Przykładem jest duża miejska gmina, która zaczęła masowo wysyłać wezwania. Domaga się w nich zapłaty zaległych opłat za użytkowanie wieczyste. Zdaniem ekspertów to skandal. Administracja wykorzystuje bowiem swoją dominującą pozycję i korzysta na nieznajomości prawa swoich mieszkańców.
Krzysztof Koślicki
25.07.2022
Prawo cywilne Domowe finanse Doradca podatkowy
Upalna pogoda zachęca do kąpieli w basenach przydomowych instalowanych na prywatnych nieruchomościach. Jednak ta woda nie może zostać wprowadzona do kanalizacji deszczowej. Jest ona ściekiem bytowym, który wylewa się tam, gdzie – zgodnie z prawem – właściciel nieruchomości odprowadza tego rodzaju ścieki. W grę wchodzi przede wszystkim szambo bądź sieć kanalizacyjna.
Konrad Dyda
24.07.2022
Środowisko Nieruchomości
Odpis aktu stanu cywilnego: urodzenia, małżeństwa, zgonu można uzyskać w formie papierowej lub elektronicznej. Za niektóre trzeba zapłacić, inne są bezpłatne. Konieczne jest złożenie wniosku, ale formę każdy może wybrać dogodną dla siebie. O odpis aktu stanu cywilnego może wnioskować każda osoba, której akt dotyczy, ale również jej najbliżsi i określone instytucje.
Katarzyna Kubicka-Żach
23.07.2022
Prawo cywilne Administracja publiczna

NSA: Za sprzedaż na parkingu też trzeba uiścić opłatę targową

Samorząd terytorialny Podatki i opłaty lokalne Małe i średnie firmy
Pobieranie opłaty targowej jest związane z prowadzeniem sprzedaży lub chociażby złożeniem oferty. Nie ma też większego znaczenia, w jakim miejscu jest ona prowadzona oraz czy ma charakter stały lub okazjonalny. Chodzi więc zarówno o miejsca, które wyznacza gmina, jak i każde inne, mimo że formalnie nie jest ono oznaczone jako targowisko.
Dorian Lesner
23.07.2022
Samorząd terytorialny Podatki i opłaty lokalne Małe i średnie firmy
O ile wspólnoty i spółdzielnie mieszkaniowe miały prawo do zakupu tony węgla w ustawowej cenie 966,60 zł, to do dodatku węglowego prawa nie mają. Okazuje się jednak, że przepisy ustawy są tak skonstruowane, że mieszkańcy bloków ogrzewanych piecem węglowym, zgłoszonym do Centralnej Ewidencji Emisyjności Budynków mogą starać się o 3 tysiące złotych.
Jolanta Ojczyk Renata Krupa-Dąbrowska
23.07.2022
Domowe finanse
W trakcie prac w Sejmie do ustawy o dodatku węglowym dodano kolejny przepis dotyczący banków. Zgodnie z nim minister finansów będzie mógł odkupić od banku znajdującego się w przymusowej restrukturyzacji obligacje skarbowe w cenie równej wartości nominalnej powiększonej o narosłe odsetki. Banki posiadają blisko połowę papierów. Kupują je, bo nie płacą podatku bankowego.
Jolanta Ojczyk
22.07.2022
Finanse publiczne Prawo gospodarcze Finanse
W piątek, 22 lipca, Sejm przyjął sprawozdanie z wykonania budżetu państwa za 2021 rok i udzielił rządowi absolutorium. Za głosowało 228 posłów, przeciw było 216, jedna osoba wstrzymała się od głosu. Odrzucono dwie poprawki zgłoszone do projektu uchwały ws. sprawozdania z wykonania budżetu państwa za rok 2021. Poprawki KO i Polski 2050 miały na celu odrzucenie sprawozdania z wykonania budżetu i nieudzielenie rządowi absolutorium.
Krzysztof Koślicki
22.07.2022
Finanse publiczne Administracja publiczna
Solidarna Polska złożyła w środę projekt noweli ustawy o broni i amunicji, który ma m.in. ułatwić dostęp do broni m.in. dla żołnierzy, także Obrony Terytorialnej, i członków organizacji proobronnych i byłych funkcjonariuszy. Tymczasem w Sejmie na procedowanie czekają dwa inne projekty dotyczące tej materii. Zdaniem ekspertów, trzeci projekt jest niepotrzebny. Wytykają też jego słabości.
Robert Horbaczewski
22.07.2022
Prawo karne Administracja publiczna Wojsko

