Prof. Adamski: Rząd idzie na kolejną wojnę z Unią, a wyrok w sprawie lasów i tak będzie wykonany

Środowisko Prawo unijne

Pohukiwania polskiego rządu o niewykonaniu wyroku Trybunału Sprawiedliwości UE w sprawie zasad ochrony zagrożonych siedlisk i gatunków oraz możliwości zaskarżania przez organizacje społeczne planów urządzenia lasu, to kolejna szkodliwa bitwa rządu z Unią. Jedyne, do czego może ona doprowadzić, to kolejne kary nałożone na Polskę. A unijne reguły wymagają, by sądy już teraz stosowały się do tego orzeczenia.

08.03.2023

Polisolokata może być nieuczciwą praktyką rynkową. Można się z tego wycofać

Prawo cywilne Rynek i konsument Finanse

Niezrozumiałe postanowienia umowy dotyczącej grupowego ubezpieczenia na życie z ubezpieczeniowym funduszem kapitałowym mogą stanowić nieuczciwą praktykę rynkową - stwierdził Trybunał Sprawiedliwości UE. Aby odzyskać pieniądze z polisolokaty należy złożyć reklamację do zakładu ubezpieczeń, a gdy to nie przyniesie rezultatu, konieczne będzie złożenie pozwu i dochodzenie roszczeń na drodze postępowania sądowego.

11.02.2023

TSUE przechyla szalę w stronę konsumentów? Frankowicze mogą wiele wyinterpretować z ostatniego orzeczenia

Prawo cywilne Kredyty frankowe

Trybunał Sprawiedliwości UE ustawicznie daje wyraz dbałości o interesy konsumentów, tak zbiorowe, jak i indywidualne, prezentując jednocześnie merytoryczną krytykę działań przedsiębiorców wprowadzających nieuczciwe klauzule umowne do swoich wzorców. Jaki będzie zatem wyrok w sprawie polskiej, która wprost dotyczy umowy kredytu frankowego? - zastanawia się adwokat dr Kacper Rożek.

03.02.2023

Większy nadzór nad szybkimi pożyczkami może ograniczyć ich dostępność

Rynek i konsument Finanse

Czekająca na wejście w życie nowelizacja ustawy antylichwiarskiej, która wprowadza m.in. nadzór KNF nad firmami pożyczkowymi, budzi wiele emocji przede wszystkim w środowisku tych instytucji i może mieć znaczący wpływ na dostępność pożyczek dla wielu podmiotów korzystających z usług instytucji pożyczkowych - piszą Marcin Wnukowski i Patrycja Pacholczak, Squire Patton Boggs Krześniak sp.k.

02.02.2023

Alimenty natychmiastowe - w oczekiwaniu na ustawę

Prawo cywilne Prawo rodzinne

Plany ustawodawcy w zakresie wprowadzenia tzw. natychmiastowych alimentów wracają regularnie co jakiś czas. Komu jednak miałyby one przysługiwać, w jakiej sytuacji oraz w jakiej wysokości – odpowiadamy w dzisiejszym artykule. Być może regulacje związane z alimentami natychmiastowymi pojawią się jeszcze w 2023 roku w Polsce - pisze adwokat Katarzyna Bórawska.

28.01.2023

Dni Babci i Dziadka - ważne są relacje i prawa

Prawo rodzinne

W związku z dniami Babci i Dziadka (21 i 22 stycznia), oprócz wizyty i prezentu, warto też zadbać o to, by dziadkowie znali prawa, jakie im przysługują. Polskie prawo daje im wiele uprawnień względem najmłodszych członków rodziny - pisze adwokat Katarzyna Bórawska, specjalizująca się w prawie rodzinnym i karnym. Dodaje, że dotyczy to zarówno więzi rodzinnych jak i relacji majątkowych.

