Monika Pogroszewska

Monika Pogroszewska

Kontakt: monika.pogroszewska@wolterskluwer.com

Artykuły autora

Kiedy platforma internetowa musi raportować dane - skarbówka wyjaśnia

Nowe technologie Compliance Prawo europejskie

Operatorzy platform internetowych muszą do końca stycznia 2025 r. złożyć raporty o transakcjach zrealizowanych za ich pośrednictwem w latach 2023 - 2024. W praktyce problematyczne może być dla nich nie tylko zbierania danych wstecz, ale także określenie, czy w ogóle podlegają nowym przepisom. Skarbówka wydała pierwszą interpretację, w której wyjaśnia, czy oprogramowanie lub aplikację do rezerwacji noclegów można uznać za platformę.

22.10.2024

Nagroda w konkursie to przychód firmy - wyrok NSA

PIT Małe i średnie firmy

Nagrody w konkursie, w którym biorą udział osoby prowadzące działalność gospodarczą, powinny być opodatkowane tak jak pozostałe przychody z działalności gospodarczej, nie zryczałtowaną stawką 10 proc. - orzekł Naczelny Sąd Administracyjny. Kwestia rozliczenia nagród od dawna budzi wątpliwości, a orzecznictwo sądów administracyjnych jest niejednolite. Zdaniem ekspertów ten problem powinien zostać wyjaśniony np. w interpretacji ogólnej ministra finansów.

21.10.2024

Częsta sprzedaż przez internet może być objęta podatkiem

Domowe finanse PIT Małe i średnie firmy

Osoba sprzedającą przez internet używane rzeczy, np. ubrania czy książki, nie musi rozliczać się z fiskusem, jeśli poczeka pół roku od ich zakupu. Skarbówka może jednak zainteresować się tymi, którzy z handlu w sieci uczynili biznes - sprzedają w dużych ilościach, powtarzalnych wzorach, wskazujących na hurtowy obrót i z dużą częstotliwością. Dzięki przepisom dotyczącym raportowania handlu oraz najmu przez internet, skarbówka szybciej zyska dane, kto nie płaci podatku. Pierwsze raporty trzeba złożyć już w styczniu 2025 r. i dotyczyć one będą transakcji z lat 2023-2024.

19.10.2024

Jest opinia rzecznik generalnej ws. opodatkowania infrastruktury kolejowej

Podatki i opłaty lokalne Podatki międzynarodowe Prawo europejskie

Rzecznik generalna Trybunału Sprawiedliwości UE Julianne Kokott wydała w czwartek opinię w sprawie dotyczącej polskiego zwolnienia infrastruktury kolejowej z podatku od nieruchomości (sprawa C-453/23). Stanowisko rzecznik jest korzystne dla właścicieli infrastruktury kolejowej. Jak wskazują eksperci, Trybunał zajmuje się zagadnieniem wysokiej wagi, które dotyczy granic zasad pomocy publicznej.

18.10.2024

Wizy dla pracowników z Kolumbii zaskoczyły przedsiębiorców

Administracja publiczna Prawo pracy

Od 15 sierpnia 2024 r. Kolumbijczycy pracujący w Polsce muszą mieć wizę, niezależnie od długości planowanego pobytu. Informacja o tym wymogu pojawiła się na stronach internetowych rządu 14 sierpnia, co było dużym zaskoczeniem dla cudzoziemców i zatrudniających ich polskich firm. Zwłaszcza, że istnieje coraz więcej wątpliwości prawnych dotyczących wprowadzonej zasady. Wcześniej obywatele Kolumbii mogli pracować w naszym kraju bez wizy 90 dni po uprzednim uzyskaniu przez pracodawców/zleceniodawców dokumentów legalizujących ich zatrudnienie na terytorium RP.

18.10.2024
1    5  6  7  8  9  10  11  12  13    130