Informacja zamiast decyzji administracyjnej, ale brak jasnej ścieżki odwoławczej

Samorząd terytorialny Administracja publiczna Ubezpieczenia społeczne Kodeks postępowania administracyjnego
Pod hasłem uproszczenia procedury administracyjnej rząd ogranicza wydawanie decyzji. Otrzymują je tylko ci, którym odmawia się przyznania świadczenia czy uwzględnienia wniosku, np. o 500+. Do osób, których sprawy rozpatrzone są pozytywnie, wysyłana jest informacja. Nie ma jednak dla niej ścieżki odwoławczej – gdyby rozstrzygnięcie okazało się dla wnioskodawcy niesatysfakcjonujące.
Grażyna J. Leśniak
22.07.2022
Samorząd terytorialny Administracja publiczna Ubezpieczenia społeczne Kodeks postępowania administracyjnego
Prowadzenie dziennika budowy oraz dokumentowanie przebiegu robót budowlanych będzie możliwe w formie elektronicznej, co nie wyklucza prowadzenia tej dokumentacji w formie papierowej - wynika z przyjętej w czwartek przez Sejm nowelizacji Prawa budowlanego. Sejm zaakceptował jednocześnie poprawki Senatu, które dotyczą zmiany nazwy systemu do przechowywania elektronicznych książek obiektu budowlanego.
Renata Krupa-Dąbrowska Katarzyna Żaczkiewicz-Zborska
21.07.2022
Budownictwo Prawo AI
Rząd chce czasowo uelastycznić mechanizm tworzenia i likwidacji rezerw strategicznych poza Rządowym Programem Rezerw Strategicznych (RPRS). Zmiana ustawy o rezerwach strategicznych ma m.in. umożliwić gospodarstwom domowym zgromadzenie odpowiednich ilości zapasów węgla przed sezonem zimowym. Senat wniósł w czwartek poprawkę do tej ustawy.
Robert Horbaczewski
21.07.2022
Administracja publiczna
Określenie maksymalnych limitów wydatków na kolejne 10 lat obowiązywania przepisów, które implementują wymagania dotyczące unijnych dyrektyw związanych m.in. z jakością powietrza i ograniczeniem emisji lotnych związków organicznych - to cel proponowanych przez rząd zmian w prawie, które podpisał prezydent. Zmienić ma się także definicja stref, w których dokonuje się oceny jakości powietrza.
Krzysztof Sobczak
21.07.2022
Środowisko
Na razie nie ma szans na szybkie uruchomienie "Tarczy dla Pogranicza", czyli nowego rządowego wsparcia dla firm znad granicy z Białorusią. Sprawa utknęła w martwym punkcie z powodów biurokratycznych. Przedsiębiorcy i posłowie proponują ustanowienie specjalnych bonów, które miałyby przyciągnąć turystów nad wschodnią granicę. A rząd mówi o problemach ze statystyką.
Paweł Rochowicz
21.07.2022
Prawo gospodarcze Małe i średnie firmy Prawo europejskie
Do 30 września 2022 r. można jeszcze wykorzystać Polski Bon Turystyczny. Jak podaje resort sportu i turystyki, do 4 lipca br. z bonu skorzystało lub w najbliższym czasie skorzysta blisko 198 tys. dzieci z niepełnosprawnością. Bon można także wykorzystać na turnus rehabilitacyjny, choć z tej możliwości nie korzystano zbyt często.
Beata Dązbłaż
21.07.2022
Pomoc społeczna

