Krzysztof Sobczak

Krzysztof Sobczak

Artykuły autora

Likwidacja Funduszu Kościelnego, to nie reforma kościelnych finansów

Finanse publiczne

Koalicja rządząca zapowiada likwidację Funduszu Kościelnego, jednak chce zostawić państwowe dofinasowanie związków wyznaniowych, tyle że z dobrowolnego odpisu podatkowego. Jest jednak spór pomiędzy rządem i Kościołem, czy zniknęły przyczyny utworzenia ponad 70 lat temu tej instytucji. Najbardziej znany element Funduszu Kościelnego to finansowanie składek emerytalnych części osób duchownych. 

10.04.2024

Skarga nadzwyczajna do likwidacji – zadanie dla komisji kodyfikacyjnych

Wymiar sprawiedliwości

Gdy po kilku projektach społecznych zapowiadających likwidację skargi nadzwyczajnej deklaruje to także Ministerstwo Sprawiedliwości, los tej kontrowersyjnej instytucji prawnej wydaje się być przesądzony. Ale chyba dopiero po wyborach prezydenckich, bo Andrzej Duda raczej nie podpisze rezygnacji z pomysłu jednego z jego bliskich współpracowników. Tymczasem zająć mają się tym nowe komisje kodyfikacyjne.

08.04.2024

Sędzia Tuleya: Trzeba skończyć z wyłudzaniem aresztów i kontroli operacyjnej

Prawo karne Wymiar sprawiedliwości

Przy stosowaniu w Polsce kontroli operacyjnej i tymczasowych aresztowań mamy do czynienia nie tylko z nadużywaniem tych instytucji, ale też z wymuszaniem na sędziach decyzji, bez możliwości solidnej oceny sytuacji – mówi Igor Tuleya, sędzia Sądu Okręgowego w Warszawie. I wskazuje na konieczność zmian prawnych w tym zakresie. 

03.04.2024

Gen. Nasiłowski: Dozór elektroniczny może jeszcze więcej znaczyć w polityce karnej

Wymiar sprawiedliwości

Po 15 latach stosowania w Polsce dozoru elektronicznego stał się on trwałym i ważnym elementem naszego systemu penitencjarnego – mówi Paweł Nasiłowski, pełnomocnik ministra sprawiedliwości ds. wdrożenia systemu kar nieizolacyjnych oraz systemu dozoru elektronicznego. I dodaje, że w Ministerstwie Sprawiedliwości trwają prace nad zwiększeniem jego znaczenia w polityce karnej.

01.04.2024

Dozorem elektronicznym można objąć nawet dwa razy więcej osób

Wymiar sprawiedliwości

W tym roku minie 15 lat stosowania w Polsce dozoru elektronicznego jako jednej z form wykonywania kary pozbawienia wolności. Po pewnych wzlotach i upadkach instytucja już ustabilizowała się i około 7 tys. skazanych odbywa każdego dnia karę w jej ramach. Ale pojemność systemu jest znacznie większa i może być nawet podwojona. I tu jest upatrywany jeden ze sposobów na zmniejszenie populacji więziennej, którą zapowiada Ministerstwo Sprawiedliwości.

01.04.2024
1    2  3  4  5  6  7  8  9  10    5677