21.01.2023

Twórcy gier wideo powinni uważać na umowy wydawnicze

Prawo cywilne Nowe technologie RODO

Naturalną konsekwencją dynamicznego rozwoju rynku gier jest konieczność umownego regulowania zasad współpracy z potencjalnymi wydawcami. Warto jednak zwrócić uwagę, że gra wideo jest utworem złożonym w zakresie, którego można wyodrębnić inne niezależne utwory, które mogą być wykorzystywane na różnym etapie współpracy - pisze Michał Matysiak, radca prawny w Squire Patton Boggs Warszawa.

14.01.2023

Można podważać umowę kredytową opartą o WIBOR, ale skutek nieoczywisty

Prawo cywilne Rynek i konsument Kredyty

Posiadacze kredytów WIBOR-owych stoją jednak przed dylematem – występować przeciwko bankom o wyeliminowanie WIBOR z umowy wiedząc, że obecnie brak jest wyraźnego sygnału ze strony sądów, w jakim kierunku pójdzie orzecznictwo, czy też czekać na rozwój sytuacji i ukształtowanie się linii orzeczniczej w tym zakresie. Oczywiście decyzja nie powinna być podejmowana pod wpływem emocji.

13.01.2023

Umowa kredytu bankowego, także frankowego, to umowa wzajemna

Prawo cywilne Banki Kredyty frankowe

To, czy umowa kredytu bankowego ma charakter umowy wzajemnej, nie zostało do tej pory jednolicie rozstrzygnięte w doktrynie i orzecznictwie sądowym. Kwestii tej dotyczy pytanie prawne, jakie do Sądu Najwyższego skierował klika miesięcy temu Sąd Apelacyjny w Gdańsku. Spór ma praktyczne znaczenie dla spraw dotyczących umów frankowych, na przykład w zakresie zasad rozliczeń stron.

20.12.2022

Robert Lewandowski z pucharem i wezwaniem od celników?

Domowe finanse VAT

Sportowcy wracający z międzynarodowych imprez sportowych z pamiątkowymi pucharami i statuetkami mogą otrzymać pismo z wezwaniem do zapłaty cła oraz podatku VAT, nawet jeśli te przedmioty nie mają materialnej wartości, a tylko symboliczną i sentymentalną - pisze radca prawny Michał Kosiarski. Dodaje, że można się przed tym bronić, ale wymaga to czasu i wysiłku.

26.11.2022

WIBOR kreuje koszt kredytu - czy można z tym walczyć w sądzie?

Prawo cywilne Kredyty

Dynamiczny wzrost rat kredytów złotowych ze zmiennym oprocentowaniem stawką WIBOR powoduje, że coraz więcej kredytobiorców zaczyna się zastanawiać, co jest tego przyczyną oraz jak sobie z tym radzić. Szczególną uwagę kredytobiorców zwraca struktura raty, gdzie znaczną jej część, niejednokrotnie nawet ponad 90 proc., stanowią same odsetki.

21.11.2022

Orzeczenie w sprawie WIBOR - złotówkowicze ruszą do sądów?

Prawo cywilne Wymiar sprawiedliwości Kredyty frankowe

Wiadomość o precedensowym orzeczeniu wydanym przez Sąd Okręgowy w Katowicach w sprawie kredytowej zelektryzowała opinię publiczną. Obniżenie rat kredytów o tzw. WIBOR wygenerowało spadek raty kredytowej o… kilka tysięcy złotych. Taka sytuacja byłaby ratunkiem dla setek tysięcy kredytobiorców, którzy w obliczu rosnących stóp procentowych muszą mierzyć się z galopującym wzrostem rat.

18.11.2022

Prof. Piotrowski: Trzeba dostosować liczbę mandatów do zaludnienia okręgów, bez politycznych spekulacji

Administracja publiczna Wybory

Ponieważ od czasu wprowadzenia obecnego podziału kraju na okręgi wyborcze do parlamentu nastąpiły istotne migracje ludności, ustawodawca jest zobowiązany skorygować liczby mandatów w niektórych z nich, by głosy wyborców w każdym miały podobną siłę. Powinien to zrobić bez analizowania ewentualnych politycznych strat i korzyści – uważa prof. Ryszard Piotrowski.