UOKiK bada, czy doszło do zmowy przetargowej miejskich przewoźników na Śląsku

Samorząd terytorialny Finanse samorządów Ochrona konkurencji
Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów bada, czy doszło do zmowy przetargowej przedsiębiorców zajmujących się świadczeniem usług przewozów w ramach komunikacji miejskiej w województwie śląskim, organizowanych przez Zarząd Transportu Metropolitalnego. Ten odpowiada, że sprawę badała Krajowa Izba Odwoławcza, która nie dopatrzyła się nieprawidłowości.
Robert Horbaczewski
21.07.2022
Samorząd terytorialny Finanse samorządów Ochrona konkurencji

Samorządy: Podwyżki cen wody i ścieków są nieuniknione

Samorząd terytorialny Finanse samorządów Administracja publiczna
Aż 70 procent spółek wodociągowych zakończyło I kwartał 2022 r. na minusie. To wina inflacji i ceny energii elektrycznej. W ocenie branży i samorządowców podwyżki opłat dla mieszkańców są nieuniknione. Jednak zdaniem regulatora taryf - Przedsiębiorstwa Państwowego Wody Polskie - gminy powinny mieszkańcom dopłacać. - Źródło tych dopłat również tkwi w kieszeniach mieszkańców – ripostują samorządowcy.
Michał Cyrankiewicz-Gortyński
21.07.2022
Samorząd terytorialny Finanse samorządów Administracja publiczna
Wadliwości działającego w Polsce od czerwca 2021 r. systemu poboru opłat elektronicznych e-Toll mogą doprowadzić do zróżnicowania sytuacji polskich i zagranicznych właścicieli, posiadaczy, użytkowników pojazdów lub korzystających z płatnych odcinków dróg publicznych. Szczególnie to może być szczególnie dotkliwe dla zagranicznych kierowców korzystających z autostrad w Polsce.
Ewelina Stobiecka Zygmunt Waga
21.07.2022
Prawo europejskie

