Katarzyna Żaczkiewicz-Zborska

Katarzyna Żaczkiewicz-Zborska

Artykuły autora

Nowa Izba Odpowiedzialności Zawodowej uchyliła uchwałę o zawieszeniu sędziego

Prawnicy Wymiar sprawiedliwości

W czwartek, 8 września, tymczasowo powołany skład Izby Odpowiedzialności Zawodowej Sądu Najwyższego uchylił uchwałę o zawieszeniu w czynnościach sędziego i umorzył postępowanie. Dlatego, że sprawa się przedawniła, a obwiniony przeszedł w stan spoczynku. Druga sprawa, sędziego Krzysztofa Chmielewskiego, który wyłączył z orzekania koleżankę powołaną z udziałem nowej KRS - spadła z wokandy.

08.09.2022

SN odmawia rozpoznawania indywidualnych spraw frankowych - pyta o istotny problem prawny

Prawo cywilne Kredyty frankowe

Coraz częściej Izba Cywilna Sądu Najwyższego odmawia przyjęcia skarg związanych z kredytami denominowanymi w walutach obcych. Przyczyną jest brak istotnego problemu prawnego, którego wyjaśnienie przyczyni się do rozwoju jurysprudencji. Tymczasem - jak uznał Sąd Najwyższy - problemy dotyczące abuzywności postanowień umownych pozostają bez wpływu na rozstrzygnięcie, skoro doszło do naruszenia zasady swobody umów.

08.09.2022

Minister nadal chce ingerować w dyscyplinarki sędziowskie

Prawnicy Wymiar sprawiedliwości

Niedawna nowelizacja ustawy o SN nie została jeszcze do końca wykonana, a minister sprawiedliwości proponuje nowy model odpowiedzialności dyscyplinarnej sędziów. Nowa Izba Odpowiedzialności Zawodowej działa tymczasowo, a już minister chciałby sobie wyznaczyć w tym procesie większą rolę. W praktyce powrócić do modelu obowiązującego przed likwidacją Izby Dyscyplinarnej.

08.09.2022

Manowska: Sędziów czeka realne obniżenie wynagrodzeń

Prawnicy Wymiar sprawiedliwości

Obecnie mamy do czynienia z całkowitym zerwaniem związku podstawy wymiaru wynagrodzeń sędziów z przeciętnym wynagrodzeniem w gospodarce krajowej - stwierdza pierwsza prezes Sądu Najwyższego dr hab. Małgorzata Manowska, która skierowała do Ministerstwa Finansów pismo w sprawie zamrożenia tzw. kwoty bazowej wynagrodzeń w wymiarze sprawiedliwości.

07.09.2022

SA: Matka jest świadkiem, więc syn nie może korzystać z telefonu

Prawo karne Wymiar sprawiedliwości

W przypadku przedłużania tymczasowego aresztowania wszystkie sposoby prowadzące do nawiązania przez oskarżonego kontaktu ze światem zewnętrznym stanowią zagrożenie dla prawidłowego prowadzenia postępowania karnego - orzekł sąd i zabronił osadzonemu korzystania z telefonu, aby mógł porozmawiać z matką. Mimo że na etapie postępowania przygotowawczego zakazu nie było.

07.09.2022
1    248  249  250  251  252  253  254  255  256    2005