14.11.2022

Można cofnąć wniosek o ogłoszenie upadłości konsumenckiej, ale trzeba uważać na procedury

Prawo cywilne Wymiar sprawiedliwości Rynek i konsument

Zadłużony konsument, którego sytuacja finansowa uległa zmianie, może cofnąć wniosek o ogłoszenie upadłości konsumenckiej. Musi tylko wnieść pismo procesowe do sądu wraz z oświadczeniem. Uzasadnienie nie jest obowiązkowe, ale bezpieczniej jest je wskazać. Sąd może oddalić wniosek w sytuacji zagrażającej interesom wierzycieli. Pisze o tym Łukasz Goszczyński, radca prawny i doradca restrukturyzacyjny.

09.11.2022

Sztuczna inteligencja to przyszłość, ale w służbie społecznej

Nowe technologie Prawo gospodarcze

Zamiast zastanawiać się, czy sztuczna inteligencja może być twórcą, zamiast nadawać obywatelstwa robotom humanoidalnym, skupmy się na tworzeniu nowych technologii w sposób, aby służyły ludzkości - pisze adwokat Aleksandra Iskra, nawiązując do debaty dotyczącej ewentualnego objęcia sztucznej inteligencji prawami autorskimi.

07.11.2022

Różne okresy rękojmi za wady nieruchomości wspólnej – problem dla dewelopera

Rynek i konsument Budownictwo

Liczenie okresu rękojmi dla samego lokalu jest proste, ale dla nieruchomości wspólnej może się okazać bardziej skomplikowane. Dochodzi bowiem do sytuacji, gdzie co do nieruchomości wspólnej, która przecież stanowi jedność, okres rękojmi biec będzie odrębnie dla poszczególnych udziałów we współwłasności, przysługujących kolejnym nabywcom lokali - pisze radca prawny Laura Waloszczyk.

05.11.2022

Prawnicze czary w Halloween z przymrużeniem oka

Prawo karne

Coraz bardziej popularny, nie tylko w Ameryce, Halloween sprzyja magicznemu myśleniu. Prawnik również może mu ulec. Ale czy prawnikowi wypada pisać o wiedźmach i diable w kontekście prawnym, rozważając legalność czarów, konszachtów z diabłem czy handlu nawiedzonymi domami? Pisze o tym dr hab. Michał Jackowski, profesor WSHiU, adwokat, doradca podatkowy.

31.10.2022

Fundacja Helsińska: Nietykalność z mocą wsteczną nielegalnego przekazania danych

Samorząd terytorialny Wybory

Sejm pracuje nad rozwiązaniami legalizującymi działania niektórych władz samorządowych podejmowane w związku z tzw. wyborami korespondencyjnymi. Zdaniem Helsińskiej Fundacji Praw Człowieka, próba przyjęcia takiej ustawy jest kolejnym dowodem na trwający w Polsce kryzys praworządności, w którym władza kosztem praw i wolności obywateli zabezpiecza swoje partykularne interesy.

24.10.2022

Opieka naprzemienna nad dzieckiem coraz częstsza, a przepisów nadal brak

Wymiar sprawiedliwości Prawo rodzinne

Mimo że od lat instytucja pieczy naprzemiennej jest stosowana, to ustawodawca dotąd nie uregulował tej kwestii w Kodeksie rodzinnym i opiekuńczym, zaś sądy mają bardzo różne stanowiska w zakresie orzekania takiej formy opieki. Co więcej, często sędziowie z tego samego wydziału w tym samym sądzie mają różną praktykę orzekania, powołując się na swoją interpretację przepisów.

15.10.2022

Gadżet łatwo kupić, ale nie wolno wzmacniać sygnału komórek

Nowe technologie Prawo gospodarcze

Już za kilkadziesiąt złotych można kupić w internecie wzmacniacze sygnału GSM/UMTS. Urzędnicy i policja przekonują, że używanie takich gadżetów jest w Polsce niezgodne z prawem. Problem w tym, że przepisy prawa telekomunikacyjnego są niejasne i utrudniają życie bardziej Temidzie niż handlarzom i użytkownikom - pisze Michał Kosiarski.

08.10.2022