SO: Nie będzie odszkodowania za zaniechanie legislacyjne ministerstwa edukacji

Samorząd terytorialny Prawo cywilne Zarządzanie oświatą
Sam fakt konieczności wykonania zmian w infrastrukturze i stworzenia nowych warunków dla dwóch dodatkowych roczników w szkołach podstawowych i jednego rocznika w szkołach ponadpodstawowych, nie stanowi szkody - orzekł Sąd Okręgowy w Poznaniu. Oddalił 20 lipca br. jako niezasadny pozew złożony przez władze miasta o odszkodowanie 7,5 mln zł od Ministerstwa Edukacji i Nauki za wydatki.
Katarzyna Żaczkiewicz-Zborska
20.07.2022
Samorząd terytorialny Prawo cywilne Zarządzanie oświatą
Piotr Naimski został dymisjonowany ze stanowiska Pełnomocnika Rządu do spraw Strategicznej Infrastruktury Energetycznej oraz sekretarza stanu w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów. Pełnił tę funkcję od listopada 2015 r. Powodem dymisji był między innymi negatywny stosunek Naimskiego do fuzji spółek Orlenu z Lotosem.
Katarzyna Żaczkiewicz-Zborska
20.07.2022
Administracja publiczna Spółki
Senatorowie PiS zaproponowali na posiedzeniu senackiej Komisji Nauki, Edukacji i Młodzieży poprawkę do nowelizacji ustawy Karta Nauczyciela, która miałaby przesunąć o dwa lata wejście w życie standardów zatrudnienia w szkołach i przedszkolach specjalistów: pedagogów, pedagogów specjalnych, psychologów, logopedów lub terapeutów pedagogicznych.
Krzysztof Sobczak
20.07.2022
Zarządzanie oświatą
Podczas zorganizowanego w środę w siedzibie Ministerstwa Edukacji i Nauki inauguracyjnego posiedzenia Komitetu Polityki Naukowej (KPN), nowi członkowie Komitetu odebrali powołania z rąk ministra Edukacji i Nauki Przemysława Czarnka. - Ta dwunastka to ludzie, którzy będą troszczyli się o realizację wszystkich założeń, które zostały przyjęte przez Radę Ministrów w wielkim dokumencie dotyczącym polityki nauki – mówił minister.
Krzysztof Sobczak
20.07.2022
Prawo AI Szkolnictwo wyższe
Dr Remigiusz Kopoczek został powołany na stanowisko dyrektora Narodowego Centrum Badań i Rozwoju (NCBR). Nominację odebrał z rąk Ministra Edukacji i Nauki Przemysława Czarnka. Głównym zadaniem Centrum jest wspieranie tworzenia nowoczesnych rozwiązań i technologii zwiększających innowacyjność, a tym samym konkurencyjność polskiej gospodarki.
Krzysztof Sobczak
20.07.2022
Administracja publiczna Szkolnictwo wyższe
Tworzenie interaktywnych pomocy dydaktycznych, organizowanie zajęć pozalekcyjnych, imprez sportowo-rekreacyjnych, konkursów, wystaw i konferencji - to cel programu „Inwestycje w oświacie” , do którego nabór wniosków potrwa do 31 lipca. Natomiast 25 lipca ruszy nabór wniosków na wsparcie inwestycji realizowanych przez szkoły niesamorządowe.
Krzysztof Sobczak
20.07.2022
Finanse samorządów
Przy tej okazji poprawek do kodeksu postępowania karnego minister sprawiedliwości chce zmienić Prawo o prokuraturze. Czyli ograniczyć wpływ premiera na obsadzanie kierowniczych stanowisk w Prokuraturze, dając pełnię władzy w tym zakresie Prokuratorowi Krajowemu. Opozycja skrytykowała ten pomysł widząc w tym próbę "zabetonowania" awansów w razie oddzielenia Prokuratora Generalnego od funkcji ministra sprawiedliwości.
Katarzyna Żaczkiewicz-Zborska
20.07.2022
Wymiar sprawiedliwości Prokuratura

Fundusz Młodzieżowy z budżetem 20 mln zł ma zaktywizować młodzieżowe rady

Samorząd terytorialny Szkoła i uczeń Szkolnictwo wyższe
Organizacje młodzieżowe, młodzieżowe rady, a także samorządy uczniowskie i studenckie będą mogły zdobyć dotacje na swoją działalność. Rada Ministrów przyjęła uchwałę w sprawie programu wspierania rozwoju społeczeństwa obywatelskiego pod nazwą „Rządowy Program Fundusz Młodzieżowy na lata 2022–2033” z budżetem 30 mln zł.
Robert Horbaczewski
20.07.2022
Samorząd terytorialny Szkoła i uczeń Szkolnictwo wyższe
Rząd zapowiada pomoc dla organizacji, które zajmują się udzielaniem porad osobom niesamodzielnym, doświadczającym trudności życiowych czy zagrożonym wykluczeniem społecznym. Wsparcie udzielane będzie organizacjom obywatelskim, które działają w systemie poradnictwa. Na realizację programu rząd przeznaczy w 2022 r. 11,5 mln zł, a w kolejnych latach 15 mln zł rocznie.
Krzysztof Sobczak
19.07.2022
Prawnicy Administracja publiczna
Mimo obowiązujących przepisów od stycznia 2020 r. do grudnia 2021 r. w połowie kontrolowanych urzędów nie wprowadzono systemu zarządzania bezpieczeństwem informacji podczas pracy na odległość. Regulacje, które tam obowiązywały, dotyczyły jedynie danych osobowych. Część instytucji nie przestrzegała nawet własnych zasad związanych z pracą zdalną – wynika z ustaleń NIK.
Robert Horbaczewski
19.07.2022
Samorząd terytorialny Administracja publiczna Prawo AI